Перша світова війна — світова війна, глобальний збройний конфлікт, який відбувався перш за все в Європі від 28 липня 1914 по 11 листопада 1918 року. Під час неї загинуло понад дев'ять мільйонів солдат і цивільних жителів. Конфлікт мав вирішальний вплив на історію XX століття.
Для кожної країни існували певні причини для розв'язання Першої Світової Війни. Загалом це були просто територіальні претензії та зазіхання. Безпосереднім приводом для війни стало вбивство 28 червня 1914 року в Сараєві австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда сербським студентом Гаврилом Принципом.
Важче встановити та оцінити довгострокові наслідки війни - політичні, суспільні та моральні. Конфлікт змінив усі країни, що брали участь у ньому. Уряди встановили посилений контроль над суспільствами і ніколи цілком ще не відмовилися від нього. Старі режими впали і були замінені новими політичними ладами. У Росії царське самодержавство змінилося комуністичною диктатурою, що мало величезні наслідки для решти століття
Багато нині звичних політичних кордонів у Європі та на Близькому Сході досі відбивають положення мирних договорів, укладених після війни. Згідно з ними зменшилися території Росії та Німеччини, були ліквідовані великі багатонаціональні імперії - Австро-Угорщина та Османська імперія. Нові країни з'явилися на наших картах, зокрема, з такими назвами, як Югославія та Ірак.
Перша світова війна відіграла вирішальну роль в історії банківської справи й фінансів у Європі, оскільки поклала край міжнародній системі золотого стандарту, вільному руху в світі капіталів та домінуванню Лондона на фінансових ринках світу. Вона також породила феномен, який став центральним пунктом функціонування економіки у XX ст., — інфляцію.
Ретроспективний погляд на історію дипломатії у роки великої війни засвідчив те, що дипломатія воюю-
чих країн робила все можливе аби швидше наблизити день перемоги та розв’язати вузол складних економічних
проблем. Але успіх не завжди супроводжував воюючі сторони на дипломатичному фронті.
В роки першої світової війни протиборчі сторони шукали нові прийоми і способи оперативних і тактичних дій. Основними етапами цих пошуків були операції в Шампані і Артуа (1915 г.), операція на р. Соммі (1916 г.), наступ російського Південно-Західного фронту (1916 г.), операції на р. Ена і у Камбре (1917 р) та ін.
Центральні держави втратили полоненими 3470138 чоловік. Для маневрених стадій Першої світової війни, а особливо це було типово на Східному фронті, були характерні масові здачі в полон. В кінці війни,коли війна на Західному фронті нарешті прийняла маневрений характер, перед укладанням перемир'я в 1918 р німці стали масово здаватися союзникам в полон.
Коли європейські армії вирушили на фронт в 1914 році, в їх арсеналі досі були коні і багнети, а до кінця війни вже нікого не можна було здивувати кулеметами, повітряними бомбардуваннями, бронетехнікою і хімічною зброєю. На зміну овіяного духом романтики зброї прийшли газоподібний хлор,величезні снаряди з дальністю польоту понад 30 кілометрів і кулемети, випльовують кулі, як з пожежного шланга.
Листопадова революція, - революція в листопаді 1918 в Німецької імперії, однією з причин якої стало наростання соціальної напруженості і розладу економічного життя, що були симптомами наближення Німеччини до поразки в Першій світовій війні.
Революція привела до встановлення в Німеччині режиму парламентської демократії, відомого під назвою Веймарська республіка.
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах