5 травня 2020 р. виповнилась 120 річниця з Дня народження українського громадсько-політичного і культурного діяча, лікаря і письменника Юрія Івановича Липи (5 травня 1900 – 20 серпня 1944). Відділом зарубіжної україніки Інституту книгознавства Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (далі – ВЗУ ІК) розгорнуто книжкову виставку, присвячену відображенню життєвого шляху і творчої спадщини Ю. І. Липи в українській зарубіжній історіографії.
Першим біографом і бібліографом Ю. Липи, був його друг і однодумець – Лев Биковський, який започаткував окремий напрям досліджень про Ю. Липу і назвав його «липознавство». Саме йому належить перша праця про митця – «Апостол новітнього українства, Юрій Липа» (Майнц-Кастель, 1946). У фондах відділу зарубіжної україніки НБУВ міститься і більш докладна розвідка Л. Биковського – «До справи пізнання життя і творчості Юрія Липи» (Торонто, 1966). На виставці є роботи сучасних дослідників, які опублікували свої праці в українських зарубіжних виданнях, а саме літературознавця О. Янчука. Його статтю «Пороги вічности Юрія Липи (нарис життя і творчості)» було передруковано в часописі «Визвольний шлях» до 100-річчя письменника (Лондон-Київ, 2000).
Найбільш значущим блоком серед відібраних праць на виставці є оригінальні твори самого діяча. Серед них вірші (збірники «Світлість»,1925, «Суворість», 1931, «Вірую»,1938, що увійшли до збірника, укладеного Є. Маланюком у 1967 р.), новели («Нотатник» у 3 томах, 1955 р.), історичний роман («Козаки в Московії», 1957 р.), літературознавчі есе («Бій за українську літературу», 1935 р.), публіцистичні праці (у фондах відділу є перша і третя книги трилогії – «Призначення України», 1953 р. та «Розподіл Росії», 1954 р.).
Для популяризації української літератури в діаспорі видавалися численні збірки, куди упорядники поруч із іншими матеріалами включали поезію та прозу Ю. Липи: «Вперед, Україно!» (Париж-Ліон, 1951), "Поезія визвольних змагань" (Торонто, 1954), «Збірка українських новель» (Нью Йорк, 1955), «Антологія української поезії» (Лондон, 1957), «Координати. Антологія сучасної української поезії на Заході» (Т. 1. Мюнхен, 1969), «Хрестоматія з української літератури ХХ ст.» (Нью-Йорк, 1978).
В експозиції значне місце займають спогади сучасників Ю. Липи про нього. Їх умовно можна поділити на ті, що надруковано окремо, й на ті, що опубліковані в періодичних виданнях чи збірниках. Це спогади у книгах Т. Бульби-Боровця про співпрацю з Ю. Липою у варшавському Допомоговому комітеті («Армія без держави»), У. Самчука про знайомство з Ю. Липою у Варшаві («На білому коні», «На коні вороному»), М. Струтинської про спілкування з Ю. Липою в редакції львівської газети «Наші дні» («Далеке зблизька. Люди і зустрічі»), а також спогади у статтях О. Теребуса про участь Ю. Липи в корпорації «Чорноморе» в Познані, А. Блонарович про релігійність Ю. Липи, Н. Левицької-Холодної про участь Ю. Липи в літературній групі «Сонцецвіт» у Тарнові, В. Поповича про лікарську практику Ю. Липи в Яворові, А. Стебельської та Б. Стебельського – про останній рік життя і творчості Ю. Липи. Спогади друзів Ю. Липи – подружжя Стебельських, перевидані у збірниках НТШ, знаменували собою фактичне завершення закордонного липознавства.
Чимало розвідок і споминів про Ю. Липу, використаних у підготовці виставки, було опубліковано в численних українських закордонних часописах та альманахах 1950–2000-х рр., серед яких: «Визвольний шлях» (м. Лондон, Великобританія), «Київ» (м. Філадельфія, США), «Літопис Бойківщини» (м. Торонто, Канада), «Лікарський вісник» (м. Нью Йорк. США), «Нові дні» (м. Торонто, Канада), «Сучасність» (м. Мюнхен, Німеччина), «Тризуб» (м. Париж, Франція) тощо.
Отже, запропонована працівниками ВЗУ ІК електронна виставка дасть можливість зацікавленим користувачам детальніше ознайомитись із літературою фонду, присвяченою життю та діяльності українського громадсько-політичного і культурного діяча, лікаря і письменника Юрія Івановича Липи.
Молодший науковий співробітник К.В. Петриченко
Провідний бібліограф В. Д. Антонова
Список використаної літератури до виставки
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах