До уваги читачів – виставка, присвячена юридичній пресі XIX – першої половини XX століття. У відділі формування та використання газетних фондів НБУВ зберігається невелика колекція здебільшого російських та радянських юридичних газет (близько 20 назв). У фондах ВФВГФ НБУВ, на жаль, немає українських дореволюційних юридичних газет. Такі періодичні видання зберігаються у інших відділах НБУВ та Львівській національній бібліотеці ім. В. Стефаника. Прочитати про них та з'ясувати їх місцезнаходження можна у виданні «Українська преса в Україні та світі. Історико-бібліографічне дослідження». – Львів, 2007–2014. – Т. 1–4. У відділі формування та використання газетних фондів є тільки юридичні додатки до газет (Устав о табачном сборе // Приложение к № 59 официальной части «Волынских губернских ведомостей» (Житомир, 1882); Государственная Дума и Государственный Совет // Полтавская земская газета. – Полтава, 1906; Список лиц, имеющих право участвовать в выборах в Государственную Думу по первому Житомирскому съезду городских избирателей // Волынские губернские ведомости. – Житомир, 1907; Список лиц, избранных присяжными заседателями в сессии Таганрогского окружного суда по Мариупольскому уезду // Екатеринославские губернские ведомости. – Екатеринослав, 1914 тощо).
У російських дореволюційних юридичних газетах публікувалися:
За часів національно-визвольної революції 1917–1921 рр. в Україні роль юридичної преси грали офіційні видання органів влади («Вістник Генерального Секретаріату Української Народньої Республіки», «Вістник Ради Народніх Міністрів Української Народньої Республіки», «Державний вісник», «Вістник Державних Законів для всіх земель Української Народньої Республіки» тощо).
У радянський час юридична преса здебільшого писала про дії та розпорядження радянської влади («Юридический отдел: приложение к газете «Коммунист»), про підготовку до чистки радапарату, «Більше уваги селу», «Ширше розгортайте соціалістичне змагання», про раціоналізацію слідчого апарату м. Харкова, про швидкість довідок у прокуратурі («Червоний суд». – Харків, 1928–1930, 1934), про народних засідателів та адміністративно-судові секції революційної законності («Революційна законність». – Малин, 1933, 1934) тощо.
За межами радянської України окремою сторінкою у виданні «Новий час» (Львів) виходило «Право: інформації про закони, розпорядки і судові оречення – правна порада. Появляється раз у тиждень в середу. Додаток до «Нового часу».
Також на виставці представлено одну з польських юридичних газет першої половини XX ст. («Gazeta Administracji i policji panstwowej: tygodnik poswiecony prawu publicznemu, zagadnieniom Administracji politycznej, samoradu i policji panstwowej». - Варшава, 1925). Тут публікувалися статті з різних галузей політики (в тому числі й міжнародної), економіки, криміналістики, судові та адміністративні справи, рішення Сейму та Сенату, проекти законів. Також – статті з літератури та мистецтва. Був і ілюстрований кольоровий додаток.
Виставка буде корисна всім, хто цікавиться історією України, історією юридичної преси в Україні та пресознавством.
Виставку підготували головний бібліотекар Дмитро Захаров та провідний бібліотекар Станіслав Малюк.
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах