Великдень у канадських українцв

 

Великдень – Свято Відродження, Воскресіння, перемоги Добра над злом. Цього 2023 року українці, люди доброї волі з різних країн, чекають найповажнішого, найулюбленішого для всього християнського світу свята з особливою надією на справедливу волю Божу, на завершення кривавої війни, на перемогу України над російськими окупантами, що несуть руйнацію мирному співтовариству. Воскресіння Ісуса Христа – символ його перемоги над смертю. Це – торжество життя, пробудження природи, свято позбавлення від холоду, повернення до сонця і тепла. 

         Тридцять років тому видатний український учений Д. В. Степовик пророче написав: «Ісус Христос і навчені Ним апостоли знали, що в майбутньому навіть Анти-Бог, Божий супротивник Сатана, буде багато чого красти з Біблії: терміни, символи, спосіб думання, аби тільки обдурити людство, змусити його визнавати й шанувати його, а не Бога. Пророчі місця Нового Заповіту дали нам знати, що буде навіть лукава «трійця»: Лжепророк, Антихрист і Сатана; а цей останній з «трійці» наряджатиметься в білий одяг і буде старатися виглядати добрим і сяючим, мов ангел світу» [1, с. 3].         

            «Великдень – це той духовний епіцентр року, який людина не ігнорує, коли опинилася у новій дійсності. Відома філософсько-світоглядна постулата, що світ постав із кристалізації гармонії з хаосу. Можливо, на першоосновах цей процес був таким, що не потребує зусиль. Проте з появою людства і «суспільних фільтрів» гармонія постає після послідовної клопіткої роботи. Навіть тоді, коли старий світ – зруйновано, а новий – ще не збудовано. Навіть тоді, коли від дому відділяє океан. Навіть тоді, коли все потрібно почати спочатку» [2]. «Ісус сказав їм: „Не бійтеся“» (Євангеліє від св. Матвея 28, 8). 

            Ще понад 125 років тому українці Галичини, Буковини та інших районів Австро-Угорської імперії змушені були назавжди покинути рідні краї та податися в Канаду – долати безлюдні прерії. Іммігранти рушили за океан творити нове життя зі своєю християнською вірою. І ніколи їй не зрадили. Українська Церква є найдавніша у Східній Європі. Вона виникла 988 року, а 1037 року стала митрополією. Переселенці везли разом із своїм бідним майном Біблії, Євангелія, Молитовники, Псалтирі, Часослови, які з часом стали домашньою, або книжною реліквією, а потрапивши з часом до фондів церковних, публічних бібліотек чи народних домів – їх цінним надбанням. Сьогодні ці книги, надруковані в українських друкарнях, стали ідентифікуватися як пам'ятки давньої української культури: «Бог в усі ці тяжкі віки чужоземного поневолення зберіг високу духовість нашої Церкви» [2Степовик].

            У перші роки проживання переселенцям украй бракувало священиків, які пішки, не маючи власного житла, засобів для існування ходили з селища до селища, щоб правити богослужбу. Для неї хтось з українських піонерів надавав свою хатинку. Коли й її не було, бо жили іммігранти, в основному, в землянках, то богослужба правилася просто неба. Тому й стільки гіркого суму в закарбованих на сторінках журналів та календарів-альманахів спогадах перших переселенців до Канади за най злиденною, але батьківською домівкою, за традиційним відзначенням святкування християнських свят. Так, наприклад, у пам`яті Л. Лисака, як на екрані кінотеатру, кадр за кадром – передсвятковий похід сільських родин у ліс перед Великоднем для збирання життєдайного барвінку (див.: Лисак Л. Барвінковий Великдень // Жін. світ. Вінніпег, 1976. Ч. 4).

            До урочистого свята – Воскресіння Христова – Відділ зарубіжної україніки Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (далі – ВЗУ ІК НБУВ) підготував електронну книжкову виставку, де відбито святкування Великдня та підготовки до нього в українській діаспорі Канади; збереження спільнотою національних традицій: випікання пасок, фарбування яєць, відвідування служби в Церкві, відправи, пасхальні дзвони тощо. У своїх публікаціях канадські українці згадують і ситуації, типові для радянської України, де суворо карали за віру, за відвідування церкви. «Людинолюбність Христа і людинолюбність Церкви повинна була максимально враховувати уподобання не тільки більшості, але й малих груп, кожної окремої особи, приділяючи особливу увагу упослідженим і немічним: «прийдіть до Мене, усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою!» (Євангелія від св. Матвія, 11 :28)».

         Утім, для українських переселенців змінилися оточуюча обстановка, події та побут і, відповідно, до них трансформувалися атрибути Великоднього свята (див.: Сеньків І. Український Великдень // Жін. світ. Торонто, 1987. Ч. 4), але строго виконується ритуал Чистого (Страсного) четверга, що за три дні до Великодня, коли здійснюється очищення і духовне, і фізичне (див.: Бондаренко Г. Чистий четвер // Жін. світ. Торонто, 1995. Ч. 4. С. 11).

Десь два покоління покутян зберегли звичай паління вогнів (обряд «гріти діда») «Звичай такий їм батьки зо старого краю привезли, а вони тут продовжили. Інтересний він. Вони ніби римських воїнів нагадували – тих, котрі Христового Гробу в Єрусалимі стерегли» [1].

         І як заведено, служба в українських церквах (і православних, і католицьких) відбувається зі співом і читанням Євангелія; літургії Святого Іоана Золотоустого, літургії Святого Василія Великого. Митрополит Іларіон послідовно в своїх працях наголошує, що Боже слово в церкві має читатися тільки рідною мовою (див.: Іларіон. Рідна мова в Богослужбі – це Кирило-Методіївська ідея // Рідна Нива: календар на звичайний 1991 рік. Вінніпег, 1991. С. 114–115). Це особливо важливо для дітей іммігрантів, для справи їх національного виховання (див.: Кульчицький Ф. Про релігійно-моральне виховання дітей // Промінь. 1961. Ч. 3). «Бог ясно заявив Свою прихильність до єдності людей в усьому» [Степовик  ].

            Автори публікацій нагадують членам діаспори про давні традиції українського народу, зокрема про, т. зв., Шуткову неділю (Вербний тиждень), коли гілочки верби, що є символом перемоги життя над смертю, освячують у церкві (див.: Локоть В. З Великодніх звичаїв : (Шуткова неділя) // Жін. світ. Торонто, 1988. Ч. 4).

         У багатьох кореспонденціях, надрукованих у канадсько-українських журналах, ідеться про один із поширених народних звичаїв – писання писанок, чому ВЗУ ІК НБУВ було присвячено спеціальну електронну виставку [4].

         Із покоління в покоління передаються в діаспорному середовищі рецепти випічки паски (це дуже відповідальний і хвилюючий для господинь процес), яка має бути високої циліндричної форми, заввишки в два-три проміри (див.: «Куховарські поради» в журналах «Жіночий світ», «Промінь»).

         До великодніх пасок дуже подібний коровай. Форму великоднього обрядового хліба характеризує Г. Гордієнко, підкреслюючи, що цей виріб – низький, круглий; оздоблений кулінарними «прикрасами» у вигляді сонця, місяця, пташок та ін. (див.: Гордієнко Г. Обрядовий хліб // Жін. світ. Вінніпег, 1962. Ч. 6); що, крім цього, до церковних свят прийнято пекти й різні пироги (див. його ж: Хліб в українських обрядах // Жін. світ. Торонто, 1987. Ч. 10).

         У кожної господині свій рецепт випікання пасок, чим українські жінки охоче діляться з читачами журналів. Так, Л. Бризгун розкриває секрети виготовлення сирної паски (заварної), фігової бабки (паски) (див.: Куховарські поради // Жін. світ. Торонто, 1950. Ч. 3. С. 30, 31). Інша технологія – із записника І. Божок (Куховарські поради // Жін. світ. Вінніпег, 1954. Ч. 4) тощо.    Ці поради добре доповнюють рецепти народних страв на період посту (наприклад: Максимюк Г. Для наших господинь // Промінь. 1961. №3).

         При підготовці до урочистостей на Великдень чимало турбот випадає і на майстринь-вишивальниць, про що, зокрема, пише Л. Вацке (див.: Церковний гапт // Жін. світ. Торонто, 1981. Ч. 11/12), І. Зельська (див.: Українська вишивка в церкві // Жін. світ. Торонто, 1983. Ч. 4) та ін. Церковна вишивка (вівтарні рушники, рушники для ікон, обруси, ризи, хоругви, серветки тощо) – вид ужиткового мистецтва, де орнамент має забезпечити функціональне призначення для оформлення церкви, зберегти всі вимоги церковного уставу, врахувати бачення священика.

         В організацію та проведення релігійних свят значних зусиль докладають жіночі організації українського співтовариства, які діють при церквах (оздоблення храмів, збір коштів на ремонтні роботи, участь у формуванні обстановки й формування відношення до віри Христової в сім`ях українців тощо) (див.: Дорогами 40-річчя (1954–1994) / Ліга українок Канади (Едмонтон); зібр. матеріали, уклала і зредагув. Н. Таланчук. Едмонтон: [б. в.], 1994.).      

            «Людинолюбність Христа і людинолюбність Церкви повинна була максимально враховувати уподобання не тільки більшості, але й малих груп, кожної окремої особи, приділяючи особливу увагу упослідженим і немічним: «прийдіть до Мене, усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою!» (Євангелія від св. Матвія, 11 :28)» [1].

         Отже, свято Великодня в цьому воєнному році особливе для справжніх християн, оскільки не сльози радості, а сльози надії будуть в очах вірян і в Україні, і в Канаді – надії на завтрашній мирний тихий день, на чисте безракетне небо над пасками, що прийшли освятити віряни в урочистий день Христового Воскресіння.

Література

1. Степовик Д. В. Множинність і єдність // Київ. Старовина. 1993. №5. 1993. С. 2–12.

2. Стефʼюк І. Великдень у еміграції: погляд на традицію крізь призму роману Іллі Киріяка «Сини землі»http://bukcentre.cv.ua

3. Солонська Н. Г., Борисович Г. О. Історія української еміграції до Канади в споминах учасників подій. – URL : http://www.nbuv.gov.ua/node/6094

4. Солонська Н. Г., Борисович Г. О. Писанки – символ Великодня. – http://www.nbuv.gov.ua/node/5889

Бібліографічний список до електронної виставки

1. Біблія, або Книги Св. Письма Старого і Нового Заповіту : із мови давньоєвр. й грец. на укр. дослідно наново перекладена / пер. І. Огієнко. Toronto : The Canadian Biblelociety, 1962. 523 с. Шифр: 5104 укр.

2. Боднарук І. Радість Воскресіння // Жін. світ. Торонто, 1984. Ч. 4. С. 2–3. Шифр: жВЗУ ІК

3. Боднарук І. Свято тріюмфу Бога // Жін. світ. Торонто, 1990. Ч. 4. С. 2–3. Шифр: жВЗУ ІК

4. Бондаренко Г. Чистий четвер // Жін. світ. Торонто, 1995. Ч. 4. С. 11. Шифр: жВЗУ ІК

5. Великдень у Канаді // Рудницький Я. Матеріяли до українсько-канадійської фолькльористики й діялектології. Т. 1. Вінніпег : УВАН, 1956 (Print. by National Publ. Ltd). 281 c. – (Збірник заходознавства ; т. 3).

Шифр: Рудницький Я. Б. №23/1–4

6. Великодні звичаї // На сторожі культури : видано з присвяченням двадцятиліттю культурної праці Організації Союзу Українок Канади. Винипег  : Print. by Ukrainian Publ. Company of Canada, 1947. С. 79–80. Шифр: 9684 укр.

7. Великодній передзвін : писанки і поезії О. Лятуринської. Торонто : Вид. Організації українок Канади ім. О. Бесараб. Відділ Торонто, 1986. -83 с. Шифр: 7369 укр.

8. Власовський І. Живе слово : збірка духовних бесід на церковні свята й різні випадки. Ню Йорк : Укр. Православ. церква в США, Науково-богослов. ін-т, 1958. Ч. 1. [Б. м.] : [б. в.], 1958. 157 c. Шифр: 7332 укр.

9. Власовський І. Нарис історії Української Православної Церкви. Київ : Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату, 1998. Т. 1. [Б. м.] : [б. в.], 1998. 294 с.; Т.  2. [Б. м.] : [б. в.], 1998. 397 с.; Т. 3. [Б. м.] : [б. в.], 1998. 390 с.; Т. 4, ч.1. [Б.  м.] : [б. в.]; Т. 4, ч. 2. [Б. м.] : [б. в.], 1998. 416 с. 1998. 384 с.

Шифр: т. 1 – 5341 укр. т. 2 – 1840 укр. т. 3 – 1817 укр. т. 4 – 1841 укр.

10. Герус С. Богослуження Православної Церкви : підручник для недільних шкіл. Вінніпег : Вид. Укр. Греко-Правосл. Церкви в Канаді, 1956. 63 с. Шифр: 6846 укр.

11. Гордієнко Г. Обрядовий хліб // Жін. світ. Вінніпег, 1962. Ч. 6. С. 6–7. Шифр: жВЗУ ІК

12. Гордієнко Г. Хліб в українських обрядах // Жін. світ. Торонто, 1987. Ч. 10. С.  4–6. Шифр: жВЗУ ІК

13. Гримич М. Ізоморфність українського кулінарного фольклору в українсько-канадському та українсько-бразильському діаспорному середовищах // Етнічна історія народів Європи : зб. наук. пр. 2010. № 33. С. 4–9. Шифр: Ж70494

14. Гуменюк І. Мої спомини : до розвитку організаційного життя українців у Східній Канаді / передм. Г. Мазурик. Торонто : [б. в.], 1957. 61 c. Шифр: 7133 укр.

Зі змісту: Церковно-громадське життя.  – С. 15–16; Православна громада в Торонто. – С. 46– 47.

15. Дмитрів Н. Канадійська Русь // Українська канадіана : зб. матеріалів з історії українців Канади : у 4 т. Т. 1. Піонерський період / упоряд. В. Кіпіані, М. Гримич ; за наук. ред. М. Гримич. Київ, 2016. (Б-ка "Історичної правди". – С. 81–113.

Шифр: 10627 укр.

16. Дорогами 40-річчя (1954–1994) / Ліга українок Канади (Едмонтон) ; зібр. матеріали, уклала і зред. Н. Таланчук. Едмонтон : [б. в.], 1994. 52 с. Шифр: ВА799689

17. Зварич П. На перший Великдень у Канаді (з нагоди 55-ої річниці нашого приїзду до Канади в квітні 1900 року, на самий Великдень) // Рідна нива : ілюстрований календар на звичайний рік, 1955. Виннипег. Манітоба : Вид. Спілка Укр. Православ. Церкви в Канаді, 1955. С. 90– 94. Шифр: 11232 укр.

18. Зельська І. Українська вишивка в церкві // Жін. світ. Торонто, 1983. Ч. 4. С.  9–10. Шифр: жВЗУ ІК

19. Іларіон, митр. Біблійні студії : богословсько-іст. нариси з духової* культури України. Т. 1. Вінніпег : Наша культура, 1963. 287 с. Шифр: 9814 укр.

20. Іларіон, митр. Любімо свою українську православну церкву : ідеологія Української Православної церкви. Вінніпег : [б. в.], 1966. 43 с. (Християнська бібліотечка / Видає " Віра й культура " ; ч. 7). Шифр: 9752 укр.

21. Іларіон, митр. Мої проповіді. Ч. 1 / Ін-т дослідів Волині. Вінніпег : Волинь, 1973. 186 с. Шифр: 13714 укр.

Зі змісту: Бережімо все своє рідне! (Бережімо свої рідні звичаї. Бережімо свою Віру й Церкву. Любімо свій рідний народ. Любімо свою рідну землю. Бережімо свою рідну мову. Бережімо свої рідні пісні. Бережімо свою рідну одежу. Горе зрадникам всього рідного!). С. 123–129.

22. Іларіон, митр. Рідна мова в Богослужбі – це Кирило-Методіївська ідея // Рідна Нива : календар на звичайний 1991 рік. Вінніпег, 1991. С. 114–115. Шифр: 9593 укр.

23. Іларіон, митр. Українська культура і наша церква : ідеологія Української Православної Церкви : життєпис / передм. С. Кіцюка ; Ін-т дослідів Волині. 3-е вид. Вінніпег : Накладом Т-ва "Волинь", 1991. 84 с. Шифр: 11968 укр.

24. Іларіон, митр. Хрест і Воскресіння : Голгофська поема. Холм : Свята Данилова Гора, 1943. 108 с. Шифр: 540 укр.

25. Іоанн Златоуст, св. Літургія... Іоанна Златоустаго / уклад. Іоанн Златоуст  = Літургіа, иже в святых отца нашего Іоанна Златоустаго, с службами Богородицы, и о усопших, удобнійшаго ради употребленія при напечатаніи того же Літургіаріона изятая. Почаїв : Друк. Успен. монастиря, [1765]. [1]–[4], 149–171, [1]–[4] арк. ; 2. Літургія Іоанна Златоуста. Шифр: Кир.2395п(2) (НБУВ)

26. Килимник С. Кінський великдень // Килимник С. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні. Вінніпег : Тризуб, 1963. (Пр. Ін-ту дослідів Волині). С. 139–141. Шифр: 11192 укр.

27. Киріяк І. Сини землі : повість з укр. життя в Канаді. Вінніпег : Тризуб, 1973. Т. 1. 2-ге вид. 1973. XV, 391 с. Т. 2. 2-ге вид. 1973. 359 с.

Т. 3. 2-ге вид. 1974. 363 с. Шифр: В342935/Т. 1–3

28. Лисак Л. Барвінковий Великдень // Жін. світ. Вінніпег, 1976. Ч. 4. С. 4–5. Шифр: жВЗУ ІК

29. Кульчицький Ф. Про релігійно-моральне виховання дітей // Промінь. 1961. Ч.  3. – С. 14–15. Шифр: жВЗУ ІК

30. Куховарські поради // Жін. світ. Торонто, 1950. Ч. 3. С. 30, 31.

Зі змісту: бабка звичайна, бабка дешева, паска, срібний торт. Практичні вказівки для печеня бабок, сирна паска (заварна), фігова бабка (паска) / подала Л. Бризгун. Шифр: жВЗУ ІК

31. Куховарські поради // Жін. світ. Вінніпег, 1954. Ч. 4. С. 24.

Зі змісту: українська паска з сира, бабка бішкотова, сирник, «пляцок» із сиром  / подала І. Божок. Шифр: жВЗУ ІК

32. Куховарські поради // Жін. світ. Торонто, 1986. Ч. 4. С. 20.

Зі змісту: Сирна паска / подала Іванна Яців. Шифр: жВЗУ ІК

33. Локоть В. З Великодніх звичаїв : (Шуткова неділя) // Жін. світ. Торонто, 1988. Ч. 4. С. 3–5. Шифр: жВЗУ ІК

34. Лящинська С. Великодні обряди і їх жрекиня // Промінь. 1987. С. 3–4. Шифр: жВЗУ ІК

35. Максимюк Г. Для наших господинь // Промінь. 1961. №3. С. 28–29. Шифр: жВЗУ ІК

36. Малицький О. Українська католицька церква в Альберті // Західньоканад. зб. Ч. 4. Едмонтон : The Shevchenko Scientific in Canada, 2000. 488  с. / Канад. НТШ  ; т. 38). – С. 119–137.

Шифр: 11586 укр.

37. Михаїл, митр. Месія Христос-спаситель світу : світова епопея. Ч. 2. Торонто : [б. в.], 1953. 79 с. Шифр: 3705 укр.

38. Огієнко І. І. Українська церква : нариси з історії Української Православної Церкви: у 2 т. / ред. С. Ярмусь. 2-ге вид., поправ. й доп. Вінніпеґ : Консисторія УГП Церкви в Канаді, 1982. 366 с. Шифр: 2969 укр.

39. Святе Євангеліє. 2-ге вид. Київ : Вид. відділ УПЦ Київ. Патріархату, 2006. 536  с. Шифр: ВА678240

40. Святочні і церковні справи // Калєндар Українського Голосу на звичайний рік 1947. Вип. 30. Винипег, Ман[ітоба] : Укр. Вид. Спілка, 1947. 147 с. С. 3–31. Шифр: 11377 укр.

41. Святочні і церковні справи та калєндаріюм // Калєндар Українського Голосу на ювілейний 1950. Річник 33. Вінніпег : [б. в.], 1950. С. 3–31. Шифр: 13379 укр.

42. Сеньків І. Український Великдень // Жін. світ. Торонто, 1987. Ч. 4. С. 2–4. Шифр: жВЗУ ІК

43. Служби божі на Страсний четвер, пятниця, субота й Великдень. Вінніпег : Вид. Консисторії Укр. греко-православ. церкви в Канаді, 1976. 71 с. Шифр: 8895 укр.

44. Смачного // Жін. світ. Торонто, 1993. Ч. 4. С. 39–40.

Шифр: жВЗУ ІК

45. Смерека В. Христос вокрес! : повість на основі дійсних подій із днів жорстокого переслідування Української Православної Церкви большевиками  / В. Смерека. Торонто : Вид-во оо. Василіян, 1970. 133 с. Шифр: 3108 укр.

46. Сніп : укр. декляматор. Т. 1, ч. 2. Деклямації на Новий рік. На Великдень. На Святомиколаївські вечері. На Різдво. На Свято книжки. Вінніпег : Накладом і друком "Укр. голосу", 1937. 111 с. Шифр: 10853/2 укр.

47. Стечишин С. Мистецькі скарби українських вишивок / Союз українок Канади. Винипег : Print. by Trident Press Ltd., 1950. 135 c. Шифр: 7044 укр.

Зі змісту: Церковні прикраси. С. 83–93; Писання і крашення писанок. С.  129–135.

48. Стус С., о.Свята Православної церкви / пер. з англ. Л. Фарини-Бриджис ; Колегія Союзу українок Канади. Едмонтон : Вид. СУК. З фундації ім. Н. Кобринської, 1983. 102 с. / редагує Колегія Союзу Українок Канади). Шифр: 10923 укр.

49. Смачного // Жін. світ. Торонто, 1992. Ч. 4.  С. 30–31.

Зі змісту: our easter traditions, traditional easter breakfast, paska, babka, icing for babka (наші великодні традиції, традиційний великодній сніданок, паска, бабка, глазур для бабки). Шифр: жВЗУ ІК

50. Смачного // Жін. світ. – Торонто, 1993. Ч. 4. С. 39–40.

Шифр: жВЗУ ІК

Зі змісту: easter breakfast menu, Paska using a food processor, uncooked cheese paska, easter syrnyk, kyshka (blood sausage), studenetz, easter macaroni, beet and horseradish relish (меню пасхального сніданку, паска, виготовлена з допомогою кухонного комбайну, паска сирна, великодній сирник, кишка (кров'яна ковбаса), студенець, великодні макарони, буряк і хрін);

51. Смачного // Жін. світ. Торонто, 1987. Ч. 4. С. 28–29.

Шифр: жВЗУ ІК

Зі змісту: Великодня бабка, паска, печений сир, бурячки з хріном, кишка, studenetz  – jellied meat, stuffed marinated and glazedham (заливне м’ясо, фарширована маринована та глазурована шинка).

52. Смачного // Жін. світ. Торонто, 1994. Ч. 4.  С. 40.

Шифр: жВЗУ ІК

Зі змісту: сирник на велику тортівницю (галицький), сирна паска з Волині, сирець з Югославії (від Евфимії), babka;Українська господиня

53. Українське дошкілля : зб. вихов. матеріялів для укр. родин і дит. садків  / оформ. Р. Багаутдінов ; ред. Я. Чумак ; мист. оформ. : Е. Козак, В. Курилик, М. Левицький. В. Кондратюк і Рем. Торонто : Добра книжка, 1977. 472 с.

Зі змісту: Великдень. – С. 278–294; Христос і українські діти. – С. 294–306; Отче наш. – С. 306–342. Шифр: 9042 укр.

54. Українська канадіана : зб. матеріалів з історії українців Канади / упорядк. В. Кіпіані, М. Гримич ; НДІ українознавства МОН України. Т. 1. Київ : Дуліби, 2016. 287 с. (Б-ка «Іст. правди»). Шифр: В356485/1

55. Чи зерно української душі збережеться в Канаді? // Жін. світ. Торонто, 1992. Ч. 9. С. 1. Шифр: жВЗУ ІК

56. Церковний гапт / подала Л. Вацке // Жін. світ. Торонто, 1981. Ч. 11/12. Шифр: жВЗУ ІК

57. Юдкін І. Книга про культуру українців у Канаді // Нар. творчість та етнологія.  1994. №5/6. С. 80–83. Шифр: Ж27482

58. Я. З. Культура нашого традиційного побуту // Жін. світ. Торонто, 1981. Ч. 11/12. С. 1. Шифр: жВЗУ ІК

59. Liatyrynska O. The Easter Egg / H. Mazurenko (transl.) // Жін. світ. Торонто, 2003. Ч. 12. С. 22–23. Шифр: жВЗУ ІК

 Довідкові видання

1. Божественна літургія св. Йоана Золотоустого. Львів : Монастир Монахів Студитського Уставу : Вид. від. "Свічадо", 1999. 63 с. Шифр: АО260229

2. Ведель А. Божественна літургія Іоанна Золотоустого та 12 духовних концертів  / ред.          В. Колесник ; Укр. муз. т-во Альберти [та ін.]. – Київ [та ін.], 2000. – 384 с. – (Шедеври української класичної хорової музики). Шифр: ВС41601

3. Великдень : звичаї, обряди, страви / авт.-упоряд. Я. Музиченко. Вид. 2-ге, виправл. Львів : Свічадо, 2011. 159 с. Шифр: ВА739642

4. Вербенець О. Манько В. Великодній кошик. Обряди і страви Великодніх свят. Львів : Свічадо, 2010. 248 с. Шифр: ВА724239

5. Від Різдва до Воскресіння : [колядки та щедрівки, веснянки та гаївки] / упоряд. Г. Басюк. Тернопіль : Яблуко, 2009. 175 с. (Серія книг "Золота сотня"). Шифр: АО267329

 

 

6. Груца В. В. Святе таїнство покаяння у світлі Христового Воскресіння : розуміння сповіді в Українській Греко-Католицькій Церкві / пер. з нім. О.  Конкевич. Львів : Скриня, 2013. 297 с. (Пер. : Das Sakrament der Buße im Licht des Osternglaubens / Wolodymyr Hruza. Innsbruck, 2008). Шифр: ВА761834

7. До тисячоліття Української Православної Церкви : корот. хрон. довід. 988–1988. Вінніпег : Вид. Голов. ювіл. ком. УПЦ, 1987. 29 c. Шифр: 9832 укр.

8. Дзира О. Українці в Канаді : суспільно-політичне становище в контексті імміграційної політики 1918–1939 рр. / наук. ред. Т. Д. Антонюк ; НАН України, НБУВ. Київ : НБУВ, 2020. 259 с. Шифр: ВС68732

9. Дойл К. Історія Великодня : [пер. з англ.] / худож. Д. Хейсом. Київ : Укр. Біблейн. Т-во, 2017. 29 с. Шифр: Р132907

10. Дорошенко Д. Православна церква в минулому й сучасному житті українського народу. Берлін : Р. Б., 1940. 69 с.

Шифр: 764 укр.

11. Євангеліє учительне = Євангеліє учителное, албо казаня на кождую неділю и свята урочистыі. – Київ : Друк. КПЛ, 1637. – [18], (або [16]), 1031 с. : іл. ; 2°.

Шифр: Кир.4646п ; Кир.5184п НБУВ

12.Еванс Крейґ А., Н. Т.Райт. Ісус. Останні дні : Що насправді сталося / за ред. Троя А. Міллера ; [пер. з англ. О. Гладкого]. Львів : Свічадо, 2021. 146, [2] с. (пер.: Jesus, The Final Days: What Really Happened / Craig A. Evans, N. T. Wright. 2009). Шифр: ВА855064

13. Каленіченко Л. І. Великдень – свято свят : [довід.]. Вінниця : Твори, 2020. 63  с. Шифр: ВА849365

14.Кірєєва Р. П., Карий В. М. Українці в краю кленового листка. Снятин : ПрутПринт, 2004.

15. Клід І. О. За тиждень – Великдень  : нар. традиції та практ. поради. Тернопіль  : Підручники і посібники, 2013. 112 с. Шифр: ВА769437

16. Ковалів П. Українське православіє та його основні ознаки. Bound Brook ; New York : Укр. православ. церква в США, 1971. 14 c. Шифр:11218 укр.

17. Кудрик В. Маловідоме з історії Греко-Католицької Церкви. Вінніпеґ, Манітоба : Тризуб, 1952. Т. 2. 1955. 286 c.; Т. 3. 1955. 252 с. Шифр: В343427/Т. 2,3

18. Лужецький І. о. Ісус з Назарету : міт чи спаситель? / супров. слово авт. Мец : Накладом автора, 1981 (Кооп. друк. "Ціцеро"). 420 с. Шифр: 6490 укр.

19. Мистецькі атрибути Великодніх свят : кат. / "Дивосвіт народного мистецтва", регіон. виставка нар. мистецтва ; [авт. тексту та упоряд. В. В. Слобода ; фот. О. О. Шпака]. Дніпропетровськ : Ліра, 2012. 30 с. Шифр: Р128377

20. Молитвослов = Молитвослов в немже чин часов церковных и прочих спасителных моленїй, с тропарами, и кондаками, воскресными, дневными, святы Четыредесятницы, и Пятдесятницы, с Місяцословом, и с приложенїем на кійждо день римскаго календара святых, восхода же и захода солнечнаго на весь год, с Пасхалїею зрячою. Почаїв : Друк. Успен. монастиря, 1793. [16], 548  арк. ; 8°.

Шифр: Кир.1654п (НБУВ)

21. Липківський В. Історія Української Православної Церкви. Розд. 7. Відродження Української церкви / вступ і замітки С. Савчука. Вінніпег : Фундація Івана Грищука, 1961 (З друк. Trident Press) . LXXXVIII, 181  с. Шифр: 5977 укр.

22. Матвєєва Н., Головобородько А. Святі і свята України : календар церковних свят і народних традицій. Словник-довідник. Київ: Укр. центр. дух. культури, 1995. 238 с. Шифр: ВА565649

23. Мулик-Луцик Ю. Історія Української Греко-Православної Церкви в Канаді. Т.  3. Українська Греко-Православна Церква в Канаді в юрисдикції митрополита Германоса / Фонд св. Володимира. Вінніпег : Екклезія, 1987. 728 с. Шифр: 8879 укр.

24. Мулик-Луцик Ю. Історія Греко-Православної Церкви в Канаді. Т. 5. Український єпископат в Європі під час і після II світової війни й утворення архиєпархії в У.Г.-П.Церкви в Канаді / обкл. М. Онуфрійчук-Сокульської. Вінніпег : Екклезія, 1991. VII, 542 с. Шифр: 10999 укр.

25. Мулик-Луцик Ю. Історія Української Греко-Православної Церкви в Канаді. Т.  6. Установлення митрополії Української Греко-П. Равославної Церкви в Канаді і обрання Митрополита Іларіона її першим первоієрархом. Вінніпег : Екклезія, 1992. XVI, 647 с. Шифр: 11000 укр.

26. Огієнко І., Ярмусь С. Дещо з приводу Великого Ювілею Православних Українців : 988–1988 : зб. ст. Вінніпег : Екклезія, 1990. 95 с. Шифр: ВА600209

27. Писанкарство : традиції та сучасність / Держ. акад. кер. кадрів культури і мистецтв, Укр. центр культ. досліджень ; упоряд. Н. В. Кірєєва. Київ : [б. в.], 1998. 31 с. Шифр: ФПУ/№666

28. Православна віра єдиної, святої, соборної й апостольської церкви : послання східних патріярхів / з передм. митр. Іларіона. Вінніпег : Укр. наук. православ. богослов. т-во, 1957. 200 с. Шифр: 6843 укр.

29. Саніна І. Л. Великодня кулінарія. Харків : Аргумент Принт, 2013. 43 с. (Найкращі рецепти) (Смачного). Шифр: Р123828

30. Свята і дні, пов`язані з муками, смертю та воскресінням Ісуса Христа // Свято з неба : оповідання з книг Старого і Нового Заповітів / переклав Ю. Редько. Київ, 1992. С. 225.

31. Свята Пасха, або Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа // Короткі відомості про свята православної церкви / уклали протоієрей О. Кислашко, ієрей Я. Кислашко ; Укр. Православ. Церква Київ. Патріархату. Київ, 1993. С.  7–9. Шифр: ВА566770

32. Сіромський Р. Питання багатокультурності та збереження національної ідентичності канадських українців у дослідженнях Ярослава Рудницького // Міжнародні зв’язки України : наук. пошуки і знахідки : міжвідом. зб. наук. пр. 2009. Вип. 18. С. 285–292. Шифр: Ж68306

33. Служба в День Світлого Воскресіння Христового (Великдень) / Українська Автокефальна Православна Церква. Лондон : Ген. Церк. Упр-ня У.А.П.Ц. в В. Британії, 1952. 18 с. (Серія церковних служб на великі свята). Шифр: Э372.27/ С-491

34. Солонська Н Г. Християнська основа життя і діяльності українських жінок Канади: аналіз відбиття в іммігрантській пресі // Православ’я в Україні: зб. за матеріалами Міжнар. наук. конф. «Роль святих жінок в поширенні християнства»: До 1100-річчя з дня мученицької кончини в Тетіні святої Людмили, княгині Чеської (†921) (Українська Православна Церква; Київ. православ. богослов. акад.; Київ. Трьохсвятител. дух. семінарія Укр. Греко-Католицької Церкви; НАН України, Ін-т укр. археогр. та джерелознавства ім.  М. С. Грушевського; Посольство Чеської Республіки в Україні; Т-во «Свята Людмила 1100 років»; М-во культури України, Нац. заповідник «Софія Київська»).

35. Солонська Н. Г. Українська Православна Церква і створення єдиного релігійного простору для українських поселенців Канади (за матеріалами календаря-альманаху «Рідна Нива») // Православ’я в Україні : зб. матеріалів VI Міжнар. наук. конф. Київ, 2016. С. 796–807.

36. Солонська Н. Г. Християнизація : історія і сучасність // Вісн. Кн. палати, 2013, № 8. С. 50–51. Шифр: Ж15184

37. Тріодь постова. Київ : Вид. відділ УПЦ Київ. Патріархату, 2002. 696 с. Шифр: СО24759

38. Трофимлюк О., прот. Про переступку та відступку євангельських та апостольських читань на літургії /      прот. О. Трофимлюк // Тр. КДА. – 2013. – № 12. – С. 163–166. Шифр: Ж6297/А

Відбито залежність      річного порядку читань Св. Писання від часу Пасхи. Умовний поділ на три періоди: «1) Тріоді квітної          (від Пасхи до П`ятидесятниці) – читання Євангелія від Іоана; 2) Період від П`ятидесятниці до неділі      після Богоявлення (тридцять три тижні) – читання Євангелія від Матвея (17 тижнів) і Луки (16       тижнів); 3) Тріоді постової (три підготовчі до святої Чотиридесятниці тижні та сім тижнів Великого          посту разом зі Страсною седмицею) – у суботні та недільні дні перевага читань Євангелія від Марка,   яке у попередній період читалося лише у будні дні. Євангеліє від Матвея – читання до свята   Воздвиження, а з понеділка після Неділі по Воздвиженні (період з    28 вересня) / 3 жовтня за н. ст.) – початок читань Євангелія від Луки, незалежно від того, яка Неділя      після П`ятидесятниці це буде» (с. 163).

39. Українська Православна церква в Канаді : протокол надзвичайного собору, 21–22 жовт. 1989 р. Вінніпег : Вид. консисторії УПЦК, 1990. 26 ; 7 с. Шифр: 9849 укр.

40. Хомчук О. Українська Православна Церква у XX столітті на чужин . [Б. м. : б. в.], [2000]. 31 с. Шифр: 13452 укр.

41. Ярмусь Ст. Досвід віри українця : вибр. тв. / С. Ярмусь ; [упоряд. і авт. аналіт. післяслово А. Колодний]. Київ : Світ знань, 2002. 496, XII с. Шифр: Онищенко О. С. ВА997

42. Ярмусь Ст. Духовність українського народу : короткий орієнтаційний нарис / передм. Ю. Мулик-Луцик. Вінніпег : Волинь, 1983. 227 с. (Ін-т дослідів Волині  ; ч. 51). Шифр: ВА600218

43. Ярмусь Ст. Релігії світу, культура і Християнське Православіє / С. Ярмусь. Вінніпег : Місійний відділ при консисторії УГП Церкви в Канаді, 1981. 45 с. Шифр: Э23(0)/ Я-7

Веб-ресурси

1. Апостоли і Євангелія на неділі, празники і дні святих цілого року, після уставу святої греко-католицької церкви. Вінніпег : Руська книгарня, [б. р.]. 296 c. – URL : https://diasporiana.org.ua/religiya

2. Біланюк П. Українська церква, її сучасне й майбутнє. Торонто : Ком. Обряду Оборони і Традицій Укр. катол. Церкви в Канаді та З. Д. А. 66 с. – URL : https://diasporiana.org.ua/religiya

3. Вайт Е. Г. Терпіння і Муки Христа за Спасіння людського роду. Варшава : Полігльот, [Б. р]. – URL  : https://diasporiana.org.ua/religiya

4. Великдень в Канаді. – URL : https://ukrainianpeople.us/%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C-%D0%B2-%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D1%96/

5. «Великдень і Воскресіння : подорож від страху до радості і надії». Великоднє послання ієрархів УГКЦ в Канаді. – URL  : https://synod.ugcc.ua

6. Великдень у Канаді. – URL : https://ua.immigrant.today/canada/18552-velikden-u-kanad.htm

7. Великдень у 16 країнах світу: традиції святкування. – URL : https://businessvisit.com.ua/uk/blog/velikden-u-16-krayinah-svitu-traditsiyi-svyatkuvannya/

8. Великдень 2022 : цікаві факти про одне з найбільших християнських свят. – URL : https://tsn.ua/ukrayina/velikden-2022-cikavi-fakti-pro-odne-z-naybilshih-hristiyanskih-svyat-2021623.html

9. Великдень. Святкування та народні звичаї Великодні традиції у Канаді. – URL  : https://beztabu.net/velikodni-tradiciyi-u-kanadi_n17704

10. Великоднє привітання Світового Конгресу Українців. – URL : https://uali.info/wp-content/uploads/2020/08/UWC-Bulletin-5-2020.pdf

11. Великодні листівки. – URL : https://svitua.org/2020/04/24/velykodni-lystivky-ukrayinskoyi-diaspory/

12. Великодні традиції у Канаді. – URL : https://beztabu.net/velikodni-tradiciyi-u-kanadi_n17704

13. Верн М. Житє Ісуса Назаретянина. Вінніпег : Україна, 1919. 48 с. – URL : https://diasporiana.org.ua/religiya

14. Військові капелани Канади та США проведуть Великдень у колі українських бійців.  – URL : https://portal.lviv.ua/news/2017/04/13/viyskovi-kapelani-kanadi-ta-ssha-provedut-velikden-u-koli-ukrayinskih-biytsiv

15. Голова МЗС Канади привітала українців з Великоднем. – URL :  https://ukraine.segodnya.ua/ua/ukraine/glava-mid-kanady-pozdravila-ukraincev-s-pashoy-1261288.html

16. Дмитрів Н. Руська паска й французький ксьондз (Образок з життя емігрантів)  // Хрестоматія з української літератури в Канаді. 1897–2000. Едмонтон, 2000. С. 171–173. – URL: https://tsdazu.archives.gov.ua/wp-content/uploads/2021/10/sndtc5a7.pdf

17. Дозвольмо Христовому мирові перемогти! Великоднє послання Папи Франциска. – URL  : https://www.vaticannews.va/uk/pope/news/2022-04/urbi-et-orbi-velykden-2022.html

18. З «Нового краю». Листи українських емігрантів з Канади / зібр. і упорядк., передм. О. І. Сич. Едмонтон : Вид-во Канад. ін-ту укр. студій. Альберт. ун-ту, 1991. 66 с. . – URL : https://diasporiana.org.ua

19. Зауер Е. Тріюмф Розп’ятого / з нім. пер. прот. Д. Марійчук. Вінніпег ; Гартфорд : Християн. вид-во “Дорога Правди”, 1978. 236 с. – URL : https://diasporiana.org.ua/religiya

20. Іларіон, митр. Хвалімо Бога українською мовою! Вінніпег : Віра й культура, 1962. 63 с. – URL : https://diasporiana.org.ua/religiya/ilarion-mytr-hvalimo-boga-ukrayinskoyu-movoyu/

21. Іларіон, архієп. Хрест і Воскресіння : Голгофська поема. Холм : Свята Данилова Гора, 1943. 108 с. – URL : https://diasporiana

22. Іларіон, архієп. Як жити з Христом у світі. Великодні пассійні слова. Холм : Свята Данилова Гора, 1943. 104 с. – URL : https://diasporiana.org.ua

23. Лідер Конгресу українців Канади з нагоди Великодня звертається до українців. – URL : https://ukr.media/culture/300563/

24.  Лужецький І., о. Отче наш. Роздуми над Господнею молитвою. Т-во священиків Андрея Святого. Європ. обл. 292 с. – URL : https://diasporiana.org.ua

25. Найбільше людей у церкві на Різдво та на Пасху, – капелан з Канади. – URL  : https://galinfo.com.ua/news/naybilshe_lyudey_u_tserkvi_na_rizdvo_ta_na_pashu__kapelan_z_kanady_257487.html

26. Монети, які увіковічнили українську писанку : що відомо. – URL : https://vechirniy.kyiv.ua/news/52379/

27. П. П., прот. Нерукотворний образ Господа Ісуса Христа. Варшава : Друк. синодальня. 4 с. – URL  : https://diasporiana.org.ua/religiya/p-p-prot-nerukotvornyj-obraz-gospoda-isusa-hrysta-djvu/

28.Пам’ятник українській писанці у Канаді. – URL : http://mandrivnikl.blogspot.com/2015

29. Писанка для України : канадійка українського походження популяризує писанкарство по всьому світу. – URL : https://ukrainian.voanews.com/a/pysanka_dlya_ukrainy/5891030.html

30. Писанка – символ Великодня. – URL : https://odeku.edu.ua/pysanka-symvol-velykodnya/

31. Служба в день Світлого Воскресіння Христового (Великдень) і на П’ятидесятницю (*Зелені Свята). Лондон : Ген. Церк. Упр-ня УАПЦ у Великій Британії, 1964. 39 с. – URL : https://diasporiana.org.ua/religiya

32. Стефʼюк І. Великдень у еміграції : погляд на традицію крізь призму роману Іллі Киріяка «Сини землі». – URL  : http://bukcentre.cv.ua/index.php

33. Ткаченко О. Традиції та звичаї Великодня : як з’явилося свято та як його відзначають у різних країнах. – URL :  https://persha.kr.ua/news/120354-tradytsiyi-ta-zvychayi-velykodnya-yak-z-yavylosya-svyato-ta-yak-jogo-vidznachayut-u-riznyh-krayinah/

34. Пастирське послання єпископів Української Католицької Церкви Канади з нагоди світлого празника Воскресіння Господнього Великдень і Воскресіння: подорож від страху до радості і надії. – URL : https://synod.ugcc.ua/data/velykden

35. Писанка для України : канадійка українського походження популяризує писанкарство по всьому світу. – URL: https://ukrainian.voanews.com/a/pysanka

36. Писанкові шедеври XXI століття представили в Канаді. – URL : https://rukotvory.com.ua/info/pysankovi-shedevry-xxi-stolittja/

37. Пояснення дванадцяти празників і Воскресення Господнього (з ілюстраціями). Торонто, 1977. 59 с. – URL : https://diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/25910/file.pdf

Зі змісту: Благовіщення Пресвятої Богородиці. – С. 15–18; Воскресення Господа нашого Ісуса Христа. – С. 36–39; Вознесення  Господнє. – С. 41–42.

38. Ріцціоті Дж. Життя Ісуса Христа. Рим : Укр. Катол. Ун-т ім. Св. Климента Папи. (Пр. Греко-Катол. Богослов. Акад.), 1979. 710 с. – URL : https://diasporiana.org.ua/religiya/943-ritstsioti-dzh-zhittya-isusa-hrista/

39. Саме на Великдень, 24 квітня, розпочався другий місяць героїчного спротиву українців Рівно. 60 днів Україна сам на сам дає відсіч. – URL : https://www.facebook.com/watch/?v=821966072107603

40. Солонська Н. Г., Борисович Г. О. Писанки – символ Великодня. – URL : http://www.nbuv.gov.ua/node/5889

41. Українські канадці вітають з Великоднем. – URL :  https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/2437873-ukrainski-kanadci-vitaut-z-velikodnem-i-obicaut-pidtrimuvati-ukrainu.html

42. Українські традиції на Великодні свята. – URL : https://rivne1.tv/news/89108-ukrainski-traditsii-na-velikodni-svyata

43. Українці східного обряду, що проживають у різних країних світу, відзначили Великдень. – URL  : https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/2691211-ukrainci-shidnogo-obradu-po-vsomu-svitu-vidznacili-velikden.html

44. Федорів Ю., о. Обряди української церкви. Історичний розвиток і пояснення. Рим ; Торонто : Пр. Укр. Богослов. Наук. Т-ва, т. 1. З фондів Канадсько-Укр. Бібл. Центру Запоріз. обл. унів. наук. б-ки. 282 с. – URL  : https://diasporiana.org.ua/religiya/17390-fedoriv-yu-o-obryadi-ukrayinskoyi-tserkvi-istorichniy-rozvitok-i-poyasnennya/

45.Христос воскрес! Воістину воскрес. Воскресне й Україна! – URL : https://nmuofficial.com/news/hrystos-voskres-voistynu-voskres-voskresne-j-ukrayina/

46. Чумак Я. Євангельські притчі Ісуса Христа. [Б. м.], 1938. 32 с. – URL : https://diasporiana.org.ua/religiya

47. Шевчук М. Шляхом віри. Українське Тисячоріччя. Торонто : Сестри Служебниці Непорочної Діви Марії, 1987. 73 с. – URL : https://diasporiana.org.ua/religiya

48. Як святкують Великдень українці у Канаді. – URL : https://www.youtube.com/watch?v=igBqzvWzprw

                                          Електронну виставку підготовлено:

                     Солонська Н. Г., канд. іст. наук, с. н. с. ВЗУ ІК НБУВ                       Борисович Г. А., м. н. с. ВЗУ ІК НБУВ

Контактна інформація