Електронна виставка нових надходжень до відділу довідково-бібліографічного обслуговування

Нові надходження довідково-бібліографічних видань

Біологічні науки

1. Гриби : повна енциклопедія. – Донецьк : Глорія Трейд, 2014. – 224 с. : іл.

У виданні висвітлено одну з груп рослинних організмів, а саме – гриби. Йде мова про їх будову, використання, як у харчуванні, так і з лікувальною метою, про умови росту, розмноження та збирання. Подана класифікація грибів, в залежності від ознак: їстівні і отруйні. Враховується насамперед їхня поживна цінність та засвоєння організмом людини. Основна частина книги присвячена детальному опису відмінних ознак понад 150 видів грибів. Неїстівним та отруйним грибам присвячено окремий розділ, де вміщено досить вичерпну інформацію: де росте, зовнішній вигляд та на які їстівні гриби вони схожі. Окремо приділено увагу причинам отруєння та першим засобам медичної допомоги, правилам обробки, заготівлі та реалізації грибів.
Матеріал викладено у двох розділах: 1) їстівні й умовно-їстівні гриби; трубчасті гриби; 2) неїстівні і отруйні гриби. Під кожним фото надано знакові особливості: до якої категорії належить даний гриб, їстівний він чи отруйний. В останньому розділі подано інформацію про використання грибів у харчуванні.

Шифрзберіганняу НБУВ: Вс 55921

Шифр зберігання ВДБО: Е5я2  Г82

2. Червона книга України. Рослинний світ / М-во охорони навколишнього природного середовища України, Нац. акад. наук України ; за ред. Я. П. Дідуха. – К.: Глобалконсалтинг, 2009. – 900 с.

Деградація довкілля, викликана інтенсивною господарською діяльністю людини, призвела до масштабних зрушень у природних екосистемах, наслідком чого є зменшення чисельності або зникнення багатьох видів тварин, рослин і грибів. Одним із заходів збереження та охорони дикої фауни і флори є ведення Червоної книги України, куди заносяться види, що внаслідок різних причин опинилися під загрозою зникнення.
Третє видання включає 826 видів рослин і грибів; тобто у порівнянні з відповідним списком з другого видання, він збільшився на третину (35%). У новому списку суттєво переважають судинні рослини (611 видів). Мохоподібні представлені 46 видами (на 39% більше), водорості – 60 (72%), лишайники – 52 (48%), гриби – 57 видами (47%). Враховано сучасні наукові дані щодо чисельності та поширення видів, Положення міжнародних договорів щодо охорони рослинного світу України (за останні 10 – 15 років), зокрема Конвенції про біологічне різноманіття, Конвенції про збереження дикої флори і фауни та природних середовищ, існування в Європі (Бернської конвенції), Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення тощо.
Книга є офіційним документом, що відображає сучасний стан видів рослин і грибів України, які перебувають під загрозою зникнення, або потребують охорони.
Статті розміщено у п’яти основних розділах, сформованих за систематичним принципом, які об’єднують рослини та гриби різних видів, класів чи інших високих таксономічних рангів. Наводиться українська, латинська (наукова) та синонімічна назва виду. Особливо приділена увага природоохоронному статусу, науковому значенню ареалу виду та його поширенню в Україні, чисельності, ії змінам, структурі та режиму збереження популяцій, умовам їх місцезростань, розмноженню, господарському та комерційному значенню. Крім того, вміщено список видів, занесених до Європейського червоного списку. Кожна стаття супроводжується ілюстрацією та картосхемою поширення виду в Україні, а також основними джерелами інформації. Додано нормативні документи про Червону книгу України, довідкові матеріали та список скорочень.

Шифр зберігання НБУВ: СО 29333

Шифр зберігання ВДБО: Е5(4УК)я2 Ч-45

3. Червона книга України. Тваринний світ / М-во охорони навколишнього природного середовища України, Нац. акад. наук України ; за ред. І. А. Акімова. – К.: Глобалконсалтинг, 2009. – 600 с.

Перше однотомне видання Червоної книги України було видано у 1980 році і до нього було включено 85 видів тварин та 151 вид судинних рослин. Друге видання було підготовлено у двох томах. Перший том – «Тваринний світ» вийшов у 1994 році ( налічує 382 види).

 

Це третє видання Червоної книги України, яке включає 542 види тварин.
Книга відображає сучасний стан видів фауни України, які перебувають під загрозою зникнення, та заходи щодо їх збереження і охорони.
На сьогодні інформація з багатьох видів тварин є неповною. Головними причинами цього стала відсутність скоординованого підходу до вивчення видів тварин в країні та застарілі підходи до опису отриманих даних. Інститут зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України у 2008 році видав збірку «Знахідки тварин Червоної книги України». Це дало можливість зібрати велику кількість нової інформації. Враховуючи цей позитивний досвід, видання таких збірок у майбутньому має стати невід'ємною частиною ведення Червоної книги України.
Структура розташування матеріалу аналогічна до видання «Червона книга України. Рослинний світ».

Шифр зберігання НБУВ: СО 29332

Шифр зберігання ВДБО: Е6(4УК)я2  Ч-45

Сільське господарство

1. Бджільніцтво : наук.-допом. бібліогр. покажч. вітчизн. та заруб. видань з фондів Нац. наук. с.-г. б-ки НААН : підготовлено з нагоди проведення в Україні ХХХХІІІ Міжнародного Конгресу Апідомондії (м. Київ, 29 верес. – 4 жовтня 2013 р.) / Нац. акад. аграрних наук Укр., Нац. наук. с.-г. б-ка, ННЦ «Ін-т бджільництва ім. П. І. Прокоповича НААН» ; уклад. В. А. Вергунов, Л. М. Татарчук, О. М. Опанасенко, Л. М. Савеленко ; наук. ред. В. А. Вергунов. – Вінниця, 2013. – 90 с.

Покажчик інформує про видання з історії розвитку та сучасного стану бджільництва в Україні та за кордоном. Наведено відомості про використання нових технологій у різних галузях науки: медицині, ветеринарній медицині, гінекології, харчовій промисловості. Розглядаються економічні питання співробітництва у виробництві органічної продукції бджільництва у світі та в Україні. Подано інформацію про організацію пасік і бджільницьких господарств; продукти бджільництва: отримання, використання та лікувальні властивості меду; хвороби та шкідники бджіл та їх захист від них; вулики та догляд за ними тощо.
Більшість матеріалу у виданні складають журнальні статті (2007 – 2013), книжкові видання (1886 – 2010), автореферати дисертацій (1964 – 2012), які викладені багатьма мовами: українською, російською, італійською, французькою, польською, німецькою, чеською тощо.
Для зручності користування у виданні наведено предметно-тематичний покажчик, який сприятиме задоволенню науково-інформаційних потреб користувачів у пошуку і використанні необхідних ресурсів спеціалізованої інформації, формуванню електронних ресурсів та бібліографічної бази даних з бджільництва.

Шифр зберіганя НБУВ: Ва 775766

Шифр зберігання ВДБО: П6я1  Б35

Медичні науки

1. Імена в медицині у відгомоні часу. 2013 рік (друге півріччя) : календар знаменних та пам᾿ятних дат / Нац. наук. мед. б-ка України, Укр. бібліотечна асоціація ; уклад. : С. М. Булах, Л. Є. Корнілова, С. М. Науменко, М. С. Слободенюк. – К., 2013. – 68 с.

Історія кожної галузі – це історія творчого життя найяскравіших її представників. «Імена в медицині у відгомоні часу» є першою спробою відтворити картину розвитку медицини у вигляді календаря, який започатковано Національною науковою медичною бібліотекою України.
Перший випуск вийшов у 2011 році. До нього було включено матеріали про 348 вітчизняних і зарубіжних вчених, переважно вчених-медиків київського регіону. У наступних випусках заплановано висвітлювати події з історії розвитку медицини всіх регіонів України, розширити коло персоналій вчених та медичних працівників України, а також науковців інших країн.
Черговий випуск є продовженням серії, присвяченої ювілейним датам видатних діячів вітчизняної, світової медицини та освіти. У другій частині календаря висвітлено ювілейні дати видатних діячів вітчизняної та світової медицини, які відзначалися в другому півріччі 2013 року. До видання увійшли матеріали про 237 вчених-медиків України та інших країн і фахівців суміжних галузей: академіків, професорів, повітових, земських, військових лікарів, керівників кафедр, деканів та ректорів університетів, провідних спеціалістів вищих медичних навчальних закладів України, вчених та громадських діячів, лауреатів Нобелівської премії в галузі біології та медицини тощо. Персоналії, подані у широкому часовому діапазоні, поряд з відомими постатями, охоплюють маловідомих та забутих представників різних спеціальностей.
Серед персоналій, відомості про яких включено у календарі: відомий хірург, академік Всеукраїнської академії наук М. М. Волкович, академіки АМН СРСР та України: М. М. Амосов, М. Г. Шандала, І. М. Трахтенберг, А. С. Єфімов, О. Ф. Возіанов, А. М. Сердюк та інші.
За Постановою Верховної Ради України (вересень 2012 р.), 2013 рік вважався роком Миколи Амосова у галузі медицини.
При підготовці видання були використані довідкові, біографічні та біобібліографічні джерела з фондів Національної наукової медичної бібліотеки та матеріали, надані науковими медичними бібліотеками України.
Допоміжний апарат складається з двох покажчиків: ювілеїв діячів (за хронологією) та іменного покажчика. У другій частині календаря змінено структуру подання інформації: матеріал розташовано за місяцями, а у межах кожного місяця – за датами народження.

Шифр зберігання НБУВ: Ж 74120

Шифр зберігання ВДБО: Рд. я2 І-51

Історія. Історичні науки

1. Історична русистика в Україні : 2000–2010 рр. : бібліогр. покажч. / Чернігів. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка, Ін-т історії, етнології та правознав. ім. О. М. Лазаревського, Центр іст. русистики ім. О. М. Нарочницького ; упоряд. : Л. Сеніна, І. Чугаєва, К. Ячменіхін. – Чернігів : Видавець Лозовой В. М., 2013. – 432 с.

До бібліографічного покажчика включено роботи вітчизняних вчених (монографії, статті, матеріали конференцій, рецензії, автореферати дисертацій, енциклопедичні статті), присвячені історії Російської імперії, опубліковані в Україні та за її межами упродовж 2000 – 2010 рр., а також роботи зарубіжних науковців, оприлюднені в Україні. Матеріал розташовано за хронологічним принципом і розміщено в алфавітному порядку за назвами та прізвищами авторів. Загальна кількість записів становить 2528.
Опрацьовано фонди різних бібліотек та вищих навчальних закладів України (Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,Чернігівський Національний педагогічний університет імені Т. Шевченка та Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В. Короленка). Використано електронні каталоги Національної парламентської бібліотеки України, бібліотек Київського національного університету імені Т. Шевченка, Національного університету «Києво-Могилянська академія» та ін.
Довідковий апарат видання складається зі списку джерел та іменного покажчика.
Видання стане в нагоді фахівцям-русистам, студентам, вчителям та всім, хто цікавиться історією як Російської імперії ХVIII – початку ХХ ст., так і в цілому історією вітчизняної наукової думки.

Шифр зберігання НБУВ: Ва 775628

Шифр зберігання ВДБО: Т3(4РОС) я1 І-90

Держава і право. Юридичні науки

1. Довідник захищених дисертацій з міжнародного приватного права в Україні (1991 – 2012 рр.) : довід. / А. С. Довгерт, Т. Р. Короткий, Н. В. Хендель ; Ін-т міжнар. відносин Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка, Каф. міжнар. приват. права, Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.", Каф. міжнар. права та міжнар. відносин. О. : Фенікс, 2013. 131 с.

Дане видання дає уявлення про стан і розвиток науки міжнародного приватного права в Україні. Довідник містить інформацію про захищені в Україні упродовж 1991 – 2012 рр. дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора юридичних наук у галузі правознавства «Міжнародне приватне право».
Довідник поділено на дев'ять розділів, присвячених окремим видам приватного права та включає покажчики: іменний, предметний та хронологічний. У предметному покажчику всі дисертації розподілені за предметом дослідження (інститутами міжнародного приватного права).
При підготовці покажчиків були використані матеріали з електронної бібліотеки Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та бібліотек Національного університету «Одеська юридична академія», Київського національного університету імені Тараса Шевченка, бібліотеки й архіву відділу міжнародного права Інституту держави і права імені В. М. Корецького, архіву кафедри міжнародного приватного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка.

Шифр зберігання НБУВ: Ва 772089

Шифр зберігання ВДБО: Х93я1  Д58

2. Енциклопедія судової експертизи / Н. І. Клименко, В. П. Бахін, Т. В. Будко, П. В. Цимбал ; за ред. Н. І. Клименко. – Ірпінь : Нац. ун-т ДПС України, 2013. –184 с.: іл.

Видання містить близько 1250 статей – інформацію про видатних експертів України та інших країн СНД, а також експертні терміни і поняття. Відображена національна і світова історія формування судової експертизи та перспективи її розвитку.
Тлумачення понять «судова експертиза» та «судово-експертна діяльність» визначено у Законі України «Про судову експертизу» від 25 лютого 1994 року.
Наприкінці видання розташовано список використаної літератури та як додаток – дисертаційні (кандидатські, докторські) дослідження з проблем судової експертизи, які були захищені в Україні з 1947 – 2012 роки за спеціальністю 12.00.09 - кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність.

Шифр зберігання НБУВ: СО 32171

Шифр зберігання ВДБО: Х89(4УК)я2  Е64

3. Энциклопедия криминалистики в лицах / под ред. проф. В. Ю. Шепитько. – Х.: Апостиль, 2014. – 400 с.

Запропоноване видання викличе зацікавленність в першу чергу у співробітників науково-дослідної сфери у справі криміналістики та судової експертизи.
Книга містить довідкову інформацію, починаючі з ХVIII ст. до ХХ ст. про найвідоміших криміналістів з різних країн світу. Усього представлено 255 осіб. Надано відомості про основні етапи їх життя, творчий шлях, головні напрями наукової діяльності, захищені основні наукові праці, дисертації, про досягнення та успіхи у справі боротьби зі злочинністю. Відображена специфіка впровадження інноваційних розробок, подальшого їх використання та удосконалення. Зібрано відомості про криміналістів, які здійснювали дослідження в Україні, Європі та Азії, Північній та Південній Америці, Африці та Австралії.
При підготовці видання було обрано алфавітний підхід в розміщенні матеріалу. Інформація про персони доповнена унікальними фотографіями вчених.
Систематизовані довідкові дані про криміналістів дозволяють по-новому подивитися на історію криміналістики, її виникнення та тенденції розвитку.

Шифр зберігання НБУВ: Ва 774320

Шифр зберігання ВДБО: Х89 д.я2  Э68

Воєнна наука. Військова справа

1. Энциклопедия пограничных войск. События и люди : сб. док., очерков и статей по истории и современности пограничной службы. В 9-ти томах. Т. 5 / авт.-сост. М. П. Плахотный. – К. : Альфа Реклама, 2013. – 968 с., 1474 ил.

Дев’ятитомне енциклопедичне видання призначено як для спеціалістів, так і для широкого кола читачів, зацікавлених історією нашої Батьківщини. Вміщено інформацію про зародження та розвиток прикордонної служби у Київській Русі, Російській імперії, СРСР, Російській Федерації, Україні, Білорусі, Молдові, Казахстані та в інших країнах.
Висвітлено історію охорони сухопутних та морських кордонів, освіти та організації митної служби, становлення прикордонної авіації, медицини прикордонних військ, ветеринарної медицини, служби собак. Подано біографічні відомості про людей, що присвятили своє життя охороні кордону. Також наведено інформацію про озброєння, військові звання, нагороди прикордонників тощо.
П’ятий том містить відомості про діяльність прикордонних військ за період з 1945 по 1991 р. Зібрані матеріали про досягнення радянських прикордонників, постійне удосконалення форм та методів охорони кордону та підвищення бойової готовності прикордонних військ.

Шифр зберігання НБУВ: С 11116/5

Шифр зберігання ВДБО: Ц6 я2  Э68

Культура. Наука. Освіта

 

1. Бібліографічний покажчик праць науковців Ін-ту професійно-технічної освіти НАПН України (2006 – 2011 рр.) : наук. вид. / Нац. акад. пед. наук України, Ін-т проф.-техн. освіти ; за наук. ред. В. О. Радкевич ; упоряд. : Д. В. Косань., Ю. О. Костюк. ; вступ. ст. : В. Радкевич, В. Скульська. – К., 2011. – 130 с.

У зв'язку з п'ятиріччям з дня заснування Інституту професійно-технічної освіти Національної академії педагогічних наук України підготовлено бібліографічний покажчик, де систематизовано публікації наукових співробітників, докторантів, аспірантів і пошукачів за п'ять років діяльності Інституту. Видання містить 1116 описів документів.
Активно ведеться робота на міжнародному рівні. Результатом цієї співпраці стало створення при Інституті Центру енергоефективності; Центру здорового способу життя і профілактики ВІЛ/СНІДу та Центру сучасних професій і технологій навчання.
Широкого визнання набули міжнародні науково-практичні конференції, зокрема, Батишевські читання, з проблем професійного навчання на виробництві, що значним чином сприяє обміну прогресивними педагогічними ідеями.
Матеріал згруповано за розділами: монографії; підручники та навчально-методичні посібники; концепції та навчальні програми; статті в наукових та науково-методичних виданнях; методичні рекомендації; матеріали і тези науково-практичних конференцій; наукове редагування; словники; бібліографічні покажчики; статті в міжнародних виданнях; періодичні видання, дисертації на здобуття наукового ступеню кандидата і доктора наук.
Науково-допоміжний апарат складають: стаття від упорядника, іменний покажчик прізвищ авторів, співавторів наукових праць, редакторів, членів редколегій, вчених, журналістів.
Бібліографічний покажчик є першою спробою систематизувати наукові праці науковців Інституту, що полегшить роботу викладачам та керівникам закладів освіти різного типу у здобутті нових знань з розвитку професійно-технічної освіти в Україні.

Шифр зберігання НБУВ: Вс 51351

Шифр зберігання ВДБО: Ч 46(4УК)я1  Б59

2. Мир образования : справ. для поступающих в высшие и средние спец. учеб. заведения г. Одессы. – О.: Фенікс, 2013. – 111 с.

Довідник містить дані за 2013 рік про державні та недержавні навчальні заклади міста Одеси, які надають вищу, середню та початкову професійну освіту. Наведено інформацію про навчальні та підготовчі курси, про наявність ліцензійних місць, вартість контрактів та контактну інформацію.
Відомості викладено у простій та доступній формі. Кожний вищий навчальний заклад надав інформацію про факультети, напрями, спеціальності та спеціалізації, умови прийому, форми навчання, вступні іспити та творчі конкурси на учбово-кваліфікаційний рівень бакалавра та молодшого спеціаліста.
Подано відомості про навчальне, культурне та спортивне життя студентів, наявність військової кафедри, соціального пакету та пільг, які надаються учням.

Шифр зберігання НБУВ: В 354749/3

Шифр зберігання ВДБО: Ч 42/45я2  М63

3. Історія бібліотечної справи та бібліографії в Україні: ретроспект. бібліогр. покажч. публікацій сер. XVIII – поч. ХХ ст. – у 2 т. / М-во культури України, Нац. парлам. б-ка України ; авт.-уклад. С. Л. Зворський. – К., 2013. – Т. 1. – 256 с.; Т. 2. – 240 с.

Покажчик, що вийшов у 2-х томах , містить 7 286 бібліографічних записів з питань бібліотечної справи та бібліографії, охоплює період 1755 по 2007 р.
Перший том містить бібліографічні записи видань і публікацій з питань історії бібліотечної справи в Україні, зокрема в містах: Києві та Севастополі, Харкові, Львові та регіонах: Автономній Республіці Крим, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Київській та інших областей; з історії провідних бібліотек країни, спеціальних книгозбірень, бібліотечних мереж тощо. У книзі висвітлюється роль та значення бібліотек у розвитку культури українського суспільства понад 250 років. Найдавніша публікація про бібліотеку на території України – каталог приватної книгозбірні польських магнатів Яблоновських, виданий у Лейпцигу латинською мовою саксонським бібліографом і нумізматом Віцлебеном на замовлення власника Ю. О. Яблоновського, датований 1755-м роком. Нині це видання є бібліографічною рідкістю. Щодо верхньої хронологічної межі покажчика – 2007 р., то ця дата зумовлена припиненням чинності ГОСТ 7.1 –84 «Библиографическое описание документа. Общие требования и правила составления». Саме за цим ГОСТом подано бібліографічні описи.
Крім загальних відомостей про історію розвитку бібліотечної справи та бібліографії, покажчик містить відомості про бібліотечні асоціації, об'єднання, з'їзди, наради та конференції в Україні, про історію розвитку провідних бібліотек України, зокрема Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Національної парламентської бібліотеки України, Національної історичної бібліотеки України та ін. Приділена увага й іншим спеціальним книгозбірням та бібліотечним мережам України.
До другого тому ввійшли бібліографічні описи публікацій з історії розвитку бібліотечної справи та бібліографії в бібліотеках країн світу, діаспорних книгозбірнях, приватних бібліотеках. Надано увагу розвитку окремих напрямів бібліотечної справи і бібліотекознавства, бібліографії, а також підготовці бібліотечних кадрів у навчальних закладах та підвищенню кваліфікації бібліотекарів. Зібрано відомості про окремі фахові періодичні і продовжувані видання, такі як «Бібліотечний вісник», «Бібліотекознавство і бібліографія», «Вісник Книжкової палати» тощо.
Матеріал у покажчику систематизовано за хронологією. Науково-допоміжний апарат містить покажчики: іменний, покажчик скорочень слів та словосполучень, абревіатур, перелік періодичних та продовжуваних видань, книжкових серій, назви яких подано у скороченому вигляді. Доповнюють виклад матеріалу два додатки: 1) автореферати дисертацій з питань історії бібліотечної справи і бібліографії в Україні та інших республік СРСР; 2) неопубліковані і депоновані історичні праці, спогади діячів бібліотечної справи України.
Таким чином, у покажчику охоплено великий масив опублікованих джерел про бібліотечну справу в Україні. Це видання безумовно викличе зацікавленість насамперед у науковців та фахівців-практиків у сфері бібліотечної справи та бібліографії, а також у викладачів та студентів профільних закладів освіти.

Шифр зберігання НБУВ: С 11330/1-2

Шифр зберігання ВДБО: Ч 733(4УК)я1  І-90

Філологічні науки. Художня література

1. Українські письменники : біографії, огляди творчості, літературні напрямки і течії, літературознавчий словник : довідник. – К : Велес, 2013. – 368 с.: іл.

Довідник містить інформацію про біографічні дані, огляди творчості, перелік основних творів та додаткову літературу про відомих українських письменників, серед яких: Леся Українка, Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Павло Тичина, Павло Загребельний, та багато інших. Окремо виділені розділи: «Сучасна українська література», де на першому місці стоять літературні угруповання, розділ «Сучасні письменники». Приділено увагу основним літературним напрямам та течіям, українському шістдесятництву. Серед дитячих письменників: Всеволод Нестайко, Віктор Близнець, Василь Земляк, Борис Комар тощо. Подано список рекомендованої літератури в рубриці: «Цікаво прочитати».
В кінці видання наведено шкільний словник літературознавчих термінів та покажчик статей словника.

Шифр зберігання НБУВ: Ва 772934

Шифр зберігання ВДБО: Ш5(4УК)я2  У45

2. Мельниченко В. Ю. Микола Гоголь у Москві: авторська енциклопедія-хроноскоп / Володимир Мельниченко. – К.: Либідь, 2013. – 544 с.: іл.

Енциклопедія про українського генія за часи його перебування у Москві, його зустрічі з відомими московськими українцями – Михайлом Щепкіним, Михайлом Максимовичем, Осипом Бодянським; листування та співбесіди з російськими діячами – Олександром Тургенєвим, Петром Вяземським, Олексієм Хом’яковим, Олександром Толстим та багатьма іншими. Висвітлено взаємини між Т. Г. Шевченком та М. В. Гоголем: «Гоголь про Шевченка», «Шевченко Тарас Григорович (1814–1861) про Гоголя», «Гоголю» та ін. Згадуються місця, де пере-бував Микола Васильович Гоголь. Усі статті, терміни, поняття, назви, імена, що містяться у книзі, стосуються Москви Гоголевих часів або пов᾿язані з москов-ським гоголезнавством. Відомості базуються на наукових дослідженнях, путівниках, довідниках і картах, газетних, журнальних та архівних матеріалах. Автором використане Повне зібрання творів і листів Миколи Гоголя, видане до 200-річчя від дня народження письменника.
Книга має велике історичне значення у поглибленні знань про життя письменника. Зацікавленість викликають відомості про стосунки М. Гоголя з відомими діячами епохи. Простежується вся історія московських вулиць, пред-ставлено понад 170 адрес і пам᾿ятних місць, пов᾿язаних з перебуванням Гоголя у Москві. Енциклопедичні терміни вперше з᾿ясовано під оглядом не лише Гого-левого, а й Шевченкового перебування в Москві.

Шифр зберігання НБУВ: СО 32240

Шифр зберіганняВДБО: д  Г58

3. Пахолок З. О. Миколай Крушевський і Волинь : кат.-довід. / Зінаїда Пахолок, Ілона Несторук ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, Волин. краєзн. музей. – Луцьк : Волинянин, 2012. – 134 с. : іл., портр.

Волинський краєзнавчий музей підготував каталог-довідник про життя, творчу діяльність та науковий доробок видатного вченого-лінгвіста, уродженця Волині Миколая Крушевського. Представлено інформацію про генеалогію родоводу Крушевських, простежуються його родинні зв'язки, публікуються його листи до Івана Цветаєва (російського філолога-мистецтвознавця і діяча культури) та Яна Карловича (польського етнографа, мовознавця та музиканта).
Весь матеріал у книзі подано за розділами: Постать М. Крушевського у родинному оточенні; Епістолярій вченого; Наукові праці М. Крушевського; Хронологія життя і наукової діяльності видатного мовознавця; Каталог матеріалів про Миколая Крушевського з фондів Волинського краєзнавчого музею. Відображено публікації за 1876 – 2004 роки. Видання завершується архівними та ілюстративними матеріалами з фондів Волинського краєзнавчого музею.

Шифр зберігання НБУВ: Ва 763759

Шифр зберігання ВДБО: д  К84

4. Шевченківська енциклопедія : в 6 т. – Т. 3: І-Л / НАН України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка ; редкол. : М. Г. Жулинський (гол.) [та ін.]. – К., 2013. – 888 с., 1176 іл. + кольорова вклейка.

До 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка підготував шеститомне видання, у якому всебічно викладено основні відомості про його життя, творчість і особистість, його епоху та оточення, місце в національній та світовій культурі. Перші два томи вийшли у 2012 році.
Проаналізовано понад півторасторічний досвід вивчення всіх аспектів шевченкіани в українському та зарубіжному шевченкознавстві. У виданні розкрито літературні, фольклорні, міфологічні та психологічні основи образності поета, письменницьке й художницьке новаторство, докладно висвітлено біографію митця, оточення й міста перебування, побут, історію творів та вшанування його пам᾿яті. Подано довідки про сучасників поета, установи, громадські організації, окреслено й постаті митців.
При написанні статей окремо наведено матеріал про мистецьку спадщину Шевченка. У виданні, окрім Інституту літератури брало участь багато науковців: Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Рильського, Інституту історії України, Інституту української мови, Інституту мовознавства імені О. Потебні, Інституту українознавства імені І. Крип᾿якевича та інших установ НАН України; Київського національного університету імені Т. Шевченка та інших ВНЗ; працівників музеїв, бібліотек, дослідників з різних міст України й країн світу.
Третій том містить 1199 статей за літерами І-Л. Поданий у енциклопедичному виданні матеріал багато ілюстрований. В оформленні використано колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва, Національного художнього музею України, музею театрального, музичного та кіномистецтва України та ін.

Шифр зберігання НБУВ: В 354112/3

Шифр зберіганняі ВДБО: д  Ш37.97(3)

5. Мельниченко В. Ю. Шевченківська Москва : авторська енциклопедія-хроноскоп / В. Ю. Мельниченко ; ред. І. Шишов. – М.: ОЛМА Медіа Групп, 2009. – 768 с.: іл., фот.

Ця унікальна книга не залишить байдужим жодного читача, бо вона присвячена великому Кобзарю та побудована так, що історичні факти поетового перебування в місті внесено в послідовний ряд подій, що дає змогу побачити, історично пізнати Шевченківську Москву у всій різноманітності та багатобарвності. Всі статті, терміни, поняття, назви, імена, що містяться у книзі, стосуються Москви Шевченкових часів (1844 – 1861), або пов’язані з московським шевченкознавством. Вміщено й великі, ґрунтовні статті, написані за дослівними Шевченковими письмовими згадками про Москву, московські події, враження й переживання; про його зустрічі з багатьма особами: Осипом Бодянським, Михаїлом Щепкіним; згадки та спогади про відомих письменників: О. С. Пушкіна, Ф. І. Тютчева, М. В. Гоголя. Показано взаємостосунки: «Бодянський і Гоголь», «Бодянський і Максимович», «Бодянський і Щепкін» тощо. Розповідається про історію московських вулиць й будівель, передусім, церков та соборів, які Шевченко не зафіксував у письмових джерелах, але не міг не бачити. Не залишені поза увагою побутові терміни, які вживав письменник на сторінках щоденника. Книга містить маловідомі ілюстрації та рідкісні фотографії, документальні, архівні матеріали та інформацію про російські періодичні видання та книгарні, освітні заклади тощо.

Шифр зберігання НБУВ: ВС 51333

Шифр зберігання ВДБО: д  Ш37

Мистецтво. Мистецтвознавство

1. Колесниченко Ю. Инструменты хореографа : терминология хореографии / Ю. Колесниченко – К.: Кафедра, 2012. – 660 с.

Дане видання не випадково має таку назву. Терміни – це також інструменти, якими треба вміти правильно користуватися. Різниця тільки в тому, що йде мова про тлумачення слів та понять, які частіше всього використовуються у хореографічному мистецтві. У першу чергу, ця книга приверне увагу як професійних хореографів, так і студентів – майбутніх хореографів, полегшивши роботу над засвоєнням професійної термінології.
Крім загальних відомостей про історію походження танців, наводиться визначення самого терміну «танець» на підставі визначень з різних енциклопедичних видань. Матеріал викладено за розділами: «танець»; «хореографія»; «історико-побутовий танец»; «балет»; «класичний танець»; «народно-сценічний танець»; «бальний танець»; «сучасний танець»; «інструменти хореографа». Подано докладну інформацію про кожний танець, його форми, види та жанри. Видання завершується списком використаних джерел та післямовою кандидата філологічних наук, доцента кафедри історії української мови та стилістики Київського національного університету імені Т. Шевченка Дядищевої-Росовецької Ю. Б.

Шифр зберігання НБУВ: Ва 766086

Шифр у фонді ВДБО: Щ 32 я2  К60

2. Матеріали до історії українського кіно (1991 – 2011). Вип. 1 / М-во культури України, Нац. парламент. б-ка України ; авт.-упоряд. : Н. Тертичка, Н. Казакова ; наук. ред. В. Кононенко. – К., 2013. – 216 с.

У запропонованому покажчику простежено всю історію розвитку української кінематографії, починаючи з років незалежності України, тобто з 1991 – 2011 рр. Матеріали з історії українського кіно систематизовано за розділами та підрозділами відповідно до періодизації української історії і культури. Окремо подано інформацію за тематичними напрямами, наприклад: «Кіно і література», «Дитяче кіно», «Музика в українському кіно», «Художник і кіно» та за жанрами кіномистецтва: «Анімація», «Документальне кіно». Кіноосвіті та кінопедагогіці присвячено окремий підрозділ. У ньому відображено матеріали з історії та сучасності національної кіноосвіти, зокрема з історії мистецьких кіношкіл, про створення та діяльність Київського державного інституту кінематографії тощо. Довершують покажчик персоналії режисерів, сценаристів, кінооператорів, акторів, кінознавців та організаторів кіновиробництва.
Перший випуск даного видання складається з двох розділів: «Публікації в наукових збірниках» та «Публікації в матеріалах конференцій».
Перший розділ містить публікації у наукових збірниках. Вони окреслюють широкий спектр питань, зокрема пов'язаних із становленням та діяльністю кіностудій, урядів та громадських організацій в галузі кінематографа. Окремо виділено публікації, присвячені українському поетичному кіно. Невід'ємною темою кіномистецтва є екранізація творів провідних українських письменників. Тому, рубрика «Екранізація художніх творів» стане у пригоді спеціалістам цього напряму. Додаток «Порівняльна таблиця публікацій в наукових збірниках», поданий у кінці першого розділу, дає змогу проаналізувати внесок різних видань у висвітлення історії вітчизняного кіно.
Другий розділ присвячено публікаціям матеріалів конференцій 1991 –2012 рр. Він налічує 151 опис науково-теоретичних, науково-практичних конференцій та 5 програм, а саме – виступи з історії українського кіно. До розділу також увійшли матеріали конгресів, наукових семінарів та читань; включено відомості про конференції студентів, аспірантів та молодих вчених.
Джерелами при укладанні покажчика стали фонди Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Національної парламентської бібліотеки України та наукових бібліотек університетів: «Києво-Могилянської академії» та Київського національного університету імені Т. Шевченка; Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського та ін. Для найповнішого відображення матеріалів використано посібники поточної державної бібліографії, прикнижкову та пристатейну бібліографію до видань мистецтвознавчої тематики, бібліографічні та біобібліографічні посібники, україн-ський реферативний журнал «Джерело», Інтернет-ресурси. Науково-допоміжний апарат видання складають: вступне слово, статті-коментарі упорядників до кожного розділу за результатами бібліографування, фільмографія та покажчики: іменний, хронологічний покажчик фільмів, установ та організацій, список абревіатур.

Шифр зберігання НБУВ: В 354830/1

Шифр зберігання ВДБО: Щ 37(4 УК)я1  М34

3. Обєкти культурної спадщини Запорізької області : каталог-довід.     / М-во культури України, Департамент культурної спадщини та культ. цінностей ; наук.-дослід. ін-т пам′яткоохоронних дослідж. – К.: Фенікс, 2012. – 478 с., 16 с.: іл.

Важливим питанням сьогодення є збереження культурної спадщини в Україні. Тому знання про пам'ятки, особливо на регіональному рівні вкрай необхідні. Каталог складено Науково-дослідним Інститутом пам′яткоохоронних досліджень міста Києва спільно з Запорізьким обласним центром охорони культурної спадщини. Вміщено стислу інформацію про об'єкти культурної спадщини, що розташовані на території Запорізької області. Включено інформацію про об'єкти, які вже перебувають на державному обліку та занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, а також ті, що ще потребують додаткового дослідження.
Хронологічний діапазон представлених пам'яток охоплює часи від верхнього палеоліту до сучасності. Об’єкти згруповані за адміністративно-територіальним поділом: спочатку обласний центр, далі міста обласного підпорядкування, райони, населені пункти у районах. Перед кожним населеним пунктом зазначено кількість об’єктів культурної спадщини, що включена до каталогу.

Шифр зберігання НБУВ: Ва 762724

Шифр зберігання ВДБО: Щ 11(4УК-Зап)я2  О-29

4. Руденко Л. Нотна бібліотека хору Київської духовної академії : монографія / Людмила Руденко, наук. ред. Л. В. Івченко ; Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – К., 2013. – 416 с. : ноти, іл. – (З історії музичної спадщини України).

Запропонована праця є результатом багаторічної роботи, здійсненої під керівництвом професора кафедри історії української музики та музичної фольклористики Національної музичної академії імені П. І. Чайковського Тетяни Гусарчук. Вона продовжує серію наукових видань Національної бібліотеки України імені В. Вернадського «З історії музичної спадщини України». У дослідженні розглядаються питання з історії розвитку хорового мистецтва Київської академії за трьохсотрічний період її діяльності (ХVII – початок XX ст.). Розкривається історія створення, функціонування та збереження нотної бібліотеки хору, за матеріалами нотниці подаються відомості про його репертуар. Також широко представлена бібліографічна інформація про рукописи та нотодруки, що входили до нотного зібрання академії.
Робота складається з передмови, дослідження історії хору Київської духовної академії, її нотної бібліотеки, наукового каталогу, де представлено повні бібліографічні описи 669 нотних документів (рукописи та друковані видання), довідково-допоміжного апарату, який містить такі покажчики: іменний, авторів музики, назв, видавницв, місць видання, серій, автографів та ін. Завершується видання додатками та багатьма ілюстраціями, а також списком скорочень. До рукописних творів без авторства подаються нотні інцитипи (початкові фрагменти нотного тексту). Окремо подано список використаних джерел, де відображено архівні матеріали Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та Київської духовної академії.

Шифр зберігання НБУВ: СО 32268

Шифр зберігання ВДБО: Щ 31(4 УК)я1  Р83

4. Шмагало Р. Енциклопедія художньої культури. Мистецька освіта : бібліографія, документи, теорія / Ростислав Шмагало ; Львів. нац. акад. мистецтв. – Л. : ЛНАМ, 2013. – 520 с.: іл.

Енциклопедія реалізує мету створення фундаментальної джерельно-теоретичної бази знань з української та світової мистецької освіти. Зібрано 4000 джерел бібліографії, архівніх джерел, 300 фотодокументів. Подано 35 авторських статей за тематикою 33-х розділів, які фіксують функціонування та розвиток мистецької освіти від середини ХІХ до 2010 року. Наукова база дослідження – статистичні джерела, періодика, матеріали з архівів Львова, Кам’янця-Подільського, Полтави, Києва, Петербурга, колекції творів з фондових збірок музеїв Львова, Ужгорода, Чернівців, Коломії, Києва, Кам’янця-Подільського, Опішні, Миргорода, Полтави, Москви, Праги, Відня, Парижа, Нью-Йорка, Клівленда, Стенфорда, Бавн Брука та приватних колекцій. Матеріал містить інформацію українською, польською та німецькою мовами. Проаналізовано мистецькоосвітній рух у контексті світових процесів розвитку мистецтва, ремесла і художньої промисловості. Надано оцінку творчо - педагогічному та теоретичному досвіту мистецькоосвітніх та спеціалізованих закладів (школи кераміки та гончарства, школи килимарства, деревообробної та металообробної шкіл). Це дає основу для вивчення теорії, методології, методики та практики викладання мистецьких, мистецтвознавчих, культурологічних дисциплін, проблем організації освіти, менеджменту соціокультурної сфери, народного мистецтва та промислів, дизайн-освіти, образотворчого і декоративно-ужиткого мистецтва за регіонами. Окремий пункт 4-ої частини видання присвячено розвитку української мистецької освіти 1910 – 1980-тих р. поза Батьківщиною (у Празі, Філадельфії, Франції, США, Канаді, Аргентині та Австралії).
За авторським задумом «Енциклопедія» є частиною трилогії, яку складають книги: Шмагало Р. Словник митців-педагогів України та України у світі (1850 – 1950). – Львів, 2002; Шмагало Р. Мистецька освіта в Україні ХІХ – середини ХХ ст.: структурування, методологія, художні позиції. – Львів, 2005; Шмагало Р. Енциклопедія художньої культури. Мистецька освіта: бібліографія, документи, теорія. – Львів, 2013. Фактично ця книга вміщує в себе інформацію про всі напрями діяльності в галузі мистецької освіти. Подані за енциклопедичним принципом ресурси дають змогу виявити ціннісні орієнтири розвитку мистецької освіти, мистецькоосвітніх традицій в умовах еміграції та відобразити головні напрями розвитку художньо-промислової освіти в Україні та світі.
Книга поділена на п’ять частин: базові наукові галузі; методологія, форми організації; регіони та осередки; напрями та спеціалізація; словник термінів мистецької освіти та художньої культури. До кожної частини є коротка пояснювальна інформація. Подано перелік умовних скорочень та хронологічні таблиці.

Шифр зберігання НБУВ: ВС 56291

Шифр зберігання ВДБО: Щ 10 я2  Ш71

Філософські  науки

1. Дяченко Микола Васильович : біобібліогр. покажч. / М-во культури України, Харк. держ. акад. культури, Бібліотека ; уклад. : С. В. Євсеєнко, О. М. Левченко, О. С. Хижна ; наук. ред. Н. М. Кушнаренко. – Х., 2013. – 115 с. : фотогр. – (Видатні педагоги Харківської державної академії культури).

Покажчик містить матеріали про життя, наукову та науково-педагогічну діяльність відомого українського філософа і культуролога, професора, завідувача кафедри філософії та політології Харківської державної академії культури Миколи Васильовича Дяченка. Наукові інтереси М. В. Дяченка спрямовані на дослідження історії, теорії та філософії культури. Однією з важливих ділянок його діяльності як проректора з наукової роботи і завідувача кафедри філософії та політології, є науково-дослідницька робота студентів та консультативна допомога здобувачам наукових ступенів, молодим науковцям та аспірантам з питань методології дослідження проблем теорії, історії та філософії культури. М. В. Дяченко брав активну участь у розробці Регіональної комплексної програми соціально-економічного розвитку Харківської області «Харківщина – 2010», у роботі науково-координаційної ради обласної державної адміністрації з питань розвитку освіти і культури.
За вагомий внесок у розвиток української культури і мистецтва та підготовку висококваліфікованих фахівців Указом Президента України М. В. Дяченку присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».
Матеріал у покажчику згруповано наступним чином: основні дати життя і діяльності (1941 – 2012); авторські праці вченого (1973 – 2013); видання за редакцією та за участю М. В. Дяченка в редколегіях наукових продовжуваних видань (1994 – 2013); дисертації, виконані під керівництвом М. В. Дяченка; офіційне опанування дисертацій; рецензування монографій і навчальних видань; участь М. В. Дяченка в організації професійних форумів, наукових конференцій; праці про життя та діяльність М. В. Дяченка. Науково-пошуковий апарат складається з іменного, предметного та покажчика назв.

Шифр зберігання НБУВ: Ва 772492

Шифр зберігання ВДБО: д  Д99

Література універсального змісту

1. Дати і події, 2014, перше півріччя : календар знаменних дат № 1 (3) / Нац. парлам. б-ка України ; уклад. : В. Кононенко (кер. проекту) [та ін.]. – К., 2013. – 156 с. : іл.

Мета цього видання – інформування про річниці визначних подій суспільно-політичного, наукового та культурно-мистецького життя. До цього випуску календаря ввійшли фактографічні довідки про ювілеї видатних особистостей України та світу, які відзначатимуться в І півріччі 2014 р. Наприклад, до 200-річчя від дня народження геніального поета і прозаїка, художника та мислителя Тараса Шевченка підготовлена велика стаття, яка містить детальну пристатейну бібліографію. Шанувальникам красного письменства адресовано матеріали до ювілейних дат В. Шекспіра, Анни Ахматової, В. Самійленка, Л. Вишеславського, Б. Окуджави; нарис про українського поета, громадського діяча, автора слів Державного гімну України П. Чубинського. У галузі української історії та бібліографії зацікавлять нариси про О. Лазаревського та М. Комарова. Включено також відомості про дні заснування установ, населених пунктів України, релігійні та професійні свята.
Окрему увагу приділено особистостям, котрі присвятили своє життя розвитку науки й техніки: українському вченому в галузі зварювального виробництва В. Підгаєцькому, українському вченому - агроґрунтознавцю О. Соколовському, російському вченому-хіміку Д. Менделєєву, всесвітньо відомому авіаконструктору І. Сікорському та багатьом іншим.
На сторінках календаря можна знайти статті про Київський завод «Арсенал» та Національну спілку письменників України, що у 2014 році святкують свої ювілеї. На допомогу працівникам бібліотек у розділі з соціокультурної діяльності подано матеріали з досвіду роботи Черкаської МЦБС - сценарій, присвячений святкуванню Дня матері. Після кожної статті міститься пристатейна бібліографія. У кінці видання додано короткий перелік знаменних дат на ІІ півріччя 2014 р.
Календар «Дати і події» допоможе зорієнтуватись у великому масиві відомостей про історію, науку, культуру України та зарубіжжя, знайти цікаву інформацію з питань українознавства, народознавства, відомості щодо внеску українських діячів у світову скарбницю знань, зв'язків зарубіжних діячів з Україною.

Шифр зберігання НБУВ: Ж 74230

Шифр зберігання ВДБО: Я 25 Д20

2. Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2014 рік : реком. бібліогр. покажч. посіб. / Упр. культури Закарпат. обл. держ. адмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. : Н. М. Вачиля, Г. В. Бобонич. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2013. – 400 с.

Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека підготувала покажчик, який є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат 2014 року. Він продовжує серію календарів-щорічників. Видається календар з 1977 року; у розширеному варіанті, тобто з біографічними матеріалами – з 2003 року. Цьогорічне видання відкривається переліком основних знаменних та пам’ятних дат 2014 року. Основу календаря складають ґрунтовні наукові відомості про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Посібник складаються таких рубрик: «Календар знаменних та пам’ятних дат 2014 року» (січень–грудень); «Це цікаво знати – 2014 рік»; «Краєзнавчі знаменні дати» (персоналії діячів ХVIII – ХХ ст.; Події, пов’язані з ювілейними датами). Завершує календар покажчик прізвищ ювілянтів та авторів статей про них.
Після кожної статті про особу, або визначну подію міститься ґрунтовна пристатейна бібліографія (книжкові видання, газетні, журнальні статті українською, російською та західнослов’янською мовами). У підготовці видання брали участь академіки, доктора та кандидати фізико-математичних, філологічних та технічних наук, викладачі середніх та вищих закладів Закарпаття, мистецтвознавці, журналісти, письменники, літературознавці, краєзнавці, та працівники культури України.
Представлені матеріали покликані надати бібліотекарям та читачам довідковий матеріал про важливі події з історії області, ювілеї уроженців краю та видатних діячів, які своєю діяльністю пов’язані з Закарпаттям.

Шифр зберігання НБУВ: Ж 70658

Шифр зберігання ВДБО: Д891(4УК-ЗАК)я1  З-18

3. Национальный реестр рекордов Украины 2014 : сборник рекордов / Национальный реестр рекордов. – Белая Церковь, 2013. – 120 с.

Дане видання є продовженням розпочатого ще у 2013 році інформаційного щорічника. Багатоілюстроване, воно, безумовно, викличе увагу у багатьох прихильників, тому, що у книзі мова йде про рекорди українських громадян та українських компаній з усіх галузей людської діяльності: у народному господарстві, культурі, освіті, спорті, технічних науках, засобах масової інформації, шоу-бізнесі тощо.
Подано детальну інформацію про кожен рекорд. Додано статистичний аналіз рекордів регіонів України, зареєстрованих Національним реєстром рекордів на 10 листопада 2013 року. Біля окремих рекордів у книзі вказані QR - коди. Це означає, що до даного рекорду додана додаткова інформація, а саме відеоматеріали на YouTube каналі Національного Реєстру Рекордів та електронна адреса спеціальної безкоштовної програми розпізнавання QR-кодів.

Шифр зберігання НБУВ:СО 32403

Шифр зберігання ВДБО:Я 20(4УК)  Н35

Контактна інформація