Електронна книжкова виставка відображає нові надходження найважливіших довідкових і бібліографічних видань, які надійшли до фонду Відділу довідково-бібліографічного обслуговування Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Книжки представлені на виставці:
Математика
Бібліографічний покажчик присвячений видатним вченим-математикам Львівської політехніки (1844-1939).Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва752258<
Стаття починається з біографічної довідки персоналії. Далі подано розділ літератури про життя та діяльність, перелік основних друкованих праць. Праці вчених наведено за хронологією виходу в світ. Покажчик збагачений ілюстративними матеріалами.
Медицина
Книги надають інформацію про 520 особистостей: вчених, кожний третій з яких - лікар-вихованець Університету Св. Володимира; 30 вчених-медиків, більшість з яких увійшли до скарбниці вітчизняної та світової медицини: В. О. Бец - видатний вітчизняний анатом і гістолог, М. М. Волкович - відомий лікар-хірург, В. І. Дибковський - один з основоположників вітчизняної фармакології та ін.Шифр зберігання книги у НБУВ: В353588/1,2
Біографічна частина книги висвітлює хронологію життєвих подій персони. Бібліографічний опис творів персоналії та цитати надаються мовою оригіналу за джерелом, у якому знайдені відомості зі збереженням правопису того часу. Зібрана бібліографія охоплює 3585 назв наукових праць вчених та 627 джерел літератури про них. Книги ілюструють 447 фотографій, значна кількість яких публікується вперше.
Ідея створення книги про визначну роль перших деканів у житті медичного факультету Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця належить його ректору, академіку НАМН України, професору В. Ф. Москаленку. Серед деканів медичного факультету - видатні клініцисти: В. А. Караваєв - блискучий хірург, один із організаторів та Перший декан медичного факультету, Ф. С. Цицурін - перший київський професор-терапевт, С. П. Алфер'єв - засновник госпітальної терапевтичної клініки та Київської терапевтичної школи.Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс52518
Достойне місце серед когорти деканів посіли Ю. І. Мацон - видатний вчений-патолог, громадський діяч у галузі охорони здоров'я; Е. Е. Мірам - засновник і керівник кафедри фізіології; В. Б. Томса - завідувач кафедри фізіології.
Діяльність деканів у біографічних нарисах висвітлюється на тлі історичних подій, що відбувалися в Росії та за її межами.
Видання містить 15 біографічних нарисів, що мають бібліографічний та фотоілюстративний супровід.
Суспільні науки
Науковий довідник присвячений розкриттю сутності та визначенню змісту наукового самопізнання та розробці його інструментарію.Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 756026
Структурно текст побудований за двома розділами: у першому подається визначення важливіших понять українознавства у галузі історії та теорії науки, зокрема таких, як: "українознавство", "україністика", "історіографія" тощо, тобто історичні та теоретичні основи визначення науки самопізнання; у другому - терміни у галузі методології та методики українознавчої науки: "бібліографія українознавства", "джерела українознавства", "концепція українознавства", "методологія українознавства" тощо.
Дане видання сприятиме долученню нового покоління українства до пізнання своєї історії та формування свідомості українського народу в Україні та українців в діаспорі. Кожна стаття має пристатейну бібліографію.
Історія
Першим порушив питання про необхідність вивчення історії українського сходознавства Андрій Петрович Ковалівський (1895-1969), який звернув увагу на складність і нерозробленість теми.Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс52439
Фундатор і перший директор Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України О. Й. Пріцак (1919-2006) неодноразово підкреслював наявність глибинних зв'язків з народами Сходу в українській культурі й історії, необхідність всебічного їх вивчення.
Персональні статті вміщують біографічні дані та коротку біобібліографію українських сходознавців.
Остання книга трилогії (перша книга: "Українки в історії". - К., 2004, 2006; друга книга: "Українки в історії: нові сторінки ". - К., 2010) присвячена незабутнім героїням ХХ ст. Найбільше сторінок відведено нашим сучасницям, які своєю щоденною працею примножують славу української науки, культури, освіти.Шифр зберігання книги у НБУВ: Со31106
Книга складається з чотирьох розділів. У першому розділі "В саду порубанім…" йдеться про жінок в русі опору 70-х років ХХ ст. (Раїса Мороз, Олена Антонів, Михайлина Коцюбинська, Раїса Руденко, Леоніда Світлична та ін.) та українських жінок-колгоспниць.
Розділ 2 - "У храмі науки" - висвітлює творчі шляхи наших сучасниць: фундатора Харківської терапевтичної школи академіка Любові Малої, історика Надії Миронець, мовознавця Лариси Скрипник, народного архітектора України Тамари Панченко та ін.
У третьому розділі розповідається про видатних патріоток, символів незламного духу України - Віру Матушевську, Тетяну Кардиналовську, Славу Стецько, Уляну Крюченко, Дарину Полюгу, Євгенію Лещук та ін.
Розділ "У чарівному світі мистецтва" представляє: корифеїв української опери - Марію Литвиненко-Вольгемут, Євгенію Мірошниченко, співачку й українознавця - Валентину Коротю-Ковальську, актрису - Наталю Лотоцьку, заслуженого майстра народної творчості - Надію Бабенко.
Пропоноване видання являє собою біографічний словник, в якому зібрано відомості про життя і діяльність 142 видатних діячів України минулого і сьогодення, які плідно працювали у різних сферах суспільно-політичного, духовного і громадського життя, зокрема, в галузі політики, науки, культури, літератури, мистецтва, освіти, дипломатії, спорту.Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс53281
Видання містить бібліографічний супровід: кожний нарис завершується коротким переліком праць про особу.
Етнографія
В енциклопедичному довіднику подається поглиблене тлумачення понад 1300 термінів, персоналій та понять, пов'язаних із чітко окресленим предметом "етнічність".Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва754518
Мета даного видання - сприяти розумінню та опануванню сутністю складного соціального етнокультурного феномена.
У довіднику вміщено список літератури, який дає можливість уявити рівень наукової зацікавленості й ступінь вивчення проблеми.
Покажчики, котрі є у довіднику, допомагають читачам зорієнтуватись в етнокультурному світі, віднайти той чи інший термін, який зустрічається на шляху до опанування теоретичними й практичними знаннями з етнічної проблематики.
Право
Сучасний курс української держави на впровадження демократичних чинників у всі сфери життєдіяльності вимагає спрямування право-охоронної системи на захист конституційних прав та свобод людини і громадянина.Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 755136
Дане видання пропонує визначення окремих кримінально-правових понять. Понятійний апарат Загальної частини Кримінального кодексу України висвітлює поняття Особливої частини тією мірою, наскільки вони стосуються загальних понять Кримінального кодексу.
Розділ "Латинські крилаті фрази з кримінального права" включає також латинські слова і словосполучення. Наприклад: "Conatus" - замах; "Reus" - винуватець; "Inter arma leges silent" - коли говорить зброя, закони мовчать; "Justitia regnorum fundamentum" - правосуддя - основа держави. Наведено також список використаної наукової літератури, нормативно-правових актів та актів судової влади.
Преса
Статистичний збірник містить основні кількісні показники, що характеризують видавничу діяльність в Україні за минулий рік.Шифр зберігання книги у НБУВ: Ж70234
Наведено дані про випуск періодичних та неперіодичних видань: книг і брошур, авторефератів дисертацій, нотних видань, образотворчих і картографічних видань, аркушевих, дрібно-друкованих та електронних видань.
Матеріал згруповано за розділами: Фундатори фінансової науки і практики; Лауреати Нобелівської премії з економіки у галузі фінансів; Сучасні фінансисти-практики, їхні ідеї та рекомендації.
Мовознавство
Вивчення буковинських говірок розпочалося з кінця ХІХ ст. Першими збирачами діалектного матеріалу були викладачі Чернівецького університету, відомі мовознавці Гнат Онишкевич, Омелян Калужняцький, Степан Смаль-Стоцький.Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва752253
У час, коли Буковина входила до складу Румунії (1918-1940 рр.), дослідження українських говірок не проводилося. І тільки з вересня 1947 року під керівництвом завідувача кафедри української мови Чернівецького університету О. Савченка організовано планомірне вивчення говірок Північної Буковини.
Бібліографічний покажчик висвітлює історію дослідження буковинського ареалу з кінця ХІХ ст. і до початку ХХІ ст. Він містить відомості про буковинські говірки у максимальному обсязі. Переважна більшість праць у покажчику описана з оригінальних видань.
Енциклопедія - видання, в якому вперше на основі досягнень сучасного мовознавства в систематизованій і водночас стислій та доступній формі подані відомості про українську мову та українське мовознавство. Розглянуто різні аспекти опису української мови - її будову, територіальне поширення, соціальне та стилістичне функціонування, її історичний розвиток, місце серед інших мов і контакти з іншими мовами, історію і сучасний стан науки про українську мову тощо. Значний масив книги присвячений мовознавцям, письменникам, які зробили істотний внесок у розвиток української мови. Вміщено статті про установи та організації, друковані органи, які ведуть дослідження та пропаганду української мови.Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс 53520
У назвах статей, що складаються з кількох слів, на перше місце винесено слово, яке більшою мірою визначає зміст і специфіку терміна. Для забезпечення системності та логічної впорядкованості матеріалів застосовано принцип відсилань між тематично близькими статтями. До реєстру енциклопедії включені не всі лінгвістичні терміни - перевагу надано найважливішій лексиці.
Міфологія
Давньоукраїнська міфологія досить сильно проявилася в народних обрядах і фольклорі: піснях, казках, легендах, загадках тощо. "Будучи протягом багатьох тисячоліть формою усвідомлення буття і природи, - зазначає відомий вчений О. Лосєв, - міфологія розглядається сучасною наукою не як нісенітниця і пусте марновірство, а як давня і піднесена мрія людини про оволодіння природою, незважаючи на весь свій зв'язок з примітивною цивілізацією первісної епохи".Шифр зберігання книги у НБУВ: Со 31282
Ця книга - своєрідна ілюстрована енциклопедія народних вірувань. У ній читач знайде пояснення найрізноманітніших термінів, пов'язаних зі звичаями та обрядами далеких пращурів, з неї довідається про дивовижний, надзвичайно яскравий поетично-міфологічний світ праукраїнця, у якому все довкола має свою душу. Зібрані воєдино всі ці безсмертні набутки наших предків - то найвеличніший скарб, то наше минуле, сьогодення і майбутнє.
Статті супроводжуються пристатейною бібліографією, авторськими ілюстраціями та фотографіями. Видання містить відомості про видатних етнографів та фольклористів, ґрунтовну бібліографію.
Філософія
Історія філософії - не просто продукт філософської творчості, але й одночасно її постійний матеріал. Історія філософії є формою існування, способом буття філософського знання.Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва754705
В основу словника покладено історико-парадигмальний підхід до розуміння розвитку філософії. Адекватність охоплення специфіки тієї чи іншої філософської системи або напряму значною мірою залежить від знання того історичного та культурного контексту, в якому вони формувались. Тому цим аспектам приділено значну увагу в статтях словника.
Структурно словник складається з восьми частин, кожна з яких присвячена окремому періодові в розвитку філософської думки. Виключенням з цього правила є частини VII та VIII, згруповані за національною ознакою. Тематично всі статті кожного розділу можна розподілити на такі групи: статті, присвячені персоналіям; статті, де характеризуються окремі філософські напрями; статті, присвячені філософським творам.
Література універсального змісту
Афоризм - це яка-небудь узагальнена думка, висловлена стисло в дуже виразній формі. Крилаті вислови - влучні словосполуки, вислови літературного походження, що стисло та образно передають думку та стали загальновживаними.Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс52940
Видання пропонує читачеві афоризми та крилаті вислови, що належать великим та славетним письменникам, філософам, ученим, політикам, полководцям усіх часів і народів.
Автори вічних істин - Джозеф Аддісон, Антоній Великий, Джордж Байрон, Євген Баратинський, Людвіг ван Бетховен, Віссаріон Бєлінський, Отто Бісмарк, Данієль Дефо, Дейл Карнегі, Платон, Василь Сухомлинський, Оскар Уайльд, Цицерон, Антон Чехов, Вільям Шекспір, Микола Гоголь, Григорій Сковорода та ін.
Для зручності користування матеріали розподілено за тематичними розділами: доля і життя, багатство і праця, щастя і страждання, дружба і кохання, чоловік і жінка, мораль і моральність, влада і правосуддя, мистецтво і література.
Дане багато ілюстроване видання присвячене 65-річчю Львівського видавництва "Світ", створеному при одному з перших вищих навчальних закладів не тільки України, а й Європи - Львівському державному (нині національному) університеті ім. Івана Франка - невдовзі після закінчення Другої світової війни у 1946. З роками змінювались статус і назви видавництва (з 1989 р. - назва "Світ"), але незмінним залишався пріоритетний напрям його діяльності - видання підручників та посібників нового покоління, вдосконалення й перевидання існуючих, випуск у світ літератури, яка б за змістом, науковим і методичним рівнем, якістю художнього оформлення відповідала завданню розбудови національної науки та освіти.Шифр зберігання книги у НБУВ: Со31059
Всеукраїнське спеціалізоване видавництво "Світ" в середньому за рік видає 40 назв книжок загальним накладом понад 90 тис. примірників (серед них: багато ілюстровані альбомні видання, монографії, підручники, посібники, довідкові та науково-популярні видання, твори художньої літератури).
Творчий імідж видавництва "Світ" значною мірою сформували його серійні видання. Насамперед це видавничі Франкіана та Шевченкіана, а також книги, що вийшли у серіях "Пам'ятки історичної думки", "Історичні місця України", "Охорона навколишнього середовища" та ін.
До посібника включено описи публікацій, вміщених на сторінках журналу "Радянське кіно" за 1935-1938 рр., що виходив на базі реорганізованого журналу "Кіно".Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 755144
На сторінках часопису виступали з проблемними статтями і рецензіями українські і радянські кінознавці, організатори кіновиробництва, кіномитці. Багато публікацій присвячувалося проблемам музики у кіно, операторській майстерності, акторській грі. Значна увага приділялася проблемам екранізації літературних та драматичних творів, розвитку наукового та документального кіно, кінохроніки, мультиплікації.
Бібліографічні матеріали згруповано у тематичних розділах, підрозділах та рубриках, назви яких визначаються тематикою представлених публікацій.
Всередині розділів, підрозділів та рубрик матеріали розташовано за алфавітом авторів статей та назв публікацій, описаних за назвою.
Довідковий апарат до посібника включає: іменний покажчик, покажчик назв кінофільмів та додаток - фільмографію.
Персоналія
В історії світової науки відкриваються імена наших земляків, які зробили внесок у процес пізнання природи та застосування її законів на благо людини. Серед лауреатів найпрестижнішої і найпочеснішої премії в науковому світі, Нобелівської премії, є Жорж Шарпак, уродженець Дубровиці (Рівненщина).Шифр зберігання книги у НБУВ: Р120430
Вчений, народжений в Україні, отримав найвищу наукову премію, будучи французьким вченим.
Поверненню пам'яті про постать Жоржа Шарпака в науковий і культурний простір Рівненщини і України покликаний цей науково-допоміжний покажчик.
У покажчику вперше зібрано праці Ж. Шарпака і документи про його життя та діяльність на основі фондів Рівненської державної обласної бібліотеки та Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Бібліографічна інформація згрупована за розділами: "Праці Ж. Шарпака", "Публікації про життя та наукову діяльність Ж. Шарпака" (з підрозділами: "Публікації у збірниках", "Публікації в періодичних виданнях", "Інтернет-ресурси").
Важливо, що бібліографічні записи містять сигли бібліотек-фондоутримувачів.
Допоміжний апарат складається з покажчика авторів, редакторів, укладачів, перекладачів та назв праць.
Наука
Бібліографічний покажчик присвячено життю та творчій діяльності видатної української письменниці, поетеси Зінаїди Павлівни Тулуб (1890-1964) - автора широко відомих історичних романів "Людолови", "В степу безкраїм за Уралом", а також поезій, п'єс, кіносценаріїв, перекладів.Шифр зберігання книги у НБУВ: Вa756247
Покажчик включає бібліографічні відомості про архівні документи, книги, матеріали наукових конференцій, дисертації, статті з енциклопедій, довідників, збірників, журналів, газет.
Матеріал систематизовано за двома основними розділами: "Публікації творів Зінаїди Тулуб" і "Література про життя та творчість Зінаїди Тулуб".
Допоміжний апарат видання складають: зміст, Покажчик імен та Алфавітний покажчик назв художніх творів З. Тулуб. У розділі "Вшанування пам'яті Зінаїди Тулуб" представлені її портрети різного часу, фотографії родини, друзів, колег, репортажні фотографії з культурологічних заходів, організованих на її честь.
Освіта
Видатний вітчизняний освітянин, педагог, біографіст, книгознавець, журналіст, бібліограф і громадсько-політичний діяч С. О. Сірополко відіграв значну роль у розвитку наукової думки України першої половини ХХ ст.Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва753197
У бібліографічному покажчику збережено хронологічний принцип розташування записів, застосований С. Сірополком при укладанні ним своїх списків. Бібліографія складається з текстової частини, покажчика праць (як друкованих, так і рукописних), рецензій на них, а також публікацій про вченого. Бібліографії передує життєпис С. Сірополка та хронологія основних подій його життя та діяльності.
Допоміжний апарат складається з алфавітного покажчика праць та редагованих ним видань, покажчика псевдонімів і криптонімів автора, іменного покажчика, покажчиків географічних назв та періодичних видань, в яких опубліковано праці вченого та відгуки на них. Видання підготовлено до 140-річчя від дня народження С. О. Сірополка.
Періодична преса
Видання каталогу "цілісної мозаїки" шевченківських раритетів, що їх зібрав, науково опрацював та виставив для загального огляду в Національному музеї Тараса Шевченка Володимир Яцюк, є гідним вшануванням пам'яті поета в рік 150-ліття від часу завершення його земного буття та Ювілейного Проекту на вшанування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс52650
У каталозі описано експонати виставки, що відбулася в липні-вересні 2011 року в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві. Матеріал представлено у восьми розділах: "Останній шлях Кобзаря", "Братерство тарасівців", Будеш, батьку, панувати…", "У відсвіті Шевченкової душі", "Натхнені його іменем", "Наша дума, наша пісня", "Мала пластика", "Шевченко в дослідженнях Володимира Яцюка".
Науково-пошуковий апарат видання складають покажчики авторів і персоналій, видавців, художників, фотографів, попередніх власників експонатів.
Відома українська поетеса, бібліограф, перекладач, книгознавець Марта Тарнавська представляє широкому загалу 2-ге видання своєї "Автобібліографії" (перше видання: "Автобібліографія". - Філядельфія : Мости, 1998).Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва751760
Автобібліографія охоплює всі відомі й збережені в архіві Марти Тарнавської першодруки, передруки, переклади, рецензії і відгуки від 1946 р. до кінця 2010 р. (перше видання - з 1946 р. до кінця 1996 р.) Видання містить стислий автобіографічний літопис життя та творчості, документальні фотографії, уривки з рецензій, а також допоміжні покажчики для орієнтації в матеріалі.
Книга складається з таких розділів: "Вірші, оповідання, статті, рецензії, бібліографічні праці"; "Критичні відгуки на твори Марти Тарнавської, біобібліографічні довідки тощо"; "Документальні фотографії"; "Автобіографічний літопис"; "Голоси критиків".
Допоміжний апарат складають: іменний покажчик, покажчик журналів і газет, псевдонімів і криптонімів Марти Тарнавської, (у додатку наведені праці і критичні відгуки, що з'явилися 2011 році, коли ця книжка готувалася до друку), покажчик окремих видань М. Тарнавської.
Бібліографічний покажчик підготовлено до славетної дати - 125-річчя з дня народження Леся Курбаса. Покажчик відображає публікації з 1988 по 2012 рр.Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва751355
У першому розділі покажчика наведено бібліографічні відомості про його праці - статті, лекції, виступи, переклади, драматичні твори. Другий розділ висвітлює видання про життєвий шлях, акторську, режисерську, педагогічну діяльність Леся Курбаса. До даного розділу увійшли відомості про дисертаційні дослідження та деякі кіно-, теле-, радіопередачі, пов'язані з творчою діяльністю. У третьому розділі наводяться архівні матеріали.
Групування матеріалу перших двох розділів у межах підрозділів - алфавітно-хронологічне. У третьому розділі архівні матеріали згруповані за назвами установ, архівні фонди яких досліджувалися, у межах підрозділів матеріал групується за хронологією. Пошуковий апарат видання складає іменний покажчик.
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах