Газета «СВІТ. Наука. Освіта. Техніка. Прогрес» (№ 13–14, 2016) публікує відгук Анни Радченко про презентацію видання «Український науковий інститут книгознавства (1922–1936)» доктора історичних наук Галини Ковальчук — директора новоствореного Інституту книгознавства НБУВ.
Дослідженню історії Українського наукового інституту книгознавства (УНІК) — науково-дослідної установи, яка працювала в Києві у 1922–1936 роках і була підпорядкована Народному комісаріату освіти Української радянської соціалістичної республіки, — професор Галина Ковальчук присвятила все своє наукове життя. Попри численні наукові праці з інших питань, фахового заглиблення у світ стародруків і науково-організаційну діяльність, історію УНІК і пов’язаних із ним персоналій вона досліджує відтоді, відколи вперше почула про цей інститут, — із 1977 року. Науковим здобуткам і ролі УНІК у розвитку книгознавчої науки була присвячена кандидатська дисертація, багато статей у періодичних та енциклопедичних виданнях. І от нарешті наприкінці 2015 року побачило світ ґрунтовне узагальнення накопиченого матеріалу — наукова монографія загальним обсягом близько семиста сторінок.
Детально розглядаючи всі аспекти діяльності наукової установи, аналога якій Україна не має й досі, Г. І. Ковальчук виділяє три періоди в її історії: від заснування в 1922-му до 1931 року, коли відбувався справжній розквіт книгознавчих досліджень; час розгрому установи — 1931 рік; 1931–1936 роки — період «інтелектуального занепаду, коли вся енергія нових співробітників реорганізованого УНІК була спрямована на нищівну критику роботи попередників».
Протягом неповних десяти років (1922–1931) українська книгознавча наука розвивалася надзвичайно інтенсивно, перебувала в центрі світового процесу становлення науки про книгу. Працівники УНІК активно впроваджували світовий досвід (наприклад, класифікаційну децимальну систему Поля Отле, співпрацюючи з Міжнародним бібліографічним інститутом). Вони жваво листувалися із закордонними колегами, укладали репертуари вітчизняних видань і списки бібліотечних фондів, публікували численні статті в зарубіжних виданнях, видавали свій періодичний орган «Бібліологічні вісті», вивчали історію книги і книговидання, зокрема ХІХ ст., виступали з лекціями, організовували виставки, намагалися створити Музей книги. Тоді ж вони обґрунтували новий напрям досліджень — соціологію книги, відкрили «Кабінет вивчання читача», розпочавши роботу із всеохопного анкетування працівників і користувачів бібліотек. А вже на початку 1930-х років усе перетворилося на «боротьбу з буржуазною наукою» — книгознавством та УНІК, де було викрито «класово-вороже засилля».
Підготовлено і видано книгу Видавничим домом «Академперіодика» НАН України у межах виконання замовлення на підготовку та випуск видавничої продукції Національної академії наук України. «Академперіодика» цього ж 2015 року відсвяткувала 20-річчя своєї діяльності. Створена у важкий для наукової спільноти та й усієї України час як спеціалізована друкарня наукових журналів Національної академії наук України, наша установа спрямовувала зусилля на забезпечення вчасного випуску наукових журналів. Розпочали роботу з основних академічних видань: «Доповідей НАН України» та «Вісника НАН України». Згодом вдалося наростити виробництво, збільшити кількість назв наукових журналів, які ми видаємо (у 2016 році їх уже 48), опанувати підготовку і випуск книжкових видань, розпочати наукові дослідження історії та сучасного стану науково-видавничої справи в НАН України.
Саме в межах наукових досліджень видавничий дім запросив до співпраці Г. І. Ковальчук. Попри те, що УНІК не належав до системи Академії наук, співпраця між науковцями тих часів була надзвичайно тісною, плідною і сподвижницькою. Одні й ті ж непересічні фахівці читали лекції студентам, створювали бібліотеки й музеї, вирушали в експедиції по необхідний фактичний матеріал, працювали у новостворених установах Академії, були співробітниками УНІК або дописувачами його видань.
Ми готували це видання з повагою й захопленням, доклали значних зусиль, щоб його оформлення відповідало змістові, відображало дух того періоду, але й лишало місце для рефлексії та паралелей із сучасністю. В оформленні використані ілюстрації, орнаменти та шрифти видатного подвижника української культури Георгія Нарбута.
Основним шрифтом набору тексту ми обрали гарнітуру Bandera, розроблену молодим українським дизайнером із Мелітополя Андрієм Шевченком наприкінці 2013 року. Численні ілюстрації — фотопортрети та відбитки з видань УНІК, цитування наукових праць, документів, листування між фахівцями дають можливість відчути високий рівень книгознавчої науки в Україні у 1920—1930 роках. Доповнене бібліографічними та іменним покажчиками видання вийшло ошатним та інформативним.
Презентація монографії «Український науковий інститут книгознавства (1922–1936)» відбулася на високому рівні, була змістовною та надзвичайно цікавою – адже зібралися однодумці, фахівці з історії книги, книгознавства, музеєзнавства, бібліотечної й видавничої справи. Після цікавої доповіді Галини Ковальчук виступили віце-президент Національної академії наук України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук академік Сергій Пирожков, голова Науково-видавничої ради НАН України академік Ярослав Яцків, голова Інформаційно-бібліотечної ради НАН України академік Олексій Онищенко, директор Видавничого дому «Академперіодика» НАН України Олена Вакаренко, генеральний директор НБУВ член-кореспондент НАН України Володимир Попик, директор Інституту рукопису НБУВ член-кореспондент Любов Дубровіна, один із творців і перший директор Літературно-меморіального музею Михайла Булгакова Анатолій Кончаковський, працівники Інституту історії України НАН України, Книжкової палати України імені Івана Федорова, Музею книги і друкарства України, Київського національного університету культури і мистецтв. Усі вони сприйняли вихід ґрунтовної монографії про розквіт і знищення українського книгознавства як культурологічну подію, введення у науковий обіг нових відомостей і результатів важливого дослідження.
Поза обговоренням лишилось моторошне визнання того, що знищення УНІК було лише епізодом у планомірному викоріненні тоталітарною радянською владою будь-якого вільнодумства. На дев’яноста сторінках підрозділу «Мартиролог вітчизняного книгознавства: репресовані співробітники та члени комісій УНІК» вміщено лише короткі біографічні довідки... Скільки українських інтелігентів, далеких від політики науковців, митців, дослідників були звинувачені у діяльності вигаданої Спілки визволителів України? Скільки обірваних життів, скалічених доль, перерваних досліджень, нездійснених задумів, забороненої творчості, зрад і втеч, злиднів і тортур ще приховують архівні документи про тих, хто намагався просто чесно працювати у своїй державі? Скільки Україна втратила відкриттів, наукових здобутків, зрештою, й нобелівських лауреатів через багаторічне державно-санкціоноване гноблення? Напевно, саме тому ми можемо цілодобово мерзнути й палити шини, носити їжу та воду, розбивати бруківку, ставати проти зброї, але не можемо чітко усвідомити, сформулювати й спрямувати державницькі ідеї та прагнення. Зараз ми є пострадянськими покручами. А як не будемо створювати, видавати, читати та пропагувати такі книги, як щойно презентована, покручами будуть і наші діти.
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах