В. І. Липський – засновник ботанічного саду Української Академії наук

Володимир Іполитович Липський (1863–1937) – український ботанік, член та президент ВУАН (1822–1928), член-кореспондент АН СРСР, директор Одеського ботанічного саду.

Народився в сім’ї священнослужителя, закінчив Колегію Павла Галагана з золотою медаллю (1881), потім Київський університет Св. Володимира (1887). Значний вплив на формування В. І. Липського як науковця-ботаніка мав завідувач кафедри систематики і морфології рослин І. Ф. Шмальгаузен. Після закінчення навчання молодий науковець працює на різних посадах у ботанічному саду Київського університету (1887–1894), бере участь у наукових експедиціях на Кавказ та північний Іран (1889). Пізніше працює на різних посадах в Головному ботанічному саду Санкт-Петербурга (1894–1917). У цей час бере активну участь у наукових експедиціях на Кавказ, Алтай та Середню Азію для детального вивчення високогірної флори цих країв. Враховуючи багатий науковий та практичний досвід здобутий у численних експедиціях, В. І. Липський був обраний директором Ботанічного саду ВУАН та розробив проект його розвитку як головного ботанічного саду України (нині Національний ботанічний сад імені М. Гришка НАН України).

За наполегливу науково-дослідну працю В. І. Липський був одноголосно обраний президентом Всеукраїнської Академії наук (ВУАН), яку і очолював тривалий час (1922–1928). Залишивши посаду президента ВУАН, вчений виїхав до Одеси, де очолив Одеський ботанічний сад. У цей період він плідно вивчав водорості Чорного моря, рослинний світ Причорномор’я, виховував молодих науковців та здійснював свою останню наукову подорож до Узбекистану та Туркменістану.

Український вчений – автор численних наукових праць у галузі флористики, систематики, географії вищих рослин, історії ботаніки – В. І. Липський помер у 1937 р. і похований в Одесі.

Плідна науково-організаційна діяльність В. І. Липського свідчить про те, що він є одним з найвидатніших українських флористів, що зробив вагомий внесок не тільки в українську, а й у світову науку.

Усі представлені в цій електронній виставці фотокопії титульних сторінок примірників видань зроблені з книг бібліотеки Київського університету Св. Володимира, яка нині зберігається і є складовою частиною книжкового фонду відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ. Деякі експоновані книжки автора мають дарчі написи.

Виставку підготувала м. н. с. відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій З. Б. Афанасьєва.

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська, 62, 3-й поверх, приміщення № 307-3.
+38 (044) 234-02-45 (відділ)
+38 (044) 235-41-96 (пункт запису читачів)
Інститут книгознавства