Біотехнологія - надзвичайно перспективна науково-технічна галузь, яка використовує значні досягнення сучасних наук , насамперед молекулярної біології, генетики, хімії, мікробіології. Біотехнологія стає могутнім фактором подальшого розвитку та інтенсифікації народного господарства.
Генетична інженерія - це нова галузь молекулярної біології, яка розробляє методи перенесення генетичного матеріалу від одного живого організму до іншого з метою одержання нової генетичної інформації та управління спадковістю. Розвиток генетичної інженерії пов'язаний з досягненнями сучасної генетики, мікробіології, біохімії та інших наук.
Книжки представлені на виставці:
Розповідається про новий науково-практичний світогляд для рішення глобальних проблем наших днів: продовольчих, енергетичних, охорони здоров'я людини. Читач ознайомиться як з традиційною біотехнологією (хлібопечення, виробництво кисломолочних продуктів, виноробство та ін.), так і з новітньою, пов'язаною з генетичною, клітинною, білковою інженерією.
Викладено традиційні та новітні технології, пов'язані з досягненнями біохімії, молекулярної та клітинної біології, розглянуто соціально-економічні проблеми та перспективи розвитку біотехнології у третьому тисячолітті.
Висвітлено основні методи та об'єкти, що використовуються в біотехнології, зокрема, генетичної та клітинної інженерії, клонування живих організмів, іммобілізації ферментів. Проаналізовано етапи одержання гібридних клітин. Наведено напрямки застосування біотехнологічних процесів у переробній промисловості, сільському господарстві, медицині та фармакології, селекції рослин, а також у видобувній промисловості та космічних дослідженнях. Розглянуто особливості використання іммобілізованих ферментів і клітин у харчовій промисловості, зокрема, одержання глюкозо-фруктозних сиропів, безлактозного молока, цукру з молочної сироватки, L-яблучної кислоти. Описано методи одержання моноклональних антитіл. Проаналізовано вплив генотипу клітини-хазяїна на продукцію інтерферонів. Запропоновано шляхи перспективного розвитку біотехнології в Україні та за її межами.
Розглянуто використання мікроорганізмів для отримання біопалива, харчових продуктів і біоматеріалів, також застосування біотехнології у хімічної промисловості, медицині, сільському господарству і для переробки відходів. Особу увагу приділено відношенню біотехнології і хімічної технології.
Автор знайомить читача з розвитком і досягненнями біотехнології і описує унікальні можливості практичного використання результатів досліджень у цієї області.
Ця книга - популярна та захоплена розповідь про біотехнологію - нову, надзвичайно перспективну науково-технічну галузь, яка використовує значні досягнення сучасних наук , насамперед молекулярної біології, генетики, хімії, мікробіології. Біотехнологія стає могутнім фактором подальшого розвитку та інтенсифікації народного господарства.
Зрівнюються основні наукові підходи до біологічного об"єкту на матеріалі сучасної біотехнології.
Освітлюються результати досліджень з найважливіших напрямків сучасної біотехнології: генетичної і клітинної інженерії, білкової інженерії і біосенсорів.
Присвячено питанням з біотехнології: розробці нових біотехнологічних процесів, створенню нових біологічних препаратів, розробці математичного і технічного забезпечення біотехнологічних систем та ін.
Розглянуто деякі принципи й питання створення математичних моделей періодичних і безперервних біотехнічних процесів з метою застосування їх для послідуючий оптимізації.
Присвячено актуальним питанням теорії й практиці створення приладів для наукових досліджень в біотехнології.
Надано визначення біотехнологічної системи, розглянуто Ії складові частини - біологічні агенти, субстрати, продукти, апарати, також прогнозовано основні тенденції їх розвитку. Розглянуто створення й використання нових біологічних агентів методами генної інженерії, біотехнологія клітин людини, тварин і рослин, перетворення енергії та ін.
Розглянуто проблеми теоретичного аналізу сорбційних і хроматографічних методів виділення, розділення й отримання фізіологічно активних речовин, використання цих процесів у біотехнології.
Розглянуто застосування популяційних законів до рішення таких задач біотехнології, як культивування мікроорганізмів і клітин, нестійкість характеристик штамів-продуцентів, зокрема, рекомбінантних. Освітлено традиційні проблеми технічної мікробіології й перспективи популяційного підходу в біотехнології, питання боротьби зі забрудненням навколишнього середовища, а також безпеки у зв'язку із можливістю неконтрольованого розповсюджування рекомбінантних штамів мікроорганізмів, трансгенних тварин і рослин.
Книгу складають оригінальні роботи в області молекулярної біології, генетичної і кліткової інженерії, біотехнології.
Обмірковуються перспективи застосування мікроорганізмів методами генетичної, геномної та клітинної інженерії для збільшення виробництва харчових і кормових продуктів, лікування спадкових хвороб , охороні навколишнього середовища.
Розглянуто основні розділи біотехнології, досягнення якої використовуються в фармації та медицині, зокрема, способи створення промислових штамів мікроорганізмів, напрямки імунобіотехнології, галузі застосування моноклональних антитіл. Описано методи одержання імуноцитів, іммобілізованих ферментів і білків, мікрокапсульованих ферментів, пептидів, органічних кислот.
Розглянуто методи визначення активності антибіотиків, процеси їх біосинтезу, імуноферментна аналітична система , її використання для визначення фізіологічно активних речовин та ін.
Викладено результати досліджень, пов'язаних з біотехнологічними аспектами вивчення поверхово-активних речовин (ПАР) штучного та природного походження, показано перспективи застосування ПАР у біотехнології.
Наведено дослідження і засоби застосування мембран і сорбентів в біотехнології, а також приклади практичного використання мембран і сорбентів для очищення біологічно-активних речовин.
Розглянуто актуальні питання біоетики. Охарактеризовано глобальну біоетику як метаетику та новий тип світогляду, а також як сучасну медичну етику. Запропоновано методологію викладання біоетики, розкрито її біологічні та інноваційні аспекти. Висвітлено соціоекологічні проблеми використання генних біотехнологій. Наведено шляхи взаємодії екологічної етики та біоетики. Проаналізовано особливості біоетичної трансформації екологічного світогляду, а також біоетичні особливості забруднення атмосферного повітря на території Донбасу. Охарактеризовано сайти біоетики як чинники вивчення англійської мови
Наведено знання про флокулянти, використання їх у біотехнології для очищення стічних вод мікробіологічних виробництв.
Розроблено та впроваджено у виробництво біотехнологію очищення висококонцентрованих стічних вод лакофарбового виробництва від органічних розчинників та йонів важких металів з використанням на початковій стадії обробки води окиснених сполук азоту та сірки як термінальних акцепторів електронів і залученням до біотехнологічного процесу гідробіонтів різних трофічних рівнів. Вирішено проблему біологічного очищення даних стічних вод, які неможливо було очищати в побудованих окситенках, що дозволяє значно знизити експлуатаційні витрати на обробку й уникнути утворення великих об'ємів надлишкового активного мулу. Якість очищеної води відповідає нормам ГДК для скиду в міську каналізацію.
Наведено докладний аналіз складу і властивостей сировини та можливостей отримання біогазу з відходів сільськогосподарського виробництва, показано напрямки оптимізації процесу, його позитивне значення для охорони природи і економії енергії.
Вперше розроблено й прийнято до впровадження комплексну технологію одночасної переробки сироватки і стічної води з одержанням біогазу, кормових продуктів і очищеної води, що значною мірою розв'язує екологічну проблему.
Досліджено процеси біотрансформації органічних забруднень, що містяться в стічних водах олійно-жирового виробництва та розглянуто питання розробки технології локального очищення стоків зазначеної категорії. Особливу увагу приділено дослідженню періодичного анаеробного бродіння стічних вод олійно-жирового комбінату за різних температурних режимів. Запропоновано оптимальний режим безперервного метанового зброджування стоків. Висвітлено вихід біогазу та його енергетичну цінність залежно від параметрів анаеробної ферментації. Доведено доцільність застосування симбіотехнології для доочищення зброджених стічних вод олійно-жирових виробництв згідно з вимогами до якості стоків, що скидаються в каналізацію. Описано технологію комплексного локального очищення висококонцентрованих стічних вод олійно-жирових підприємств, що включає термофільне метанове бродіння та аеробну обробку з застосуванням іммобілізованої мікрофлори. Показано можливість застосування кінетичних констант метанової ферментації, отриманих під час лабораторних досліджень для передбачення результатів анаеробного зброджування відходів за напівпромислових та промислових умов.
Розроблено та впроваджено біотехнологію очищення стічних вод виробництва пекарських дріжджів за рахунок реконструкції існуючих очисних споруд. Біотехнологія вміщує послідовну обробку води в анаеробних біореакторах, крапельному біофільтрі, аеротенку-мінералізаторі та біологічних ставках. Якість очищеної води відповідає нормам ГДК. Біотехнологія може бути рекомендована до впровадження на підприємствах харчової та мікробіологічної промисловості.
Розглянуто питання оптимізації процесів фотосинтезу і мінерального живлення, регуляції росту, розвитку та стійкості рослин. Проаналізовано особливості застосування класичної та молекулярної генетики в селекції, генній інженерії та біотехнології, а також структури епідерми листків під дією водного та сольового стресів.
Висвітлено механізми біотехнологічних процесів, які використовують під час створення сортів сільськогосподарських культур із заданими властивостями. Описано сучасні методи досліджень з генетичної інженерії та приклади практичного використання трансгенних рослин, стійких проти біотичних, абіотичних факторів навколишнього середовища. Розглянуто проблеми кріозбереження рослинного матеріалу та створення колекцій, банків генетичних ресурсів рослин, одержання біологічно активних речовин, екологічної безпеки використання біотехнологій. Запропоновано методи діагностики та ідентифікації генетично модифікованих рослин з метою оцінки їх якості та сертифікації сільськогосподарської продукції. Наведено визначення найуживанішої термінології в біотехнології.
Розповідається про роботи по підвищуванню біологічної фіксації азоту, створенню гербіцидостійких рослин, покращенню амінокислотного складу білків злакових методами інженерії білків, підвищенню стійкості рослин до заморозків та ін. Описано генно-інженерні підходи до створення інтенсивних технологій в тваринництві і ветеринарії та ін.
Висвітлені сучасні положення, методи та наукова ідеологія біотехнології рослин. Наведено основні етапи історії дисципліни, особливості біотехнологічної лабораторії, відомості про поживні середовища та методи стерилізації рослинного матеріалу. Особливий акцент зроблено на питаннях мікроклонального розмноження, дії фітогормонів, одержанні безвірусного матеріалу, природі сомаклональної мінливості, культурі протопластів, генетичній трансформації рослин.
Розглянуто предмет і задачі біотехнології, її складові частини. Показано значення генетичної інженерії для створення нових рослин. Наведено методику культивування окремих ізольованих клітин, протопластів, пиляків, пилку та ін. Представлена характеристика клітинних популяцій in vitro, описується клітинна селекція і мутагенез, культура клітинних суспензій, а також висвітлюються методи in vitro для оздоровлення і розмноження рослин.
Розглянуто проблему біотехнологічного використання відходів рослинництва для виробництва кормового білка: сировинні ресурси, економіка і технологія гідролізу сировини, технологія біосинтезу, сучасний стан і перспективи розвитку біотехнологічних виробництв по переробці сільськогосподарських відходів.
Наведено застосування ферментних препаратів для переробки рослинної сировини, а також її мікробіологічна біоконверсія.
Розглянуто питання мікробіологічного синтезу біологічно-активних речовин, розробки наукових підходів по створенню комплексних рослинних препаратів.
Обґрунтовано вибір вітчизняної низькоякісної сировини - пшениці V, VI класів для виробництва сухої клейковини за раціональною технологічною схемою, яка дає змогу одержувати продукти з високими функціональними властивостями. Розроблено технологію переробки борошна, одержаного з пшениці V, VI класів з використанням ферментних препаратів у харчові домішки: сухої модифікованої пшеничної клейковини, вуглеводно-білкового сиропу, стійкого крохмалю, які можна використовувати в хлібопеченні, макаронній, кондитерській, м'ясній та інших галузях харчової промисловості. Установлено, що амінокислотний склад сильної, середньої та слабкої пшениці загалом однаковий, за винятком нижчої кількості цистин-цистеїнових залишків, що призводить до порушення дисульфідних зв'язків та утворення вільних сульфгідрильних груп, тобто сприяє послабленню структурно-механічних і реологічних властивостей тіста. Установлено, що у разі спільної дії ферменту глюкозооксидази та аскорбінової кислоти на білковий комплекс клейковини відбувається її зміцнення, тобто покращання реологічних та структурно-механічних властивостей, що забезпечує її виділення та застосування. Науково обґрунтовано технологію виробництва хлібних виробів з використанням сухої модифікованої пшеничної клейковини. Установлено, що диференціація функціональних властивостей продуктів, мінімально збагачених сухою клейковиною, виявляється на стадії змішування напівфабрикатів, а максимально збагачених - під час бродіння та на початкових стадіях випічки.
Вперше досліджено і установлено вплив деяких продуктів переробки сої, а також технологічних периметрів на накопичення біомаси і кислотності лакто-та біфідобактеріями на соєвому екстракті. Отримано ферментовані аналоги кисломолочних продуктів, що містять комплекс харчових волокон сої. Розроблено науково обґрунтовану технологію виробництва ферментованих продуктів на основі продуктів переробки сої з використанням йогуртових заквасок і чистих біфідобактерій.
Розглянуто основні властивості верхового мало розкладеного торфу, його біологічно-активні речовини, процеси і продукти гідролітичної деструкції, можливі напрями використання торфу в біотехнології.
Висвітлено результати та перспективи використання біотехнології в сільськогосподарському виробництві з метою підвищення продуктивності, створення нових організмів із заданими ознаками. Розглянуто питання створення генетичних клонів, регуляції статі, одержання трансгенних організмів. Показана ефективність підвищення генетичного потенціалу та прискорення селекційного прогресу за допомогою методів біотехнології.
Розглянуто важливі питання біотехнології, зокрема, методи генної та клітинної інженерії тварин. Викладено способи гормонального стимулювання суперовуляції у корів-донорів та їх штучного осіменіння. Висвітлено питання одержання, морфологічної оцінки та пересадки ембріонів великої рогатої худоби. Проаналізовано особливості кріоконсервування ранніх ембріонів з метою їх довготривалого зберігання та перевезення на далекі відстані.
Зазначено, що біотехнологічний продукт мікробіологічного синтезу провіт містить комплекс біологічно активних речовин (вітамінів групи В, зокрема, холіну, амінокислот, макро- та мікроелементів), а також інші поживні речовини, належить до четвертого класу небезпеки як кормова домішка та є нетоксичним для лабораторних тварин та курчат-бройлерів. Встановлено, що введення провіту в комбікорм порісних і підсисних свиноматок позитивно впливає на якісні показники їх молозива та молока, підвищує живу масу їх приплоду під час народження, сприяє їх збереженості до відлучення, стимулює ріст і розвиток поросят-сисунів, забезпечує покращання гематологічних показників крові, а також обмінних процесів і резистентного статусу організму. Доведено, що домішка в комбікорм курчат-бройлерів стимулює їх ріст і розвиток, сприяє покращанню морфологічних і біохімічних показників крові, обмінних процесів організму птиці, підвищує поживну цінність продукції. Визначено, що оптимальною дозою згодовування для порісних і підсисних свиноматок і курчат-бройлерів є 15 кг провіту на 1 тонну комбікорму.
Вперше досліджено стабільність препарату у процесі зберігання за різних температурних режимів, встановлено оптимальні умови та термін зберігання, за яких йодбілковий препарат зберігає свої якісні характеристики. Доведено, що внесення даного препарату в склад преміксів, як джерела йоду, забезпечує стабільний вміст йоду протягом гарантійного терміну зберігання преміксів і відсутність негативного впливу на збереженість вітаміну А в їх складі. Встановлено, що внесення йодбілкового препарату в комбікорми гарантує стабільний вміст йоду протягом гарантійного періоду зберігання. Досліджено токсикологічні параметри йодбілкового препарату на лабораторних і сільськогосподарських тваринах. За умов західної біогеохімічної зони України розроблено технологію застосування даного препарату. Проаналізовано вплив йодбілкового препарату на біохімічні, морфологічні, імунологічні показники крові та продуктивність, забезпеченість організму тварин йодом у раціонах молодняку великої рогатої худоби та свиней на відгодівлі.
Розглянуто законодавчі та нормативні засади утилізації осадів стічних вод (ОСВ), проаналізовано сучасний стан проблеми їх використання як бази для виробництва органо-мінеральних добрив. Досліджено склад і властивості ОСВ індустріальних міст України. Наведено агрохімічну характеристику компонентів органо-мінеральних добрив, розроблено технології їх одержання та застосування, обґрунтовано принципи розробки бізнес-плану для створення їх виробництва на основі ОСВ.
Описано сучасне використання біотехнологічних методів для охорони навколишнього середовища. Розглянуто біоочищення стічних вод, переробку твердих відходів, відходів сільського господарства і гірничої промисловості, застосування біотехнологічних методів для отримання добрива і пестицидів та ін.
Розглянуто актуальні проблеми у галузі біотехнологій, зокрема, медичної, харчової, промислової, агро-, екобіотехнології та біотехніки. Описано методи управління якістю підготовки бакалаврів, спеціалістів, магістрів з біотехнології. Висвітлено народногосподарські перспективи застосування традиційної та молекулярної біотехнології в Україні.
Вчені наполягають, що подальший прогрес людства залежить від розвитку біотехнології, бо інакше не вдасться прогодувати все населення Землі. Розповідається, як на основі методів біотехнології організовано виробництво медичних препаратів, деяких продуктів харчування та кормів для тварин.
Висвітлено основні принципи молекулярного клонування ДНК, розглянуто сучасні методи структурно-функціонального аналізу рекомбінантних ДНК, системи господарь-вектор, а також питання та задачі за курсом генетичної інженерії.
В основу лягли останні досягнення в галузі молекулярної генетики - генетичної інженерії вітчизняних та зарубіжних фахівців. Складовими частинами є такі напрямки, як структура та організація функціонування геному, використання векторних систем, практичне застосування генетичної інженерії. Показана перспектива використання генно-інженерних розробок на початку 3-го тисячоліття.
Вперше в повному обсязі розглядається історія становлення, технологія, прикладне та фундаментальне значення сучасних методів генетичної інженерії.
Викладено суть і методи генетичної і клітинної інженерії. Особливу увагу приділено питанням спрямованого конструювання тварин і рослин за допомогою генетичної інженерії.
Посібник вміщує інформаційний матеріал із сучасних проблем генетичної інженерії, іммобілізованих ферментів, імуноферментного аналізу, моноклональних антитіл, культивування тваринних клітин; залікові питання з кожної теми.
Висвітлено основні етапи розвитку генетики. Досліджено проблеми генетики та селекції в Україні, зокрема: молекулярної та медичної генетики, генетики мікроорганізмів і тварин, біотехнології, генетичної інженерії. Розглянуто загальні питання генетики та селекції рослин, експериментального мутагенезу, імунітету рослин, спеціальної генетики та селекції злаків, технічних культур, круп'яних, зернових, бобових, олійних, ефіроолійних і лікарських, кормових, овочевих та баштанних, деревних, плодових і декоративних культур.
Висвітлено досягнення в галузі новітніх біотехнологій на основі генетичної інженерії, їх велику користь та загрози, які вони несуть людству та довкіллю. Розглянуто проблеми біобезпеки та біоетики, стан справ у цій галузі в Україні та запропоновано заходи щодо його поліпшення.
Розглянуто еволюцію клітин, їх хімічний склад, методи досліджень, структуру і функції плазматичної мембрани, мітохондрій, хлоропластів.
Описано структуру і функції ядра і цитоскелета, механізми клітинного ділення, організацію процесів внутри- та міжклітинного транспорту.
Розглянуто проблеми клітинного диференціювання і організації спеціалізованих тканин, аналізуються загальнобіологічні і молекулярно-генетичні аспекти злоякісного переродження клітин.
Описано способи генетичної інженерії і результати їх застосування при вивченні геному еукаріот. Показано прикладні можливості генетичної інженерії в медиціні, селекції рослин, біотехнології.
Присвячено теоретичним і практичним аспектам генетичної інженерії. Велику увагу приділено питанням, пов'язаним з потенційною небезпекою рекомбінантних молекул ДНК, обговорюються різні запобіжні заходи, яки перешкоджають розповсюдженню цих молекул за межі лабораторії.
Узагальнено результати експериментальних робіт з генетичної інженерії бактерії Bacillus subtilis, дріжджів Saccharomyces cerevisiae і культивованих клітин тварин. Вперше детально розглянуто стабільність гібридних ДНК в клітинах >
Узагальнено великий експериментальний матеріал з питань конструювання, відбору та стабільності гібридних молекул ДНК. Детально розглянуто штами E. Coli , що створюють чужорідні білки.
Розглянуто методи виділення ДНК, введення мітки у ДНК, рестрикційного аналізу, клонування, комп'ютерного аналізу ДНК та ін. Монографія має велику довідкову інформацію.
Описано техніку використання різних векторів, нові еукаріотичні експресіруючи системи, засоби виділення деяких продуктів експресії.<
Викладено основи медичної генетики, починаючи з визначення понять, законів, історії генетики, молекулярних та хромосомних основ спадковості та закономірностей мінливості організмів. Наведено сучасні відомості про методи генетичного обстеження та спадкові хвороби: вади розвитку, захворювання, пов'язані зі спадковими порушеннями різних видів метаболізму. Описано фармакогенетичні ензимопатії, деякі первинні імунодефіцити та онкозахворювання. Висвітлено сучасні можливості лікування та профілактики спадкової патології, основи медико-генетичного моніторингу, медичні аспекти генної інженерії. Запропоновано контрольні питання та задачі з медико-генетичного консультування. Наведено генетичний глосарій основних термінів та симптомів.
Розглянуто методи конструювання генів, хромосом, клітин тканин і організмів з метою вивчення механізмів старіння і розробки методів боротьби з цім біологічним явищем. Описано досягнення генної і клітинної інженерії у визначенні механізмів старіння та профілактиці хвороб старіння.
Висвітлено методи та досягнення нового напрямку біотехнології - генетичної інженерії мікроорганізмів. Запропоновано способи одержання генів, які необхідні для генно-інженерного конструювання клітин. Розглянуто технології створення рекомбінантних ДНК. Наведено методологію виробництва окремих генно-інженерних медичних препаратів.
Показано сучасний стан досліджень по проблемам генетики і селекції промислових мікроорганізмів. Обговорюються питання розробки і впровадження методів генетичної і білкової інженерії у селекцію високоактивних штамів мікроорганізмів, а також проблеми суперпродукції біологічески активних сполук.
Розглянуто проблему клонування людини у різних аспектах, надані основні засади міжнародних і внутрішньодержавних актів, які освітлюють біоетичні і юридичні питання клонування людини, а також документи суспільних і релігійних об"єднань.
Монографія присвячена нещодавно відкритому класу гормоноподібних імуномодуляторів - цитокінам, які продукуються клітинами імунної системи та одержані за допомогою генної інженерії у вигляді рекомбінантних препаратів, що зумовило їх широке використання в клініці. Вони стали новим поколінням ліків. Розглянуто роль різних видів цитокінів (інтерферонів, інтерлейкінів, колонієстимулювальних факторів росту, факторів гальмування росту пухлин та ін.) у фізіологічних та патологічних процесах, протипухлинному захисті організму. Наведено результати власних досліджень застосування інтерферону-альфа, ІЛ-2, Г-КСФ, ГМ-КСФ у терапії раку нирки, злоякісних лімфом та лейкозів, тобто тих захворювань, при яких цитокінотерапія є найперспективнішою.
Надано глибокий і систематичний аналіз майже всіх відомих векторних систем клонування за допомогою чудово ілюстративного матеріалу.
Розглянуто досягнення у сфері генної інженерії тварин та перспективи наукових досліджень, які мають за мету змінити їх господарсько корисні ознаки, підвищити імунітет тварин до інфекційних захворювань, подолати патології людини.
Представлено досягнення в галузі генної інженерії сільськогосподарських тварин, які спрямовані на зміну їх господарсько корисних ознак, виробництво фармацевтичних препаратів, набуття тваринами імунітету до інфекційних захворювань, отримання трансплантатів органів людини.
Обгрунтовано і рекомендовано використання різних типів молекулярно-генетичних маркерів і конкретних структурних генів при еколого-генетичному моніторингу порід овець і великої рогатої худоби на основі оцінок розподілення генотипів за низкою поліморфних генетико-біохімічних систем, а також продуктів ампліфікації анонімних фрагментів ДНК, що одержані за використанням в якості праймерів певних фрагментів мікросателітних локусів.
Зроблено огляд сучасних експериментальних даних в галузі вивчення біосинтезу полікетидів - однієї з найбільших груп природних сполук, що проявляють широкий спектр цінних біологічних властивостей. Розуміння генетичних і біохімічних аспектів полікетидного синтезу дозволяє створити рекомбінантні штами мікроорганізмів, що продукують нові сполуки з передбачуваною структурою. Описано основні методи генетичного "дизайну" нових полікетидних сполук, наведено приклади геноінженерного конструювання продуцентів промислово важливих полікетидних антибіотиків.
Розповідається про історію зародження генетичної інженерії, створення перших гібридних молекул ДНК, успіхи цієї галузі.
Розглянуто питання, пов'язані з отриманням трансгенних і трансгеномних рослин, основні принципи конструювання векторів і проблеми експресії генів, що переносяться, у геномах рослин. Значну увагу приділено проблемам отримання трансгенних рослин у сільськогосподарських видів рослин і основним досягненням генетичної інженерії у галузі практичного застосування.
Детальне обговорювання теоретичних основ методів і чіткість викладу практичного матеріалу дозволяє рекомендувати книгу в якості керівництва для починаючих дослідників.
Систематично викладено основні розділи класичної генетики на прикладах життєвих циклів про- та еукаріот. Простежено розвиток сучасних перспективних напрямків генетики: генетичної інженерії, імуногенетики, генетики людини. Детально висвітлено історію розвитку генетики в Україні, застосування досягнень генетики у селекційному процесі, системі схрещувань, поліплоїдії, мутагенезі, молекулярній та біохімічній генетиці.
Розглянуто історію розвитку культури ізольованих тканин і органів рослин, методи їх культивування, клональне мікроразмноження рослин.
Розглянуто питання якості та безпеки харчових продуктів, а також різноманітні фактори, які формують дані показники. Викладено порядок організації та принципи проведення гігієнічної експертизи продовольчої сировини і продуктів харчування. Висвітлено проблеми генетичної інженерії та безпеки харчової продукції, а також питання відповідальності за порушення санітарного законодавства та інших нормативно-правових актів.
Представлені результати досліджень у рослинництві і тваринництві з питань селекції, генетики та біотехнологій. Особлива увага приділена використанню молекулярно-генетичних маркерів у розв'язанні фундаментальних і прикладних проблем у цих галузях.
Присвячено центральній проблемі генетичної інженерії вищих рослин - конструюванню і використанню векторних молекул ДНК для введення в клітини генів.
Розглянуто сучасні уявлення про спадковість у литих металевих матеріалах, механізм явища та його вплив на властивості. Наведено приклади використання технології генної інженерії металів і шляхи заложення, передачі та коригування генетичної інформації.
Розглянуто роботи молодих вчених України та країн СНД, в яких висвітлено проблеми фізіології рослин і генетики. Обговорено питання оптимізації процесів фотосинтезу та мінерального живлення, регуляції росту, розвитку та стійкості рослин. Показано застосування сучасних досягнень класичної та молекулярної генетики в селекції, генній інженерії та біотехнології
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах