Календарі у фонді відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ

Точну дату створення першого календаря навряд чи хтось може назвати. Відомо, що за часів таких цивілізацій, як ацтеки, інки, майя, календарі вже існували. З давніх-давен ними користувалися народи Риму, Єгипту, Індії, Китаю, Японії та інших держав.

За весь час існування календарів людство неодноразово змінювало систему літочислення, циклічність, їх застосування, назви тощо.

У наш динамічний час, з розвитком Інтернету, практично будь-хто може скористатися електронними ресурсами і за лічені хвилини знайти інформацію з запропонованої теми. Дізнатися про історію виникнення календарів, їх типи та види, про календарні системи числення, що застосовувалися та застосовуються в різних країнах світу, одиниці виміру часу, календарні терміни, про розробки нових календарів та багато, багато іншого.

Сьогодні, як і раніше, існує досить широкий спектр різновидів календарів та їх формату, зокрема: кишенькові, настінні-перекидні, настінні календарі-плакати, настільні перекидні та у вигляді хатинки, календарі-закладки, на магнітах тощо. Для їх виготовлення застосовують новітні технології, використовують різні види паперу та тиснення, покриття та широкий різновид кольорових гам, дизайнерські задумки...

Окрім сучасної продукції, до сьогодні у бібліотеках знаходиться досить багато і старих календарів, у яких можна віднайти цікаву інформацію з повсякденного життя минулих століть.

Однією з таких установ, де зберігаються поряд з іншими друками і довідники, які ми пропонуємо вам до уваги, є найбільше книгосховище держави – Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. Так, в одному з її підрозділів ‑ відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій – календарі містяться у таких фондах як: «Бібліотека університету св. Володимира», «Роки», «Бібліотека Київської духовної академії», «Бібліотека Києво-Печерської лаври» та інших. Вони різні за хронологією, тематикою, місцем видання та форматом. Шляхи їх надходження до вказаних фондів різні, головним чином це: купівля у торговельній мережі та поодинокі дарування примірників різними особами, або ж надходження документів у складі приватних книгозбірень чи їх фрагментів.

Зважаючи на те, що цей вид документів є досить специфічним як інформаційний ресурс, співробітниками відділу до уваги читачів представлено електронну виставку, яка знайомить з різними видами календарів кінця ХVІІІ – початку ХХ ст.

Отже, всіх, хто вивчає календарі, у кого є зацікавленість даною темою, а також просто бажає збагатити свої вже набуті знання, запрошуємо переглянути експозицію, в якій представлено ряд фотокопій календарів, що зберігаються у фондах відділу. Запропоновані до уваги документи розташовані за мовною та хронологічною ознаками. Видання друковані російською, польською, німецькою, сербською та єврейською мовами. Хронологічні межі охоплюють видання 1788‑1917 рр. Календарі різноманітні за тематикою та інформаційним ресурсом. У кінці бібліографічного опису в круглих дужках вказаний шифр, за яким можна замовити видання.

Виставку підготувала м. н. с. відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій ІК НБУВ Шекера І. С.

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська, 62, 3-й поверх, приміщення № 307-3.
+38 (044) 234-02-45 (відділ)
+38 (044) 235-41-96 (пункт запису читачів)
Інститут книгознавства