Бібліотека графа Фридерика Юзефа Мошинського у фондах відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (до 285-річчя від дня народження графа)

У фондах відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ зберігається приватна бібліотека державного і військового діяча Речі Посполитої графа Фридерика Юзефа Мошинського. Цікавими фактами з його біографії було те, що цей нащадок  мазовецького шляхетського роду Мошинських герба Наленч був останнім  великим коронним маршалком Речі Постолитої (1793−1795) та керуючим величезними маєтками князя Григорія Потьомкіна-Таврійського на території Речі Посполитої (з 1787 р.). Крім того, сам Ф. Ю. Мошинський мав два великі маєтки на Волині та Поділлі, де і була його бібліотека. Це маєток Дольськ (зараз – село Турійського району Волинської області) та Волочиськ (тепер місто Волочиськ Хмельницької області.

У Фридерика Юзефа Мошинського було дві бібліотеки: «велика» і «маленька». За його заповітом, бібліотека, яка зберігалася у Волочиську і була найбільша за обсягом, мала перейти нащадкам, а книжкове зібрання, яке зберігалося у Дольську, заповідалося Волинському ліцею. У 1819 р. ця книгозбірня у кількості 2603 томів була передана в бібліотеку ліцею і перебувала там окремим фондом. Разом з книгами зберігався і рукописний алфавітний каталог; у окремому додатку містився список загублених книг, а також дефектних примірників. Разом з бібліотекою ліцею зібрання Мошинського було передано до бібліотеки Київського університету св. Володимира, а пізніше – до Всенародної бібліотеки України. У 1930-х рр. з бібліотеки Мошинського було виокремлено певні книжки, які поповнили створювані тоді хронологічні та видавничі колекції у відділі стародруків ВБУ. Зараз бібліотека Мошинського зберігається окремим фондом у складі бібліотеки Університету св. Володимира у відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій НБУВ. Певна кількість стародруків знаходиться в колекціях Відділу стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства НБУВ.

Для бібліотеки Ф. Мошинського характерна форматно-порядкова розстановка в трьох форматах (малий, середній та великий). Тематичного чи мовного поділу нема. У бібліотеці представленні видання з історії, філософії, юриспруденції, економіки, географії, природознавства, класичної філології, нумізматики. Загальна кількість видань – 2336 од.  На титульній сторінці  кожної книги екслібрис у вигляді круглої печатки чорного кольору із зображенням у центрі герба Наленч (пол. Nałęcz) роду графів Мошинських. На деяких книгах (під печаткою) є власницький напис польською мовою: «F. Moszynski». Шифр складається зі скороченої назви колекції (прізвища фондозасновника) та арабської цифри – порядкового номеру книги, наприклад: «Coll. Mosz. 57». Книги з бібліотеки Мошинського зберегли оригінальні оправи, виготовлені з пергамену чи шкіри брунатного або білого кольору.

Виставку підготувала старша наукова співробітниця відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ Тетяна Мяскова.

Використана література

  1. Колесник Е.А. Книжные коллекции Центральной научной библиотеки Академии наук УССР. Киев, 1988. С. 29–31.
  2. Іваннікова М. К. Бібліотека Фридерика Юзефа Мошинського // Історичні бібліотечні зібрання та колекції у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського : довідник / ред.: Г. І. Ковальчук, Т. Є. Мяскова, О. В. Заєць. Київ: НБУВ, 2020. С.56–59.
  3. Рабчун О. С. Бібліотека Фридеріка Йозефа Мошинського (із фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського) // Державна історична бібліотека України: історія, сучасність, майбутнє : матеріали Міжнародної наукової конференції, приуроченої до 70-річчя заснування Державної історичної бібліотеки України 24–25 вересня 2009 р. Київ, 2009. С. 90–91.

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська, 62, 3-й поверх, приміщення № 307-3.
+38 (044) 234-02-45 (відділ)
+38 (044) 235-41-96 (пункт запису читачів)
Інститут книгознавства