Нові надходження до відділу науково-бібліографічної інформації

Нові надходження до відділу науково-бібліографічної інформації: електронна виставка

 

Видання Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського

 

1. Бібліотеки наукових установ Національної академії наук України : довідник / [О. С. Онищенко та ін. ; редкол.: О. С. Онищенко (голова) та ін.] ; НАН України, Інформ.-бібл. рада, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ : НБУВ, 2019. – 311 с. – Бібліогр. в кінці ст., с. 284–311.

Довідник містить інформацію про 967 бібліотек станом на 1 січня 2019 року і є другим доповненим виданням, яке з’явилося за роки незалежності України.

Видання включає відомості про назву та адресні відомості кожної бібліотеки наукової установи: рік заснування, історію формування наукових зібрань, обсяг і тематичний склад книжкових фондів, наявність рідкісних і цінних видань, особових бібліотек та колекцій, довідково-пошуковий апарат, довідково-інформаційну діяльність, застосування сучасних інформаційних технологій для створення інформаційних ресурсів та надання послуг користувачам.

Науково-довідковий апарат складається з шести додатків: Алфавітний покажчик бібліотек наукових установ НАН України; Географічний покажчик бібліотек наукових установ НАН України; Хронологічний покажчик років заснування бібліотек наукових установ; Іменний покажчик власників книжкових зібрань та колекцій, які зберігаються у бібліотеках наукових установ НАН України; Довідкові та інші видання, що містять інформацію бібліотек наукових установ НАН України; Публікації про діяльність бібліотек наукових установ НАН України у фахових виданнях (1992–2018).

Шифр зберігання НБУВ: Ва841982
Шифр зберігання ВНБІ: Ч734(4Укр)7я2 Б59

 

2. Газети України 1816–1916 років у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського : каталог / [уклад.: О. С. Залізнюк, І. М. Швець ; редкол.: Т. Д. Антонюк та ін. ; ред.-бібліогр.: Л. А. Білименко, С. В. Дригайло ; комп. технологія К. В. Лобузіна] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ : НБУВ, 2019. – 312 с. : іл.

Каталог складено на основі спеціалізованої бази даних, адаптованої для ведення каталогу газет у програмному середовищі САБ «Ірбіс-64». Повні бібліографічні описи газет та додатки до них розташовано за алфавітом назв у хронологічному порядку. Опис газет здійснено мовою оригіналу. Видання містить 616 назв періодичних видань.

Науково-довідковий апарат складається з іменного, географічного, хронологічного і покажчика мов видання. Є список скорочень та їх розшифрування.

Шифр зберігання НБУВ: Вс66817
Шифр зберігання ВНБІ: Я171(4Укр)112 Г13

 

3. Життя в науці. Студії на пошану Любові Дубровіної / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського ; відп. ред. О. Онищенко ; упоряд.: О. Боляк, Г. Боряк, Н. Зубкова [та ін.]. – Київ, 2020. – 632 с.

Видання присвячене Любові Андріївні Дубровіній, члену-кореспонденту Національної академії наук України, доктору історичних наук, професору, заслуженому діячеві науки і техніки України, генеральному директору Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. У своїй науковій діяльності вчена синтезує дослідження в області кодикології, історичного джерелознавства, архівознавства, документознавства, бібліотекознавства, археографії, історії науки та інформології. У науковій діяльності вченої органічно поєднуються національні традиції з глибоким розумінням світових тенденцій розвитку архівної та бібліотечної справи, інформаційних технологій, соціогуманітаристики в цілому. Усі проблемні питання у дослідженнях Л. А. Дубровіної розглядаються у порівняльному, міждисциплінарному та міжнародному контекстах.

Шифр зберігання НБУВ: Вс67415
Шифр зберігання ВНБІ: Ч214(Укр)я2 Ж74

 

4. Історична біографіка в Україні: проблеми, завдання і перспективи розвитку досліджень, видавничої та інформаційної роботи : колект. монографія / [В. І. Попик та ін. ; редкол.: В. І. Попик (голов. ред.) та ін.] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ : НБУВ, 2019. – 361 с. – Рез. укр., рос., англ. – Бібліогр.: с. 289–356.

У виданні здійснено теоретичне осмислення здобутків і нерозв’язаних проблем розвитку історико-біографічних студій, видавничої та інформаційної діяльності вітчизняної біографіки за роки незалежності України. Проаналізовано тематичну спрямованість досліджень провідних наукових центрів, жанровий діапазон біографічних видань, впровадження нових форм і методів біографічного письма, комунікації з читацькою аудиторією, шляхи вдосконалення діяльності бібліотек та видавництв у поширенні історико-біографічних знань.

Довідково-пошуковий апарат видання містить грунтовний список використаних джерел та літератури.

Шифр зберігання НБУВ: Ва837809
Шифр зберігання ВНБІ: Т213(4Укр)я2

 

5. Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України ; редкол.: Т. В. Добко (голов. ред.) [та ін.]. – Київ : НБУВ, 1998–    .

У збірниках наукових праць подано дослідження діяльності бібліотек у процесі інформатизації українського суспільства, забезпечення доступу всіх категорій користувачів до національних інформаційних ресурсів. Аналізуються аналітичні продукти наукових бібліотек як складової інформаційного забезпечення міжнародних комунікацій. Значну увагу приділено впливу цифрових технологій на сучасні форми бібліотечної діяльності.

Шифр зберігання НБУВ: Ж70113
Шифр зберігання ВНБІ: Ч734(4УКР)7я2 Н34

 

6. Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського у перше десятиліття незалежності України (1991–2002) / [Л. А. Дубровіна та ін. ; відп. ред. Л. А. Дубровіна] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ : НБУВ, 2019. – 448, [2] с. – Бібліогр. в підрядк. прим.

Об’єктивне дослідження історії Бібліотеки в різні історичні періоди, життєвого шляху та фахової діяльності її вчених і спеціалістів розпочалося лише у часи незалежності України. В 1990-х роках закладаються засади розвитку НБУВ як головного науково-інформаційного центру та найбільшого в Україні за обсягом та цінністю рукописних, книжкових і архівних фондів об’єкту національного культурного надбання. Постійно зміцнюється її статус як національної бібілотеки з усіма її функціями, зокрема з отриманням обов’язкового примірника документної продукції, забезпеченням її каталогізації, створенням науково-пошукового апарату, розвитком системи обслуговування, організацією збереження фонду. НБУВ дбає про напрацювання та удосконалення державної політики в бібліотечній, науковій та культурній сферах, бере участь у державних програмах розвитку бібліотечної справи та активізує міжнародну діяльність. Запропоноване видання з історії НБУВ 1990-х років розкриває найбільш динамічний та плідний період її функціонування, пов’язаний з наростанням демократичних процесів в Україні. І хоча цей період був кризовим у фінансовому плані, Бібліотека зберегла кадри, надзвичайний поштовх отримали нові наукові напрями та науково-дослідна робота, в десятки разів збільшилась кількість наукової продукції, почали розвиватися дослідження процесів розвитку національного бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, інформології тощо.

Науково-допоміжний апарат включає додатки: Список докторських та кандидатських дисертацій, захищених у спеціалізованих вчених радах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (1994–2002); Міжнародні наукові та всеукраїнські конференції, сесії, круглі столи, читання; Читання, присвячені академіку В. І. Вернадському (1991–2002) та іменний покажчик.

Шифр зберігання НБУВ: Вс67102
Шифр зберігання ВНБІ: Ч734(4Укр)7я2

 

7. Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського в науково-інформаційному просторі (20002018) / [В. М. Горовий та ін. ; відп. ред. В. М. Горовий] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ : НБУВ, 2019. – 340, [27] с. : рис., табл., фот. кольор. – Бібліогр. в знесках.

Досвід трансформації провідних бібліотечних установ України відповідно до сучасних суспільних запитів на інформаційне забезпечення свідчить, що бібліотеки стають ефективним суспільним інструментом задоволення необхідними інформаційними ресурсами всіх категорій вітчизняних користувачів. Нові технології дають змогу вирішити два важливих завдання: суттєво вдосконалити якість обслуговування читачів у бібліотеці і розширити сферу інформаційного обслуговування користувачів за межами бібліотек. Сучасні бібліотеки поступово стають ефективною ланкою між глобальними масивами електронної інформації і сучасним користувачем.

Науково-допоміжний апарат видання містить розділ: Видання Центру досліджень соціальних комунікацій (2000–2018 рр.) та іменний покажчик.

Шифр зберігання НБУВ: Вс67161
Шифр зберігання ВНБІ: Ч734(4Укр)7я2

 

8. Покажчики змісту українських часописів у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського : метабібліогр. посіб. / уклад.: Т. В. Добко, В. А. Шкаріна, В. Ю. Радченко ; за участю А. М. Колесніченко ; наук. ред. Т. В. Добко ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ : НБУВ, 2019. – 208, [2] с.

Науково-допоміжний метабібліографічний посібник підготовлений співробітниками відділу науково-бібліографічної інформації (ВНБІ). До видання включено окремо видані бібліографічні праці, а також електронні онлайнові ретроспективні покажчики змісту українських серіальних видань (періодичних та продовжуваних), що охоплюють публікації в українських часописах, які виходили українською та російською мовами на території України та поза її межами у 1844 – 2018 рр. Хронологічні рамки видання покажчиків – з 1870 р. по 2019-й.

Систематизація матеріалу у посібнику базується на галузевому принципі. Основна частина видання складається з 21 розділу. На початок кожного розділу винесено покажчики, що відображають зміст декількох періодичних видань відповідної галузі. Далі подано описи покажчиків, які відображають зміст окремих часописів за алфавітом їхніх назв.

В останньому розділі представлено метабібліографічні посібники, які описують покажчики змісту українських часописів.

Допоміжний апарат включає іменний покажчик та покажчик назв часописів.

Шифр зберігання НБУВ: Вс67321
Шифр зберігання ВНБІ: Я172(4Укр)1 П48

 

9. Рукописна та книжкова спадщина України : археогр. дослідж. унікал. арх. та бібл. фондів / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т рукопису ; редкол.: Л. І. Буряк (голов. ред.) [та ін.]. – Київ : Ін-т рукопису НБУВ, 2020. – Вип. 25. – 340 с. – Присвячується члену-кореспонденту Національної академії наук України, доктору історичних наук, професору Любові Дубровіній – фундатору та багаторічному головному редакторові «Рукописної та книжкової спадщини України» ; Вип. 26. – 408 с. – Присвячується члену-кореспонденту Національної академії наук України, доктору історичних наук, професору Любові Дубровіній – фундатору та багаторічному головному редакторові «Рукописної та книжкової спадщини України».

Чергові випуски включають результати археографічних досліджень унікальних архівних та бібліотечних фондів, історію книжкових колекцій та зібрань, дослідження в галузі спеціальних історичних дисциплін, публікації документів, інформаційні технології в бібліотечній та архівній справі, дослідження в галузі спеціальних історичних дисциплін, інформаційні технології в бібліотечній та архівній справі.

Шифр зберігання НБУВ: Ж68592/25,26
Шифр зберігання ВНБІ: Т212(4УКР)я2 Р85

 

Історія

 

10. Газетний фонд Національної історичної бібліотеки України, 1728–2007: кат. колекції / упоряд.: І. Масина та ін. ; ред. : С. Забарова, Т. Спанчак ; Нац. іст. б-ка України. – Київ : Вініченко, 2020. – 130 с.

Каталог колекції продовжує низку друкованих видань, що відображає результати науково-дослідної роботи з вивчення і опрацювання унікальних фондових зібрань Національної історичної бібліотеки України.

Видання містить інформацію про 240 назв газет, що виходили українською або російською мовами; 15 назв – іноземними мовами (німецькою, чеською та французькою); назв репринтних видань. Всі документи переглянуто de visu. Інформація в каталозі розміщена в алфавітному порядку назв газет. До кожної назви в хронології подано відомості про наявні номери випусків та їх місце зберігання.

Допоміжний апарат складається з трьох хронологічних покажчиків назв газет, в яких до кожної назви вказується порядковий номер позиції в «Каталозі».

Шифр зберігання НБУВ: Ва842680
Шифр зберігання ВНБІ: Я171(4УКР)11-11

 

11. Історична наука у Національній академії наук України в особах : енциклопед. довід. / [редкол.: В. Смолій та ін.] ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ : Ін-т історії України НАН України, 2018. – 741 с. – Бібліогр. в кінці ст.

Для сучасної української історіографії з огляду на необхідність створення її наукової історії, розробки методологічних засад, розширення джерельної бази та вироблення механізмів впливу на суспільну свідомість є досить важливим з’ясування кола проблем, які допомогли б охарактеризувати внесок усіх поколінь українських істориків.

Пропонований енциклопедичний довідник присвячений ученим, які працювали на ниві історії в структурних підрозділах НАН України з часу її заснування і до сьогодення. Видання містить 570 статей про українських академічних істориків, їхню наукову біографію та біобібліографію. Критеріями відбору персоналій стали належність до численних установ НАН України та провадження історичних досліджень. Довідник включає біографії лише тих персоналій, які вже закінчили свій земний шлях.

Шифр зберігання НБУВ: Вс66951
Шифр зберігання ВНБІ: Т1(4Укр)дя2

 

12. Історія України. 2018 : бібліогр. покажч. / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Н. Г. Вощевська та ін.; ред.: А. Скорохватова, З. Мусіна. – Київ : Вініченко, 2019. – 576 с.

Бібліографічний покажчик містить документальний масив джерел з історії України за 2018 рік, а також бібліографічні описи книг і публікацій за 2016–2017 роки, що не увійшли в попередні випуски покажчиків. У посібнику відображено книги, брошури, статті офіційно-документального, наукового, науково-популярного, суспільно-політичного, навчального, довідкового, інформаційного, документально-художнього характеру та автореферати дисертацій. Загальна кількість бібліографічних записів становить 4 450 позицій.

Довідково-пошуковий апарат видання складається з іменного, географічного покажчиків, списку переглянутих і розписаних джерел, змісту.

Шифр зберігання НБУВ: Ж67033
Шифр зберігання ВНБІ: Т3(4Укр)я1 І-90

 

Юридичні науки

 

13. Нестерович В. Ф. Виборча кампанія : слов. сленг. термінів та виразів / В. Ф. Нестерович ; Луган. держ. ун-т внутр. справ ім. Е. О. Дідоренка. – Київ : Ліра-К, 2020. – 647 с. : іл. – Бібліогр.: с. 619–632.

Метою даного видання є підвищення юридичної грамотності та обізнаності суб’єктів, які приймають участь у виборчій кампанії, щодо коректності вживання виборчої термінології.

Допоміжний апарат включає: Таблицю сленгових термінів та виразів, які використовуються під час виборчої кампанії, що мають свій офіційний термін-еквівалент або формулювання у законодавстві України; Скорочення та абревіатури, які використовуються в Україні під час виборчої кампанії; Англомовні абревіатури та їх український переклад, які використовуються під час виборчої кампанії; Афоризми про вибори та виборчу кампанію; Список використаних літературних джерел; Список використаних електронних джерел; Список використаних художніх фільмів про вибори; Список використаних документальних фільмів про вибори; Предметний покажчик (українсько-англійський); Покажчик англомовних сленгових термінів та виразів, які не мають свого терміна-еквівалента в українській мові.

Шифр зберігання НБУВ: Ва843974
Шифр зберігання ВНБІ: Х80(4Укр)я2 Н56

 

Статистика

 

14. Регіони України = Regions of Ukraine : стат. зб. / Держ. служба статистики України ; за ред. І. Вернера. – Київ, 2020–    .

2019, ч. 1. – 276 с.
2019, ч. 2. – 640 с.

Видання містить інформацію про соціально-економічне становище регіонів України у 2019 році порівняно з попередніми роками.

Збірник складається з 2-х частин. Перша частина включає такі розділи: основні характеристики регіонів, населення та міграція, ринок праці, освіта, доходи та умови життя, охорона здоров’я та соціальний захист, населені пункти та житло, правосуддя та злочинність, культура, відпочинок і туризм, навколишнє середовище, інформаційне суспільство. До другої частини включено такі розділи: валовий регіональний продукт, діяльність підприємств, внутрішня торгівля, капітальні інвестиції, сільське господарство, мисливство, лісове та рибне господарство, промисловість, будівництво, транспорт, зв’язок, єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, зовнішньоекономічна діяльність, ціни, наука та інновації.

До розділів надано методологічні пояснення.

Шифр зберігання НБУВ: Ж73075
Шифр зберігання ВНБІ: У8(4УКР)я2 С78

 

Література універсального змісту

 

15. Видавничий дім «Академперіодика» НАН України: 25 років у сяйві наукових знань / [уклад.-упоряд.: А. І. Радченко, З. А. Болкотун, В. М. Каніщева ; вступ. ст., відп. ред.: О. Г. Вакаренко]. – Київ : Академперіодика, 2020. – 212, [2] с. : іл.

Протягом 1996–2019 рр. було здійснено випуск 266 номерів журналу «Вісник Національної академії наук України» загальним накладом 112 867 примірників, 267 номерів журналу «Доповіді Національної академії наук України» накладом 88 402 примірники. Ці журнали виходять щомісяця. Завдання Видавничого дому «Академперіодика» визначені Постановою НАН України про його новий статус: видання, друк і розповсюдження наукових журналів НАН України та їх електронних версій; надання редакціям академічних періодичних видань поліграфічних послуг і консультативної допомоги з усіх питань їхньої діяльності.

У розділі «Періодичні видання» подано інформацію про журнали та періодичні збірники наукових праць, випущені Видавничим домом «Академперіодика» за весь час його існування. В описах наведено назву видання, рік заснування, міжнародний стандартний серіальний код ISSN, періодичність, назви установ-засновників, тиражі по роках.

Розділ «Книжкові видання» відповідно презентує книжкову продукцію, сформовану блоками по роках випуску. Кожен річний блок містить узагальнену інформацію про кількість книг, для яких ВД «Академперіодика» був видавцем, і які тільки тиражував, їхній сукупний тираж. Наведено також бібліографічні описи цих книг, подані у хронологічному порядку.

Шифр зберігання НБУВ: Вс67359
Шифр зберігання ВНБІ: Ч617(4УКР)я1 В42

 

16. Українські енциклопедії: типологія, стиль, функції / [Т. Березюк та ін. ; відп. ред. Я. Яцків] ; НАН України, Ін-т енциклопед. дослідж. – Київ : Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України, 2018. – 149 с. : рис. – Бібліогр.: с. 141–149.

Сучасна енциклопедистика потребує грунтовних знань про типологію енциклопедій, опису різних типів енциклопедій та з’ясування особливостей і проблем, які впливають на деривацію енциклопедичної типології. Енциклопедії мають усталений індивідуальний стиль, який допомагає поєднати наукову достовірність, інформаційну грунтовність, вивіреність інформації, об’єктивність. Основне завдання наукової роботи полягає у вивченні енциклопедичної типології, стильової характеристики та функцій подібних видань для суспільства, держави та науки.

Видання містить список використаної літератури.

Шифр зберігання НБУВ: Ва838352
Шифр зберігання ВНБІ: Я20(4УКР) У45

 

Бібліографічні покажчики

 

17. Головата Л. Літературно-мистецька періодика і збірники української европейської еміґрації другої половини 1940-х років : бібліогр. довід. / Лариса Головата ; [ред.-бібліогр. Л. Сущ ; ред.: А. Мокроусов, Л. Ільницька] ; Львів. нац. наук. б-ка України ім. Василя Стефаника, Центр ресурсів Центральної і Східної Европи імені Петра Яцика. – Львів : Растр-7, 2019. – 409, [17] с. : іл. – Рез. англ.– Парал. тит. арк. англ.

Пропоноване видання подає відмінні від досі практикованих правил подачі матеріалу. Йдеться не лише про реєстрування рідкісних часописів і встановлення відомостей про них, а й на основі додаткових розшуків відомостей відсутніх та прихованих.

Шифр зберігання НБУВ: Со37247
Шифр зберігання ВНБІ: Я171(4УКР)1 Г61

 

18. Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В. Г. Заболотного: бібліографічний портрет за 75 років : ретросп. бібліогр. покажч. / [уклад.: Г. А. Войцехівська, В. М. П'яскіна, Н. В. Світла ; редкол.: Г. А. Войцехівська (відп. ред.), Д. О. Мироненко, Р. Г. Дідик] ; Держ. наук. архітектур.-буд. б-ка ім. В. Г. Заболотного. – Київ, 2019. – 655 с.

Видання містить анотовану бібліографічну інформацію про 2 378 джерел, переглянутих de visu, серед яких законодавчі акти, енциклопедичні та довідкові видання, монографії, статті зі збірників та періодичних видань, аудіо- та відеоматеріали, інтернет-джерела. Бібліографічна інформація про діяльність бібліотеки розміщена в 4-х основних розділах: «Загальна інформація про бібліотеку», «Бібліотечно-інформаційна діяльність», «Наукова та видавнича діяльність» та «Соціокультурна діяльність», які характеризують роль і місце бібліотеки у розвитку архітектурно-будівельної галузі та житлово-комунальної сфери України.

Науково-допоміжний апарат видання містить покажчики – іменний, хронологічний, алфавітний покажчик назв, перелік періодичних видань та наукових збірників та перелік скорочень назв організацій.

Шифр зберігання НБУВ: Ва838877

 

19. Словники української мови: 1596–2018 : бібліогр. покажч. / Дмитро Пилипчук [упоряд., передм.]. – Київ : Просвіта, 2020. – 1067, [5] с. – Бібліогр.: с. 39–40

Представлено перший бібліографічний покажчик про паперові публікації словників української мови, укладений за принципом максимальної повноти. У покажчику представлено 9244 публікацій словників української мови. Видання складається з 3-х розділів. Перший розділ «Книжкові видання в Україні: 1627–2018» включає 8036 описів словників; другий розділ «Книжкові видання в інших країнах світу: 1596–2018» – 556 описів словників; третій розділ «Окремі публікації в періодичних і продовжуваних виданнях та прикнижкові словники : 1793–2018» – 652 публікації.

Видання включає «Покажчик мов, представлених в окремих паперових книжкових виданнях словників України поруч із українською мовою».

Шифр зберігання НБУВ: Ва842390
Шифр зберігання ВНБІ: Ш141.4я1 П32

 

 

Виконавці: Л. П. Мацкевич
                   П. М. Штих

Контактна інформація