Микола Християнович Бунге (Микола-Карл-Пауль фон Бунге, 1823–1895) – російсько-український вчений-економіст, академік, державний діяч, міністр фінансів і голова комітету міністрів Російської імперії.
Народився у київській дворянській родині з німецьким корінням, після закінчення Першої київської гімназії з золотою медаллю, навчався на юридичному факультеті Київського університету Св. Володимира (1841–1845). Після закінчення Університету викладав закони державного управління у Ніжинському ліцеї князя Безбородька ( 1845–1847). За цей час захистив магістерську дисертацію з державного права (1847) та докторську – з політичних наук (1850), був запрошений на посаду екстраординарного професора кафедри політичної економії та статистики Університету Св. Володимира (1852). Невдовзі М. Х. Бунге отримав посаду ординарного професора (1854) та почав читати курс лекцій з фінансового законодавства (1858). Обраний членом-кореспондентом Петербурзької Академії наук (1859), тричі обирався на посаду ректора Університету Св. Володимира (1859–1862; 1871–1875; 1878–1880). Після першого терміну ректорства – управляючий Київською конторою Державного банку (1862). Періодично викладав членам царської родини теорію фінансів та політекономію. За наукові досягання отримав звання ординарного академіка історико-філологічного відділення Академії наук (1890). Після закінчення кар’єри викладача Микола Християнович займав високі пости у державній службі: товариш Міністра фінансів (1880–1881); Міністр фінансів (1882–1886); Голова Комітету міністрів та член Державної Ради (1887–1895); Віце-голова Комітету Сибірської залізниці (1892).
У своїх чисельних наукових працях та у практичній роботі на високих державних посадах М. Х. Бунге відстоював ліберально-економічні позиції в галузі зовнішніх економічних зв’язків; у галузі законодавства, яке забезпечує свободу підприємницької діяльності та загальних умов праці; обмеження безпосереднього втручання держави в економіку. На посаді Міністра фінансів М. Х. Бунге проводив протекціоністську політику, сприяв державному будівництву залізничних доріг, почав викуповувати приватні залізниці та переводити їх у державну власність, активно впроваджував державне фінансування машинобудівництва та металургії, врятовував від банкрутства приватні банки та підприємства, зумів упорядкувати бюджет та обіг валюти в державі.
Підтримка М. Х. Бунге розвитку промислових центрів російської імперії, зокрема індустрії України, іноземні інвестиції в неї подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Експоновані книжки, а деякі з них мають маргінальні написи, походять із бібліотеки Київського університету Св. Володимира, яка нині зберігається і є складовою частиною книжкового фонду відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій НБУВ.
Виставку підготувала м. н. с. відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Афанасьєва З. Б.
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах