У відділі газетних фондів Національної бібліотеки імені В. І. Вернадського (НБУВ) зберігається «колекція» воєнних газет. Вони є важливим джерелом для вивчення історії Другої світової війни. Колекція складається з газет радянської Червоної армії, видань Організації українських націоналістів і Української повстанської армії, а також газет «Русской освободительной армии» генерала Власова.
За рішенням ЦК КП(б)У у липні 1941 р. була створена газета «За Радянську Україну» – орган Центрального Комітету КП(б)У і Верховної Ради УРСР. Відповідальним редактором газети був М. Бажан, до редколегії входили В. Василевська, О. Корнійчук, А. Малишко, М. Рильський, П. Тичина та ін. Виходила газета 3 рази на тиждень. Газету розкидали над тимчасово окупованою територією України з літаків по 1,5-2 млн. примірників. Рухалася газета з військами Південно-Західного фронту і проіснувала до січня 1943 р. Потім замість неї почала виходити газета «Радянська Україна». З 1941 по 1942 рр. виходить газета Південного фронту «Во славу Родины». У 1943 р. була заснована фронтова газета Першого Українського (до 20 жовтня 1943 р. – Воронезького) фронту «За честь Батьківщини» (відповідальний редактор С. Жуков, заступник редактора Т. Одудько). До її редакції входили А. Головко, А. Малишко, Л. Дмитерко, співпрацював з газетою В. Сосюра. Як військовий кореспондент цієї газети він виїжджав у діючі війська, виступав перед воїнами.
Виданням Другого Українського (до 20 жовтня 1943 р. – Степового) фронту була газета «Суворовский натиск».
З радянських партизанських газет у фондах газетного відділу є лише фотокопія газети «Більшовик» (Чернігів) за 1943 р. – орган Чернігівського підпільного обкому партії, що видавався з середини березня 1943 р. на базі Чернігівського з’єднання ім. Героя Радянського Союзу М. Попудренка. Значно повніша колекція партизанських газет та листівок знаходиться у фондах Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр.» та у фондах Центрального державного архіву громадських організацій України. Дивись наступну статтю: http://www.archives.gov.ua/Publicat/AU/AU_5_2010/12.pdf.
Видання ОУН та УПА «Самостійник» (редактор В. Хоменко), «За самостійну Україну» (редактор Назар Чубенко), «До зброї», «Земля і влада» (видання Української Національно-Демократичної Партії, яка була утворена на початку 1943 р. в Західній Україні) та ін. У цих виданнях публікували рішення керівних органів ОУН та УПА, інформацію про злочини як більшовиків, так і гітлерівців, дані про повстанські бої. Характерною для цих видань була відсутність будь-яких фотоматеріалів. Виходили вони у підпільних типографіях під повстанськими гаслами «Волю народам! Волю людині!» та «За незалежні держави усіх поневолених народів!».
Газети «Русской освободительной армии» генерала Власова «Боевой путь», «Доброволец», «Фронтовой листок для добровольцев» публікували інформацію про поразки радянських військ та перемоги гітлерівців, розкривали негативні сторони радянської дійсності. Публікували фото бійців «Русской освободительной армии» та багато карикатур на Й. Сталіна і радянську дійсність. Виходили газети під гаслом «Смерть Сталина спасет Россию». Як правило, прізвища редакторів та членів редакційної колегії не зазначалися, відсутня й адреса редакції.
Виставка воєнних газет (1941–1945 рр.) стане корисною всім, хто цікавиться історією преси та Другої світової війні.
Виставку підготували зав. сектору ВГФ Наталія Носкіна і провідний бібліотекар Станіслав Малюк.
Долучення | Розмір |
---|---|
bibliografichniy_spisok_voiennih_gazet.pdf | 90.65 КБ |
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах