Видавничі фальсифікати з фонду відділу зарубіжної україніки як об’єкт атрибуції

Працівниками відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (ВЗУ ІК) підготовлено електронну книжкову виставку «Видавничі фальсифікати з фонду відділу зарубіжної україніки як об’єкт атрибуції». Виставка містить літературу, видану в діаспорі в другій половині ХХ ст., в якій вихідні дані подані свідомо неправдиво. Автори та видавці цих книжок переслідували мету донести до читача в радянській Україні об’єктивну історію України, пробудити інтерес до національного питання і спонукати критично мислити щодо радянської дійсності. Оскільки радянська цензура чітко контролювала зміст видань, що надходили з-за кордону, не допускала проходження через митницю так званої антирадянської літератури, то в діаспорі було прийнято рішення видавати видавничі фальсифікати, їх ще називають замасковані видання. Це такі видання, які, за лояльним для цензури титульним аркушем, вихідними даними та дизайном, приховували правдиву інформацію про Україну та її завдання у боротьбі за незалежність. Центр видання підривної літератури спочатку містився у Німеччині (Мюнхен), а після вбивства Степана Бандери у жовтні 1959 р. перемістився до Великої Британії. Видавництвом, яке цілеспрямовано працювало на читача в радянській Україні, стала Українська Видавнича Спілка в Лондоні. Її зусиллями було видано чимало так званої «бронебійної літератури», це брошури і книжки, засновано «Бібліотеку українського підпільника», яка з проголошенням незалежності України трансформувалася у «Бібліотеку Українського державника».

Брошури й книжки мають переважно малий формат та одну характерну особливість – вони закамуфльовані під звичні для радянських видань книжки (колір палітурки, фотоілюстрації, назва, місце видання, видавництво, автор). Ми пропонуємо читачам познайомитися з такими виданнями, історією їх появи, осягнути роль, яку вони відіграли у пробудженні національної свідомості українства та становленні держави Україна. Необхідність встановлення достовірності цих видань є очевидною і спонукає науковців до пошуку такого типу видань, їх авторів та примірників, які, на жаль, збереглися в обмеженій кількості, в зв’язку з їх вилученням та знищенням.

Головлітом (Головним управлінням у справах літератури та видавництв — органом державного управління СРСР, що здійснював цензуру друкованих творів і захист державних таємниць в засобах масової інформації в період з 1922 по 1991 роки) було прийнято рішення ставити позначку на забороненій літературі у вигляді "шестигранника". У 1968 р. ЦК КПУ ухвалив посилити доступ до літератури цього фонду – було створено сектор контрпропаганди і запроваджено ставити один «шестигранник» на «шкідливі книги» та два «шестигранники» на «особливо шкідливі книги». У січні 1990 р. останнім наказом Головліту «Про повернення книг до загальних фондів бібліотек» спецфонди фактично скасовувалися.

У фонді відділу зарубіжної україніки наявна незначна кількість замаскованих видань, на разі ми виявили десять одиниць зберігання. Нам вдалося встановити альтернативні вихідні дані цих видань, шляхом пошуку і аналізу значної кількості літератури та напрацьованих досліджень щодо місії української книги.  Серед видавничих фальсифікатів у фонді зберігається видання «З історії колективізації сільського господарства західних областей Української РСР. Збірник документів і матеріалів. – Київ : Наукова думка, 1976». Насправді у цій книзі йдеться про перспективи національно-визвольної революції та її лідера Степана Бандеру, який і є справжнім автором цієї книги. Книга видрукувана на якісному папері, має тверду палітурку червоного кольору, передмову авторства Ярослава Стецька, де розкрито образ С. Бандери та мету і завдання національного руху в Україні. Тут вміщено автобіографію С. Бандери, його статті, що розкривають засади визвольної боротьби українства, питання основних кадрів національно-визвольної революції, перспективи української національно-визвольної революції, тощо, а також його інтерв’ю та промови. На цьому виданні залишився один шестигранник, другий явно вирізаний, що означало дещо пом'якшення цензури та обмеження для користувачів для такого типу літератури після початку перебудови в СРСР.

На нашу думку, це видання можна подати в такому альтернативному описі: Бандера С. Статті / Степан Бандера. – Лондон: Українська видавнича спілка, 1976. – VІІІ, 640 с. – (Видання Закордонних частин організації українських націоналістів).  Шифр: 948 укр.

Брошура «Матеріали ХХV з’їзду Комуністичної партії України. – Київ : Ордена трудового червоного прапора видавництво політичної літератури України, 1976. – ІІІ–VІІІ, ІІІ–VІІІ, 374, 2 с.» також була цілком забороненим виданням, мала два шестигранники, один вирізаний. Формат 84×108 1/32, вказаний тираж 100 000 од. М’яка палітурка червоного кольору. На перших сторінках (ІІІ-VІІІ) подано текст під заголовком «Звіт Центрального Комітету Компартії України ХХV з’їздові Комуністичної партії України». Це доповідь першого секретаря Центрального Комітету Компартії України товариша В.В.Щербицького 10 лютого 1976 року. Але вже наступна передмова на сторінках ІІІ–VІІІ, розкриває справжній зміст цієї брошури, у ній зазначено, що це збірник доповідей, звідомлень, стверджень, тез, постанов, вказівок та звернень, присвячених боротьбі українського народу за самостійну Українську державу. На сторінках 1–371 подані: «Повідомлення про V-й Великий Збір ОУН» від Президії V-го Великого Збору ОУН, «Слово Ярослава Стецька на відкритті п’ятого Великого Збору ОУН», «Привіти від V-го Великого Збору ОУН», «Звернення V-го Великого Збору Організації українських націоналістів» до українського народу, до української еміграції, до всіх поневолених народів, до вільних народів. Акцент зроблено на тому, що в боротьбі за Українську державу центральна роль відводиться українській молоді. Тут вміщено такі доповіді та тези, як: «Подільська Слава. Міжнародне становище і Україна»; «Велигорський Ю. До питання кадрів і завдань ОУН»; «Зорян І. Становище в Україні і в СРСР»; «Галиченко А. Українська спільнота і ми в західному світі: завдання, дія, перспективи» та інші матеріали. Це видання є важливим для розуміння завдань боротьби українства, правомірності цієї боротьби, необхідності об’єднання всіх свідомих українців у справі визволення України з-під московського ярма.

Пропонуємо такий опис цього видання: V-й Великий Збір Організації Українських Націоналістів. – Лондон : Українська видавнича спілка, 1976. – VІІІ, 374 с. – (Видання Закордонних частин організації українських націоналістів). Шифр: 945 укр.

У фонді наявна маленька брошурка в тонкій палітурці блакитного кольору (формат 9×14) під назвою «З рідним народом», вказаний автор Петро Кравчук, який дійсно є автором праці з такою назвою. Петро Ількович Кравчук (псевдоніми: Арсен, Марко, Терлиця) – український письменник, літературознавець, публіцист і суспільний діяч українського соціалістичного руху в Канаді, член комуністичної партії Канади, головний редактор газети «Український робітничий вісник», кореспондент емігрантських газет «Українське життя» і «Життя і слово», їх спеціальний кореспондент у Києві, голова Товариства об’єднаних українських канадців, єдиної емігрантської української організації, що підтримувала стосунки з СРСР. Отже, за таким лояльним для цензури автором і назвою його твору маскувався зовсім інший твір, на палітурці якого було вказано:  місце видання – Київ, 1979 рік, вид-во: Товариство «Україна». Видання без титульної сторінки, на внутрішній стороні палітурного аркуша вказано: Кравчук Петро Ількович. З рідним народом. Редактор П. Орленко. Художник М. Дахно. Технічний редактор В. Остапенко. Коректор В. Соколенко.  Товариство «Україна», Київ, Золоті Ворота, 6. Зам. 427. Ціна 10 коп. На першій сторінці вгорі, в правому куті два шестигранники, один з них перекреслений. Тут же подано текст під заголовком «Повідомлення про VІ Великий Збір ОУН», в якому розкрито суть Великого Збору ОУН, питання, що розглядалися на зустрічі присвячені національно-визвольній боротьбі українського народу проти окупаційної влади Москви.

Пропонуємо такий варіант опису цього видання: Повідомлення про VІ-й Великий Збір ОУН. – Лондон : Українська видавнича спілка, [1981]. – 32 с. - (Видання Закордонних частин організації українських націоналістів).  Шифр: 946 укр.

Аналогічний текст про VІ-й Великий Збір ОУН подано також в брошурі, такого ж формату і оформлення, як і попередня,  під назвою «Білоусов Р. О. Вирішальний етап економічного змагання соціалізму з капіталізмом. Київ, 1980. – 32 с.».  Р. О. Білоусов – це радянський економіст, доктор економічних наук, професор, цілком лояльний для цензури автор, який не мав нічого спільного з даним виданням. На внутрішній стороні палітурки (жовтого кольору) вгорі подано зміст брошури, де вказано такі заголовки: «Перспективи економічного змагання двох світових систем 4; Проблеми вирівнювання рівня економічного розвитку соціалістичних країн 15; Дальший розвиток міжнародного соціалістичного поділу праці 20». Нижче вказані вихідні дані видання: прізвище, ім’я по батькові  автора російською мовою: Рем Александрович Белоусов; Серія І, № 25;  поліграфічні характеристики видання; внизу: Друкарня «Радянська Україна» Київ, Анрі Барбюса, 51/2.

Пропонуємо аналогічний попередньому опис цього видання: Повідомлення про VІ-й Великий Збір ОУН. – Лондон : Українська видавнича спілка, [1981]. – 32 с. – (Видання Закордонних частин організації українських націоналістів).  Шифр: 954 укр.

Ще одне видання малого формату, у м’якій палітурці, на якій читаємо: «Ю. І. Римаренко Український буржуазний націоналізм – ворог інтернаціонального єднання трудящих». Титульний аркуш містить вгорі напис – Академія Наук Української РСР Інститут філософії. Нижче Ю. І. Римаренко. Український буржуазний націоналізм – ворог інтернаціонального єднання трудящих. Внизу вказано: Видавництво «Наукова думка». Київ – 1970. Усього сторінок в цій книзі 160 (158 пронумеровано). На зворотному боці титульної сторінки подано коротку інформацію про видання, що відповідає суті заявленої назви видання. Вступ (3-5 сторінки) також подано цілком в дусі радянської книги. Проте вже наступні сторінки розкривають справжній зміст видання. На окремому аркуші зазначено: Микола Лебедь: УПА І. Частина Німецька окупація України. Внизу присвята: Борцям за Українську самостійну Соборну Державу минулого, теперішнього і майбутнього присвячує Автор. Микола Лебедь – це генеральний секретар  закордонних справ Української Головної Визвольної Ради (УГВР) – уряду України, сформованого з ініціативи Організації Українських Націоналістів (ОУН) у 1944 році. Книга присвячена боротьбі ОУН-УПА за самостійну Українську державу. У ній численні  чорно-білі фотографії діячів національно-визвольного руху, епізодів з бойових дій і повсякденних буднів УПА, світлини, що відображають моменти розправи нацистів, польсько-більшовицьких банд над діячами і симпатиками УПА, витяги з таємних інструкцій окупаційної німецької влади, листівки УПА, німецькі листівки проти самостійної ОУН, звернення Головної Команди УПА до різних поневолених народів, до бійців радянської армії та інші документи, карта дій УПА.

Опис цього видання після проведення атрибуції:     Лебедь М. УПА. Ч. 1: Німецька окупація України / Микола Лебедь. – Лондон : Українська видавнича спілка, [1970]. – 159 с. – (Видання Закордонних частин організації українських націоналістів).  Шифр: 944 укр.

Брошура «60-річчя СРСР», що нібито видана у видавництві «Радянський письменник» у Києві 1982 року, автором якої зазначено Мирослава Прокопа – маленьке видання у м’якій палітурці, без титульного аркуша, набране дрібним шрифтом, на ньому було два шестигранники, наразі один вирізаний. Мирослав Прокоп – це провідний український діяч визвольно-революційної боротьби, науковець і публіцист, член проводу Організації українських націоналістів (ОУН), голова закордонного проводу Української головної визвольної ради (УГВР). Автор подає критичний аналіз ювілейних постанов КПРС про 60-у і  50-у річниці утворення СРСР, розглядає національну політику, розвінчує міфи про братерство і рівність народів у союзній державі.

Альтернативний опис цієї брошури: Прокоп М. У 60-річчя СРСР: [критичний аналіз радянської національної політики] / Мирослав Прокоп. – Лондон: Українська видавнича спілка, 1982. – 19 с. – (Передрук з журналу «Сучасність», ч. 3, 1982). Шифр: 957 укр.

Брошура «Україна. Сучасне і майбутнє: збірник статей. – Б. м.: Б. в., 1959. – 112 с.». Тонка палітурка, дизайн виконаний в дусі інтернаціонального єднання народів, на зеленому тлі білими великими літерами написано:  «Свобода Мир Дружба», зображено потиск рук, внизу напис: VІІ фестиваль. Відень. 1959. На зворотному боці титульної сторінки внизу напис: Видає: Відділ преси й Інформації Генерального Секретаріату Закордонних Справ Української Головної Визвольної Ради У. Г. В. Р. Перекреслений один шестигранник. У тексті «Від редакції» (с. 3–4) йдеться, що збірка пропонує читачеві вибір статей «Інформаційного Бюлетеня», що його видає Відділ преси й інформації Генерального секретаріату закордонних справ Української Головної Визвольної Ради (УГВР). Цю брошуру підготували в дусі завдань Генерального секретаріату закордонних справ, а саме, проведення дипломатичних акцій на користь визволення українського народу від московсько-більшовицького поневолення; проведення інформаційних акцій серед чужинців; підтримки і розбудови зв’язків з представниками чужих народів;  проведення студійно-видавничої діяльності. Генеральний секретаріат закордонних справ УГВР взяв на себе виконання частини тих завдань, що належать до обов’язків міністерства закордонних справ кожної суверенної держави. З січня 1957 року Генеральний секретаріат закордонних справ УГВР видає «Інформаційний Бюлетень», призначений для українців на батьківщині. Метою бюлетеню є: подавати правдиві відомості про українську політичну еміграцію і про події в світі, що їх примовчує або фальшує радянська преса. У брошурі подані: програма українського визвольного руху, критика комунізму, де жовтневий переворот справедливо показано як найжорстокіший кримінальний злочин в історії Росії, факти про дійсність в Україні, де розкрито «суверенітет» в УРСР, приведені приклади нахабної русифікації тощо. Брошура ілюстрована чорно-білими рисунками. Містить в кінці книги звернення Головної Команди УПА до різних поневолених народів, до бійців радянської армії та інші відозви, що вміщені також у вище проаналізованому нами виданні «Лебедь М. УПА. І. Частина Німецька окупація України / М. Лебедь. – Лондон: Українська визвольна спілка, [1970]. – 159 с. Шифр: 944 укр.».

Запропонований нами опис даного видання такий: Вибрані статті з «Інформаційного бюлетеня» відділу преси й інформації Генерального секретаріату закордонних справ УГВР. – Лондон:  Українська видавнича спілка, 1959. – 212, 2 с. – (Видання Закордонних частин організації українських націоналістів). Шифр: 960 укр.

Книжечка малого формату під назвою: «Український робітничий клас в боротьбі за мир. Київ – 1981», у тонкій палітурці, на титульному аркуші містить  аналогічну інформацію, окрім того ще вказано видавництво «Український робітник» та один шестигранник. На звороті титульного аркуша анотація, в якій акцентовано увагу на масовому ентузіазмі «українських трудівників, які своєю наполегливою працею вносять цінний вклад у спорудження світлої будови комунізму». Зазначено також, що брошура розрахована на широке коло читачів. На останній сторінці тексту цієї книжечки вказано криптонім автора «Б. К.», який нам не вдалося розшифрувати. Проте з першої сторінки текст орієнтує читача на антирадянський дискурс, подає критичний аналіз соціальної політики радянського уряду і правлячої партії та реакцію громадян радянської України, інших союзних республік на цю політику та на форми експлуатації трудівників. Своє дослідження автор базує на публікаціях преси, як радянської, так і зарубіжної та дослідженнях, що публікувалися в країнах вільного світу.

Альтернативний опис даного видання: Б. К. Пасивні й активні форми опору робітничого класу в СССР / Б. К. – Лондон: Українська видавнича спілка, 1981. – 21 с. – (Видання Закордонних частин організації українських націоналістів). Шифр: 959 укр.

Досить якісне видання, у твердій палітурці, на папері високої якості, зі значною кількістю фотографій та зі схематичними картами, присвячене боротьбі Української повстанської армії (УПА) за українську державність у період Другої світової війни та післявоєнний період. Автор і видавець замаскували зміст видання за назвою і дизайном книги, а саме на титулі видання зазначено: «С. А. Ковпак. Від Путивля до Карпат. – Київ: Видавництво політичної літератури України, 1979». Книга мала два шестигранники, один з яких наразі вирізаний. Палітурка і вклеєні перед титулом аркуші (авантитул) паперу вищої якості містять фотографії з історії боротьби радянських партизан проти німецьких окупантів, портрет Сидора Ковпака. Анотація подана російською мовою, в ній йдеться про цю книгу, як таку, що розкриває біографію партизанського командира, двічі Героя Радянського Союзу Сидора Артемовича Ковпака та героїчні справи Сумського партизанського з’єднання, яке в 1942 році здійснило похід із Брянських лісів на Правобережну Україну, а в 1943 році – легендарний Карпатський рейд. На початку книги, сторінки 27–34 йдеться про місто Путивль та Спадщанський ліс, де формувалося партизанське з’єднання С. Ковпака, подано характеристику радянських партизан та їх командирів. Проте наступні сторінки розкривають основний задум видання, саме, спогади Івана Дмитрика – вояка Української повстанської армії (УПА), з куреня командира Реня, який діяв на Лемківщині в 1944–1947 роках, записані ним зразу ж після прибуття автора на Захід у 1947–1949 роках.

Отже, реальний зміст цього видання замаскований у книзі і має такий опис: Дмитрик І. У Лісах Лемківщини: спогади / Іван Дмитрик. – Інґольштадт, 1949. – 335 с. Шифр: 952 с. Також вказано, що видання цієї книжки здійснено з частковою допомогою Об’єднання колишніх вояків УПА Америки й Канади.

Ще один видавничий фальсифікат, що зберігається у фонді ВЗУ – це книга в твердій палітурці «Історія держави і права Української РСР (1917–1960). - Київ: Видавництво Академії наук Української РСР, 1961. – 365, 3 с. Шифр: 947 укр.». Книга на титулі містила два шестигранники, один із них вирізаний. Тверда палітурка бордового кольору, золотистими літерами написано назву, нижче тиснення: у лавровому вінку серп і молот.

На с. 5-6 -  Розділу І «Велика Жовтнева Соціалістична революція і створення Української Радянської держави». Текст Розділу І «Велика Жовтнева Соціалістична революція і створення Української Радянської держави»  подано в дусі вказаної назви книги. Проте вже з с. 7 розпочинається виклад історії України з найдавніших часів до початку ХХ ст. Викладено об’єктивну історію України до Першої світової війни, яка не вписується в штучно розроблену схему історії Росії.

Встановлено, що за офіційною назвою книги «Історія держави і права Української РСР (1917–1960)» видавці замаскували видання: Холмський І. Історія України / Іван Холмський. – Мюнхен : Накладом  Наукового Товариства ім. Шевченка, 1949. – 360, VІ, 2 с.  Таке видання реально є у фонді відділу під шифром 1586 укр. Щодо замаскованого видання, то ми пропонуємо такий опис : Холмський І. Історія України / Іван Холмський. – Мюнхен : Накладом  Наукового Товариства ім. Шевченка, 1961. – 360, VІ, 2 с. Шифр: 947 укр.  

Іван Холмський – це псевдонім Івана Петровича Крип’якевича (1886–1967) – відомого  українського історика, академіка АН УРСР, професора Львівського університету, директора Інституту суспільних наук АН України. Він автор великої кількості наукових досліджень про українську козацьку державність та Богдана Хмельницького, ряду підручників з історії України, які видавалися і перевидавалися в діаспорі, діяч Наукового товариства ім. Шевченка.

Отже, запропонована працівниками відділу зарубіжної україніки електронна виставка дасть змогу зацікавленим користувачам познайомитися з таким видом друкованої продукції з фондів НБУВ, як видавничі фальсифікати (їх ще називають замасковані видання, бронебійна література, захалявні книжечки), розширить уявлення про книжкову культуру української діаспори та України загалом. Наразі ми атрибутували наявні у фонді видання, проте їх назв було видано в діаспорі в рази більше. Не виключаємо можливості надходження до НБУВ шляхом дарування подібних видань і в перспективі, що вимагатиме визначення достовірності їх змісту, автора, місця і часу створення.

 

Провідний науковий співробітник                 Т. Д. Антонюк

Провідний бібліограф                                    В. Д. Антонова

 

Список літератури, представленої на електронній книжковій виставці «Видавничі фальсифікати з фонду відділу зарубіжної україніки як об’єкт атрибуції»

1.Білоусов Р. О. Вирішальний етап економічного змагання соціалізму з капіталізмом. – Київ, 1980. – 32 с. Атрибутовано: [Повідомлення про VІ Великий Збір ОУН]. – [Лондон : Українська видавнича спілка, 1981]. – 32 с. – [(Видання Закордонних частин організації українських націоналістів)].  Шифр: 954 укр. 

2.З історії колективізації сільського господарства західних областей Української РСР. Збірник документів і матеріалів. – Київ : Наукова думка, 1976. – VІІІ, 640 с. Атрибутовано:  [Бандера С.] [Статті] / Степан Бандера. – [Лондон: Українська видавнича спілка, 1976]. – VІІІ, 640 с. – [(Видання Закордонних частин організації українських націоналістів)].  Шифр: 948 укр.

3.Історія держави і права Української РСР (1917–1960). Київ: Видавництво Академії наук Української РСР, 1961. – 365, 3 с. Атрибутовано: [Холмський І.] [Історія України] / Іван Холмський. – [Мюнхен : Накладом  Наукового Товариства ім. Шевченка, 1961]. – 360, VІ, 2 с. Шифр: 947 укр.  

4.Ковпак С. А. Від Путивля до Карпат / С. А. Ковпак. – Київ : Видавництво політичної літератури України, 1979. - 336 с.  Атрибутовано: [Дмитрик І.] [У Лісах Лемківщини: спогади] / Іван Дмитрик. – [Інґольштадт: Б. в., 1949]. – 335 с. Шифр: 952 укр.

5.Кравчук П. З рідним народом / Петро Кравчук. – Київ : Товариство «Україна», 1979. – 32 с. Атрибутовано:   [Повідомлення про VІ Великий Збір ОУН]. – [Лондон : Українська видавнича спілка, 1981]. – 32 с. – [(Видання Закордонних частин організації українських націоналістів)].  Шифр: 946 укр.

6.Матеріали ХХV з’їзду Комуністичної партії України. – Київ : Ордена трудового червоного прапора видавництво політичної літератури України, 1976. – ІІІ–VІІІ, ІІІ–VІІІ, 374, 2 с. Атрибутовано:  [V Великий Збір Організації Українських Націоналістів]. – [Лондон : Українська видавнича спілка, 1976]. – VІІІ, 374 с. – [(Видання Закордонних частин організації українських націоналістів)].  Шифр: 945 укр.

7.Прокоп М. 60-річчя СРСР / Мирослав Прокоп. – Київ : Радянський письменник, 1982. – 19 с. Атрибутовано:  [Прокоп М.] [У 60-річчя СРСР: критичний аналіз радянської національної політики] / Мирослав Прокоп. – [Лондон: Українська видавнича спілка, 1982]. – 19 с. – (Передрук зі журналу «Сучасність», ч. 3, 1982). Шифр: 957 укр.

8.Римаренко Ю. І. Український буржуазний націоналізм – ворог інтернаціонального єднання трудящих / Ю. І. Римаренко. – Київ : Наукова думка, 1970. – 160 с. Атрибутовано:  [Лебедь М.] [УПА. Ч. I: Німецька окупація України] / М. Лебедь. – [Лондон : Українська видавнича спілка, 1970]. – 159 с. – [(Видання Закордонних частин організації українських націоналістів)].   Шифр: 944 укр.

9.Україна. Сучасне і майбутнє: збірник статей. – [Б. м., б. в.], 1959. – 112 с. Атрибутовано:  [Вибрані статті з «Інформаційного бюлетеня» відділу преси й інформації Генерального секретаріату закордонних справ УГВР]. – [Лондон:  Українська видавнича спілка, 1959]. – 212, 2 с. – [(Видання Закордонних частин організації українських націоналістів)].  Шифр: 960 укр.

10.Український робітничий клас в боротьбі за мир. – Київ : Український робітник,1981. – 21 с. Атрибутовано:  [Б. К.]  [Пасивні й активні форми опору робітничого класу в СССР] / Б. К. – [Лондон : Українська видавнича спілка, 1981]. – 21 с. – [(Видання Закордонних частин організації українських націоналістів)].   Шифр: 959 укр.

 

Контактна інформація