Слов'янознавство в Канаді: український фольклорист Богдан Медвідський (до Дня слов'янської писемності і культури)

Піднесення розвитку канадської славістики припадає на період після Другої світової війни, коли в країні значно зріс процент представників слов`янських груп [1, 2]. З Німеччини передислоковується Інститут славістики, керований Я. Рудницьким [3]. У 1949 р. під його керівництвом розпочинає свою роботу Відділ славістичних студій (Department of Slavic Studies) в університеті Манітоби (Вінніпеґ) [4]. У 1954 р. засновується Канадська асоціація славістів (Canadian Association of Slavists, CAS). З 1956 р. починає виходити її офіційний друкований орган – журнал “Canadian Slavonic Papers”.

Піонерами у впровадженні славістичних студій у Канаді стали університети Саскачевану та Британської Колумбії. Дослідження передбачали «вивчення мови, літератури, історії (у найширшому сенсі), економіки, політології, географії (фізичної, економічної і людської) разом із фольклором, образотворчим мистецтвом, музикою й інституційним життям” [5, p. 5].

Вельми помітну роль відіграли у цих розвідках канадсько-українські вчені К. Г. Андрусишин, В. Кайє-Кисілевський, Я. Рудницький, які стояли біля витоків славістики у Канаді [1, с. 75]. До цього ряду славних імен ми вважаємо буде справедливим, підтримуючи точку зору О. Боряк, М. Гримич, Р. Климаша, М. Майєрчик, В. Макара, А. Нагачевського та ін. вчених, додати ім`я знаного славіста, фольклориста, організатора науки, доброчинника професора Богдана Мідвідського (14.09.1936-28.04.2021), який започаткував в Альбертському університеті програму з українського фольклору, був ініціатором створення в 1989 р. кафедри української культури та етнографії (з 1990 р. ім. Гуцуляків) – єдиної такої в світі, Центру української етнографії ім. Петра і Дорів Кулів (2001); Архіву українського фольклору (нині носить його ім`я), де зібрано тисячі унікальних документів та етнографічних експонатів.

Коротку біографічну статтю про вченого подано в «Енциклопедії сучасної України» (Макар В. Ю. Медвідський Богдан Костянтинович // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія. Київ. 2006), де зазначено, що Богдан Костянтинович Медвідський народився в м. Станіславів, нині Івано-Франківськ 14.09.1936. Після Другої світової війни переїхав з батьками до Канади. Закінчив Оттавський університет. У 1965–1969 рр. був співробітником факультету слов`янських мов і літератур Торонтського університету. З 1971 р. обіймав посаду доцента слов`янських і східно-європейських студій. Його докторську дисертацію присвячено дослідженню мови новел Василя Стефаника.

З інших наукових і науково-бібліографічних праць черпаємо інформацію про те, що Б. Медвідський був учасником з`їзду етнологів у СРСР, у 1968 р. – учасником Міжнародних з`їздів славістів у Празі (1968) та в Києві (1983). У 1979–1983 рр. – президент НТШ, у 1982–1983 рр. – Асоціації славістів  та фольклорних студій. Це він організував наукову поїздку українського академіка П. Т. Тронька до Канади. Б. Медвідський – ледь не перший канадсько-український учений, який став знайомити наш вітчизняний загал із доробком зі слов`янської фольклористики в Канаді й активно публікуватися в наукових українських виданнях, брати участь у конференціях. Він давав інтерв`ю журналістам, де неодноразово підкреслював, що «фольклор є формою комунікації між поколіннями, всередині України і поза її межами».

Відзнаючи великий внесок Б. Медвідського в українське слов`янознавство, слов`янську фольклористику, співробітниками відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства до Дня слов`янської писемності і культури підготовлено електронну виставку з її фондів. Праці з неї відбивають значний науковий доробок канадсько-українського дослідника.

 «Якщо ми погодимося з тим, що народна культура – явище сільського характеру, – писав Б. Медвідський, – тоді перші українські поселенці в Канаді являють собою ідеальний приклад носіїв народної культури» [6, с. 154].

Про глибокі знання ним історії українського фольклору свідчить, зокрема, його стаття «Збірник "Українські народні пісні" Михайла Максимовича» (Сучасність. 1984. №12. С. 16-34); модифіковану усну фольклорну традицію українців відбито вченим у статті «Три типи українських народних казок у Канаді» (Continuity and change: the Cultural life of Alberta`s first Ukrainians* / ed. by M. Lupul ; Canadian Inst. of Ukrainian Studies, Univ. of Alberta. Edmonton ; Alberta : Univ. of Toronto Press, 1988. С. 174-182). Специфіку досліджень українського фольклору в Канаді, історію викладання цієї дисципліни в Університеті Альберти (Едмонтон); аналіз п’яти освітньо-наукових програм з фольклору в країні науковець здійснює в огляді «Збирання і вивчення українського фольклору в Канаді», для чого люб`язно надає видавничу площу свого журналу «Народна творчість та етнологія» (1991. №1. С. 41-53; №2. С. 41-52) Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. У цьому ж виданні опубліковано й статтю Б. Медвідського «Фольклористична діяльність Ярослава Рудницького», де описано оригінальне застосування визначним дослідником і збирачем фольклору українців Канади Я. Рудницьким фонографа для запису різних видів народної творчості (переказів, пісень, приказок, приповідок та ін. творів перших поселенців з Україні). Б. Медвідсьеий віддає належну шану в своїй надрукованій доповіді «В. Гнатюку – першому досліднику українського фольклору в Канаді» (див.: «Від Наукового Товариства Шевченка до Українського Вільного Університет :Мат-ли Міжнар. наук. конф. Пряшів-Свидник, 12-го червн. 1991, Київ; Мюнхен; Торонто : [б. в.], 1992).

     У фонді ВЗУ ІК зберігається і «Ukrainian Folksongs from the Prairies / Compiled under the direction of the collector with the participation of A. Hornjatkevyc, B. Medwidsky and P. Prociuk; Canad. Inst. of Ukr. Studies Press Univ. of Alberta ; coll. by R. Klymasz. Edmonton: Canadien Inststyte of Ukraine Studies Press University of Alberta, 1992. 161 р. / Research Report ; №51). Другу частину в цій праці написано Б. Медвідським. Становлять інтерес і його виважені роздуми щодо «Етнографічної культури українців Канади та національно-культурного відродження України», надруковані у виданні «Українська діаспора» (Київ, Чикаго. 1993. Ч. 3. С.56-62). На кількох наукових форумах учений відстоює український фольклор як академічну дисципліну: практика, проблеми, перспективи», зокрема, на Другому міжнародному конгресі україністів. Львів, 22–28 серп. 1993; публікація:1994 р.С. 275-281).

Весільна обрядовість і весільна драма, похоронні обряди, українська обрядовість у сільських місцевостях Канади – теми дослідження Б. Медвідського та В. Логвіна, узагальнені ними в статті «Українська родинно-побутова обрядовість у Канаді (Науковий збірник Українського Вільного Університету: матеріали конференції "Народ, нація, держава: українські питання у європейському вимірі". Львів, трав. 1993 р.; публікація: 1995. С. 57-62).

         Дуже цінним є внесок Б. Медвідського в галузь бібліографії українського фольклору в Канаді, що підтверджують відповідні доповідь і стаття у книзі "Теоретичні та організаційні проблеми формування репертуару української книги та періодики: доповіді та повідомлення Міжнародної наукової конференції 25–26 серп. 1995 р. – Львів, 1996.

У 1996 р. вчений бере участь у III Міжнародному конгресі україністів. (Харків, 26–29 серп.); секція: «Політологія. Етнологія. Соціологія». На обговорення аудиторії він виносить питання побудови народних дум, які вважає священним жанром українського фольклору.

У фонді ВЗУ зберігається Західньоканадський збірник. Ч. 3 / упорядкув. Я. Славутич. Едмонтон: The Shevchenko Scientific Society in Canada, 1999. 383 с. – / Канадське НТШ), де на с. 40–88 надруковано грунтовну статтю Б. Медвідського «Катедра української культури та етнографії ім. Гуцуляків при Альбертському університеті: контекстуальна аналіза».

Поступове зникнення української мови в канадському повсякденні діаспори, спілкування її загалу виключно англійською мовою, зростання макаронізмів в українських текстах, як пісенного, так і прозового фольклору, прокоментовано Б. Медвідським в аналітичному матеріалі «Фрагменти прозового фольклору в Канаді» (Народна творчість та етнологія. 2002. №5. С.84-90).

У виданні «Народознавчі зошити: спецвип. "Українська фольклористика в Канаді: нові візії традиційного, традиційні візії нового» (2010. №3/4. С. 440-464) надруковано кілька статей Б. Медвідського: «Українська балада в Канаді про вбивство»; «Популярна і народна культура: що є в них спільного і розбіжного» та в співавторстві з Р. Климашем – «Сучасні прояви традиційної культури слов'ян у Північній Америці». Це ще раз відбиває широту наукових інтересів ученого. Об`єктивним свідченням цього є й аналітична монографія М. Гримич Нариси з українсько-канадської фольклористики: Богдан Медвідський /НДІ українознавства М-ва освіти і науки України. Київ. Дуліби. 2016 - 311 с.

         У бібліографічному списку представленої на виставці літератури подано і веб-ресурси, що дають можливість користувачеві більше зрозуміти й охопити коло наукових інтересів видатної особистості, знаного канадсько-українського вченого і віддати щиру шану і вдячність невтомній науковій та інтелектуальній праці Богдана Медвідського, що була присвячена Україні.

 

Список використаної літератури

  1. Stearns A. New Canadians of Slavic origin : A problem in creative reorientation / A. Stearns ; Ukrainian Free Academy of Sciences. Winnipeg. [Б. в.] ; Montreal. Paderewski Foundation. 1960. 144 p. (Slavistica; 37–38).
  2. Солонська Н. Г. Українство в слов’янському світі Канади : особливості інтеграції / Н. Г. Солонська // Славістична збірка; НАН України ; Ін-т укр. археогр. та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. 2018. Вип. 4. С. 113–125.
  3. Солонська Н. Г. Інституту слов’янознавства Української Вільної Академії Наук у Канаді 70 років / Н. Г. Солонська // Сто років академічної славістики в Україні : здобутки і перспективи : Міжнар. наук. конф. до Дня слов’янської писемності і культури : матеріали. 24 трав. 2018. Київ. 2018. С. 124–126.
  4.  V. Slavic Studies in Canada : An Historical Survey / V. Buynia // Canadian Slavonic Papers / Revue Canadienne des Slavistes. Vol. 9, No.1 (Spring, 1967), pp. 3–23 (21 pages).
  5. Медвідський Б. Деякі прикметні риси української народної культури в Канаді / Б. Медвідський // Українська еміграція. Історія і сучасність : матеріали міжнар. наук. конф., присвячених 100-річчю еміграції українців до Канади). Львів, 1992. С. 153–159.

Н. Г. Солонська, к. і. н., с. н. с.

Відділу зарубіжної україніки

Інституту книгознавства

             Бібліографія праць Богдана Медвідського

1. Медвідський Б. Бібліографія українського фольклору в Канаді // Теоретичні та організаційні проблеми формування репертуару української книги та періодики : доп. та повідомл. Міжнар. наук. конф. 25–26 серп. 1995 р. Львів, 1996. С. 93–100.

                 Шифр: ВА573793

        2 . Медвідський Б. В. Гнатюк – перший дослідник     українського фольклору в Канаді // Від  Наукового Товариства Шевченка до Українського Вільного   Університу  / АН України, Ін-т укр. археогр. ; Ін-т ім. П. Й. Шафарика, Укр. Вільн. Ун-т, Наук. т-во Шевченка ; Асоц. україністів Словаччини ; Рада Союзу русинів-українців Чехословаччини ; Музей укр. культури у Свидніку. Київ. Мюнхен.Торонто : [б. в.], 1992. С. 111–115.

                  Шифр: 5216 укр.

3. Медвідський Б. Етнографічна культура українців Канади та національно-культурне відродження України / Б. Медвідський // Укр. діаспора. Київ. Чикаго. 1993. Ч. 3. С. 56–62.

                   Шифр: жВЗУ ІК

4. Медвідський Б. Збірник "Українські народні пісні" Михайла Максимовича // Сучасність. 1984. №12. С. 16–34.

                   Шифр: жВЗУ ІК

5. Медвідський Б. Збирання і вивчення українського фольклору в Канаді // Нар. творчість та етнологія. 1991. №1. №2. С.  41– 52.

                   Шифр: Ж27482

6. Медвідський Б. Катедра української культури та етнографії ім. Гуцуляків при Альбертському університеті : контекстуальна аналіза // Західньоканад. Ч. 3 / упорядкув. Я. Славутич. Едмонтон : The Shevchenko Scientific Society in Canada, 1999. 383 с. – / Канадське НТШ ; т. 37). С. 40–88.

                   Шифр: 8786 укр.

7. Медвідський Б. Українська дума як фольклорний жанр //III Міжнар. конгрес україністів. Харків, 26–29 серп. 1996. Політологія. Етнологія. Соціологія. 1996. С. 76–79.

                   Шифр: ВА581616

8. Медвідський Б. Українська родинно-побутова обрядовість у Канаді // Наук. зб. Укр. Вільн. Ун-ту : матеріали конф. "Народ, нація, держава : українське питання у європейському вимірі". Львів, трав. 1993 р. Львів, 1995. С. 57–62.

                                             Шифр: 13036 укр.

9. Медвідський Б. Український фольклор як академічна дисципліна: практика, проблеми, перспективи //Другий Світовий Конгрес Вільних Українців : матеріяли. Торонто ; Нью-Йорк : Секретаріят Світ. Конгресу Вільних Українців, 1986. С. 275–281.                  

                   Шифр: 7781 укр.

10. Медвідський Б. Фольклористична діяльність Ярослава Рудницького  //Нар. творчість та етнологія. 1997. №1. С. 13–21.

                                               Шифр: Ж2748

11. Медвідський Б. Фрагменти прозового фольклору в Канаді //Нар. творчість та етнологія. 2002. №5. С. 84–90.

                   Шифр: Ж27482

12. Міграційні рухи з Західної України до Західної Канади : матеріали спільн. конф. Міжнар. конф. "Еміграція населення західноукраїнських земель до Північної Америки на рубежі XIX–XX ст. Її роль в освоєнні Канадського Заходу» : до 100-річчя української еміграції. Чернівці. 1990. Едмонтон. Centennial Conference, 2002.- 391 с.

                  Шифр: 13120 укр.

Зі змісту: Introduction / B. Medwidsky. P. 19–36; Approaches to Ukrainian Folklore Studies in Canada; The Past, Present and Future of the Discipline / B. Medwidsky. C. 67–77.

13. Колесса Ф. Українська усна словесність /вступ. ст. М. Мушинки ; Preface / B. Medwidsky. Едмонтон : КІУС : Альберт. ун-т, 1983. LIV. 643 с. (Передрук видання: Львів, 1938).

                   Шифр: 5916укр.

14. Народознавчі зошити: спецвип. ""Українська фольклористика в Канаді: нові візії традиційного, традиційні візії нового". 2010№3/4[]Б. м.:], [б.р.]

                     Шифр: Ж68851/2010

Зі змісту: Популярна і народна культура: що є в них спільного і розбіжного / Б. Медвідський. С. 440–464; Сучасні прояви традиційної культури слов'ян у Північній Америці / Р.-Б. Климаш, Б. Медвідський. – С.  474– 477; Українська балада в Канаді про вбивство / Б. Медвідський. – С. 448–454.

15. Medwidsky B. Folklore // Encyclopedia of Ukraine. 1984. Vol. І : А–F. P. 909–911.

                    Шифр: 1223 укр.

16. Medwidsky B. Part. 2 Ukrainian Folksongs from the Prairies* / Compiled under the direction of the collector with the participation of A. Hornjatkevyc, B. Medwidsky and P. Prociuk ; Canad. Inst. of Ukr. Studies Press Univ. of Alberta ; coll. by R. Klymasz. : Canadien Inststyte of Ukraine Studies Press University of Alberta, 1992. 161 р. / Research Report ; №51). С. 83–96.                    

                    Шифр: 12028 укр.

17. Medwidsky B. Three Types of Ukrainian Folk Tales in Canada / B. Medwidsky // Continuity and change : the Cultural life of Alberta`s first Ukrainians* / ed. by M. Lupul ; Canadian Inst. of Ukrainian Studies, Univ. of Alberta. Edmonton ; Alberta : Univ. of Toronto Press, 1988. P. 174–182.

                   Шифр: 10032 укр.

18. Hanchuk R. The Word and Wax : a Medical Folk Ritual Among Ukrainians in Alberta* / R. Hanchuk ; Hucular Chair of Ukrainian Culture and Ethnolography and Canadian Institute of Ukrainian Studies Press ; Medwidsky B. (ed.). Edmonton : [б.  в.], 1999. 107 p. (Canadian Series in Ukrainian Ethnology ; vol. 2).

                   Шифр: 14122 укр.

19. Боряк О. Професор Богдан Медвідський : вдячний уклін з України // Боряк О. Україна : етнокульт. мозаїка / О. Боряк. Київ. Либідь. 2006. 328 с.

                   Шифр: ВЗУ ІК 320 п/ф

20. Гримич М. Богдан Медвідський – дослідник українсько-канадського фольклору / М. Гримич // Українознавство. 2013. №2. С. 134–135.

                                              Шифр: Ж23747

21. Гримич М. Нариси з українсько-канадської фольклористики : Богдан Медвідський / М. Гримич ; НДІ українознавства М-ва освіти і науки України. Київ. Дуліби. 2016. 311 с.

                   Шифр: ВА801606

Зі змісту: Вступне слово автора. – С. 7–11; Життєвий і науковий шлях Богдана Мевідського. – С. 11–33; Спогади Богдана Медвідського про"Пласт". – С. 33–47; Едмонтонська школа українсько-канадської фольклористики. – С. 47–61; Богдан Медвідський як історик української фольклористики. – С. 65–81; Дослідження з українсько-канадського фольклору та імміграційної культури. – С. 81–95; Замість епілогу. – С. 95–98. Додатки. Вибрані праці. Бібліотека Медвідського про українсько-канадський фольклор: Катедра української культури та етнографії ім. Гуцуляків при Альбертському університеті і концептуальний аналіз. – С. 98–151; В. Гнатюк – перший дослідник українського фольклору в Канаді. – С. 151–157; В. С. Плав`юк – канадський послідовник І. Я. Франка в галузі пареоміграфічних досліджень. – С. 157–162; Фольклористична діяльність Ярослава Рудницького. – С. 162–177; З архіву Р. Клімаша. – С. 177–181; Збирання і вивчення українського фольклору в Канаді. – С. 189–210; Канадський контекст української балади про вбивство імператриці Єлизавети. – С. 210–223; На одному місці хрестів двісті ...": український цвинтар в центрально-східній Альберті. – С. 223–231; Популярна і народна культура : що в них спільного і розбіжного. – С. 231–250; Фрагменти прозового фольклору в Канаді. – С. 250–270; Songs from the new Wordl. – С. 270–289; Between Poetry and Oral Folklore : Early Ukrainian Immigrant Verseі in Canada. – С. 289–311.

22.  Макар В. Ю. Медвідський Богдан Костянтинович //Енциклопедія сучасної України. Т. 19 - Київ, [б. в.], 2017. - С. 649-650

              Шифр: 1154 п/ф

23. Нагачевський А. Особливості української фольклористики в Канаді // Народознавчі зошити : спецвип. "Українська фольклористика в Канаді : нові візії традиційного, традиційні візії нового". 2010. №3/4. [Б. м.] : [б. в.]. С. 293–310.

                     Шифр: Ж68851/2010

24. Нагачевський А. Центр українського і канадського фольклору імені Петра та Доріс Кулів / А. Нагачевський, Н. Кононенко // Нар. творчість та етнологія. 2012. №5. С. 91–94.

               Шифр: Ж27482

25. Савчук Н. Український фольклор у наукових дослідженнях КІУС (Едмонтон, Канада)  // Наук. зап. Нац. ун-ту «Острозька академія». Серія «Історичні науки». Вип. 23. 2015. С. 116–121.

                   Шифр: Ж69992

26. Солонська Н. Фольклористична діяльність українців Канади в просторі її багатокультурності / Н. Солонська // Українознавство. 2021. №1 (78). С.  208– 217.

                                                  Шифр: Ж23747

27. Українська фольклористична енциклопедія : у 2-х т. / упоряд., наук. ред., кер. проекту М. К. Дмитренко. Т. 1: А – Л. Київ. Сталь. 2018. 740 с.

                           Шифр: В357605/1

28. Фотій Н. Архів українського фольклору імені Богдана Медвідського Центру українського та канадського фольклору імені Петра і Дорис Кулів при Університеті Альберти / Н. Фотій // Вісн. Львів. ун-ту. 2011. Вип. 10. С. 253– 258. (Серія : Мистецтво).

                   Шифр: Ж28852

Beб-pecypcu

1. Богдан Медвідський // Пласт (Канада) URL : https://www.plast.ca/seniory/vydatni-plastuny/medwidsky-bohdan.shtml

2. Богдан Медвідський. URL : http://archive.ndiu.org.ua/toprint.html?id=2895

3. Богдан Медвідський RL : https://sites.google.com/site/xatachytalnya1/pismenniki-prikarpatta/medvidskij-bogdan

4. Богдан Медвідський : «В часи бездержавності народна культура була цементом, який об’єднував і забезпечував тяглість українському історичному процесові» /

5. Б. Медвідський // Україна модерна : Укр. інтелект. часопис. URL : http://uamoderna.com/jittepis-istory/bohdan-medwidsky

6. Богдан Медвідський: «Мені й далі цікаво, що таке бути українцем» / Б. Медвідський URL : http://www.historians.in.ua/index.php/en/intervyu/986-bohdan-medvidskyi-meni-i-dali-tsikavo-shcho-take-buty-ukraintsem

7. Когут З. Мій друг проф. Богдан Медвідський / З. Когут. URL : https://svoboda-news.com/svwp/%D0%BC%D1%96%D0%B9-%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84-%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%B4%D0%B0%D0%BD-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D1%96%D0%B4%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9/

8. Мороз М. О. Медвідський Богдан Костянтинович / М. О. Мороз. URL : https://slovnyk.me/dict/literary_encyclopedia/%D0%9C%D0%95%D0%94%D0%92%D0%86%D0%94%D0%A1%D0%AC%D0%9A%D0%98%D0%99_%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%B4%D0%B0%D0%BD_%D0%9A%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8F%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

9. Повідомлення / Ukrainian Canadian Congress - Alberta Provincial Council (UCC-APC). URL : https://www.facebook.com/UCCAPC/posts/3795796457135003

10. Про Осередок НТШ на Західню Канаду в Едмонтоні // НТШ в Канаді. URL : https://ntsh.ca/ntsh-u-kanadi/oseredok-u-edmontoni/

11. У Канаді помер учений… // Молодий українець. Новини Чернівців. URL : https://molbuk.ua/chernovtsy_news/224389-u-kanadi-pomer-vchenyy-na-osnovi-doslidzhen-yakogo-znyaly-strichku-pro-vesillya-na-bukovyni.html

Контактна інформація