Нові надходження бібліографічної шевченкіани

1. Шевченківська Москва : авт. енцикл.-хроноскоп / В. Мельниченко. – М. : ОЛМА Медиа Групп, 2009. – 767, [48] с. : іл.

Винятковою особливістю даного енциклопедичного видання є те, що в ньому вміщено ґрунтовні статті, написані за дослівними Шевченковими письмовими згадками про Москву, московські події, враження й переживання.
Ці статті виділені в  перший розділ, який названо Шевченковими словами: «Моє перебування в Москві». Статті у ньому розташовано  за хронологією. У другому розділі – «Московські друзі» подано статті про московських приятелів поета Михайла Щепкіна, Осипа Бодянського та ін. У третьому розділі – «Гостинна Москва» – міститься інформація про конкретні особи, події, церкви та собори, вулиці й бульвари, будівлі, конкретні візити.
В окремих статтях висвітлено історію та діяльність Культурного центру України в Москві, що є духовним наступником Шевченкової присутності в місті і пропагує українську мову, культуру, духовність.

Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс51333
Шифр зберігання книги у фонді ВДБО: д Ш37.103

 

2. Шевченко-художник : бібліогр. покажч. (18392012) : [у 2 т.] / [упоряд.: Н. І. Орлова, Л. І. Буряк, Б. А. Короленко ; редкол.: Д. В. Стус (голова) та ін.] ; Укр. ін-т нац. пам'яті, Нац. музей Т. Шевченка. – Київ : Пріоритети, 2014.

Т. 2. – 2014. – 552 с.

Другий том бібліографічного покажчика сформовано за предметно-тематичним принципом, на відміну від першого тому. Видання містить опис близько чотирьохсот малярських творів митця, поданих у хронологічному порядку за часом їх виконання. Покажчик надає найповнішу бібліографію по кожній із представлених картин. Подано публікації періодичних видань, каталоги художніх виставок, збірники наукових статей, дисертацій.
Науково-довідковий апарат видання складається з іменного покажчика та алфавітного покажчика малярських творів Т. Шевченка.

Шифр зберігання книги у НБУВ: В354461/2
Шифр зберігання книги у фонді ВДБО: д Ш37.107

 

3. Т. Г. Шевченко і Вінниччина : бібліогр. покажч. : 200-річчю від дня народж. Кобзаря присвячується  / уклад. Г. М. Авраменко ; вступ. ст. Б. В. Хоменка ; наук. ред. А. М. Подолинний ; ред. О. Г. Поліщук ; відп. за вип. Н. І. Морозова ; Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. – Вінниця, 2013. – 304 с.

До покажчика включено описи книг, публікацій із збірників, періодичних видань, а також образотворчих, нотних та інших матеріалів.
Матеріали у виданні систематизовано за розділами: «Поділля у творчості Т. Шевченка», «Життя і творчість Т. Шевченка, пов’язані з Вінниччиною», «Вшанування пам’яті Т. Шевченка на Вінниччині». Як додаток подано розділ «Наші земляки – лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка».
У першому розділі перелік видань розміщено за жанрами, в їхніх межах – за алфавітом назв. В інших розділах матеріал подано у логічній, хронологічній послідовності та за алфавітом авторів, назв, персоналій.

Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва785875
Шифр зберігання книги у фонді ВДБО: д Ш37.104

 

4. Шевченко на всі віки: образ Великого Кобзаря в художніх і художньо-документальних творах : бібліогр. покажч. 1861–2013 / Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. обл. універс. наук. б-ка ім. К. А. Тімірязєва ; [уклад., вступ. ст. О. М. Куцевол ; наук. ред. Н. І. Морозова]. – Вінниця : Балюк І. Б., 2014. –  348 с. – До 200-річчя від дня народж. Т. Шевченка.

У покажчику представлена детальна інформація про шевченкіану у творчості окремих українських письменників, у яких постать Великого Кобзаря займає вагоме місце. Це такі митці як М. Старицький, М. Рильський, В. Сосюра, Р. Лубківський, Д. Павличко, І. Драч, І. Кочерга та багато інших.
Матеріали пропонованого покажчика систематизовано у двох частинах: 1.Образ Тараса Шевченка у творах письменників України; 2.Образ Тараса Шевченка у творах світового письменства. У кожному з розділів виокремлено кілька рубрик відповідно до специфіки творів: ліричні та ліро-епічні, епічні, драматичні, мемуарні й документальні матеріали, епістолярні джерела, народна творчість. У межах рубрик праці подано за алфавітом.
Бібліографію доповнює особовий покажчик імен персоналій, які згадані у виданні, до кожного вказано номер позиції.

Шифр зберігання книги у НБУВ: Со33373
Шифр зберігання книги у фонді ВДБО: д Ш37.108

 

5. Подільська Шевченкіана : до 200-річчя з дня народж. Т. Г. Шевченка : реком. біобібліогр. покажч. / Упр. культури, національностей та релігій Хмельниц. облдержадмін., Хмельниц. обл. універс. наук. б-ка ім. М. Островського ; [упоряд.: О. О. Баваровська та ін.]. - Хмельницький : Хмельниц. ОУНБ ім. М. Островського, 2014. – 136 с.

У покажчику представлено матеріали, які максимально повно і всебічно висвітлюють перебування Т. Г. Шевченка на Поділлі восени 1846 р. та вшанування пам’яті великого Кобзаря.
Покажчик складається з десяти розділів: «Перебування Т. Г. Шевченка на Поділлі», «Вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка», «Літературна Шевченкіана», «Музична Шевченкіана», «Образотворча Шевченкіана», «Увіковічнення Т. Г. Шевченка у пам’ятниках та пам’ятних знаках», «Театральна Шевченкіана», «Т. Г. Шевченко в народному декоративно-прикладному мистецтві», «З іменем Т. Г. Шевченка», «Кобзар і подоляни». В межах розділів спочатку подаються окремі видання, матеріали з книг, збірників,альманахів, розміщені за алфавітом авторів та назв статей, потім – газетно-журнальні матеріали за прямою хронологією. Офіційні матеріали із періодичних видань винесені на початок. У додатках подано списки хмельничан – лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка та обласної премії.
Довідковий апарат складається з алфавітного покажчика авторів та назв публікацій і географічного покажчика населених пунктів.

Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва785582
Шифр зберігання книги у фонді ВДБО: д Ш37.105

 

6. Тарас Шевченко та Університет св. Володимира. Спогади сучасників : анот. бібліогр. покажч. / упоряд.: В. Г. Несторенко, Н. В. Кошлякова, Т. О. Холоша [та ін.] ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, Нац. музей Т. Шевченка. – Київ : Київ. ун-т, 2014. – 223 с. : іл.

Покажчик містить бібліографічні описи друкованих та архівних матеріалів про роботу Т. Шевченка в Археографічній комісії при Університеті св. Володимира, зв’язки з Кирило-Мефодіївським товариством, допомогу недільним школам. Включено відомості про унікальні малярські роботи Шевченка, створені за завданням Археографічної комісії, меморіальні речі митця, що зберігаються у Національному музеї імені Тараса Шевченка та інших музеях України.
Допоміжний апарат складають: алфавітний покажчик малярських робіт Т. Шевченка, відомості про згадані видання, анотований покажчик осіб, іменний покажчик, географічний покажчик та словник.

Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва786385
Шифр зберігання книги у фонді ВДБО: д Ш37.106
 

 

7. Від ювілею до ювілею. Шевченкознавчі студії викладачів Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького (1964–2014 рр.) : анот. бібліогр. покажч. / Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького, Наук. б-ка ім. М. Максимовича ; [уклад. О. М. Абразумова ; наук. ред. Г. М. Голиш]. – Черкаси : ЧНУ ім. Б. Хмельницького, 2015. – 127 с. 

У пропонованому покажчику подано основні здобутки шевченкознавчих досліджень черкаських викладачів протягом 1964–2014 років. Видання містить майже 300 позицій – це монографії, статті, довідникові видання, публікації у ЗМІ, тези та матеріали конференцій.
Допоміжний апарат включає: відомості про авторів публікацій, іменний покажчик та список умовних скорочень.

Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва791904
Шифр зберігання книги у фонді ВДБО: д Ш37.109

 

8. Тарас Шевченко очима журналістів : монографія : анот. бібліогр. покажч. 1989–2014. : до 200-річчя Кобзаря : студент. проект / Іван Забіяка [та ін.] ; за ред. В. Різуна ; Київ. ун-т ім. Т. Шевченка, Ін-т журналістики. – Київ : Альфа Реклама, 2015. – 274 с.

Публікації про Тараса Шевченка – це вшанування пам’яті Кобзаря у свідомості українського суспільства. Деякі ЗМІ присвячують Т. Г. Шевченку цілі рубрики. У газеті «Голос України» з’явилася рубрика «З Кобзарем у серці», де влаштовано конкурс на знання життя і творчості Кобзаря. Журнал «Viva» ініціював спецпроект «Поезія в серці», де публікувалися невмирущі рядки Кобзаря, а також фото українських знаменитостей, які читають Шевченкові твори. 
Перша частина видання включає такі розділи: «Місце жінки в житті та творчості Шевченка», «Релігійність Тараса Шевченка», «Актуалізація образу Шевченка в сьогоденні», «З ким порівнюють Кобзаря?». Друга частина містить «Анотований покажчик публікацій про Т. Г. Шевченка. 1989–2014». Допоміжний апарат містить покажчик імен і назв.

Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва792734
Шифр зберігання книги у фонді ВДБО: д Ш37.110

 

9. Тарас Шевченко – поет, художник, мислитель (з матеріалів газети «Буковина») : бібліогр. покажч. / Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича ; [уклад.: Т. Д. Мурашевич, Ю. І. Калуш ; наук. ред. М. Б. Зушман]. – Чернівці : Рута, 2015. – 103 с. : іл. – (Серія «Буковина»). 

До видання включено вірші, малюнки, автопортрет Т. Г. Шевченка, замітки, згадки, новинки, оголошення про вечори та заходи вшанування, які проводилися на Буковині, що надруковані в газеті «Буковина» та «Нова Буковина» (1885–1918 рр.), «Радянська Буковина» (1940 – по верес.1991 рр),. «Буковина» (верес. 1991–2013 рр.).
Матеріали у покажчику розташовано за хронологією, а в межах хронології твори Шевченка та матеріали про письменника за алфавітом авторів і назв творів. Допоміжний апарат містить іменний покажчик.

Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва793196
Шифр зберігання книги у фонді ВДБО: д Ш37.111

 

Початок див.: Книжкова виставка, присвячена 200-річчю з дня народження Тараса Шевченка

Контактна інформація