Поет плекання високого Слова: до 70-річчя від дня народження Степана Сапеляка

Степан  Сапеляк –  український поет,   літературознавець, громадський діяч

(1951–2012)

 

Степан Євстаахійович Сапеляк (26 березня 1951 р., за паспортними даними – 1952 р.,  с. Росохач Чортківського району Тернопільської області – 1 лютого 2012 р.,  м. Харків) – видатний український поет,  публіцист, літературознавець, правозахисник, громадський діяч, учасник «росохацької групи». Член Національної спілки письменників України (1991), міжнародного ПЕН-клубу (1992), Української Гельсінської спілки (1987).

Батько Степана був родом з Перемишля (нині Польща) – український лемко, вірний греко-католик, муляр і рільник. Мати – Ганна була родом з Тернопільщини, разом із своєю матір’ю Анастасією співали у хорі у Церкві святого Миколая. У родині панував культ віри і рідного слова.

У січні 1973 року Степан вступив до створеної в рідному селі підпільної групи, яка ставила на меті боротьбу за незалежність України. У ніч з 21 на 22 січня 1973 р. Степан Сапеляк разом з товаришами на честь 50-ї річниці Акту Злуки УНР і ЗУНР вивісив на громадських будівлях у Чорткові  жовто-блакитні прапори й розклеїв листівки із протестом проти політичних репресій і  закликом: «Свободу українським патріотам!».

19 лютого 1973 року він був заарештований та 24 вересня 1973 засуджений Тернопільським обласним судом за частиною 1 ст. 62 КК УРСР («Антирадянська агітація і пропаганда») та ст. 64 («Організаційна діяльність та участь в антирадянській організації») до 5 років позбавлення волі та 3 років заслання.

Покарання відбував у таборі ЖХ-389/36 у селі Кучино Пермської обл.  На засланні був на Колимі та в Хабаровському краї. В ув’язненні брав активну участь у концтабірному русі Опору, акціях протесту проти свавілля адміністрації.

Після звільнення у 1981 році його не прописали в рідному краї, на Західній Україні. Органи влади наказали С. Сапеляку  їхати до Харківської або Донецької області. Жив під наглядом у с. Удянка Зміївського р-ну Харківської області, пізніше Степан Євстахійович оселився у Харкові.

У 1984 р. за поетичну творчість був прийнятий до Міжнародного Пен-клубу (згодом один із засновників українського відділення ПЕН).

У 1987 р. увійшов до редколегії позацензурного самвидавчого громадсько-політичного часопису «Український вісник», був кореспондентом у м. Харків, у 1988–1989 рр. співредактор незалежного позацензурного часопису «Кафедра» (Львів; Харків).

17 липня 1988 р.  заснував у Харкові Гельсінську Групу, яку очолював 1988–1990 рр. до її реорганізації в Республіканську партію, яку також очолював. У серпні 1988 р. вперше в у Харкові підняв жовто-блакитний прапор біля пам’ятника Тарасові Шевченкові з активістами УГГ.

У 1991 р. навчався на філолологічно-філософському факультеті Українського Вільного Університету у м. Мюнхен.

У 1991 році реабілітований Генеральною Прокуратурою України «за відсутністю складу злочину», того ж року прийнятий до Спілки письменників України.

Поетичні твори С. Сапеляка вперше були опубліковані за кордоном. 1983 р. у Швейцарії була опублікована невеличка збірка поезій німецькою мовою «Tag des jungen Laubes» («День молодого листя») у перекладі Анни-Галі Горбач. Поезії С. Сапеляка друкувалися на сторінках періодичних видань, в антологіях та збірниках.

За життя поета побачили світ поетичні збірки «Без шаблі і Вітчизни»  (Торонто, 1989), «З гіркотою в камені» (Нью-Йорк, 1989), «Тривалий рваний зойк» (Київ, 1991), «Журбопис» (Харків, 1995), «Страсті по любові» (Харків, 2000), «Во ім’я Слова» (Харків, 2007, 2-ге допов. вид., 2010), «Кричі часу» (Харків, 2011), «Незівяле листя» (Харків, 2011) та ін. Вибрані твори «І каміння те стало хлібами...» (Т. 1–3. Харків, 2011) охоплюють поезію, публіцистику, мемуари, листування Степана Сапеляка, статті на літературознавчі, мистецтвознавчі теми.

Спогади Степана Сапеляка «Хроніки дисидентські від головосіку: невольнича мемуаристика» (Київ, 2003, 2-ге вид., допов. Харків, 2007) розповідають про його тернистий життєвий шлях: арешт за «антирадянську агітацію та пропаганду», сидіння в радянських концтаборах, діяльність в УГС, участь у харківських акціях протесту, що наближали здобуття Україною незалежності.

Літературна творчість та громадська діяльність Степана Сапеляка відзначена низкою державних нагород та літературних премій. У 1993 році за книгу віршів «Тривалий рваний зойк» йому була присуджена Державна премія імені Т. Шевченка. Степан Сапеляк – лауреат Всеукраїнської літературної премії імені Левка та Богдана Лепких (1995), лауреат премії імені Володимира Свідзінського (2002) за книгу «Страсті по любові», Літературної премії імені Володимира Сосюри та ін.

За вагомий особистий внесок у національне та державне відродження України, самовідданість у боротьбі за утвердження ідеалів свободи і незалежності, активну політичну і громадську діяльність Степана Сапеляка нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2005),    відзнакою Президента України – Хрестом Івана Мазепи. Почесний громадянин м. Тернопіль (2011).

У січні 2012 р. на будинку Чортківського педагогічного училища на Тернопільщині відкрито меморіальну таблицю, з увічненням подвигу юнаків Росохацької групи. 26 березня 2016 р. в с. Росохач на приміщенні школи, де вчився Степан Сапеляк, відкрито меморіальну таблицю. У травні 2017 р. на колишньому приміщенні обласного управління КДБ у Тернополі, в підвалах якого С. Сапеляка в 1973 р. дев’ять місяців утримували під слідства, встановлено пам’ятну таблицю.

У Харкові 2017 р. засновано Всеукраїнську літературну премію імені С. Сапеляка.

 

 

Матеріали до біобібліографії Степана Сапеляка

(з фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського)

 

До бібліографії включено окремі видання і публікації творів С. Є. Сапеляка та літературу про його життя і діяльність.

Матеріал систематизовано за розділами: Вибрані твори; Окремі видання; Публікації творів С. Сапеляка   в антологіях, збірниках, періодичних виданнях (Поезія; Звернення, промови, публіцистика; Літературознавство. Літературна критика; Мистецтвознавство; Спогади), Листування; Інтерв’ю, бесіди зі Степаном Сапеляком; Видання за редагування та упорядкування С. Сапеляка; Життя, творчість та громадсько-політична діяльність С. Сапеляка; Вшанування пам’яті С. Сапеляка; Художньо-мистецькі твори, присвячені С. Сапеляку.

У межах розділів матеріал розміщено за хронологіє, далі – за абеткою авторів та назв. Після бібліографічного опису вказано шифр зберігання у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. ВЗУ – відділ зарубіжної україніки.

 

Вибрані твори

 

 1. І каміння те стало хлібами… : у 3-х т. / Степан Сапеляк ; худож. оформл. В. Носаня. – Харків: Майдан, 2011.  – (Українська словесність XX– XXI ст.)

Т. 1 : Поезії / переднє слово М. Ткачука, О. Білика ; худож. В. Ігуменцов. – 336 с. : портр., іл.Бібліогр.: с. 329–332 та в підрядк. прим.

Зміст: Життєглас (Власною рукою писаний); Скорботна пісня України (Творчий портрет Степана Сапеляка) / Микола Ткачук. – С. 9–27; «...В тюрмі був єдино за слово своє» («Житіє» Степана Сапеляка: жанр, композиційна структура) / О. Білик. – С. 28–37. [Розділи]: СЛАВНИК; І СЛОВО МЕНІ ЯВИЛОСЯ; ТРИВАЛИЙ РВАНИЙ ЗОЙК; ЖУРБОПИС; БЕЗ ШАБЛІ І ВІТЧИЗНИ; ПРИГОТУВАННЯ ДО СПОКУТИ; ЗАРУБИНИ ПАМ’ЯТІ; ПЕЙЗАЖ З МАТІР’Ю; В ПОЛУЦВІТКУ ЛЮБОВІ; СИВОЛОБІ ВЖЕ СЛОВА; УКРАЇНСЬКИЙ РЕКВІЄМ.

До першого увійшли статті про життєвий і творчий шлях автора, промови та основна частина тому – поезії, написані у різні роки, зокрема й під час довголітніх ув’язнень та заслань.

 

Т. 2 : Есеї. Рецензії. Статті / Степан Сапеляк ; переднє сл. В. Сагана ; худож. Б. Сорока. – 376 с. : портр., іл.

Зміст : На вістрі тривоги: тайна сьома творчості Степана Сапеляка / Василь Саган. – С. 3–10; [Розділи]: ЗАПРИЧАСТЯ СЛОВОМ; КРАСЕН БОЖИЙ МИР; ПРИЗНАЧЕННЯ СЛОВА.

Представлено літературно-критичні, публіцистичні статті й есе, розвідки в царині живопису, виступи, звернення тощо. Із них постає незглибимий космос індивідуальної, вистражданої естетики поета, доступної щиро зацікавленому, інтелектуально й художньо проникливому читацькому світосприйняттю, чільними в якому є передусім віра й пошук Абсолюту, Україна, її наскрізна буттєво-історична й етнопсихологічна ідея, суспільна демократія та свобода людини.

 

Т. 3 : Спогади, листування, нотатки з щоденника / Степан Сапеляк ; переднє слово М. Жулинського, Д. Мейса ; худож. О. Заливаха. – 384 с. : іл., фот.

Зміст : Від автора; Самозахистом йому було слово / Микола Жулинський. – С. 7–14; Сльоза з полону йде... / Джеймс Мейс. – С. 15–18. [Розділи]: ХРОНІКИ ДИСИДЕНТСЬКІ ВІД ГОЛОВОСІКУ; НЕВОЛЬНИЧІ СИЛЬВЕТИ; УРАЛ НАДДОСВІТНІМ СНІГІВ’ЯМ: Невольничий есей з материнським листом; ЛИСТИ [С. Сапеляку від Є. Сверстюка, Н. Світличної, М. Коцюбинської, М. Горбаля, І. Калинця, В. Чорновола, Анни-Галі Горбач і О. Горбача, Л. Лук’яненка, М. Осадчого, В. Лучука]; ЩОДЕННИКОВІ НОТАТКИ. ДОДАТКИ. Фотодотаток;  Післямова.

До третього тому увійшли спогади С. Сапеляка  «Хроніки дисидентські від головосіку», які розповідають про тернистий шлях поета: арешт за «антирадянську агітацію та пропаганду», ув’язнення в радянських концтаборах, діяльність в УГС, а також яскраві сторінки національно-визвольних змагань під час «перебудови», зокрема на Слобожанщині, одним із лідерів яких був автор. До тому увійшли інтерв’ю, листування, щоденникові записи, у яких теж виразно відтворена пережита епоха, гостро і глибоко аналізуються явища, події, факти, мріється про майбутнє, базоване на історично тяглих, незнищимих українських цінностях.

 

Окремі видання

 

 2. Без шаблі і Вітчизни : [поезія] /  Степан Сапеляк ; авт. перед. слова : А. Шум ; обкл. та мистец. оформл.: І. Остафійчук ; Асоц. Діячів Укр. Культури. – Торонто : Вид. Дослід. ін-ту «Україніка», 1989. – 128 с. : іл., портр. – (Бібліотека сучасної поезії ; ч. 1). Тит. арк. парал. англ.

Ва608187; ВЗУ 10350 укр.

 

3. З гіркотою в камені : поезії /  Степан Сапеляк  ; авт. перед. слова : О. Борисенко ; обкл. Г. Гірчака, іл. та мистец. оформл. В. Бондара. – [Нью-Йорк] : Сучасність, 1989. – 158 с. : іл. – (Бібліотека Прологу і Сучасності ; ч. 184).

Желехівський Б. № 66; ВЗУ 5913 укр.

 Рец. : Нові надіслані книжки. Степан Сапеляк. З гіркотою в камені // Нові дні. – Торонто, 1989. – Ч. 477, листопад;  Появилася збірка поезій С. Сапеляка // Свобода. – Джерсі-Сіті, 1989. – 25 квіт. – С.1; Сварог Д. Ритми душевного болю [про збірку С. Сапеляка «З гіркотою в камені»] // Укр. вісті. – Детройд, 1989. – Ч. 23, 4 черв.

 

 4. Тривалий рваний зойк : поезії /  Степан Сапеляк ; передм. П. Мовчана «Слова, що виголошувались подумки», с. 3–9. – Київ : Радян. письменник, 1991. – 189 с.

Ао255936

 

5. Журбопис : [поезія, публіцистика] / Степан Сапеляк ; худож. оформ. В. Петрова, Т. Пліски. – Харків: Майдан, 1995. – 93 с. – (Лауреати державної премії України ім. Т. Г. Шевченка). – У тексті репрод. В. Гонтарова.

До книги увійшли поетичні твори –  «як осмислення свободи у передчутті апокаліпсисного часу», що і є своєрідним потоком поетичної свідомості автора поза ув’язненням. До цієї ж музи автор долучає частковий епістолярний доробок акцій протесту супроти комуністичного режиму в різні роки ув’язнення. Уперше друкується низка імпресіоністичних спостережень про сучасне малярство українських художників. Подано архівні світлини автора на засланні, в еміграції, в Україні.

ВА561436

Рец.: [Петро Сорока] Осяяння Степана Сапеляка / П. С. // Форум. – 1996. – № 1. – С. 125–127.

Ж15188

 

6. Страсті по любові: поезії / Степан Сапеляк ; вступ. ст. М. Ткачука [«Скорботна пісня України (творчий портрет Степана Сапеляка)»] ; живопис В. Гонтарова. – Харків : Майдан, 2000. – 130 с. : іл. – (Серія «Руно слобожанське. Третє тисячоліття»). – Бібліогр.: с. 125–126.

Зміст: Скорботна пісня України / М. Ткачук. – С. 3–26. [Розділи]: СТРАСТІ ПО ЛЮБОВІ; РУДИМ ВУСОМ ТЯ ОДУРЕНО; ПЕЙЗАЖ ІЗ МАТІР’Ю; Я ВЕСЬ, ЛЮБОВЕНЬКО В СЛЬОЗІ; Світла надія мистецької школи: (Віктор Гонтаров); Бібліографія про творчість С. Сапеляка.

Ва671932

 

7. Хроніки дисидентські від головосіку: невольнича мемуаристика /  Степан Сапеляк ; вступ. ст. Миколи Жулинського «Самозахистом йому було слово» ; передм. Джеймса Мейса «Сльоза з полону йде». – Київ : Смолоскип, 2003. – 263 с. : фотоіл.

Щира емоційна розповідають про тернистий життєвий шлях автора: арешт за «антирадянську агітацію та пропаганду» – за те, що у січні 1973 р. разом з товаришами у м. Чортків вивісили синьо-жовті прапори і розклеїли листівки, перебування у радянських концтаборах, діяльність в УГС, участь у харківських акціях протесту, що наближали здобуття Україною незалежності. Оприлюднено документи, пов’язані з правозахисною діяльністю С. Сапеляка, статті з періодичної преси, листи, фотоматеріали.

Ва638785

 

8. Во ім’я Слова : поезії /  Степан Сапеляк ; худож. оформ. В. А. Носань ; худож.: І. Остафійчук, В. Лобода. Б. Сорока. – 2-ге вид, допов. – Харків : Майдан, 2010. – 184 с. : іл., портр.

Зміст: [Розділи]: СВОБОДА СЛОВА; СЛОВО НА ЗАЖИНОК; ПАРАСТАС; СЛОВО ДО МАТЕРІ; ПРИГОТУВАННЯ ДО СПОКУТИ; В ПОЛУЦВІТКУ ЛЮБОВІ; ЦІ СИВОЛОБІ ВЖЕ СЛОВА…; ЗАРУБИНИ ПАМ’ЯТІ. Літургія спокути : [поезія С. Сапеляка] / М. Шатилов. – С. 101–109; На вістрі тривоги: сім секретів поезії Степана Сапеляка / В. Саган. – 171–177; Про автора. – С. 178–190.

 

9. Кричі часу: [поезія, публіцистика] / Степан Сапеляк ; [грав. І. Остафійчука]. – Харків : [ФОП Кудлай В.В.], 2011. – 103 с. : іл.

Ва749777

 

10. Незів’яле листя: поезії / Степан Сапеляк ; худож. оформ. Т. Коровіної ; худож. Н.  Откович. – Харків : Майдан, 2011. – 240 с. – З дарчим написом від авт.

Зміст: Доле моя, хрестиком вишита. [Розділи]: ЖУРИ НЕВИЖЕБРАНИЙ ХЛІБ; ВАЛЬС ВЕЧІРНІХ МАЛЬВ.

Ао269739

 

11. Вибране [поезії] / Степан Сапеляк ; упоряд., авт. передм. і післямови Б. Мельничук ; худож І. Остафійчук. – Тернопіль : Терно-граф, 2017. – 175 с. : іл., фот.

Зі змісту: Тривалий рваний зойк / Богдан Мельничук; [Розділи]: СВОБОДА СЛОВА; СЛОВО НА ЗАЖИНОК; ПАРАСТАС; СЛОВО ДО МАТЕРІ; ПРИГОТУВАННЯ ДО СПОКУТИ; В ПОЦІЛУНКУ ЛЮБОВІ [поезії] / С. Сапеляк; На вістрі тривоги: сім секретів поезії Степана Сапеляка / Василь Саган; Довічний журбопис / Богдан Мельничук.

Рец.: Гаврилюк Н. Із персня калини: Степан Сапеляк  / Н. Гаврилюк // Літ. Тернопіль. – 2018. – № 4. – С. 66–68; [Мельничук Б.] «Вибране» Степана Сапеляка   / І. Гаврильцьо // Вільне життя. – 2018. –  2 лют. (№ 9). – С. 6.

 

 

Публікації творів С. Сапеляка

в антологіях, збірниках, періодичних виданнях

 

Поезія

 

 12. Вірші з заслання / С. Сапеляк ; передм. Анни-Галі Горбач // Сучасність. – Мюнхен, 1979. – Ч. 4. – С. 33–39.

Зміст: Притча про час; «Пустилися зіниці з віч» : дедикація д-рові Манфредові Гавсманові; Мої дні; Моя любов; Нерв; «Бачу тебе, дощику…»: дедикація Б. Мерхенс; Монолог з минулим; Докір; Малий гімн; Світало (фраґмент триптиху). 

ВЗУ

 

 13. Вірші з заслання та з-за ґрат / С. Сапеляк  // Сучасність. – Мюнхен, 1980. – Ч. 5. – С. 26–29.

Зміст: Дзвони; Бані; До терпіння; «Сіни навстіж. Стиха ломить кість…»; Тобі останній вірш; Світало (фраґмент триптиху).

Ж14413

 

 14. Мовчу до себе [поезії] / С. Сапеляк // Сучасність. – Мюнхен, 1981. – Ч. 1. – С. 18–20.

Зміст: «З двох боків …»; Новорічне; Різдвяне II; Стекло лице; До боягузів.

ВЗУ

 

15. [Поезії. Біографічна довідка] / С. Сапеляк // Кафедра. – Одеса; Львів,1988. – № 1.  – С. 61–65: портр.

Зміст: Автограф; Біографічна довідка; Із книги «Йов»: Pieтa: на смерть Юрія Литвина; Совість: до 80-ліття Григорія Кочура; До забутого кохання.

Ж72576

 

 16. [Добірка віршів] / С. Сапеляк  // Кафедра. – Харків ; Львів, 1988. – № 2. – С. 137–144.

Зміст: Харківський сонет; Реквієм серцю (З книги «Над барикадами ридань»); Родовід [посвята М. Осадчому]; Псалом Благовіщенню: [В. Чорноволу]; До лукавих: [пам’яті В. Стуса].

Ж72576; Желехівський Б. Ж14/1988/2

 

 17. Ґерніка Чорнобиля; І озовімося – мій дім, мій храм : [присвячую пані А-Г.Г. [Анні-Галі Горбач] у Тисячоліття Українського Хрещення] / С. Сапеляк // Сучасність. – Мюнхен, 1988. – Ч. 7/8. – С. 15–20.

Ж14413

 

 18. П’ята печать : [М. Лукашеві] / С. Сапеляк // Сучасність. – Мюнхен, 1989. – Ч. 2. – С. 25–26.

ВЗУ

 

 19. Світку мій (поетичне літочислення) / С. Сапеляк // Сучасність. – Мюнхен, 1989. – Рік 29, Ч. 4. – С. 18–19.

ВЗУ

 

 20. У 110-у роковину від дня народження: Елегія до епітафії Гн. Хоткевичу; Мазепа: (туга пам’яті) / С. Сапеляк // Визвол. шлях. – Лондон, 1989. – Кн. 7. – С. 836–838. – Відом. про авт.: с. 838.

Ж15065

 

21. Вінніпеґ. Пам’ятник Т. Шевченкові (епістолярна елегія) / С. Сапеляк // Сучасність. – Лондон, 1990. – Ч. 3. – С. 8–9.

Ж14413

 

 22. [Поезії] / С. Сапеляк  // Поезія. 90’2 : збірник. – Київ : Радян. письменник, 1990. –  С. 43–47.

Зміст: Із книжки «Врятовні створи»: Невольнича рапсодія; Думи мої думоньки солоні чумаченьки; Мелодія відлуння.

Ж64409

 

 23. Поезія скорбної України /  С. Сапеляк ; передм. Д. Павличка, с. 2 // Київ. – 1990. – № 6. – С. 8–13.

Зміст : (Родовід); Елегія; Ріета; Довженко на засіданні Політбюро на початку 1944 року; Цим твором автор продовжує житіє і розповідає про сім днів творіння граду невольничого УРАЛЛАГу.

Ж14227

 

 24. Скорботний сніг / С. Сапеляк // Дзвін. – 1990. – № 5. – С. 5–96 : портр.

Зміст: Нью-Йорк. Статуя Свободи; Літургія на честь Собору Святої Покрови в Харкові; Пісенька розлуки.

Ж26476

 

 25. Недолею недолю віджену / С. Сапеляк ; післямова С. Йовенко // Віт­чизна. – 1991. – № 9 . – С. 9–13.

Зміст : До розлуки; Вінніпег. Меморіал штучного голоду на Україні: [професорові О.Чінченкові]...; Моя Украйно, смертна каро; Причинна: триптих-передчуття.

Ж22465

 

 26. О благодаті Ветрограде :  [вірші] / С. Сапеляк  // Літ. Україна. – 1991. – 5 груд.

Зміст : Бурсацький узвіз; Вертеп Слобожанський несвітський; Антифон.

 

27.  Різдвяне ІІІ; Різдвяне V :  [вірші] / С. Сапеляк  // Голос України. – 1991. – 5 січ. – С. 10.

 

 28. Літургія на честь Собору святої Покрови в Харкові / С. Сапеляк // Визвол. шлях. – Лондон, 1992. – Кн. 1. – С. 61–67.

Зміст: Літургія на честь Собору Святої Покрови в Харкові: Січовому соборові 300 літ;  Пісенька розлуки.

ВЗУ

 

29. Степан Сапеляк // 3 облоги ночі : зб. невільничої поезії України 30–80 рр. / упоряд. М. О. Самійленко. – Київ : Радян. письменник, 1993. – С. 368–385.

Зміст : Сє житіє самого автора, що в тюрмі був єдино за свово своє, хоч про то, читачу, в житті сім не писано, но перлами сими оплакано єси; Цикл «П’ята печать» : П’ята печать; Елегія; Поверніться лицем до серця; Не­покора. Свобода. Життя; До терпіння; Пам’яті Є. Плужника; «В чужім вікні знайомий привид...»; Моно­лог з минулим; До боягузів; Моє…; Вигнання; Весна; Надія; Краєвид моєї Вітчизни; 1937 рік; Перед сном; Мої дні; Істина; Зрячим; Різдвяне ІІІ; Різдвяне V; Синьооке видиво.

Ва550156

 

 30. Калинові Еллади / С. Сапеляк // Основа. – 1993. – № 23. – С. 84–97: портр.

Зміст: Калинові Еллади: [посвята Петрові і Тетяні Мосям]; Моя Україно, смертна каро; Журбопис Свободи; Колядочка I; Колядка II; Колядка III; Колядка IV.

Ж14553

 

31. [Поезії] / С. Сапеляк  // Боян: Поезія’97: [збірник] / за упоряд. і ред. В. Коломійця. – Київ: Укр. письменник, 1997. – С. 73–75.

Зміст: Повернення блудного сина… (фрагмент); «На білий перецвіт – пустоцвіт осінній…»; «І снігурі шепочуть он про нас…»; «Ти там вечеряла одна…».

Ж64409

 

 32. [Вірші] / С. Сапеляк // Слово благовісту : антол. укр. релігійн. поезії. – Львів, 1999. – С. 633–641.

Зміст : Літургія на честь собору Св. Покрови в Харкові; До лукавих; Псалом Благовіщенню; «Авже один листочок...»; У сповідь: [Євгену Сверстюкові]. – С. 633–641.

ВС33382

 

 33. На любов чи сніг : [вірші] / С. Сапеляк // Кур’єр Кривбасу. – 2000. – № 133, груд. – С. 75–76.

Зміст : «Ви зрадили мене печальними очима…»; «Зі мною будь. Твій сум і паморозь Твоя…»; «Вечірній оксамит – зорі Твоєї мить…»; Я п’ю, кохана, за любовну думу.

Ж14746

 

 34. Парастас : поезії / С. Сапеляк  // Кур’єр Кривбасу. – 2000. – № 123. – С. 58–62.

Ж14746

 

 35. [Вірші] / С. Сапеляк // Антологія української поезії другої половини XX сторіччя / авт. передм. та упоряд. Юрій Ковалів. – Київ: Гранослов, 2001. – С. 239–243.

Зміст : Глосарій; Без серця в серці; «сині кола...»; Істина; Ноктюрн № 1. – С. 242–243.

ВА615590

 

 36. Скільки срібла в літері? : поезія / С. Сапеляк // Кур’єр Кривбасу. – 2001. – № 143. – С. 68–73.

Зміст : «зорі серпневі…»; «у червонім капелюсі…»; «помагай-бі звіздарю…»; «браво…»; «чи я тобі…»; «рогом баєвим…»; …І слів сумне cапеляків’я.

Ж14746

 

 37. Соловей та винограду китиця;  Кахлі : гуцул.-слобід. цикл : [написано за репрод. кн. «Народні перлини». Київ: Дніпро, 1971)] / С. Сапеляк // Київ. – 2002. – № 7/8. – С. 9–17.

Ж14227

 

 38. «В полуцвітку любові...» : вірші із заслання / С. Сапеляк // Дзвін. – 2003. – № 5/6. – С. 98–100.

Зміст : Мамай; Купайло; Йорданське водосвяття; Артемій Ведель; В полуцвітку любові; «у червонім капелюсі...»; «браво...»; «чи я тобі не казала...».

Ж26476

 

 39. Вінніпег. Меморіал штучного голоду на Україні : [проф. О. Чінченкові] / С. Сапеляк // Вітчизна. – 2003. – № 1/2. – С. 48.

Ж22465

 

40. «І йшли віки..." : [вірш] / С. Сапеляк // Дивослово: укр. мова й літ. в навч. закл. – 2003. – № 2. – С. 2 : обкл.

Ж28928

 

 41. Пейзаж із матір`ю (Великодній) : [вірш] / С. Сапеляк // Книга про Матір : укр. поети ХІХ–ХХІ ст. : антологія / упоряд. В. Л. Чуйко; наук. ред. Т. В. Майданович. – Київ, 2003. – С. 218. – Відом. про авт.: с. 307.

ВС38568

 

 42. Скіфська драма : [вірші] / С. Сапеляк  // Кур’єр Кривбасу. – 2004. – № 171. – С. 68–72.

Зміст : Степова балада; Півник. Квітка з пташенятком; Козак з пістолем та шаблею; Церква. Кахля.

Ж14746

 

  43. Три зіроньки...; Три правдоньки : [поезія] / С. Сапеляк ; мал. Т. Єлістратенко // Вітчизна. – 2004. – № 5/6. – С. 2–5.

Зміст: Парастас; Різдвяне Х; На самотині; Півник-квітка з пташенятком. Кераміка; Кахля рельєфна. Теракота. Опішня. ХІХ ст.; Церква. Кахля. ХІХ ст.; Кахля. Кераміка. Слобідщина. поч. ХХ ст.; «стоїть бутля…»; «залюбилася тая панна…»; «сидимо укупі…».

Ж22465

 

 44. [Вірші] / С. Сапеляк // Слобожанська яса: антологія громадянської лірики кінця XVII – початку XXI століть / упоряд. та ред. В. С. Бойка. – Xарків: Майдан, 2006. – С. 777–786: портр. – Відом. про авт. : с. 779, 780, 969.

Зі змісту : Істина; Арештанське; Родовід; По колу; До еміграції; Мазепа (Туга пам’яті); Слово про зло. – С. 779–786.

ВА692859

 

 45. Мазепа / С. Сапеляк // Море. – 2006.– № 2. – С. 26–29.

Ж25177

 

 46. Фрагменти і спогади : [поезія] / С. Сапеляк // Дзвін. – 2006. – № 3. – С. 13–15: портр.

 Зміст : Парастас; Замість епілогу (нагірне слово); Псалтир пом’янальний (фрагмент); Слова віще відлуння; Вітцівське; Спогад дитинства (мій); Слово о роді. (Батькове).

Ж26476/2006/3

 

 47. Родовід : [вірш] / С. Сапеляк  // Рідна мово, ти ніжний цвіт : антол. поет. творів про укр. мову / упоряд. В. Федоренко ; передм. С. Ніколаєнка. – Київ, 2007. – С. 399–400.

ВА685735

 

  48. Степова балада / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2007. – 22 листоп.  – С. 5.

 

 49. Доба короля Данила в науці, мистецтві, літературі : матеріали Міжнар. наук. конф., 29–30 листопада 2007 р., Львів / Громад. орг. «Мистецький фонд імені Короля Данила». – Львів, 2008. – 461, [16] с. : іл. – Окр. ст. пол., рос.

Зі змісту: Данило Галицький: [се поетичний розмисел до нашої історичної пам’яті у світлі конференції «Доба короля Данила в науці, мистецтві, літературі», зоорганізованій Мистецьким фондом ім. Короля Данила. Львів, 2007] / С. Сапеляк. – С. 4–6.

ВС50376

 

50. Шот Г. Г. Славетне гроно Тернопілля: навч. посіб. з літ. рідного краю / Галина Шот. – Тернопіль, 2008. – 128 с.

Зі змісту: Пейзаж із матірʼю; Село мого дитинства; Сім щасливих строф моїй нещасній музі; Осінній романс  / С. Сапеляк. – С. 111–114.

ВА716989

 

 51. На честь ювіляра Богдана : [поезія] / С. Сапеляк // Вільне життя. – 2008. – 29 серп. – С. 5.

 

 52. «якийсь блакитний сон…»; «в білих оскоминах»; Пісенька розлуки / С. Сапеляк // Літургія кохання : антол. укр. любов. лірики кінця XIX–початку XXI ст. / упоряд. І. Лучука (на основі антол. «Оріон золотий» в упоряд. В. Лучука). – Тернопіль, 2008. – С. 553–554. – Відом. про авт. : с. 693.

ВС48008

 

53. «Б’ють дзвони. Б’ють. Йде булава в вінку…» : [уривок з поеми «Мазепа»] / С. Сапеляк // Гетьман. Т. 2: Осмислення : нариси до історії мазепіани. – Київ : Темпора, 2009 . – С. 245.

В352424/2

 

 54. До ворожіння; До розлуки; Пісенька розлуки : [поезії] / С. Сапеляк // Вертоград : Українське поетичне тисячоліття : антологія / упоряд. І. Лучука. – Тернопіль  : Богдан, 2009. – С. 735–736. – Відом. про авт. : с. 924.

Вс48285

 

 55. Із циклу «Розмисли спокутника» [Розмисел перший – невольничий у неділю Великодню]; Розмисел третій – у Харкові спокутний; Первопочаток життя мойого / С. Сапеляк // Великдень в українській поезії / упоряд. Н. Данилевська. – Ніжин, 2009. – С. 84–88.

Ва708552

 

 56. Родовід; Літописемність слова : вірші / С. Сапеляк // Свого не цурайтесь : твори укр. письменників про рідну мову : антологія. – Тернопіль, 2009. – С. 785–791.

Вс48284

 

 57. Ви зрадили мені печальними очима / С. Сапеляк  // Дніпро. – 2010. – № 1. – С. 55.

Ж22466

 

 58. І день був шостий… : (посвята мистецтвознавцеві Василеві Отковичу) / С. Сапеляк // Откович В. П. Мистецтво – вічна загадка / В. П. Откович. – Львів, 2010. – Авантитул.

 

59. Різдво в українській поезії: християнські вірші / ред. М. Ткач ; упоряд. Н.  Данилевська, С. Сапеляк. – Ніжин : Аспект-Поліграф, 2010. – 372 с.

Зі змісту: Різдвяне 3; Різдвяне 5;  Різдвяне VIII; Колядки різдвяні: Колядка I; Колядка 2; Колядка 3; Колядка 4 / С. Сапеляк. – С. 255–261.

ВА723438

 

 60. Це титло слова родове : [поезії] / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2010. – 22 лип. – С. 5 : портр.

 

 61. Пам’яті Є. Плужника: із циклу «Тернові стебла воскресінь»; У 110-ту роковину від дня народження: I. Елегія до епітафії Гн. Хоткевичу; II. Епітафія / С. Сапеляк // Шляхами пам’яті : антол. поет. творів, присвяч. пам’яті митців Розстріляного Відродження. – Одеса, 2011. – С. 78, 173–174. – Відом. про авт. : с. 206.

СО30399

 

62. Степова балада  / С. Сапеляк // Степова пектораль : поет. антол. від Т. Г. Шевченка до наших днів ; упоряд., передм. А. Глущака. – Одеса: Маяк, 2011. – С. 328–333.

ВА747651

 

63. Поезії / С. Сапеляк // Дивослово: укр. мова й літ. в навч. закладах. – 2012. – № 5. С. 63–64.

Зміст: Арештантське; Сє є житіє самого автора…; Елегія (II), До лукавих (2): [пам’яті Василя Стуса]; Ви зрадили мене печальними очима; Пейзаж з матір’ю.

Ж28928

 

64. Поезія із-за ґрат  : антологія : [поет. творчість укр. політв’язнів радян. тюрем і концтаборів] / упоряд. О. Голуб ; [передм. Л. Тарнашинської]. – Київ : Смолоскип, 2012. – 869 с. – Бібліогр.: с. 833–844.

Зі змісту: Степан Сапеляк: [біографічна довідка]. – С. 623–626: портр.; [Поезії]: Зима приходить і відходить; Мої дні; «В чужім вікні знайомий привид…»; Стекло лице; Хризантемне; «сині кола…»; Новорічне; Різдвяне II; Різдвяне VIII; Синьооке видиво; Пам’яті Євгена Плужника / С. Сапеляк. – С. 627–634. Степан Сапеляк. [Бібліографія]. – С. 841.

ВА758218

 

65. Я п’ю, кохана, за любовну думу; Осінній романс : [поезії] / С. Сапеляк // Буковин. журн. – 2012. – № 1. – С. 108.

Ж68437

 

66. Доля моя, хрестиком вишита... / Степан Сапеляк // Кур’єр Кривбасу. – 2014. № 296/298. – С. 303–311.

Зміст: Доля моя, хрестиком вишита…: есей; Це титло слова родове; Слово до рідного порога.

Ж14746

 

67. Мої дні ; Істина ; Повернення лицем до серця  : [вірші] / Степан Сапеляк // Дисиденти : антол. текстів / упоряд.: О. Сінченко, Д. Стус, Л. Фінберг. – Київ, 2018. – С. 57–58. – Про авт.: с. 600, 608.

Ва824389

 

Звернення, промови, публіцистика

 

68. Голоси звідтіля : док. і матеріали про становище політв’язнів у радян. концтаборах / вступ. ст. від вид-ва. – [Б.м.] : Сучасність, 1975. – 78 с. – (Суспільно-політична бібліотека ; ч. 22 (41). Документи. ч.12). – Тит. арк. парал. англ.

Звернення групи політв’язнів до ОН / Яків Сусленський, Павло Кампов, Юрій Гродецький, Микола Бондар, Анатоль Здоровий, Віталій Калиниченко, Степан Сапеляк). – С. 53–56; Заява С. Сапеляка, А. Турика і Д. Гринькова: [до Голови Верховної Ради СРСР М.Підгорного, 12 грудня 1974 р.]. –  С. 70–71.

ВЗУ 1969 укр.; 7801 укр.

 

69. Степан Сапеляк розповідає про репресії органів КҐБ в пєрмському таборі: надрукований тут лист політичного в’язня С. Сапеляка до Брежнєва друкуємо за повідомленням пресової служби ЗП УГВР від 27 січня 1978 року / С. Сапеляк // Сучасність. – Мюнхен, 1978. – Ч. 4. – С. 104–107.

ВЗУ

 

70. С. Сапелякові «пропонують» покаятися // Визвол. шлях. – Лондон, 1981. – Кн. 10. – С. 1194–1195.

Скарга С. Сапеляка до голови КДБ СРСР Ю. Андропова, 30 березня 1981 р.

Ж15065

 

71. Борюкалися дві сили: (Творчий звіт члена УАНТеІ Степана Сапеляка у харківському відділенні СПУ. Харків, 9 лютого 1988 р.) / Степан Сапеляк //  Кафедра. – 1988. – № 2. – С. 133–136.

Желехівський Б. Ж14/1988/2

 

72. Декларація Української асоціації незалежної творчої інтелігенції (УАНТеІ) / І. Калинець, М. Осадчий, М. Руденко, С. Сапеляк, Є. Сверстюк  [та ін., 7 груд. 1987 р. ] // Кафедра. – Одеса ; Львів, 1988. – № 1. – С. 9–10.

Ж72576

 

73. Звернення на захист ідеї творчої свободи в національній культурі (Література) : [міністрові культури УРСР, директорові Ін-ту літ. АН УРСР, голові президії правління СПУ та ін.] / С. Сапеляк // Кафедра. – Харків ; Львів, 1988. – № 2. – С. 27–28.

Желехівський Б. Ж 14/1988/2

 

74. Заява : [від Харків. філ. УГС та Ініціатив. групи Спілки Укр. Молоді Президентові СКВУ, Редакціям газ. у вільному світі і на Батьківщині, дирекції Ін-ту історії АН УРСР, 5 лип. 1989 р.] / Степан Сапеляк, Світляна Пікумат // Визвол. шлях. – Лондон, 1989. – Кн. 9. – С. 1120.

Про історичну роль в житті України гетьмана Івана Мазепи.

ВЗУ

 

75. Звернення до української громадськості : [від Укр. асоц. не залеж. творч. інтелігенції] / Ірина Стасів-Калинець, Василь Барладяну, Михайло Осадчий, Степан Сапеляк, Боган Горинь [та ін.] // Визвол. шлях. – Лондон, 1989. – Кн. 5. – С. 571–572.

ВЗУ

 

76. Слово Степана Сапеляка : [під час першої зустрічі з укр. громадою у Торонті, в церкві св. Миколая, 12.2.1989 р. ] / С. Сапеляк // Визвол. шлях. – Лондон, 1989. – Кн. 5. – С. 571–572. – (З дому неволі).

Ж15065

 

77. Мій дім – мій храм : відкритий лист Президентові України пану Віктору Ющенкові / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2005. – 4 серп. – С. 2.

 

78. Право на щастя кожного... (відкритий лист Голові міста Харкова Шумілкіну В. А.) / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2006. – 30 берез.

 

79. Нагірна рапсодія пам`яті: настроєвий етюд з вечора пам`яті чорнобильської трагедії / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2006. – 31 серп. – С. 4.

 

80. Свобода слова... Чия? / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2006. – 9 листоп.

 

81. Шот Г. Славетне гроно Тернопілля: навч. посіб. з літ. рідного краю / Галина Шот. – Тернопіль, 2008. – 128 с.

Зі змісту: Клопотання: [лист до голови Ради Міністрів УРСР О. П. Ляшка, 1974]. – С. 110–111.

ВА716989

 

82. З Маргінесу гідності / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2010. – 23 груд. – С. 3. – (Призначення слова).

 

83. Книжка, що вчить гідності / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2010. – 11 берез. – С. 5. – Рец. на кн. : Гетьман : [до 370-річчя з дня народж. та 300-річчя з дня смерті гетьмана Війська Запороз. І. С. Мазепи] : нариси до історії мазепіани : у 2 т. Т. 2 / О. Ковалевська та [ін.]. – Київ : Темпора, 2009.

 

84. На заснування громадського культурно-мистецького фонду «До джерел рідного краю» / С. Сапеляк ; передм. «Не встиг»  Б. Мельничука // Мельничук Б. Перейти на другий берег: нові новели, поезії, п’єси,  пісні, статті, дещо про автора / худож. Є. Удін. – Тернопіль: Терно-граф», 2014. – С. 21–29: фот.

Ва787084

 

Літературознавство. Літературна критика.

 

85. Зоологічні новели Б. Мельничука / С. Сапеляк // Мельничук Б. Медузи : дев’ять новел із циклу «Майже зоологічні новели» / Богдан Мельничук. – Тернопіль: Лілея, 1997. – С. 3.

Ва588631

 

86. [Переднє слово] / С. Сапеляк  // Мельничук Богдан. Професор і бичок Бамбурка: вибр. новели. – Тернопіль: Джура, 2002. – С. 2.

Ва633561

 

87. О судьбе поэта / С. Сапеляк // Никулина Л. П.    Разменяла судьбу  : стихи / Людмила Никулина. – Харьков : Майдан, 2002. – С. 103–106.

АО263042

 

88. «Час для вальсу» / С. Сапеляк // Гостєва З. П. Я – лиш весна, Я очі квіту  : [поезії] / Зоя Гостєва. – Харків : Нове слово, 2003. – С. 3–4.

ВА651426

 

89. Причинки історії : [післямова] / С. Сапеляк // Письменники Харкова: довідник / ред. О. Ковалевський ; Харків. від-ня Укр. літ. фонду, Сх.-Укр. біогр. ін-т, Харків. філ. Акад. держ. упр. при Президенті України. – Харків : Майдан, 2003. – С. 338–343.

  ВА701844

 

90. Прочитання Володимира Свідзінського : з виголошеного на врученні літературної премії імені Володимира Свідзінського за 2003 рік / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2004. – № 38, 30 верес. – С. 6:фот.

 

91. Вірші з любистку / С. Сапеляк // Добко Т. Просто жити : лірика / Тетяна Добко. – Київ, 2006. – С. 5–7.

АО265430; Онищенко О. С. АО187

 

92. І світитись у леті своїх творчих дум... / С. Сапеляк // Кур’єр Кривбасу. – 2006. – № 203. – C. 192–194. – Відгук на роман В. Кобця «Пора» (Харків, 2006).

Ж14746

 

93. Наш Мойсей : [до 150-річчя від дня народж. І. Франка] / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2006. – 1 черв. – С. 7.

 

94. Щоб минуле не щезало...  / С. Сапеляк // Київ. – 2006. – № 10. – С. 176–178. – Рец. на кн. : Кондратюк А. Хутір : роман. – Рівне: Волинські обереги, 2005.

Ж14227

94. Грант «постмодернізму» чи матриця денаціоналізації літератури / С. Сапеляк // Дзвін. – 2007. – № 10. – С. 150–152.

Ж26476

 

95. Його  стривожене слово : [передмова] / С. Сапеляк // Панцир Д. Т. Любов після смерті  : оповідання, новели / Дмитро Панцир. – Харків : Майдан, 2007. – С. 3–4.

ВА742681

 

96. «Дві осені зустрілись серед літа» : [передмова] / С. Сапеляк // Возіянов М. К. Сузір’я Ліри : [лірика] / Микола Возіянов. – Харків : Майдан, 2008. – С. 3.

ВА790258

 

97. «Кудись воно йдесь...» / С. Сапеляк // Погорина. – 2008. – № 4/5. – С. 250. – Рец. на кн. : Мазаний Віктор. Тінь павука. – Рівне : Овід, 2006.

Ж69673

 

98. На тихих плесах слова / С. Сапеляк // Ятрань. – 2009. – № 9. – С. 68. – Рец. на кн. : Добко Т. Просто жити. – Київ, 2006.

Ж24366

 

99. Соборність слова і духа / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2009. – 16 квіт. (№ 15). – С. 6. – Рец. на кн. : Великдень в українській поезії / упоряд. Н. О. Данилевська (Ніжин, 2009). – 135 с.

 

100. Іду за знаменом / С. Сапеляк // Літ. Україна. – 2010. – 28 квіт. – С. 7. – Рец. на кн. : Данилевська Н. Мій полудень : поезії. – Київ : Дивосвіт, 2009.  

 

101. «Коли пече в грудях...» // Мельничук Б. І. Суд без суду  : новели / Богдан Мельничук. – Львів : Піраміда, 2010. – С. 5–8.

ВА731717

 

102. Очищення словом, або Сповідь поета Володимира Бондаренка / С. Сапеляк // Бондаренко В. Ментальные миры / Владимир Бондаренко. – Харьков, 2010. – С. 5–9.

Ва742792

 

103. Буковинські ланцюжки : статті, рецензії, есеї / [авт. ідеї, упоряд. і ред. Д. Панцир]. – Харків : Майдан, 2011. – 84 с.

Зі змісту: На бистрині доль: [про творчість В. Михайловського] / С. Сапеляк. – С. 28–32; І стало слово піснею...: [про творчість В. Васкана] / С. Сапеляк. – С. 46–47; Микола Рачук: «Людина – не що інше, як носій божества...» : [про поета] / С. Сапеляк. – С. 58–73; Відомості про С. Сапеляка. – С. 83.

Ва742796

 

104. Велика Правда Олени Теліги: тривога повернення / С. Сапеляк // Кур’єр Кривбасу. – 2011. – № 254/255. – С. 375–378.

Ж14746

 

105. І буде снитись доброта… : [передмова] / С. Сапеляк // Стальний В. І. Освятився спогад, присягнув на чебреці: поезії / В. І. Стальний. – Харків: Майдан, 2011. – С. 7–10.

Ва748538

 

106. Післяслово / С. Сапеляк // Добко Т. З Тобою і без Тебе: лірика / Тетяна Добко. – Київ, 2011. – С.171–172.

Ао269259; Онищенко О. С. Ао188

 

107. Будь щасливим на планеті Любові / С. Сапеляк // Мельничук  Б. І.  Слова від серця–2  : крапелини, присвяти, епіграми, переклади, вірші для дітей, пісні / Б. І. Мельничук ; ред.: С. Сапеляк, П.Козловський ; худож.: М. Дмітрух, П. Шпорчук. – Тернопіль : Терно-граф, 2012.  – С. 338–339.

Ао270332

 

108. Осмислення непокори : означення волі у творчості Грицька Чупринки / С. Сапеляк // Кур’єр Кривбасу. – 2012. – № 276/277. – С. 245–249.

Ж14746

 

109. «Я вміла лише не продатись…» : [рец. на кн.: Поклад Н. Голос криці. Вибрані поезії. – Київ: Віпол, 2011] // Літ. Україна. – 2012. – № 3, 19 січ. – С. 6.

 

110. Філігрань поетового слова [В. Рябого] / Степан Сапеляк // Буковин. журн. – Чернівці, 2012. –  № 1(83). – С . 169–172.

Ж68437

 

Мистецтвознавство

111. Барви животворящі : [укр. худож. Наталка Чернова] / С. Сапеляк  // Київ. – 2005. – № 7/8. – С. 191–192 : іл.

Ж14227

 

112. Духовний вівтар Чернова (Пролог до творчості художника в контексті часу) / Степан Сапеляк // Образотвор. мистецтво. – 2006. – № 4. – С. 34–37.

Про художника Леоніда Чернова.

Ж26780

 

113. Воздвиження пам’яті і  духа : [Церква Воздвиження Чесного Хреста в Скиті Манявському на Галичині] / С. Сапеляк // Anima Rerum = Душа вещей. – 2009. – № 5. – С. 52–55: іл.

Ж25186

 

114. Віктор Гонтарів в ескізі (незнаний) / С. Сапеляк // Anima Rerum = Душа вещей. – 2009. – № 5. – С. 48–51: іл.

Ж25186

 

115. За 25 років у радянських концтаборах «політичний» Герчак опанував кілька мов, мистецтво гравюри й основи композиторства і переконався, що український визвольний рух – найгуманніший / С. Сапеляк // Реабілітовані історією. Тернопільська область . Кн. 2. / обл. редкол.: П. В. Гоч (голова) [та ін.] ; [упоряд.: О. Г. Бажан, Є. О. Гасай, П. З. Гуцал]. – Тернопіль : Терно- граф, 2012– С. 94–97: портр.  (Реабілітовані історією : у 27 т.).

Про учасника національно-визвольної боротьби, політв’язня, художника, музиканта Григорія Герчака.

В354862/2

 

116. Святоапостольське запричастя маляра Олега Лазаренка / С. Сапеляк // Образотвор. мистецтво. – 2016. – № 1. – С. 72–73 : іл.

Ж26780

Спогади

 

117. Невольнича мемуаристика / С. Сапеляк // Київ. – 2003. – № 11/12. – С. 137–159 : портр.

Ж14227

 

118. Урал наддосвітнім снігів’ям: невольничий есей з материнським листом ; Із майбутньої книги «Хроніки дисидентські від головосіку» : [уривок] / С. Сапеляк  // Дзвін. – 2003. – № 5/6. – С. 101, 108–109. – У тексті поезії С. Сапеляка з кн. «Журбопис» (1995), «Без шаблі і Вітчизни» (1989).

Ж26476

 

119. Хроніки дисидентські : невольничі сильвети / С. Сапеляк // Дзвін. – 2005. – № 7. – С. 103–110.

Ж26476

 

Листування

 

120. Епістолярні елегії / С. Сапеляк // Кур’єр Кривбасу. – 2006. – № 194. – С. 82–107.

Подано листи Степану Сапеляку від Анни-Галі Горбач, Євгена Сверстюка, Ігоря Калинця, Левка Лук’яненка, Михайла Осадчого, В’ячеслава Чорновола, Володимира Лучука, Михайлини Коцюбинської, Надії Світличної, Михайла Горбаля, 1977–1991 рр.

Ж14746

 

121. Наєнко М. «Люблю і пишаюся спорідненістю з Тобою» : про листи читачів до Анатолія Дімарова / М. Наєнко // Літ. Україна. – 2012. – 8 берез. – С.1, 6.

Про лист С. Сапеляка до Анатолія Дімарова. – С. 6.

 

Інтерв’ю, бесіди зі Степаном Сапеляком

 

 

122. «Згустки безслів’я ставили табірною музою» : [бесіда зі С. Сапеляком] // Молодь України. – 1991. – 3 лип. – С. 3.

 

123. Письменник Степан Сапеляк: «Слово не випльовують,   а вимолюють» : [розмова з С. Сапеляком] / вела Л. Заморська // 20 хвилин. – 2010. – 16 лип. – С. 10 : фото. – URL: http://te.20minut.ua/ua-i-svit/pismennik-stepan-sapelyak-slovo-ne-viplovuyut-a-vimolyuyut-10180223.html

 

124. Степан Сапеляк: «Мислю серцем, пишу – душею...» : [бесіда з письменником / вела розмову Тетяна Добко] // Літ. Україна. – 2011. –27 жовт. – С. 5.

 

125. Степан Сапеляк: «Почесний громадянин Тернополя – моя потіха після усіх кривд»  : [бесіда з письменником / провела] Т. Добко // Нова Терноп. газ. – 2011. – № 35 (7–13 верес.). – С. 5 : портр.

 

126. Степан Сапеляк: «Сьогодні суспільство звикло скиртувати гнилу солому» : останнє інтерв’ю літератора під час перебування на Тернопільщині / [вела] Жанна Попович // Номер один. – 2012. – № 6 (8 лют.). – С. [15] : фот.

 

Видання за редагування та упорядкування С. Сапеляка

 

127. Кафедра : видання наук.-попул. та літ.-мистец. / М. Осадчий ; Укр. асоц. незалеж. творчої Інтелігенції ; ред. М. Осадчий, [С. Сапеляк, М. Данько, ; Фотокопії В. Гнатенка]. – Одеса; Львів, 1988. – № 1. – 147, [3] с. – Передрук Закордонного представництва Української Гельсінської спілки, 1990.

Ж72576

 

128. Кафедра : видання наук.-популяр. та літ.-мистецьке / М. Осадчий ; Укр. асоц. не залеж. творчої Інтелігенції ; ред.: С. Сапеляк, М. Данько, М. Осадчий; Фотокопії, іл. В. Гнатенка. – Харків ; Львів, 1988. – № 2. – 154, [2] с. – Передрук Закордонного представництва Української Гельсінської спілки, 1989.

Ж72576

 

129. Різдво в українській поезії: християнські вірші / ред. М. Ткач ; упоряд. : Н. Данилевська, С. Сапеляк. – Ніжин : Аспект-Поліграф, 2010. – 372 с.

Ва671932

 

130. Мельничук Б. І.    Слова від серця  : вибр. поезії / Б. І. Мельничук ; ред. : С. Сапеляк, П. Козловський ; худож.: П. Шпорчук, Я. Омелян, Є. Удін. – Тернопіль : Терно-граф, 2012. – 398 [1] с. : іл., портр.

Ао270334

 

131. Мельничук  Б. І.    Слова від серця–2  : крапелини, присвяти, епіграми, переклади, вірші для дітей, пісні / Б. І. Мельничук ; ред.: С. Сапеляк, П. Козловський ; худож.: М. Дмітрух, П. Шпорчук. – Т. : Терно-граф, 2012. – 351 с. : іл., портр.

Ао270332

 

Життя, творчість та громадсько-політична діяльність С. Сапеляка

 

1977

 

132. Страждання і невгнутість Степана Сапеляка // Визвол. шлях. – Лондон, 1977. – Кн. 3. – С. 302–305. – (Документи з московських концтаборів).

Ж15065

 

1978

 

133. Вудка Ю. Московщина: мемуарний, есей / Юрій А. Вудка; пер. на укр. В. Давиденка ; мистец. оформ. Р. Глувка. – Лондон : Укр. Видавн. Спілка, 1978. – 298 с. – Тит. арк. парал. англ.

Про С. Сапеляка. – С. 209, 289–291.

ВЗУ 3976 укр.

 

134. Слово «Україна» заборонене : КҐБ шантажує матір 28-річного Степана Сапеляка  // Визвол. шлях. – Лондон, 1978. – Кн. 3. – С. 300–301. – (Матеріяли й документи з поневоленої України).

Наведено тексти заяв політв’язня С. Сапеляка до органів влади СРСР, 1977 р.

Ж15065

 

135. У 36 зоні пєрмського табору: за повідомленням пресової служби ЗП УГВР від 19 січня ц. р. передаємо уривки самвидавного запису про події у 36 зоні пєрмського табору відлипня до жовтня 1977 року // Сучасність. – Мюнхен, 1978. – Ч. 4. – С. 102–104.

Відомості про знущання над С. Сапеляком та іншими.

 

136. Український Правозахисний Рух : док. й матеріали київ. укр. громад. групи сприяння виконанню гельсін. угод / упоряд. О. Зінкевич  ; передм. А. Зваруна ; Ком. Гельсінг. гарантій для України. –  Вашінгтон; Торонто; Балтимор : Смолоскип, 1978. – (Бібліотека «Смолоскипа» ; ч.29). – С. 418–427.

ВА622840

 

1979

 

137. Горбач А.-Г. Поет з заслання (кілька слів до творчости  Степана Сапеляка) / Анна-Галя Горбач // Сучасність. – Мюнхен, 1979. – Ч. 4. – С. 31–33.

ВЗУ

 

1984

 

138. Вісник репресій в Україні  / Закордонне представництво Української Гельсінської групи / ред.-упоряд. Н. Світлична. – Нью-Йорк, 1984. – Вип. 4. – 17 с.

Про переслідування С. Сапеляка. – С. 3.

Ж70540

 

139. Переслідують Степана Сапеляка // Визвол. шлях. – Лондон, 1984. –Кн. 8. – С. 949–950.

Ж15065

 

1988

 

140. Горбач А.-Г. Поет з християнсько-громадською совістю / Анна-Галя Горбач // Сучасність. – Мюнхен, 1988. – № 7/8. – С. 21–22.

Ж14413

 

141. Звернення поета Степана Сапеляка у справі творчої свободи // Визвол. шлях. – 1988. – Лондон, Кн. 9. – С. 1076–1077. – (З дому неволі).

Ж15065

 

142. Степан Сапеляк і Клюб друзів української мови ім. Василя Стуса // Визвол. шлях. – Лондон,1988. – Кн. 10. – С. 1247–1248.

Ж15065

 

143. Хроніка УІНТеівської активності // Кафедра. – Одеса; Львів, 1988. – № 1. – С. 137–145.

Про виступ С. Сапеляка на конференції «Великий Жовтень. Перебудова і літературі», листопад 1987 р., м. Харків. – С. 140–141.

Ж72576

 

1989

 

144. Інформаційний листок, ч. 2 Харківської філії УГС : повідомлення // Визвол. шлях. – Лондон, 1989. – Кн. 9. – С. 1121–1122. – (З дому неволі).

Про звільнення з тюрми активістів УГС С. Сапеляка та А. Черемського.

Ж15065

 

1990

 

145. Павличко Д. Поезія скорботної України / Дмитро Павличко // Київ. – 1990. – № 6. – С. 2.

Ж14227

 

146. Сахаров А. Д. Нобелевская лекция [прочит. Е. Г. Боннэр в Осло 10 дек. 1975 г.] // Сахаров А. Д. Мир, прогресс, права человека  : статьи и выступления / А. Д. Сахаров. – Л. : Совет. писатель. Ленингр. отд-ние, 1990. – С. 46–65.

Про С. Сапеляка. – С. 63.

ВА515294; Михайленко П.П./ВА111

 

1991

 

147. Білик О. «В тюрмі був єдино за слово своє»: («Житіє» Степана Сапеляка: жанр, композиційна структура)  / О. Білик // Слово і час. – 1991. – № 5. – С. 14–19.

Ж27444

 

148. Йовенко С. «А в повітрі пахне… Соловками…»: післямова до поетич. аркуша заввідділом поезії «Вітчизни» / Світлана Йовенко // Віт­чизна. – 1991. – № 9 . – С. 9–13.

Ж22465

1992

 

 

149. Шатилов М. Літургія спокути : [поезія С. Сапеляка] / М. Шатилов // Визвол. шлях.  – Лондон, 1992. – Кн. 1. – С. 68–74.

ВЗУ

 

1993

 

150. Гончар О. З високим ім’ям Кобзаря / Олесь Гончар // Літ. Україна. – 1993. – 11 берез. – С. 4.

 

151. Мельничук Б. Степан Сапеляк – лауреат Державної премії Украї­ни імені Т. Шевченка 1993 року / Богдан Мельничук // Тернопіль. – 1993. – Ч. 4. – С. 25.

Ж14369

 

152. О присуждении Государственных премий Украины имени Т. Шевченко 1993 года : Указ Президента Украины, 24 февр. 1993 г. // Правда Украины. – 1993. – 6 марта. – С. 1.

 

153. Про присудження Державних премій України ім. Т. Шевченка : Указ Президента України // Літ. Україна. – 1993. – 11 берез.

Про присудження С. Сапеляку Державної премії України імені Т. Шевченка.

 

154. Sapeliak Stepan // Encyclopedia of Ukraine / ed. Danylo Husar Struk. – Toronto ; Bufalo ; London, 1993. – Vol. 4 : Ph–Sr. – P. 534.

В276504/Vol. 4

 

1994

 

155. Ткачук М. Скорботна пісня України : [штрихи до твор. портр. С. Сапеляка] / М. Ткачук // Дзвін. – 1994. – № 11/12. – С. 156–162.

Ж26476

 

156. Ткачук М. Скорботна пісня України: творчий портрет Степана Сапеляка // Ткачук М. Богдан Бойчук. Степан Сапеляк  (компедій творчості пое­тів) : навч. посіб. / Микола Ткачук. – Тернопіль, 1994. – С. 37–58.

Ва565349

 

1995

 

157. Барна В. Символ нескореності духу / Володимир Барна // Дзвін. – 1995. – № 7. – С. 159.

Про творчий веір С. Сапеляка у Тернопільській філармонії.

Ж26476

 

158. Барна В. У колі земляків : [у Тернополі відбувся автор. вечір С. Сапеляка] / Володимир Барна // Літ. Україна. – 1995. – 10 серп. – С. 2.

 

159. Мельничук Б. Лауреати премії імені братів Лепких / Богдан Мельничук // Літ. Україна. – 1995. – 18 трав. – С. 2.

 

160. Тимченко В. Д. Сапеляк Степан Євстахович / В. Д. Тимченко // Літературна Харківщина : довідник / ред. М. Гетьманець. – Xарків : Майдан, 1995. – С. 281.

Ао258309

 

1996

 

161. Сапеляк Степан // Письменники України : довідник, упоряд.: Д. Г. Давидюк, Л. Г. Кореневич, В. П. Павловська. – Дніпропетровськ: ВПОП «Дніпро», 1996. – С. 264: портр.

Ва570206

 

1998

 

162. Томчук О. Ф. Мотиви християнських заповідей у ліриці Степана Сапеляка // Наук. вісн. / Ізмаїл. держ. пед. ін-т. – Ізмаїл, 1998. – Вип. 3. – С. 80–84.

Ж69330

 

1999

 

163. Ткачук М. П. Скорботна пісня України: творчий портрет Степана Сапеляка // Ткачук М. П Інтерпретації : літ.-крит. ст., твор. портр. укр. поетів ХХ ст. / М. П. Ткачук. – Тернопіль, 1999. – С. 123–138.

ВА600303

 

2002

 

164. Лауреати премії імені Володимира Свідзинського за 2002 рік // Літ. Україна. – 2002. – 10 жовт. – С. 6.

 

165. Не вмирає душа наша: зб. матеріалів, присвяч. 40-річчю від дня заснування Нац. премії України ім. Т. Г. Шевчен­ка. – Київ: Україна, 2002. – 174 с.: іл.

Лауреати Національної премії України ім. Т. Шевченка (1962–2001 рр.) : [1993 рік. Сапеляк С. Є. за зб. поезій «Тривалий рваний зойк»]. – С. 165; Фото С. Сапеляка: с. 10, 24 кольор. вкладка.

ВС36621

 

166. Островський І. В. Поет у суспільстві : Свiдзинський – «бiла пляма» української поезiї / Ігор Островський // День. – 2002. – 11 жовт.

Степан Сапеляк – лауреат літературної премії імені В. Свідзинського за  книгу «Страсті по любові».

 

167. Перепеляк І. Степанові Сапеляку – 50 // Літ. Україна. – 2002. – 11 квіт. – С. 5.

 

2003

 

168. Юнаки з огненної печі / упоряд. В. В. Овсієнко ; Харків. правозахис. група. – Харків: Фоліо, 2003. – 143 с.

Про юнаків із села Росохач, Чортківського району Тернопільської області, які вивісили жовто-блакитні прапори у ніч на 22 січня 1973 р.

Зі змісту: Степан Сапеляк. Епізоди з книжки «Хроніки дисидентські від головосіку». – С. 117–123; Ганна Сапеляк. [Інтерв’ю В. Овсієнку]. – C. 123–138;  Доповідна записка ЦК КП України Центральному Комітету КПРС про діяльність націоналістичних груп у Івано-Франківській, Львівській і Тернопільській областях України. – С. 139–140.

ВА637796

 

169. Захаров Б. Є. Нарис історії дисидентського руху в Україні (1956–1987)  / Б. Є. Захаров ; Харків. правозахис. група. – Харків : Фоліо, 2003. – 144с.,

Про С. Сапеляка. – С. 75–77, портр. : вклад, с.17.

ВА637725

 

170. Маліченко М. «Український реквієм»: уперше він прозвучить завтра в Національній філармонії України / Микола Маліченко // День. – 2003. –  29 жовт.

Про «Український реквієм» Степана Сапеляка, присвячений пам’яті жертв трагедій ХХ сторіччя – Голодомору 32–33 років, Бабиного Яру, Чорнобилю, який надихнув заслуженого діяча мистецтв України – Володимира Птушкіна на написання великого оркестрово-хорового твору, та став своєрідним гімном мужності і стійкості духу нашого народу. 2002 року в Харкові відбулось перше виконання «Українського реквієму». Про його постановку в Колонному залі імені М. В. Лисенка у Національній філармонії України, яку здійснюють режисер-постановник – народний артист України, професор Володимир Лукашев, режисер – Ірина Нестеренко, концертмейстер – заслужена артистка України Неліда Афанасьєва, художник – Микола Сухоріпа.

 

171. Степан Сапеляк // Письменники Харкова: довідник / ред. О. Ковалевський ; Харків. від-ня Укр. літ. фонду, Сх.-Укр. біогр. ін-т, Харків. філія Акад. держ. упр. при Президенті України. – Харків : Майдан, 2003. – С. 145–147: портр.

  ВА701844

 

172. [Фрагмент інтерв’ю про Сапеляка Степана Євстахійовича матері Сапеляк Ганни Костянтинівни у селі Росохач Чортківського району Тернопільської області 2 квіт. 2000 р. / записав В. Овсієнко] // Дзвін. – 2003. – № 5/6. – С. 102–108 : портр.

 

2004

 

173. Сапеляк Степан Євстахійович // Хто є хто в Україні : біогр. довід. – Київ: «К.І.С.», 2004. – С. 743.

Вс39440

 

2005

 

174. Про відзначення державними нагородами України колишніх політичних в’язнів і репресованих : Указ Президента України № 1653/2005 від 26 листоп. 2005 р. // Верховна Рада України. Законодавство України: [офіц. портал]. – URL:  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1653/2005#Text

Про нагородження С. Сапеляка орденом «За заслуги» III ступеня.

 

2006

 

175. Осипчук Н. «Мій вірш... фосфориться якоюсь світизною слова...» : [поезії С. Сапеляка] / Наталя Осипчук  // Демократ. Україна. – 2006. – 18 лип. – С. 7.

 

176. Рапп І. Сапеляк Степан Євстахійович / І. Рапп // Міжнародний біографічний словник дисидентів. – Харків : Права людини, 2006. – Т. 1,ч. 2. : Україна. – С. 650–653: порт.

В349638/Т. 1, ч. 1

 

177. Росохатська (Чорткіська) група // Міжнародний біографічний словник дисидентів. – Харків : Права людини, 2006. – Т. 1, ч. 2. : Україна. – С. 954.

В349638/Т. 1, ч. 1

 

178. Сапеляк Степан // Письменники України : біобібліогр. довідник / упоряд.: В. Павловська, Л. Юубнова, Л. Сіренко ; ред. Г. Лукова. – Київ: Укр. письменник, 2006. – С. 363 : портр.

Ва683523

 

179. Члени-засновники Української гельсінської групи // Українська Гельсінська Група: до 30-річчя створення: історія, документи / упоряд.: О. Зінкевич, В. Овсієнко. – Київ : Смолоскип, 2006. – С. 94–100.

Про С. Сапеляка. – С. 97. Фото С. Сапеляка. – С. [109].

Ва678245

 

2007

 

180. Калашник В. Оказіональне словотворення як спосіб концептуалізації художнього світу поета (за ідіостилями В. Стуса, М. Вінграновського, С. Сапеляка) /  В. Калашник // Вісн. Прикарпат. нац. ун-ту імені В. Стефаника. Філологія. – Вип. 10–18. – Івано-Франківськ, 2007. – С. 201–204.

Ж68932:Філол.

 

181. Репресії в Україні (1917–1990 pp.) : наук.-допом. бібліогр. покажч. / авт.-упоряд. Є. К. Бабич, В. В. Патока. – Київ : Смо­лоскип, 2007. – 519 с.

Про С. Сапеляка див. Іменний покажчик. – С. 358.

Ва696796

 

182. Сапеляк Степан Євстахійович // Хто є хто в Україні : біогр. довід. – Київ: «К.І.С.», 2007. – С. 861.

Вс42897

 

183. Сапеляк Степан Євстахійович // Шевченківські лауреати. 1962–2007 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Лабінський. – 2-ге вид. – Київ, 2007. – С. 508–509.

Ао266105

 

2008

 

184. Шот Г. Г. Поет розп’ятого Парнасу: Степан Сапеляк / Галина Шот // Славетне гроно Тернопілля : навч. посіб. з літ. рід. краю : 10–11 кл. / Г. Шот. – Тернопіль, 2008. – С. 106–110 : портр.

Ва716989

 

2010

 

185. Бажан О. КДБ УРСР та неформальні об’єднання в період «горбачовської перебудови» / Олег Бажан // Наук. зап. НАУКМА. Історичні науки. – 2010. – Т. 104. – С. 68–78.

Про С. Сапеляка. – С. 76.

Ж69184

 

186. Бажан О. Г. Спроби протидії КДБ УРСР становленню та функціонуванню Народного руху України за перебудову / О. Г. Бажан // Укр. іст. журн. – 2010. – № 1. – С. 35–41.

Про С. Сапеляка. – С. 39.

Ж27630

 

187. Лешнівська І. Львівська обласна універсальна наукова бібліотека – репрезентант галицької культури / Ірина Лешнівська  // Вісн. Кн. палати. – 2010. – № 8. – С. 33–36.

Про книги з автографами С. Сапеляка у фондах Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки. – С. 3–4.

Ж15184/2010/8

 

188. Лук’яненко Л. З часів неволі : [у 4 кн.]. Кн. 4: Країна Моксель  / Л. Лук’яненко. – Київ : Фенікс, 2010. – 519 с. : фот.

Про С. Сапеляка. – С. 47, 146, 149–151, 214–216, 218, 247–248, 250–251, 265–266, 295, 322–323.

В352858/4

 

189. Рух опору в Україні: 1960–1990: енциклоп. довід. = Resistance movement in Ukraine 1960-1990: an encyclopedi / гол. ред. О. Зінкевич,  передм. О. Зінкевича, О. Обертаса ; Музей-архів і документац. центр укр. самвидаву при вид-ві «Смолоскип». – Київ : Смолоскип, 2010. – 804 с. : фот.

Зі змісту: Сапеляк Степан Євстахійович. – С. 552–554: портр.; Росохацька група. – С. 541. Фото С. Сапеляка: вкладка 4, с.2.

ВС49943

 

2011

 

190. Віват Г І. Концепція множинності інтертекстуального дискурсу у творчості поетів-дисидентів (І. Калинець, М. Руденко, І. Світличний, В. Стус)  : автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.01.01 / Віват Ганна Іванівна ; Київ. нац.  ун-т ім. Т. Шевченка. – Київ, 2011. – 38 с.

РА380121

 

191. Віват Г. І. Концепція множинності інтертекстуального дискурсу у творчості поетів-дисидентів (І. Калинець, М. Руденко, І. Світличний, В. Стус)  : дис. ... д-ра філол. наук : 10.01.01 / Віват Ганна Іванівна ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, Ін-т філол. – Київ, 2011. – 389 арк. – Бібліогр.: арк. 353–389.

ДС135583

 

192. Добко Т. Непокора. Свобода. Життя : [про твор. вечір С. Сапеляка, що проходив у Харків. нац. театрі опери та балету, на якому відбулася презентація його 3-х т. вид. «І каміння те стало хлібами...»] / Тетяна Добко // Літ. Україна. – 2011. – 16 черв. – С. 4 : фот. – (Слово і доля).

 

193. Мельничук Б. Відзнаки та музей Степана Сапеляка  / Б. Мельничук // Літ. Україна. – 2011. – 8 верес. – С. 2.

 

194. Ноженко І. Виставка, присвячена Степану Сапеляку  / І. Ноженко // 20 хвилин. – 2011. – 8 квіт. – С. 22.

 

195. Почесними громадянами Тернополя стали Йосиф Сліпий, Леонід Кудринський і Степан Сапеляк  // Нова Терноп. газ. – 2011. – № 34 (31 серп.–6 верес.). – С. 2 : фот.

 

196. Степанові Сапеляку – 60! : [твор. вечір у Харкові] // Шлях перемоги. – 2011. – 18. – С. 8.

 

197. Ювілейний травень : [святкування ювілеїв двох наших земляків – С. Сапеляка та І. Марчука] // Нова Тернопіл. газ. – 2011. – № 18. – С. 6 : фот.

 

2012

 

198. Відійшов у вічність Степан Сапеляк  // Тернопіль вечірній. – 2012. – № 5 (8 лют.). – С. 5 : фот. – (Пам’ять).

 

199. Вікнянський Д. Відзначено лауреатів літературної премії ім. Івана Бажанського: [Б. Мельничук, В. Китайгородський, С. Сапеляк (посмертно) та ін.] / Д. Вікнянський // Буковина. 2012. – 5 жовт. (№ 78).

 

200. Джерелянський П.    Він жив із тугою за досконалістю... : радше розмисли, ніж спогади [про Степана Сапеляка] / Петро Джерелянський // Дзвін. – 2012. – № 10. – С. 153–154.

Ж26476

 

201. Добко Т. Загадка Степана Сапеляка / Тетяна Добко // Літ. Україна. – 2012. – 8 берез. – С. 6.

 

202. Лазарук М. Увінчаний вінком терновим / Мирослав Лазарук // Буковин. журн. – 2012. – № 1. – С. 106–107.

Ж68437

 

203. На вічний спомин Степану Сапеляку // Укр. літ. газ.  – 2012. – № 3, 10 лют. – С. 3. – Підписи: Марія Якубовська, Василь Старун, Василь Голобородько, Роксолана Зорівчак, Василь Откович, Станіслав Мигаль, Олесь Ярема, Любомир Сеник, Ігор Трач, Микола Зимомря, Василь Рябчук, Віктор Мазаний, Олекса Неживий, Григорій Половинко, Євгенія Божик, Надія Ковалик, Зиновій Суходуб, Леся Бернакевич, Володимир Захожий та ін.

 

204. Овсієнко В. Відійшов у вічність Степан Сапеляк / Василь Овсієнко // Слово Просвіти. – 2012. – Ч. 6, 9–15 лют. – С. 5; Інформ. бюл. – 2012. – № 5, 9 лют. – С.6.: портр.; Незборима нація. – 2012. – берез.

 

205. Овсієнко В. Правда стає історією [Електронний ресурс] / В. Овсієнко //Майдан: [сайт]. – Дата публ.: 29.01.2012.  –  URL: http://maidan.org.ua/2012/01/pravda-staje-istorijeyu/

Про відкриття 26 січня 2012 р. у місті Чортків на Тернопільщині меморіальної таблиці з написом: «На цьому будинку Чортківського педагогічного училища в ніч з 21 на 22 січня 1973 року члени Росохацької патріотичної організації (Вітів П. І., Винничук П. М., Кравець А. М., Лисий М. С., Мармус М. В., Сапеляк С. Є., Слободян М. В.) під керівництвом Володимира Мармуса встановили національний прапор України і політичні прокламації до 55-х роковин проголошення незалежності УНР та в протест проти репресій комуністичної диктатури. Слава Україні! Героям Слава!».

 

206. Пам’яті Степана Сапеляка / Рада ХООНСПУ // Образотвор. мистецтво. – 2012. – № 1/2. – С. 3 обкл. : портр.

Ж26780

 

207. Поклад Н.    На помин другові [С. Сапеляку]  / Н. Поклад // Укр. літ. газ. – 2012. – № 3 (10 лют.). – С. 3 : фот. ; Укр. слово. – 2012. – № 7(15–21 лют.). – С. 16 : фот.

 

208. Поклад Н.    Плач за Степаном  / Н. Поклад // Шлях перемоги. – 2012. – № 6 (8 лют.). – С. 7 : портр.

 

209. Райбедюк Г. Б. Вивчення творчості українських поетів-дисидентів : навч.-метод. посіб. / Г. Б. Райбедюк ; Ізмаїл. держ. гуманітар. ун-т. – Ізмаїл : РВВ ІДГУ, 2012. – 539 c.

Зі змісту: Релігійний код у художній творчості Степана Сапеляка. – С. 444–484; Про життя і творчість С. Сапеляка у тексті розділів: Питання до рубіжного контролю; Науково-дослідні завдання; Творчі роботи; Праці для обов’язкового опрацювання; Список художніх текстів; Вірші для вивчення на пам’ять. – С. 485–538.

 ВА772765

 

210. Райбедюк Г. Джерела художньої творчості Степана Сапеляка  [Електронний ресурс] / Галина Райбедюк // Наш український дім : наук.-попул. часоп. для вчителів і діаспори. – Ніжин, 2012. – № 1. – С. 9–14. URL: http://lib.ndu.edu.ua:8080/dspace/bitstream/123456789/608/1/101_Nach_Ykrainskiy_dim.PDF

 

211. Райбедюк Г. «... Каїном не був, а в Треносі перебував...» : стоїцизм у ліриці Степана Сапеляка / Галина Райбедюк // Дивослово: укр. мова й літ. в навч. закладах. – 2012. – № 5. – С. 59–63. – Бібліогр.: с. 63.

Ж28928

 

212. Райбедюк Г. Поезія Степана Сапеляка: біблійна генеза й авторський текст / Галина Райбедюк // Слово і час. – 2012. – № 6. – С. 29–41 : портр. – Бібліогр.: с. 40–41.

Ж27444

 

213. Реабілітовані історією. Тернопільська область. Кн. 2 / обл. редкол.: П. В. Гоч (голова) [та ін.] ; [упоряд.: О.Г. Бажан, Є.О. Гасай, П.З. Гуцал]. – Тернопіль : Терно- граф, 2012. – 857, [6] с. – (Реабілітовані історією : у 27 т.).

Про С. Сапеляка. – С. 98–99.

В354862/2

 

214. Рух опору в Україні: 1960–1990: енциклопед. довід. / гол. ред. О. Зінкевич ; передм. О. Зінкевича, О. Обертаса. – 2-ге вид., допов. – Київ: Смолоскип, 2012. – 895, [64] с. : іл.

Зі змісту: Сапеляк Степан Євстахійович. – С. 631–632: портр.; Росохацька група. – С. 616–617; Фото С. Сапеляка: вкладка 4, с.2.

ВС54564

 

215. Степан Сапеляк : [некролог] // Укр. літ. газ.  – 2012. – № 3, 10 лют. – С.2.

 

216. [Степан Сапеляк: слово співчуття] /  // Літ. Україна. – 2012. – 9 лют. – С.2. – Підписи: Ірина й Ігор Калинці, Стефанія Шабатура, Марія Гель, Михайло та Ольга Горині, Зорян Попадюк, Оксана Осадча, Василь Откович, Юрій Зайцев.

 

217. Степан Сапеляк  : [пам’яті відомого письменника, громад. діяча] // Літ. Україна. – 2012. – № 6 (9 лют.). – С. 2 : фот.

 

218. Хаустов В. Спогади про Степана Сапеляка [Електронний ресурс] / Віктор Хаустов // Громада Всіх Святих Української Лютеранської Церкви у Харкові. – [2012]. – URL: https://lutheran.kh.ua/index.php/stattiy/52-spohady-pro-stepana-sapeliaka

 

2013

 

219. Дюкар К. В. Особливості структури й семантики оказіональних іменників із абстрактним значенням у мовотворчості Т. Мельничука та С. Сапеляка / К. В. Дюкар // Вісн. Дніпропетров. ун-ту. Серія: Мовознавство. – 2013. – Т. 21, вип. 19 (1). – С. 112–120.

Ж68774/мов.

 

220. Дюкар К. Субстантивні новотвори зі значенням суб’єктивної оцінки у словотворчості В. Голобородька, Т. Мельничука та С. Сапеляка (структурно-семантичний аспект) [Електронний ресурс] / К. Дюкар // Наук. зап. / Вінниц. держ. пед. ун-ту ім. М. Коцюбинського. Серія : Філологія (мовознавство). – 2013. – Вип. 17. – С. 124–129.

Ж69898/ філол.

 

221. Іноземці про українських політв’язнів  : спогади / Музей-архів і док. центр укр. самвидаву при вид-ві «Смолоскип» ; голов. ред. О. Зінкевич ; упоряд. О. Голуб. – Київ : Смолоскип, 2013. – 733 с. : фот. – Дод. тит. арк. англ.

Зі змісту: Мої зустріч з українцями-політв’язнями / Сімас Кудірка. – С. 95–121.  Про С. Сапеляка. – С. 103–106, 111, 118, 151, 311, 315, 317, 327, 350–352, 376.

Ва773228

 

 222. Мельничук Б.    Совість нації  / Б. Мельничук // Свобода. – 2013. – № 9 (1 лют.). – С. 4 : іл. – (1 лютого мине рік, як не стало Степана Сапеляка).

 

223. Рапп І. Степан Сапеляк : видат. укр. поет, громад. правозахисник, діяч, публіцист, у минулому дисидент / І. Рапп // Зона : громад. та літ. часопис Всеукр. т-ва політичних в’язнів і репресованих / Всеукр. т-во політ. в’язнів і репрес. ; гол. ред. О. Різників. – Одеса : Фаворит. – 2013. – Вип. 28. – С.181–183: портр.

Ж68586

 

224. Стожук А. Час совісті при слові дня  : запізнілий тернос / Анатолій Стожук // Київ. − 2013. − № 2. − С. 183−186.

Ж14227

 

225. Ткачук М.    Поетичний універсум Степана Сапеляка  : 1 лют. минув рік від дня відходу в засвіти геніал. поета сучасності, громад.-політ. діяча, багато річ. в’язня / М. Ткачук // Літературний Тернопіль. – 2013. – № 2. – С. 3–5 : фот. – (Пам’ять).

Ж100434/2013/2

 

226. У Харкові відкрито пам’ятник Степанові Сапеляку  // Укр. літ. газ. − 2013. − 12 лип. − С. 5.

 

227. Шот  М.  Тривалий рваний зойк  : [поет Степан Сапеляк] // На пагорбі долі / М. Шот. − Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. − С. 329−331.

Вс54744

 

2014

 

228. Гошовська О.    Але не буде з нами Степанка...  : [спогади про С. Сапеляка] / О. Гошовська // Вільне життя плюс. – 2014. – № 30 (18 квіт.). – С. 6 : фот. – (Зі скарбниці спогадів).

 

229. Дюкар К. В. Полікореневі оказіональні структури з невизначеним лінгвістичним статусом в ідеолектах В. Голобородька, Т. Мельничука та С. Сапеляка (структурно-сематична й функціональна специфіка) / К. В. Дюкар // Сучасна україністика: наукові парадигми мови, історії, філософії: зб.ст. IV Міжнар. наук. конф., Харків, 8–9 квіт. 2014 р. – Харків : Вид. Іванченко І. С., 2014. – С. 88–92.

ВА783940

 

230. Дюкар К. В. Складні оказіоналізми в ідіолектах В. Голобородька та С. Сапеляка (структурно-семантичний і функціональний аспекти) / К. В. Дюкар // Наук. вісн. каф. ЮНЕСКО Київ. нац. лінгвіст. ун-ту. Філологія, педагогіка, психологія. – 2014. – Вип. 28. – С. 100–109.

Ж70619

 

231. Лук’яненко Л. Шлях до відродження : в 13 т. Т. 8 : З часів неволі: Країна Моксель / Левко Лук’яненко – Київ: ТОВ «Юрка Любченка», 2014. – 522 с.

Про С. Сапеляка. – С. 47, 146, 149–151, 214–216, 218, 247–248, 250–251, 265–266, 295, 322–323, 421.

В355962/8

 

232. Мельничук Б. Із Степаном Сапеляком: разом і після...  : [вірші, рецензії, інтерв’ю] / [автор-упоряд. Б. Мельничук]. – Тернопіль : Терно-граф, 2014. – 52 с.

 

233. Сапеляк Степан Євстахійович  // Ониськів М. Сподвижники поля духовного: лауреати Всеукр. літ.-мистец. та громад.-політ. премії імені братів Богдана та Левка Лепких: довідник-антологія (1991–2013). – Вид. 2-ге, допов., уточн. / М. Ониськів, В. Уніят. – Тернопіль: Тернограф, 2014. – С. 75−76: портр.

ВА781978

 

2015

 

234. Дюкар К. В. Оказіоналізми в поетичних ідіостилях В. Голобородька, Т. Мельничука, С. Сапеляка (структурно-семантичний і функційний аспекти)  : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Дюкар Катерина Валеріївна ; Харків. нац. пед. ун-т ім. Г. С. Сковороди. – Харків, 2015. – 23 с.

РА420203

 

2016

 

235. Тєлєжкіна О. Діалог поетичних творів Степана Сапеляка і текстів релігійного змісту: лінгвостилістичне потрактування / О. Тєлєжкіна // Наук. вісн. Чернів. ун-ту. Романо-слов’янський дискурс. – 2016. – Вип. 772. – С. 106–109.  

Ж69219

 

2018

 

236. Братина О. М. Дисидентский рух в Україні в 60-80-х роках XX століття  : навч. посіб. / О. М. Братина ; Навч.-метод. центр проф.-техн. освіти у Львів. обл., Львів. вище проф. училище харч. технологій. – Львів : Вид-во ЛНУ ім. І. Франка : ЛВПУХТ, 2018. – 123 с. – Бібліогр.: с. 86-88.

Зі Змісту: Додатки. Мальва Ланда. Информация об украинском п/.з Степане Сапеляке, без места. Вероятно г. Красноярск, Моск. обл., июль-август 1976. – С. 117–123. С. Сапеляк – один із засновників Української асоціації незалежної творчої інтелігенції, 1987 р. – С. 77–78.

ВА831891

 

237. Реабілітовані історією. Тернопільська область. Кн. 5 / упоряд.: О. Г. Бажан, П. З. Гуцал, Л. М. Кіт;  обл. редкол.: О. Г. Бажан, А. П. Грицишин, П. Я. Гудима [та ін.]. – Тернопіль: Терно-граф, 2018. – 664 с.: іл. – (Реабілітовані історією: у 27 т.).

Зі змісту: Спеціальне повідомлення першому секретарю ЦК КПУ В. В. Щербицькому про слідство у справі заарештованих у м. Чортків Тернопільської області С. С. Сапеляка і В. В. Мармуса 28 лютого 1973 року; Спеціальне повідомлення першому секретарю ЦК КПУ В. В. Щербицькому про слідство у справі заарештованих у м. Чортків Тернопільської області С. С. Сапеляка, В. В. Мармуса і М. В. Слободяна 31 березня 1973 року. – С. 30–34; Сапеляк Степан Євтсахійович. – С. 447–448: Доля обрала нас (фрагмент) / В. Мармус. – С. 51­–54.

В354862/5

 

2019

 

238. Скидан Я. А. Мовне вираження концепту слово в поезії С. Сапеляка / Я. А. Скидан // Лінгвіст. дослідж. – 2019. – Вип. 51. – С. 211–217.

Ж70317

 

Вшанування пам’яті С. Сапеляка

 

239. Золотнюк А. Духовний міст / А. Золотнюк // Вільне життя плюс. – 2013. – 8 лют.  – С. 6 : фот.  – (Постаті).

Виставку пам’яті, присвячену Степану Сапелякові, відкрили у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля».

 

240. Мельничук Б.    ... А над хрестом витає слово  : [відкриття  пам’ятника на могилі С. Сапеляка в Харкові] / Б. Мельничук // Вільне життя плюс. – 2013. – № 76 (20 верес.). – С. 5 : фот. – (Пам’ять).

 

241. Ониськів М.    А слово живе  : [відкриття на міськ. кладовищі Харкова пам’ятника С. Сапеляку] / М. Ониськів // Вільне життя плюс. – 2013. – № 57 (24 лип.). – С. 6.

 

242. Шот М.    Коли життя – непокора та свобода  : [про на вист. «Непокора. Свобода. Життя» в музеї «Літературне Тернопілля»] / М. Шот // Вільне життя плюс. – 2013. – № 21 (15 берез.). – С. 5 : фот. – (Навіяне виставкою).

 

243. Шот  М.  Коли життя –  непокора та свобода:  у Тернополі вшанували відомого письменника-дисидента,  лауреата Шевченківської премії Степана Сапеляка /  М .  Шот //  Уряд. кур’єр. – 2013. – 1  берез. –  С . 11. 

Про виставку «Непокора.  Свобода.  Життя» в бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля»,  присвячену С. Сапеляку.

 

244. Романів А.    Степан Сапеляк у спогадах друзів  : [відкрито мемор. експозиції поета С. Сапеляка] / А. Романів // Свобода. – 2014. – № 58 (18 лип.). – С. 4 : фот. – (Вечір пам’яті).

У Тернопільському музеї політв’язнів відкрили експозицію, присвячену Степанові Сапеляку.

 

245. У тюремній камері в Тернополі, де колись сидів Степан Сапеляк, зробили експозицію. Прийшла мати [Електронний ресурс] // Доба: [сайт]. – 2014. – 10 лип. – URL: https://doba.te.ua/post/14339

 

246. Дмитренко Т.    Харків увічнив письменників  : [відкрито меморіальну дошку Лауреатам Шевченківської премії – Костю Гордієнку, Степану Сапеляку, Юрію Шевельову] / Тарас Дмитренко // Літ. Україна. – 2016. – 31 берез. – С. 15.

 

247. Засновано Премію імені Степана Сапеляка [Електронний ресурс] // Комітет з Націонаьної премії України імені Тараса Шевченка : [офіц.. веб-сайт]. – Київ [2016]. – URL:

http://www.knpu.gov.ua/content/засновано-премію-імені-степана-сапеляка

Про заснування літературної премії імені відомого українського письменника, лауреата Шевченківської премії, в’язня радянських концтаборів Степан Сапеляка з нагоди його 65-річчя. Положення про Премію імені Степана Сапеляка.

 

248. Кузан В.    Вшанування Степана Сапеляка  : [у селі Росохач Терноп. обл. відбувся ювіл. вечір пам’яті Степана Сапеляка] / Василь Кузан // Літ. Україна. – 2016. – 31 берез. – С. 4.

 

249. Логвиненко Л.    Вшановано літераторів  : мемор. дошку на честь харків’ян – лауреатів Нац. премії України ім. Т. Г. Шевченка К. Гордієнка, С. Сапеляка та Ю. Шевельова – відкрито на фасаді будинку Харків. обл. орг. НСПУ / Л. Логвиненко // Сіл. вісті. – 2016. – № 36 (1 квіт.). – С. 3 : фот. – (Духовні скарби).

 

250. Мельничук Б.    Увіковічнимо світлу пам’ять почесного громадянина міста  / Б. Мельничук // Тернопіль вечірній. – 2016. – № 8/9 (6 квіт.). – С. 7 : фот.

 

251. Пам’яті визначних письменників  : [у Харкові відкрито мемор. дошку К. Гордієнку, С. Сапеляку, Ю. Шевельову] // Укр. літ. газ. – 2016. № 8 (23 квіт.). – С. 19 : фот. – (Незабутнє).

 

252. Погорецький В.    З нагоди ювілею Степана Сапеляка  : [у с. Росохач Чортків. р-ну відбудеться відкриття мемор. дошки С. Сапеляку; засновано Всеукр. літ. премію ім. С. Сапеляка] / В. Погорецький // Літ. Україна. – 2016. – 24 берез. – С. 3. – (Пошанування).

 

253. «Страсті по любові». Виставка пам’яті Степана Сапеляка (1951– 2012) [Електронний ресурс] / Харків. худож. музей // Prostir.Museum. – Дата публікації: 1.04.2015. – URL: https://www.057.ua/afisha/63150/strasti-po-lubovi-prisvacenoi-pamati-stepana-sapelaka1951-2012

Про виставку «Страсті по любові», в пам’ять про Степана Сапеляка, що експонувалася у Харківському художньому музеї.

 

254. Мельничук  Б.     «Алею зірок» хочуть поповнити ще одним іменем  : 1 лют. минуло чотири роки, як зупинилось серце С. Сапеляка / Б. Мельничук // Номер один. – 2016. – № 8 (24 лют.). – С. 12 : фот. – (Соціум).

 

255. Мельничук  Б.    Вшанували і в Харкові  : [відкриття мемор. таблиці К. Гордієнку, С. Сапеляку, Ю. Шевельову] / Б. Мельничук // Вільне життя плюс. – 2016. – № 27 (8 квіт.). – С. 5. – (Пам’ять).

 

256. Мельничук Б.    Пошанували і Степана Сапеляка  : [відкриття на фасаді місцевої школи мемор. дошки С. Сапеляку – колиш. учаснику літ. свята «Городецький автограф»] / Б. Мельничук // Вільне життя плюс. – 2016. – № 89 (16 лист.). – С. 2. – (Пам’ять).

 

257. Сасанчин Н.    «Відлітають найближчі. А ми кажемо – журавлі»...  / Н. Сасанчин // Свобода. – 2016. – № 26 (1 квіт.). – С. 1.

Про відкриття меморіальної дошки Степанові Сапеляку у с. Росохач Чортківського району.

 

258. Свистун О.    Степанового янгола політ та пам’яті про нього камертон  : [у с. Росохач Чортків. р-ну відбулося пошанування пам’яті С. Сапеляка] / О. Свистун // Голос народу. – 2016. – № 13 (1 квіт.). – С. 1, 5 : фот.

 

259. Семеняк В.    Він ніс хрест правди  : [вшанування пам’яті письменника С. Сапеляка в його родинному селі Росохач] / В. Семеняк // Вільне життя плюс. – 2016. – № 26 (6 квіт.). – С. 6 : фот. – (Незабутній).

 

260. Тракало О.  До джерел любові і болю  : [година-спомин «До джерел любові і болю», присвячена 65-річчю від дня народж. С. Сапеляка в Заліщ. ЦРБ] / О. Тракало // Свобода. – 2016. – № 24 (25 берез.). – С. 4 : фот. – (Наші незабутні).

 

261. Бондючна Ю.    Велич у спомині  : пам’яті Степана Сапеляка / Ю. Бондючна // Літ. Україна. – 2017. – 27 квіт. – С. 16 : фот.

Про вечір пам’яті «Я хочу величі у спомині», присвячений Степанові Сапеляку у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці.

 

262. Градовий В.    І небо плакало сумовито  : [у Тернополі вшанували жертв політ. репресій та відкрили меморіальну дошку політв’язню, письменнику С. Сапеляку] / В. Градовий // Голос народу. – 2017. – № 21(26 трав.). – С. 5 : фот. – (Меморіал).

 

263. Демчук Т.    Лауреати премії імені Степана Сапеляка  : [Б. Мельничук, П. Сорока, Василь Погорецький, Володимир Погорецький, Є. Баран] / Т. Демчук // Вісник Надзбруччя. – 2017. – № 11 (10 берез.). – С. 5. – (Знай наших!).

 

264. [Мельничук  Б.] Лауреати премії імені Степана Сапеляка  / Ольга Волинська // Свобода. – 2017. – № 14 (22 лют.). – С. 12 : іл.

 

265. Семеняк В. Повернувся у людській пам’яті  : [у Тернополі відкрили пам’ятну дошку на честь поета і політв’язня Степана Сапеляка] / Валентина Семеняк // Літ. Україна. – 2017. – 17 серп. – С. 2 : іл.

 

266. «У цей пізньоцвіт я до Вас озовуся...»  : С. Сапеляку встановили меморіальну дошку // Нова Тернопільська газета. – 2017. – № 20 (24–30 трав.). – С. 6 : фот.

 

267. Вандзеляк  Г. «Тривалий рваний зойк…» / Галина Вандзеляк // Свобода : [сайт газ.]. – Дата публ.: 22.02.2018. –  URL: https://svoboda.te.ua/tryvalyj-rvanyj-zojk/

Вечір пам’яті Степана Сапеляка в обласному краєзнавчому музеї.

 

268. Юрчак Л. Журбопис Степана Сапеляка  : [вечір пам’яті поета Степана Сапеляка відбувся у Чортківському державному медичному коледжі] / Л. Юрчак // Свобода. – 2018. – 6 квіт. – С. 4.

 

Художньо-мистецькі твори, присвячені С. Сапеляку

 

269. Михайло Попов. Портрет Сапеляка // Кафедра: літ.-мистец. та наук.-популяр. квартальник / Укр. асоціяція незалежної творчої інтеліґенції: передрук. – Львів, 1989. – № 8. – С. 202.  –  Передрук: Вид-во «Смолоскип» ім. В. Симоненка, Балтимор, 1990.

ВЗУ

 

270. Севернюк Т. Не згуби себе в темряві ночі... : [поезія] / Тамара Севернюк // Вітчизна. – 2003. – № 5/6. – С. 14–17.

Зі змісту: Степанові Сапеляку. – С. 15.

Ж22465

 

271. Комета Хейла Бола : [репродукція картини] / В. Гонтарів // Зоряний віз Віктора Гонтаріва: Живопис. – Київ, 2006. – С. 119. – (Серія «Наш час – наш простір»).

На картині зображені В. Гонтарів і С. Сапеляк.

Вc61316

 

272. Левчак Р.  Спи спокійно, брате-друже! : Степанові Сапеляку : [поезія] / Роман Левчак // Вільне життя плюс. – 2012. – № 32 (27 квіт.). – С. 6. – (На спомин).

 

273. Мельничук Б. Предтеча : С. Сапелякові на честь його 60-річчя : [вірш] / Б. Мельничук // Тернопіль  вечірній. – 2011. – № 20. – С. 2 ; Свобода. – 2011. – № 38. – С. 2 : фот. ; Вільне життя. – 2011. – 20 трав. – С. 2.

 

274. Мельничук Б.    Пам’яті Степана Сапеляка : [поезія] / Б. Мельничук // Свобода. – 2012. – № 9 (8 лют.). – С. 5. – (Наш журбопис).

 

275. Мельничук Б. І.    Слова від серця  : вибр. поезії / Б. І. Мельничук ; ред. : С. Сапеляк, П. Козловський ; худож. : П. Шпорчук, Я. Омелян, Є. Удін. – Тернопіль : Терно-граф, 2012. – 398[1] с. : іл., портр.

Зі змісту: Предтеча: Степанові Сапеляку на честь його 60-річчя. – С. 27;  Портрет С. Сапеляка художника Євгена Удіна. – С. 28.

Ао270334

 

276. Мельничук  Б. І.    Слова від серця-2  : крапелини, присвяти, епіграми, переклади, вірші для дітей, пісні / Б. І. Мельничук ; ред.: С. Сапеляк, П. Козловський ; худож.: М. Дмітрух, П. Шпорчук. – Тернопіль : Терно-граф, 2012. – 351 с. : іл., портр.

Зі змісту: Романові Півтораку і Степану Сапеляку. – С. 119–120; Степанові Сапеляку; Довічний журбопис: пам’яті Степана Сапеляка. – С. 133–135;

Ао270332

 

277. Рачук М. Серце Сапеляка : [вірш] / Микола Рачук // Буковин. журн. – Чернівці, 2012. –  № 1. – С.109–111.

Ж68437

 

278. Старун В. Ранній птах: на спомин про С. Сапеляка : [вірш] / Василь Старун // Укр. літ. газ.  – 2012. – 10 лют. – С. 3.

 

279. Якубовська М. І вже душа десь там… / : [вірш] / Марія Якубовська // Укр. літ. газ.  – 2012. – 10 лют. – С.3.

 

280. Мельничук Б. Диптих: пам’яті поета і політв’язня Степана Сапеляка  / Б. Мельничук // Вільне життя. − 2013. − 23 жовт. − С. 6.

 

281. Мельничук  Б.    Совість нації  / Б. Мельничук // Свобода. – 2013. – № 9 (1 лют.). – С. 4 : іл. – (1 лютого мине рік, як не стало Степана Сапеляка). – В змісті також поезії: Предтеча; Наш журбопис / Б. Мельничук. Хроніка перемоги / Т. Добко; На сорок днів / М. Побелян.

 

282. Мельничук Б. Пам’яті Степана Сапеляка  : [вірш-присвята] / Б. Мельничук // Свобода. − 2014. − 5 лют. − С. 5.

 

283. Мельничук Б. Світлі спомини і втрати біль  : пам’яті поета і політв’язня Степана Сапеляка / Б. Мельничук // Золота Пектораль. − Тернопіль, 2014. − № 1/2 (25/26). − С. 60−62.

Зміст: 1. Свят-святая неділенько; 2. Предтеча; 3. Злякані; 4. Довічний журбопис; 5. Твоя душа мені явилася у снові; 6. «Не цурайтеся дум високих»; 7. Мудрості перлини; Така правда, Степане…; 9. Твої книжки – немов причастя.

Ж101273

 

284. Мельничук Б. Така правда, Степане…  : [вірш-присвята С. Сапеляку] / Б. Мельничук // Наш день. − 2014. − 5 лют. − С. 5.

 

285. Мельничук Б. Перейти на другий берег: нові новели, поезії, п’єси,  пісні, статті, дещо про автора / худож. Є. Удін. – Тернопіль: Терно-граф, 2014. – 864 с.: іл.  – Присвячено пам’яті почесного громадянина Тернополя поета Степана Сапеляка.

Зі змісту: Тривалий рваний зойк: пам’яті Степана Сапеляка. – С. 6–21: фот.; Присвята Степанові Сапеляку; Предтеча; Залякані; Довічний журбопис: пам’яті Степана Сапеляка; Пам’яті поета і політв’язня Степана Сапеляка; Світлої пам’яті Степанові Сапеляку;  Така правда, Степане…; «Не цурайтеся дум високих»; Твої книжки – немов причастя: [добірка поезій]. – С. 30–44. У тексті екслібриси, присвячені С. Сапеляку.

На заснування громадського культурно-мистецького фонду «До джерел рідного краю» / С. Сапеляк ; передмова «Не встиг  Б. Мельничука. – С. 21–29: фот.

Ва787084

 

286. [Бондаренко В. П.] Украинское фламенко: [поэзия, проза] / Влад Бондиани ; авт. предисл. С. Шелковый ; ил. А. Нагорного. – Харьков : Майдан, 2016. – 208 с.: ил.

Зі змісту: Украинское фламенко=Українське фламенко : поэтическое либретто: посвящается выдающемуся поэту и гражданину Украины Степану Сапеляку / з рос. пер. Леонід Тома. – С. 8–27. – Текст парал. рос., укр.

Ва804500

 

287. Добко Т. Хроніка перемоги: [Степанові Сапеляку] // Добко Т. Життя триває: поезії / Тетяна Добко.  – Київ: Світ Успіху, 2016. – С. 34–35.

Вс800745

 

288. Степанові Сапеляку  : [вірш] / С. Шелковий // Шелковий С. Левова доля : поезії, поетич. пер. / С. Шелковий. – Харків, 2017. – С. 64.

Ва818265

 

289. Сорока П. За покликом краси і любові: післяслово до виставки робіт Богдана Ткачика «Історичні постаті Тернопілля» / Петро Сорока // Літ. Тернопіль. – 2018. – № 1. – С. 93–98: іл.

Про портрет С. Сапеляка роботи Б. Ткачика. – С. 94–95.

 

Укладач  Тетяна Добко

 

Бібліографічна редакція – Віталіна Шкаріна

 

Сканування обкладинок та викладення на сайт  – Андрій Жабін

Контактна інформація