УКРАЇНСЬКІ ХРАМИ І МОНАСТИРІ. Заснування, будівництво та устрій. Тематична виставка Універсального підсобного фонду Відділу комплексного бібліотечного обслуговування

Наша Батьківщина багата на славетні святі місця — храми, лаври і монастирі, протягом багатьох століть вони були для українців не лише носіями духовності, культури, мистецтва, науки і освіти, а й осередками розради і допомоги, до яких вони зверталися зі своїми бідами, прагненнями та сподіваннями на краще життя. 

Прояснений світлом Христової Благодаті, український народ створював святині, які прославляли його талант далеко за межами колишньої імперії. Унікальні архітектурні шедеври назавжди залишалися свідками таланту нашого народу, його естетичної невичерпності.

Українські монастирі — пра­давні центри духовності, культури, мистецтва, науки й освіти нашого народу. Вони також є визначними архітектурними ансам­блями, з якими пов’язана історія України та окремих її регіонів. 

З багатьма святими місцями пов’язано чимало історичних подій країни, діяльність її відомих особистостей. Адже частина храмів і монастирів була заснована з волі князів, гетьманів та видатних просвітителів. Попри всі негаразди — війни, пожежі, століття гонінь та занепаду — більшість святих місць України вдалося зберегти від руйнації та відродити. 

Йдучи до джерел національної традиції, припадаємо до найдавніших з них, до перших православ­них святинь України-Русі: Святої Софії, Києво-Печерської лаври, інших монастирів Києва, Чернігова, Волині, Галичини, Поділля, Криму, Полтавщини й Донеччини. Звертаємося до цих національних святинь, шукаючи тут втілення сенсу буття, мудрості минулих поколінь. 

І якщо київські святині, такі як: Софіївський Собор - головний храм Київської Русі, місце поховання великих князів київських і колишня резиденція київських митрополитів. Історія православного комплексу бере свій початок в першій половині XI століття, коли Ярослав Мудрий звів собор у візантійському стилі. Храм неодноразово розширювався та перебудовувався, поки, на початку XVIII століття, не набув рис українського бароко. З 1638 по 1786 рік при соборі діяв монастир, будівлі якого збереглися до нашого часу. В Софії Київській можна побачити 3000 квадратних метрів справжніх середньовічних фресок, 260 квадратних метрів мозаїк і настінні написи, серед яких автограф Володимира Мономаха; Михайлівський Золотоверхий монастир - головний храм якого став кафедральним собором об’єднаної Православної Церкви України. Оригінальний Михайлівський собор з’явився в 1108–1113 роках завдяки київському князю Святополку Ізяславичу. Тоді ж була заснована православна обитель. Собор отримав назву Золотоверхий тому, що він став першим храмом Києва з позолоченим куполом. Після реконструкцій проведеної у XVIII столітті середньовічна споруда набула рис українського бароко. В радянські часи храм був зруйнований, та відбудований в 1997-1998 роках. На мурах Михайлівського Золотоверхого монастиря знаходиться Стіна пам’яті загиблих захисників України; Києво-Печерська лавра - найбільший і найдавніший православний монастир України, заснований в 1051 році ченцем Антонієм, який оселився в печері на березі Дніпра. Унікальний архітектурний ансамбль лаври завершив формуватися в кінці XIX століття. Головний храм монастиря – Успенський собор, закладений в XI столітті в візантійському стилі та перебудований в XVII столітті в стилі українського бароко. Храм був зруйнований в радянські часи і відбудований в 1998-2000 роках. 96-метрова Велика лаврська дзвіниця є найвищою точкою Києва. На території монастиря знаходиться декілька музеїв. Великою популярністю у туристів користуються підземелля лаври; Володимирський собор - мальовничий і пишний православний храм, виконаний в неовізантійському стилі. Побудований собор в 1862-1882 роках. Споруда вирізняється чудовим зовнішнім та внутрішнім оздобленням. Її фасад прикрашають аркові вікна і ажурна ліпнина, а внутрішні склепіння розписані яскравими тематичними фресками, над якими працювали Михайло Врубель, Віктор Васнецов та інші прославлені художники. До створення об’єднаної Православної Церкви України Володимирський собор був головним храмом Української Православної Церкви Київського Патріархату; храми Печерська та Подолу широко відомі й докладно вивчені, завжди приваблювали й приваблюють багатьох прочан, туристів, любителів старожитностей, то численні провінційні монастирі, забуті й занедбані протягом XX століття, були донедавна приречені на неминучу загибель.  Більшість найвідоміших культових споруд є місцем паломництва прочан не лише з України, а й інших країн світу.

Як і в усьому християнському світі, в Україні монастирі відігравали важливу роль не тільки в релігійному, а й соціальному і культурно-освітньому житті нашого народу.

Древні казали: «Якщо хочеш дізнатися про людину найсокровенніше - подивися, де і як вона спілкується з Богом». Українці протягом багатьох століть звертаються до Всевишнього у своїх монастирях і храмах, до яких, зрештою, і ведуть усі шляхи. Ці святині присутні в нашому житті завжди і скрізь.

Історія українських монастирів, які відроджуються після багатьох десятиріч гонінь, занепаду й зневаги, є найкращим підтвердженням споконвічності й незнищенності людського прагнення до духовних висот.

На електронній тематичній виставці представлено переважну більшість книжкових видань науково-популярної видавничої серії «Національні святині України», яку було засновано у 1997 році в рамках Національної програми випуску соціально значущих видань, які розповідають про релігійну, культурно-історичну та мистецьку спадщину, зосереджену у найвизначніших храмових та монастирських ансамблях України, включаючи і ті, що були знищені протягом XX ст.

Собор святого Юра у Львові [Текст] / В. С. Александрович, П. А. Ричков. - К. : Техніка, 2008. - 232 с.
Книжку присвячено багатовіковій архітектурно-мистецькій історії однієї з найвизначніших християнських святинь Львова – собору св. Юра, який протягом багатьох сторіч був важливим осередком духовного й культурного життя на західноукраїнських землях. На підставі значного масиву літературних, музейних та архівних джерел всебічно висвітлюються суспільно-історичні обставини становлен­ня та еволюції Святоюрського ансамблю, розповідається про архітектурно-стиліс­тичні особливості храму та всього ком­плексу споруд, які разом з високовартісними творами скульптури, малярства, іконопису, ливарництва й ковальства на­лежать до найкращих здобутків вітчизняної культури. Для істориків, архітекторів, мистец­твознавців та широкого загалу читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО266996
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 А-46                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
 
Римо-католицькі кляштори в Україні [Текст] / Дмитро Антонюк ; [ред.: Сніжана Алавук , Дар'я Венгринович, Тамара Коваленко]. - Вінниця : Твори, 2021. - 472 с.
Пропонована праця краєзнавця, журналіста і перекладача Дмитра Антонюка представляє ґрунтовну розвідку усіх наявних в Україні римо-католицьких кляшторів, що з’явились на її території до приходу до влади більшовиків. Актуальний стан цих пам’яток історії і архітектури описаний як у текстовій частині, так і представлений в окремому блоці, в якому зібрані понад вісімсот авторських світлин, кожна з яких має підпис і відповідний номер. «Римо-католицькі кляштори в Україні» Дмитра Антонюка представляють інтерес як для фахівців, так і для шанувальників вітчизняної історії та архітектури в цілому.
 Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА854508
 
Українська дерев'яна архітектура [Текст] / В. Вечерський = Ukrainian wooden architecture / V. Vechersky. - К. : Балтія-Друк, 2013. - 119 с. 
Дерев’яне церковне будівництво в Україні розпочалося ще до офі­ційного запровадження християнства. З часом воно стало масовим і справді народним. Саме в дерев’яному будівництві майстри зберігали композиційні принципи та архітектурні форми, заповідані предками. Водночас це була робітня нових форм для всієї національної архітектури, зокрема мурованої та елітарної. Потужний злет мистецтва мурова­них храмів доби українського відродження й бароко XVII-XVIII століть був би неможливий без архітектурного досвіду, набутого за попередні століття в дерев’яному церковному будівництві.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС56125
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 В-39 (1)
 
Українські дерев'яні храми [Текст] / В. В. Вечерський. - К. : Наш час, 2007. - 272с.
Ця книжка розповідає про історико-мистецький феномен всесвітньо-історичного значення, який, на жаль, невблаганно відходить у минуле просто на очах нашого покоління, – українську дерев’яну архітектуру – та про її найвище досягнення – український дерев’яний храм. За висновками авторитетних учених із різних країн (Баністер Флетчер, Девід Бакстон, Йозеф Стржиґовський та інші) наше дерев’яне церковне зодчество не має аналогів у народів світу. Не схоже воно, зокрема, й на те, що є в сусідів – поляків, словаків. У розвідці йдеться про найзнаменитіші дерев’яні храми України, про цікаві події минувшини та видатних людей, пов’язаних із цими шедеврами, про збереження та реставрацію останніх, про наші вітчизняні музеї просто неба, які є чи не єдиним засобом урятувати такі пам’ятки. Книжка розбиває усталене уявлення, ніби унікальні дерев’яні храми були і є тільки в Карпатах, – насправді вони трапляються по всій території України.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА710564
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 В-39 (2)
 
Українські монастирі [Текст] / В. В. Вечерський. - К. : Наш час, 2008. - 400 c. 
Книжка присвячена українським монастирям як прадавнім центрам духовності, культури, освіти нашого народу, а також як видатним архітектурним ансамблям, з якими пов’язана історія України та окремих її регіонів. Розповідається про основні правила заснування, будівництва та устрою християнських монастирів, про їх благодійницьку та куль­турну працю, про руйнування монастирських ансамблів за часів тоталітарного режиму у XX ст., про їх сьогоднішнє відродження. Більша частина обсягу книжки присвячена роз­повіді про основні, найвідоміші й найстародавніші монастирі всіх регіонів України і всіх конфесій  Києво-Печерську, Почаївську та Святогірську лаври, вірменський монастир Сурб-хач у Криму, католицький Домініканський монастир у Львові, інші монастирі Льво­ва, Києва, Луцька, Чернігова, Лубен, Переяслава, Путивля, Полтави, Новгорода-Сіверського. У цих розповідях особливий акцент робиться на тих історичних діячах та історичних подіях, які пов’язані з тими чи іншими монастирями.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА706083
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 В-39 (3)
 
"Святим дивом сяють храми Божі...". Храми України в малярстві, поезії, прозі Шевченка [Текст] / Леся Генералюк ; [вступ. сл. Мирослава Поповича] ; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка Нац. акад. наук України, Ін-т філос. ім. Г. С. Сковороди Нац. акад. наук України, Нац. музей Тараса Шевченка. - К. : Балтія-Друк, 2013. - 167 с.
До Вашої уваги книга Лесі Генералюк про українські храми, котрі відвідував, змальовував, згадував у своїх творах Шевченко. На перший погляд може скластись враження, що предмет дослідження надто вузький і спеціальний, як для масового читача. Чому саме храми стали предметом авторської зацікавленості? Яке відно­шення мають старовинні культові споруди до Шевченкової поезії, завжди гостро актуальної, сповненої, сказати б, пекучої зацікавленості сьогоденням, жагою спра­ведливості тут і тепер? Зрештою, звернення великого українського поета до історії, до традицій старовини також було способом розкриття глибокого драматиз­му сучасності, але чи достатньо досліджена ця тематика в нашій критиці? Шевчен­кіана невичерпна – і тому, що безконечні глибини Шевченкової творчості, і тому, що ми чигаємо Шевченка щоразу по-новому. Однак, можна сказати, що наскріз­не прочитання доробку Шевченка, сформованого як у площині красного письмен­ства, так і в площині малярства, – тема, несправедливо обійдена дослідниками. І це мало свої причини: захоплення постаттю великого поета як поета народного і національного привело до певного спрощення його образу. Тарас Шевченко був поетом і художником-самоуком. Але він був самоуком, а став фаховим, високопрофесійним майстром, який з одного боку органічно сприйняв і переробив досвід народної творчості, а з другого – досвід європейського класичного мистецтва.
Шифр зберігання книги у НБУВ: СО32350
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Г-34
 
Храм святої Анни в історії Львові [Текст] / Орест С. Гладун. - Львів : Ін-т історії Церкви Укр. Катол. Ун-ту : Простір-М, 2022. - 144 с. 
В час національного відродження одне з найважливіших завдань – вивчення історії, повернення із небуття надбань наших предків, відновлення традицій, глибоке пізнання своєї віри, звичаїв і обрядів. Коли нині відроджується наше духовне життя, оживають храми у селах і містах, інтенсивно будуються нові, дуже важливо досліджувати та вивчати історію церков, які завжди були і є нашими духовними та культурними центрами, фундаментальною основою і серцем громади. Видання розраховане на широке коло читачів, для всіх, хто любить і хоче глибше пізнати історію нашого краю.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС69466
 
Монастирі та храми Волинського краю [Текст] / О. М. Годованюк. - К. : Техніка, 2004. - 178 с.
Книжку присвячено монастирям і хра­мам Волині – одного з найдавніших ре­гіонів України, якому належить визнач­на роль у формуванні та розвитку укра­їнської архітектури. Читач довідаєть­ся про багатовікову складну історію цього краю, закарбовану, зокрема, в монументальних мурованих християнсь­ких святинях. Крім широко відомих монастирських ансамблів, які були осе­редками віри й просвітництва, та величних храмів, що збереглись і донині, згадаймо й про ті, що зараз вже не існу­ють. Особливу увагу приділимо збудова­ним у віддалених волинських селах цер­квам, виявленим і дослідженим авто­ром протягом останніх десятиріч. Для істориків, архітекторів, а та­кож тих, хто цікавиться архітектур­ною та мистецькою спадщиною України.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО264269
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Г-59
 
Києво-Могилянська академія [Текст] : архіт. нарис / Є. В. Горбенко. - К. : Видавничий дім "КМ Akademіa", 1995. - 57 c.
У праці кандидата мистецтвознавства Горбенко Євгенії Василівни досліджується маловідома сторінка з історії забудови Києво-Могилянської академії, зокрема її головного, так званого Мазепиного корпусу. Розрахована на шанувальників історії, істориків архітектури, краєзнавців.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО258211
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Г-67 (1)
 
Римо-католицькі костьоли Києва та Київщини [Текст] / О. О. Горбик. - К. : Техніка, 2004. - 128 с.
У книжці висвітлюється історія ви­никнення в осередку православного міста католицьких побудов протягом IX-XX століть. Прослідковується зміна рушій­них сил католицтва, які в різні періоди опікувались розбудовою костьолів. Аналізуються особливості католицьких храмобудівних традицій. Гіпотетично реконст­руюється романсько-готична архітекту­ра костьолу. Розглядається барокова католицька архі­тектура періоду приналежності тери­торій до Польщі. Для істориків, архітекторів, мистец­твознавців та широкого загалу читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО264137
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Г-67 (2)
 
Жидичинський Свято-Миколаївський монастир (до середини ХVІІ сторіччя) [Текст] / С. Горін ; Національний ун-т "Києво-Могилянська академія". - К. : Майстерня книги, 2009. - 512 с.
Книга присвячена одному з найвідоміших у XV-XVII ст. волинських монастирів. В основу дослідження покладено свідчення, виявлені автором в актових книгах Луцьких ґродського і земського судів. У монографії розглянуто розвиток обителі, діяльність жидичинських настоятелів, сфери впливу і боротьба за архимандрію між відомими церковними і світськими діячами. Значна увага приділена різним економічно-господарським питанням, пов’язаним з монастирськими маєтками. Для всіх тих, хто цікавиться минулим українського монашества та соціальною й культурно-релігійною історією Волині.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА718641
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Э3 Г-69
 
Львів сакральний: релігійні об'єкти на мапі міста [Текст] : атлас-довідник / Т. Гринчишин. - Л. : [б.в.], 2009. - 84 с.
«Містом ста храмів» можна, поза сумнівом, назвати Львів. Саме стільки є їх зараз на його території, включно з містечком Винники, селищами Брюховичі та Рудно, що адміністративно належать до складу міста. Проте, дале­ко не кожен зі знавців Львова зможе ці храми перелічити. Що вже казати про монастирі, каплиці, фігури й хрести... Допомогти покликане це видання, призначене не лише для гостей міста, а й для його мешканців.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА714963
Шифр зберігання книги в залі картографічних видань: Д890 (4Укр) Г-85
 
Михайлівський Золотоверхий монастир [Текст] / М. Г. Дегтярьов, А. В. Реутов. - К. : Техніка, 1997. - 159 с.
Книжку присвячено історії, архітек­турі та мистецькому спадку однієї з перлин української культури – Михайлівському Золотоверхому монастирю, який протягом кількох століть був виз­начним осередком духовного життя народу. Безжально знищений за радянських часів, зараз монастир відбудовуєть­ся. На основі ґрунтовного аналізу істо­ричних джерел автори змальовують яскраві картини з історії уславленої оби­телі, насиченої драматичними подія­ми, мистецькими злетами, подвиж­ництвом, розповідають про шедеври Михайлівського монастиря, як ті, що вціліли, так і ті, що були втрачені. Для істориків, мистецтвознавців та широкого загалу читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО259519
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Д-26 (1)
 
Святогірська Свято-Успенська лавра [Текст] / В. М. Дєдов. - К. : Техніка, 2005. - 152 с.
Книжка присвячена найвизначнішому монастирському ансамблю Південно-Східної України – Святогірській Свято-Успєнській лаврі на Сіверському Дінці, що на Донеччині. Автор на підставі багатьох історичних джерел, архівних матеріалів, результатів науково-дослідних і проектних робіт розкриває етапи формування архітектурного ансамблю Святих Гір, його долю в різні часи історичного минулого України, висвітлює питання відтворення архітектурних пам’яток в умовах діяльності історико-архітектурного заповідника, відновлення монастиря в 90-ті рр. XX ст., його ролі у духовному відродженні України, набуття їм почесного статусу Лаври у 2004 р. Розрахована на широке коло читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО264743
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Д-26 (2)
 
Храм Софії у символічному просторі Русі-України [Текст] : монографія / Р. В. Демчук ; Національний ун-т "Києво-Могилянська академія". - К. : Києво-Могилянська академія, 2008.
Монографія є екскурсом до царини Софії Київської – головного хра­му Давньої Русі, спробою осмислити деякі ракурси собору як літургій­ної пам’ятки з глибинною архітектурно-філософською семантикою та символізмом розписів. Пропонується нова атрибуція загадкового бестіарного стінопису башт Софійського собору з огляду на середньовічну світоглядну парадигму. Автор розглядає етнокреативну ідею, закодовану в символіці храму, та її міфологічне обґрунтування, що знаходить відлуння й нині. Видання адресується науковцям та всім, кого цікавлять питання національної культурної традиції.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА697993
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Д-31
 
Дерев'яні храми Полісся [Текст] / В. Т. Завада. - К. : Техніка, 2004. - 165 с.
Книжку присвячено одному з найбільш яскравих та самобутніх явищ в історії українського культового зодчества – дерев’яним церквам Полісся. Значні лісові маси­ви і досить щільна мережа річок, боліт та озер обумовили тривалу ізоляцію цього краю від оточуючого світу, а також існу­вання тут чи не найбільшої кількості  реліктових форм матеріальної та духовної культури в Європі. Значення цього фак­тору зростає ще більше з погляду на локалі­зацію тут у давнину історичної. прабатьківщини слов’ян, що дозволяє розглядати численні архітектурно-будівельні архаїз­ми Полісся як первісні форми української сакральної архітектури. Ґрунтуючись на матеріалі власних досліджень багатьох пам’яток дерев’яної архітектури XVI - початку XX ст. на території Полісся, а також на численних літературних та архівних джерелах, автор відтворює широку картину формуван­ня цілої низки найрізноманітніших типів дерев’яних храмів і їх нерозривний зв’язок з найдавнішими традиціями вітчизняного зодчества. Призначена для істориків архітектури, мистецтвознавців і широкого кола чи­тачів, які цікавляться архітектурно-художньою спадщиною України.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО264210
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 З-13
 
17. Зруйновані храми і монастирі України [Текст] : анот. покажч. обл. та район. рівня / Укр. ін-т нац. пам'яті ; [упоряд.: Кривошея В. В. (кер.) та ін. ; редкол.: Солтатенко В. Ф. (голова) та ін.]. - К. : Мистецтво, 2013. - 607 с.
У виданні подано перелік храмів і монастирів України, зруйнованих упродовж XX століття внаслідок воєнних дій, антирелігійної політики та природних факторів. Анотований покажчик складено на основі архівних документів, відомостей обласних державних адміністрацій, опублі­кованих джерел та літератури, що відображають знищення та закриття церковних споруд на українських теренах. Розраховано на спеціалістів та всіх, хто цікавиться історією України.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС55314
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Э24/29 З-90
 
Архітектурні та мистецькі скарби Богданового краю [Текст] / С. К. Кілессо. - К. : Техніка, 2000. - 142 с.: іл. - (Національні святині України).
Книжку присвячено історії, архітектурі та мистецькій спадщині першої гетьманської столиці Чигирина, улюбленої резиденції Богдана Хмельницького в селі Суботові й Мотронинському Свято-Троїцькому монастирю в Холодному Яру. На основі багаторічних архео­логічних досліджень, пошуків невідомих досі історичних джерел в архівах Києва і Львова, Варшави і Кракова, Парижа і Дюнкерка авторові книжки вдалося виявити матеріали, за якими створено науково обґрунтовані проекти реставрації Еллінської церкви-фортеці в Суботові – усипаль­ниці Богдана Хмельницького, архітектурного ансамблю Мотронинського монастиря, старовинного замку в Чигирині, комплексу історичних адміністративних споруд, а та­кож збудовано ошатну каплицю Покрови Пресвятої Богородиці, в крипті якої перепоховано сподвижників гетьмана, Описано дос­ліджені та дбайливо відроджені мистецькі скарби Чигиринщини, які стали помітним явищем у культурному і громадському житті України. Для істориків, архітекторів, мистецтвознавців та широкого загалу читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО260687
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 К-39
 
Володимирський собор у Києві [Текст] / В. Г. Киркевич. - К. : Техніка, 2004. - 208 с. 
Книгу присвячено одній з найсуперечливих споруд міста Києва - Володимирському собору. Досі не вщухають спори навколо цього храму, але усі згодні з тим, що Володимирський собор є справжньою перлиною Києва. Історія спорудження собору, неповторні розписи цілого сузір’я видатних митців, долі тих, хто так чи інакше мав відношення до цього храму – все це ви знайдете у цій книжці. Багато ілюстрацій, чимало з яких публікується вперше, допоможуть детально роздиви­тися те, що випадає з уваги під час огляду собору. Для істориків, мистецтвознавців, культурологів і широкого загалу читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО264136
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 К-43
 
20. Києво-Печерська лавра - пам'ятка історії та культури України [Текст] : [монографія] / [Бруснікіна Г. П. та ін.] ; Нац. Києво-Печер. іст.-культ. заповідник. - К. : [б. в.], 2006. - 426, [6] с. 
У монографії на основі писемних і археологічних джерел відтворено етапи створення та розвитку Києво-Печерської лаври починаючи від діяльності її засновників, ченців Антонія та Феодосія, і до сьогодення. Перед читачем монастир постає як центр розповсюдження і утвердження християнства, освіти, науки, книгодрукування. Значна увага приділяється формуванню величного архітектурного ансамблю монастиря, процесу відбудовчих та реставраційних робіт. Для науковців, студентів та широкого загалу шанувальників історії України взагалі і церковної зокрема.
Шифр зберігання книги у НБУВ та в універсальному підсобному фонді: ВА762642
 
Православні святині Луцька [Текст] / Б. В. Колосок. - К. : Техніка, 2003. - 296 с.
Ця книжка про православні храми і монастирі Луцька. Їх зводили, щоб слави­ти Бога і спокутувати гріхи, а називали іменами святих, які призначили себе слу­жінню Господу. Храми – витвори душі і творчого досвіду багатьох поколінь. Ство­рювали їх конкретні люди – меценати, архітектори та фахівці багатьох інших ремесел. У міру обсягу книжки ви дізнаєтесь  про деяких з них і про їх творіння. Знання ці дійшли до нас завдяки зусиллям тих, хто, усвідомлюючи, відповідальність за зв’язок поколінь, закарбував давні події для нащадків. Про них також розповідається в цій книжці. Для всіх, хто відчу­ває себе спадкоємцем минулих поколінь і понесе їх досвід у майбутнє.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО263653
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 К-61
 
Корпус графіті Софії Київської (ХІ - початок ХVIII ст.) [Текст] / В. В. Корнієнко ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Нац. заповідник "Софія Київська". - К. : Горобець, 2010 . 
Ч. 5 : Приділ свв. Іоакима та Анни (південна сторона). - К. : Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, 2015. - 437, [2] с. 
П’ята частина „Корпусу графіті Софії Київської” присвячена науковій публікації виконаних у південній частині приділа свв. Іоакима та Анни 672 написи та малюнки. Публікація епіграфічних пам’яток здійснена з детальним розбором тек­стів, палеографічними аналізом та датуванням. Цьому присвячений перший розділ книги. У другому висвітлюються попередні результати дослідження опуб­лікованих написів та малюнків. Складовою частиною книги є таблиці фотографій та прорисовок кожного графіті, додаток з вказівкою координат їх розташування, словник слів, що зустрічаються в текстах.
Шифр зберігання книги у НБУВ:В352360/5
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 К-67V
 
Преображенський кафедральний собор у Житомирі [Текст] / М. Ю. Костриця, Г. П. Мокрицький. - К. : Техніка, 2004. - 141 с.: іл. - (Національні святині України). - Бібліогр.: с. 138-141.
Книжку присвячено одній з найбільш самобутніх сакральних споруд України – Спасо-Преображенському кафедрально­му собору у Житомирі. Дуже стримане внутрішнє оформлення, властиве скоріше католицьким храмам, привертає увагу до надзвичайно гармонійних пропорцій хра­му, просторового об’єму та місцевих оздоблювальних матеріалів. На основі історич­них матеріалів автори розповідають пе­редісторію спорудження собору, його нелег­ку, а часом і трагічну долю, видатних священнослужителів і українців, які поховані біля нього. Велику увагу приділено архітектурно-будівній історії власне Житомира и околиць. Для істориків, архітекторів, мистец­твознавців і широкого загалу читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО263653
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 К-72 (1)
 
Храм Святого Василія в Овручі [Текст] / М. Ю. Костриця, О. Л. Михайлишин. - К. : Техніка, 2011. - 96 с.
Книжку присвячена історичному минулому однієї з найдавніших архітектурних пам’яток України – храму Святого Васи­лія в Овручі.  Автори здійснили спробу прослідкувати унікальну долю цієї давньоруської святині, заснованої наприкінці Х ст., на тлі суспільного розвитку та формування архітектурно-містобудівного середови­ща міста. На основі аналізу значного чис­ла літературних та архівних джерел означено етапи відбудови храму протягом XIX-початку XX ст., особливості мето­дики ведення реставраційно-відновлювальних робіт, внесок визначних архітекторів і художників у його відродження. Для істориків, архітекторів, мистецтвознавців та всіх тих, хто цікавиться архітектурною та мистецькою спадщиною України.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО269544
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 К-72 (2)
 
25. Лесик О. В.
Замки та монастирі України [Текст] / Лесик О. В. - Львів: Світ, 1993.— 176 c.
Україна щедро всіяна більш чи менш зруйнованими замками та монастирями-фортецями, оскільки історія наша –це одвічна боротьба з чужозем­ними загарбниками, яких манила до себе наша родюча земля з її природними багатствами. На теренах України налічується понад півтори тисячі архітек­турних пам’яток, які здебільшого занедбані. Тому праця, в якій автор по­ставив собі за мету облікувати та описати всі замки та монастирі, вивчити їх стан і дати рекомендації щодо реставрації та використання, безпереч­но, актуальна. Книга цікава ще й тим, що вона багато ілюстрована оригі­нальними художніми роботами автора. Для всіх, хто цікавиться історією та архітектурою рідного краю або є фахівцем у цій галузі.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА555355
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Л-50
 
Величні собори України [Текст] : нариси для допитливих / Зірка Мензатюк. - Чернівці : Букрек, 2020. - 191 с. 
Ця книга наблизить вас до неба. До світла. До краси. Вона допоможе відкрити далекі сторінки історії та розкрити таємниці сакрального мистецтва. Храми, які височіють на території України, збудовані у різні часи, у різних мистецьких стилях, приховують чимало секретів. З їх спорудженням пов’язано безліч переказів, а у час будівництва чи відновлення траплялося немало див. А особливістю видання є те, що зацікавився історією храмів звичайний школяр. Він вирішив розповісти про них у своєму блозі й привернути увагу якомога більшої кількості підписників. Чи вдалося йому це? Прочитайте, зазирніть у блог — і дізнаєтеся!
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС68357
 
Православні храми Переяславщини: історія, дослідження, сучасність [Текст] / Л. Набок, О. Колибенко ; Переяслав-Хмельницький держ. педагогічний ун-т ім. Григорія Сковороди. Лабораторія археологічних досліджень при кафедрі історії та культури України, Інститут археології НАН України, Меморіальний музей архітектора В.Заболотного. - К. : [б.в.], 2007. - 176 с.
Монографію присвячено питанням історіографії, археологічного, архітектурного та церковно-історичного дослідження, наукової фіксації православних культових споруд міста Переяслава-Хмельницького та сіл району. Книга містить інформацію церковно-історичного змісту про православні громади та культові споруди сіл Лівобережної Переяславщини, які були затоплені водами Канівського водосховища. Тексти супроводжуються ілюстративними матеріалами, креслениками, історичною іконографією. Наукове видання для археологів, архітекторів, істориків, мистецтвознавців, краєзнавців, учителів історії, студентів історичних факультетів, усіх, хто цікавиться церковною історією України. Бібліографія постатейна.
Шифр зберігання книги у НБУВ: СО28170
Шифр зберігання книги в залі картографічних видань: Т3 (4Укр) Н-14
 
28. Національний заповідник "Софія Київська" [Текст] = National conservation area "St. Sophia of Kyiv" / [Н. Куковальська та ін. ; під заг. ред. Н. М. Куковальської]. - К. : Балтія-Друк, 2011. - 224 с.
У книзі представлені основні пам’ятки Національного заповідника «Софія Київська». Найновіші дослідження і багатий ілюстративний матеріал допоможе читачеві зазирнути в історію та уявити перед собою Софійський собор XI ст., Золоті Ворота XI ст., Кирилівську церкву XII ст., Андріївську Церкву XVIII ст., Судацьку фортецю XIV ст.. Книга розрахована на істориків, мистецтвознавців і всіх тих, хто цікавиться історією та пам’ятками української землі. 
Шифр зберігання книги у НБУВ: СО30788
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Н-35
 
29. Никон (Гайдай Олександр Анатолійович ; ігумен ; 1972 - 2013). 
Історія Свято-Георгіївського монастиря на Козацьких Могилах [Текст] / Магістр богослів'я ігумен Никон (Гайдай) (1972-2013) ; [за ред. архімандрита Олексія (Мензатюка)]. - Івано-Франківськ : Місто НВ, 2015. - 157, [9] с. 
Багато вчених, починаючи з середини XIX ст., вивчали фено­мен Козацьких Могил – національного пантеону козацького духу М. Костомаров, В. Голобуцький, І. Крип’якевич, В. Грабовецький Д. Дорошенко, М. Грушевський та інші. Їхні праці охоплювали історію Берестецької битви, досліджували козацькі могили, вивчали політичні, соціологічні та історичні аспекти, як впливали на створення цього комплексу у 1910-1914 рр. Але, ні жаль, за майже столітнє існування цієї святині, на Волинській землі, не було спроб систематизувати, опрацювати історію саме Свято-Георгіївського монастиря-скита й духовно-морального аспекту Козацьких Могил. Основна мета цієї праці – довести, що Козацькі Могили – це не тільки наші патріотичні почуття, не тільки початок націо­нального відродження, Козацькі Могили – це духовна святиня України, Православний монастир, місце прочанства для кожного свідомого українця, місце покаяння... Розкрити ці важливі питання історії духовно-меморіального комплексу на Козацьких Могилах у контексті становлення православ’я в Україні та поєднати це з суспільно-політичними, державними, культурними та релігійними проблемами XX і XXI століть – ось завдання даної праці отця Никона…
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА807834
 
Під покровом Святої Софії. Некрополь Софійського собору в Києві [Текст] / Н. М. Нікітенко ; Укр. т-во охорони пам'яток історії та культури, Укр. центр біогр. некрополістики. - К. : [б.в.], 2000. - 96 с.
Нова робота відомої дослідниці легендарної Софії Київської висвітлює досі маловивчену сторінку минулого унікальної історичної пам’ятки – етапи формування храмового некрополя від XI століття до наших днів. Особлива увага приділяється персоналіям історичних діячів, похованих на території собору – давньоруських князів та Київських Митрополитів – духовних і політичних лідерів України різних історичних епох. Для науковців та всіх, хто цікавиться минулим рідного краю.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА604663
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Э3 Н-62 (1)
 
Собор Святої Софії в Києві [Текст] / Н. М. Нікітенко. - К. : Техніка, 2000. - 230 с.
Книжка знайомить читача з націо­нальною святинею України – Софією Київською. Пропонується нова концепція бачення собору, побудована на багаторічних дослідженнях автора. Цікаво й не       традиційно розповідається про історію св. Софії, її архітектуру, живопис, про уси­пальню князів і духовенства в соборі. Впер­ше розшифровується символіка художньо­го образу св. Софії. Розрахована на широке коло читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ:  АО260688
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Н-62 (2)
 
Софії Київській 1000 років [Текст] / Надія Нікітенко ; Нац. заповідник "Софія Київська". - К. : [Горобець], 2011. - 32 с. 
Ким і коли засновано Софію Київську? У шкільних підручниках написано: «Ярославом Мудрим у 1037 році». Але наука спростувала цю, здавалося б, азбучну істину. Виявляється, Ярослав лише завершив у 1018 р. славетний храм, заснований у 1011 р. його батьком – хрестителем Русі Володимиром Великим. Отже, в 2011 р. Софія відзначить своє 1000-річчя. У книжці у доступній формі розповідається, чому і як вчені дійшли такого висновку та які доводи вони мають на його користь. Розрахована на широкого читача.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА738803
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т3(2Ук)-9 Н-62 (3)
 
33. Одне надійне життя... [Текст] : (до 100-річчя від дня народж. Леоніда Маслова) / Волин. обл. орг. Укр. т-ва охорони пам'яток історії і культури [та ін.] ; [уклад. Г. С. Марчук]. - Луцьк : Твердиня, 2009. - 494, [16] с.
Книга «Одне надійне життя...» складається з трьох частин. У першій частині розповідається про життя і творчий шлях дослідника української цер­ковної дерев’яної архітектури міжвоєнної доби XX ст. - архітектора Леоніда Миколайовича Маслова-«Сирокомлі». У другій частині вміщено коментарі, спогади та шляхи дослідження життєпису волинезнавця. У третій частині подано матеріали наукової, історико-краєзнавчої конфе­ренції «Церковна та народна дерев’яна архітектура», присвяченої 100-річчю від дня народження Л. Маслова.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА737230                                                                                                             Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 О-43
 
34. Пам'ятки архітектури та містобудування України [Текст] : довідник Держ. реєстру нац. культ. надбання / В. В. Вечерський [та ін.] ; ред. А. П. Мандер, В. В. Вечерський. - К. : Техніка, 2000. - 1 блок (ХVІс.)+ 2 блок (327с.)+ 3 блок (320 с.: іл.). 
Довідник містить стислі відомості про понад 500 комплексів, будівель і споруд – пам’яток містобудування й архітектури. До видання ввійшли найвизначніші  пам’ятки, що репрезентують основні етапи типологічного та стильового розвитку архітектури України з давніх часів до XX ст. і мають загальнонаціональне, а деякі й світове значення. Статті ілюстровані фотографіями та кресленнями, які дають наочне уявлення про кожну пам’ятку. Призначений для органів охорони історико-культурної спадщини, працівників наукових, проектних, реставраційних організацій і установ та спеціальних навчальних закладів, а також для широкого кола читачів, які цікавляться архітектурою та архітектурною спадщиною України. 
Шифр зберігання книги у НБУВ: Д3180
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 П-15
 
Християнські святині Кам'янця на Поділлі [Текст] / О. А. Пламеницька. - К. : Техніка, 2001. - 304 с.
На основі нових матеріалів і досліджень представлено історико-архітектурний нарис про храмове будівництво Кам’янця-Подільського – унікального міста-фортеці. Упродовж кількох століть тут співіснували три християнські громади українців, вірменів та поляків, які створили урба­ністичний феномен світового рівня. Старе місто Кам’янця-Подільського, оголошене в 1998 р. Національним історико- архітектурним заповідником, пропо­нується для включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Книжку написано для закоханих у Кам’янець на Поділлі й тих, хто до них приєднається.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО261962
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 П-37
 
36. Православні святині Києва [Текст] / [Н. М. Нікітенко та ін.] ; за ред. д-ра іст. наук. Н. М. Нікітенко. - К. : Техніка, 2011. - 352 с.
Підготовлена відомими київськими науковцями та музейними працівни­ками, книжка знайомить читача зі знаменитими православними святинями Києва. Цікаво й нетрадиційно розповідається про його славетні храми та монастирі, які сформували духовний простір древнього святого міста. Багата історична доля, неповторна краса й мистецька доверше­ність київських святинь розглядаються в контексті їх унікального духовного значення для народу України. Розрахована на широкий загал читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА745522
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Э3 П-68
 
Сакральне мистецтво Володимира-Волинського [Текст] / П. А. Ричков, В. Д. Луц. - К. : Техніка, 2004. - 192 с.
Книжку присвячено одному з найціка­віших регіонів західної України, історич­но пов’язаному з літописним столичним градом Володимиром. На основі опрацювання широкого комплексу архівних і літературних джерел автори, спираючись на результати власних дослідницьких розві­док і натурних обстежень, висвітлюють архітектурно-мистецьку еволюцію числен­них пам’яток від давньоруської доби до часів просвітництва – визначних монас­тирських ансамблів та православних і католицьких храмів. Серед найяскраві­ших пам’яток – собор Успіння Богородиці та Василівська церква у Володимирі, Святогірський монастир у Зимному, Успен­ська церква в Низкиничах та ін. Окреме місце відведено характеристиці унікаль­них рухомих пам’яток сакрального мис­тецтва – іконопису, ливарництва, декоративного різьблення, гаптування, шитва тощо. Для істориків, архітекторів, мистецтвознавців та широкого загалу читачів – шанувальників вітчизняної культурної спадщини.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО264154
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Р-56
 
Нарис історії Української Православної церкви на Волині (870-2000) [Текст] : історико-краєзнавчий нарис / В. Є. Рожко. - Луцьк : MEDIA, 2001. - 672 с.
Монументальна наукова праця Володимира Рожка «Нарис історії Української Православної церкви на Волині» (870-2000) видана до знаменної дати 2000-ліття Різдва Христового. Це перша наукова праця, в якій черпаємо знання з історії Святого українського православ’я від найдавнішого часу до наших днів на нашій землі. Засвічену свічку Віри Христової Св. рівноапостольними братами Кирилом і Мефодієм проніс наш народ через віки і передав цей дорогоцінний скарб для наших випустошених матеріалізмом і атеїзмом душ. Вперше до нашого читача і дослідника приходить наукова монумен­тальна праця, в якій із знанням подано минуле рідної церкви на історичній Волині. Праця розрахована на науковців, дослідників історії, студентів Богословських навчальних закладів, університетів, широке коло громадськості.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА618257
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Э24/29 Р-63(1)
 
Православні монастирі Волині [Текст] : історико- краєзнавчий нарис / В. Є. Рожко. - Луцьк : Надстир'я, 1997. - 347 с.
«Православні монастирі Волині» – четверта книга Володимира Рожка. 1994 року в Канбері (Австралія) вийшла його праця «І потекла сторіками...», в наступні роки – «Древні святині Полісся», «Православні монастирі Полісся», в яких автор,  використовуючи архівні документи і матеріали своїх наукових подорожей, повертає нашій історії святині рідного народу. В новій праці, яка теж ґрунтується на документальних та історичних джерелах, автор продовжує повертати із забуття православні монастирі Волинської землі – ці духовні фортеці українського православ’я, всього християнського світу, якому незабаром виповниться 2000 літ.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА580206
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Э3 Р-63(2)
 
Православні монастирі Полісся [Текст] : історично-краєзнавчий нарис / В. Є. Рожко. - Луцьк : Надстир'я, 1996. - 212 с.
«Православні монастирі Полісся» – третя книга автора. У своїй новій праці, автор на численних архівних джерелах та матеріалах, зібраних під час наукових подорожей на Полісся, повертає нашій історії двадцять чотири православних монастирі 12-18 ст., які були важливими духовними фортецями українського право­слав’я, культурно-освітніми осередками в краї. Автор також свідомо пішов на дослідження і внесення до цієї праці монастирів, які були на природній межі Волині й Полісся:  Корецький, Дорогобузький, Городищенський, Пересопницький, Білівський, Жидичинський, Попівський (Туропинський), враховуючи те, що природна межа була краєм як Волині, так і Полісся.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА570022
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: 
Э3 Р-63(3)
 
Формування архітектурного ансамблю Києво-Печерської лаври XVII - XX ст. [Текст] : [монографія] : у 4 ч. / О. В. Сіткарьова ; Акад. мистец. України, Ін-т пробл. сучас. мистец. - К. : Фенікс, [200-?] . Ч. 3, т. 2 : Архітектурно-будівельна діяльність в Росії та Гетьманщині за часів імператриці Єлизавети Петрівни. - 2008. - 231 с.
На підставі архівних джерел вперше визначено особливості формування архітектурного ансамблю Києво-Печерської лаври та її історичного оточення – Печерська за доби гетьманів І. Скоропадського та Д. Апостола. Текстові матеріали багато проілюстровано кресленнями, документами, натурними фотознімками. Видання розраховано на архітекторів, мистецтвознавців, істориків, реставраторів, архітектурознавців та широке коло читачів, які цікавляться історією архітектури Києва.
Шифр зберігання книги у НБУВ: С10882/3, т. 2
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 С-41 II
 
42. Слово про Михайлівський Золотоверхий  [Текст] : фотоальбом / пер. А. Лясковський ; сост. Г. Криворчук ; фотогр. І. Приміський ; авт. тексту В. Вітер, О. Клеймьонова. - К. : ВІАТЕЛ, 2003. - 197 с.
У фотоальбомі "Слово про Михайлівський Золотоверхий" – історія Михайлівського Золотоверхого собору і монастиря в ілюстраціях. Історія його побудови в 12-му столітті, руйнування у 30-ті роки 20-го століття, а також відновлення напередодні 21-го століття. Михайлівський Золотоверхий завжди був і залишається святинею християнського православного світу. Фотоальбом розрахований на широке коло читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: CО25180
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 С-48
 
43. Старожитності Гуцульщини. Джерела з етнічної історії населення Українських Карпат [Текст] : каталог пам'яток історії та культури: у 2 т. / Івано-Франків. обл. держ. адм. [та ін.]. - Івано-Франківськ : Манускрипт-Львів, 2011. Т. 1 : Сакральна спадщина Гуцульщини / Кугутяк Микола. - Івано-Франківськ, 2011. - 448 с.
Книга «Старожитності Гуцульщини. Джерела з етнічної історії населення Українських Карпат. Каталог пам’яток історії та культури» підготовлена на основі історико- археологічних досліджень 2006-2011 років колективом Інституту історії, етнології і археології Карпат Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника. Каталог уперше вводить у науковий обіг як джерела сотні оригінальних стародавніх, середньовічних і новочасних пам’яток, розкриває етапи цивілізаційного поступу краю, особливості розвитку його етнічної історії, духовної і матеріальної культури. До першого тому ввійшли пам’ятки сакральної спадщини давнього і середньовічного населення Галицької Гуцульщини, зокрема скельні святилища і ритуальні камені, що супроводжуються унікальними петрогліфічними комплексами. У книжці відображено також християнську монастирську традицію в період середньовіччя і нового часу. Для істориків, археологів, етнологів, музейних працівників, краєзнавців, викладачів і студентів, учителів та учнів, а також усіх шанувальників старожитностей Українських Карпат.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В353176/1
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т5 С-77
I
 
Історія Києво-Печерської Лаври [Текст] / Д. В. Степовик. - К. : Вид. від. Української Православної Церкви Київського Патріархату, 2001. - 554 с.
Монографія професора Київської Духовної Академії Дмитра Степовика висвітлює історію одного з найдавніших і найбільших чоловічих монастирів України – Києво-Печерської Лаври упродовж всієї історії монастиря – від 1051 до 2001 року. Праця складається з чотирьох розділів і наукового апарату (додатків). Розглядаються питання фундаторів монастиря, організації духовного служіння і подвижництва, канонічно-правовий статус монастиря, персоналії ченців, система управління, відносини зі світською владою, зв’язки з іншими монастирями України і зарубіжних країн, вплив Лаври на українську культуру і мистецтво. Видання багато ілюстроване старовинними гравюрами лаврської тематики. Розраховане на істориків Церкви, священнослужителів, богословів, студентів духовних навчальних закладів, широке коло читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС35444
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: 
Э3 С-79 (1)
 
Володимирський собор [Текст] : історія, архітектура, малярство собору у Києві / Дмитро Степовик. - Київ : Дніпро, 2015. - 373, [2] с. 
Відомий український науковець, доктор наук, професор, академік Дмитро Власович Степовик давно виношував плани написати книгу про со­бор, про драматичну й водночас урочисту історію його побудови и мистець­кого оздоблення (а тривало воно аж 34 роки). Видання розраховане на всіх тих читачів, які знають, люблять і відвіду­ють нашу столичну патріаршу катедру на бульварі Тараса Шевченка, 20 і які можуть дізнатися безліч надзвичайно цікавих фактів з історії, архітектури та малярства собору.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС59787
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 С-79 (2)
 
Сакральна дерев'яна архітектура українців Карпат. Культурно-традиційний аспект [Текст] = Sacral wooden architecture by Ukrainians of Carpathians. Some aspects of cultural tradition : [моногр.] / Ярослав Тарас ; НАН України, Ін-т народознав. - Л. : ІН НАНУ, 2007. - 639 с. 
У монографії з архітектурно-етнологічного погляду на основі сучасних методологічних за­сад аналізується стоп’ятдесятилітній досвід історичного дослідження сакральної дерев’яної архітектури українців Карпат; висвітлюється ґенеза об’ємно-планувальних рішень, чинни­ки, які вплинули на формування та розповсюдження певних типів; розкривається урбаніс­тичний, ландшафтний та релігійний аспекти сакральної дерев’яної архітектури; визначено архітектурно-етнографічне районування, школи народної храмової архітектури, типи та гру­пи церков; розглядаються споруди для дзвонів. Використано і введено в науковий обіг знач­ний джерельний, фактологічний матеріал. Для архітекторів, етнографів, істориків, викладачів та студентів вузів, широкого загалу поціновувачів української культури та науки.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС48889
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Т-19
 
47. 30 нарисів археологічних досліджень Києво-Печерської Лаври [Текст] / упоряд. С. Тараненко ; ред. К. Крайній ; пер. М. Злобіна ; "Києво-Печерська лавра", національний заповідник. - Київ : Мистецтво, 2021. - 252 с. 
До 30-річчя Незалежності України колектив авторів Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» підготував унікальне видання — 30 нарисів про археологічні дослідження Києво-Печерської лаври. У книзі представлено 30 сенсаційних та найбільш цінних археологічно зафіксованих об’єктів та віднайдених артефактів у період з 1991 до 2021 рр. на території Києво-Печерської лаври. Кожен нарис складається з текстової та ілюстративної частин. Майже тисячолітня історія знаменитої Києво-Печерської лаври, об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, завжди цікавить не тільки киян, а й численних гостей з усіх куточків України та різних країн світу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА852836
 
Глухівський Петропавлівський монастир та навколишні села [Текст] : іст.-краєзнав. нариси / Сергій Тупик ; Упр. культури і туризму Сум. облдержадмін., Комун. закл. Сум. облради "Держ. іст.-культур. заповідник у м. Путивлі". - Суми : Університетська книга, 2015. - 397, [32] с. 
Книга містить нариси з історії Глухівського Петропавлівського монас­тиря та навколишніх сіл, що розташовані в Глухівському та Путивльсько­му районах Сумської області (Будищі, Баничі, Мацкове, Перемога, Черневе, Ховзівка, В’язенка, Ротівка, Волокитине, Кочерги, Вікторове, Погаричі, Ве­селе, Шулешівка). Нариси ґрунтуються на дослідженні широкого кола історичних і літера­турних джерел, розраховані на істориків, краєзнавців, учителів, учнів та сту­дентів, а також усіх, хто цікавиться історичним минулим України.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС58817
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т3(2Ук)-9 Т-85
 
Диво й дива київського Володимирського собору [Текст] / Василь Ульяновський. - Київ : Либідь, 2016. - 429, [1] с. : кольор. іл. - Бібліогр.: с. 401-422. - 1000 прим.
Видання засноване на широкому документальному та іконографічному мате­ріалі, книга розкриває чимало цікавих сторінок понад 120-літньої історії Володимирського собору в Києві, перипетії його будівництва та оздоблен­ня, пов’язані з іменами видатних церковних діячів, архітекторів, художни­ків. Собор постає символом незборимого духовного потенціалу українського народу. Для широкого загалу.
Шифр зберігання книги в НБУВ та універсальному підсобному фонді: ВС61787
 
Таємниці лаврських святинь [Текст] / С. Б. Хведченя. - К. : Географіка, 2004. - 284 с.
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра – колиска давньоруського чернецтва, корогва православної  віри на землі наших пращурів. В мороці лаврських печер перші ченці шукали й знаходили світло Боже. Особливою привабливістю серед прочан користувалися засновники Печерської обителі – преподобні Анатоній і Феодосій. Києво-Печерська Лавра була не тільки найбільшим релігійним центром, але й осередком науки та культури.  У монастирі зросла ціла плеяда іконописців – Аліпій, Григорій і ченців-лікарів – Агапіт, Даміан, Іпатій. У Ближніх лаврських печерах похований вірний захисник київської землі, билинний богатир Ілля Муромець. Лаврські печери завжди були такою ж визначною пам’яткою Києва, як Колізей Рима, або Акрополь Афін. Собор Успіня Пресвятої Богородиці завжди був воістину найціннішою перлиною в дорогоцінній оправі інших монастирських споруд. Відновлений з руїн, головний лаврський храм – одна з найбільших національних святинь. Поруч із ним велично зметнулася до небес стометрова Велика лаврська дзвіниця – унікальний шедевр української архітектури. Лаврські катакомби зберігають багато таємниць. Можливо, саме тут захована бібліотека князя Ярослава Мудрого й легендарний Варязький скарб.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА663478
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді:
Э3 Х-30
 
Друкарня Бердичівського монастиря босих кармелітів. Історія та видавнича діяльність 1758-1844 [Текст] : [монографія] / Ірина Ціборовська-Римарович ; [наук. ред. Г. І. Ковальчук] ; [НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського]. - Київ : Академперіодика, 2019. - 648, [29] с.
Монографія присвячена історії та видавничій діяльності друкарні Бердичів­ського монастиря босих кармелітів, яка у другій половині XVIII — XIX ст. була найпотужнішим друкарським осередком Правобережної України, де видавалась продукція латинським шрифтом. Викладено історію друкарні, подано бібліогра­фічний і книгознавчий аналіз репертуару її друків, висвітлено особливості їхнього художнього оформлення, зібрано інформацію про розповсюдження та побутування примірників її видань, подано науковий попримірниковий опис екземплярів бер­дичівських видань, виявлених у сучасних бібліотеках, музеях і архівах України. Для книгознавців, істориків, мистецтвознавців, усіх, хто цікавиться історією книги і друкарства в Україні та Речі Посполитій.
Шифр зберігання книги в НБУВ та універсальному підсобному фонді: ВС67087
 
Бесіди про українську архітектуру [Текст] / В. В. Чепелик ; за заг. ред. д-ра мистоцтвознав. А. О. Пучкова ; Ін-т пробл. сучас. мистец. - К. : Фенікс, 2013. - 223 с. 
Видання містить цикл бесід академіка Української академії архітектури, лауреата Державної премії України в галузі архітектури, почесного доктора НДІТІАМ, кандидата архітектури, професора Віктора Васильовича Чепелика (14.03.1927-14.05.1999) про українську архітектуру ХІV-ХVІІІ ст., що були надруковані у багатотиражці Київського інженерно-будівельного інституту упродовж 1989-1991 рр. У додатках подано статті про творчі стосунки В, Кричевського та М. Лисенка, про житлову архітектуру українського архітектур­ного модерну. Розраховане на архітектурознавців, культурологів, аспірантів і студентів творчих факультетів вищих і середніх навчальних закладів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА776076
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Щ11 Ч-44
 
Василіянський монастир святого Онуфрія у Лаврові: історія та культура духовного осередку бойківських Карпат [Текст] : до 600-ліття першої згадки / Михайло Швед ; [фот. Ю. Гелитовича]. - Львів : Місіонер, 2007. - 109, [2] с. 
Лаврівський василіянський монастир святого Онуфрія від часу свого заснування у ХІІ-ХІІІ ст. був важливим осередком релігійного і культурного життя регіону. У книзі розглядається його історія і внесок в українську культуру. Поруч з Онуфріївським, увагу присвячено також сусідньому Спаському монастирю Преображення Господнього. У довколишніх селах (Соснівка, Тисовець та ін.) збереглися чудові зразки бойківської сакральної архітектури кінця XVIII - поч. XX ст., що привертають увагу численних туристів. Сподіваємося, цей альбом допоможе мандрівникам запізнатися з історією цих місць, а також вибрати відповідний маршрут подорожі. Для широкого кола читачів.
Шифр зберігання книги в НБУВ та універсальному підсобному фонді: ВС68694
 
54. Історія Аскольдової Могили та Київського Пустинно-Микільського монастиря за публікаціями XIX - початку XX ст. з фондів відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського [Текст] : [зб. док. і матеріалів] / [уклад. І. С. Шекера ; наук. ред. О. В. Заєць] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т книгознавства. - Київ : НБУВ, 2021. - 450 с.
Збірник складається з уривків текстів опублікованих у XIX - на початку XX ст. історичних документів, досліджень, описів, путівників, енциклопедій та довідників, у яких міститься інформація про Аскольдову Могилу, Микільський Військовий собор, Пустинно-Микільський монастир та його бібліотеку. Поштовхом до підбору таких матеріалів стало дослідження бібліотеки Пустинно-Микільського монастиря, яка зберігається у відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій та інших відділах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Книги з історичної бібліотеки Київського Пустинно-Микільського монастиря звірені з рукописним каталогом бібліотеки монастиря 1912 р., що перебуває в Інституті рукопису НБУВ. Збірник призначений історикам, музеєзнавцям, бібліотекознавцям та бібліофілам, а також усім, хто цікавиться історією України та міста Києва.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС69333
Шифр зберігання книги в залі картографічних видань: Т3 (4Укр) Ш-40
 
55. Явлеnня. Пам'ятки Братського монастиря. Повернення твоєї історії [Текст] / NAMU Nat. art museum of Ukraine. - Київ : НХМУ, 2018. - 111, [1] с. 
Братський Богоявленський монастир був заснований в 1615 році на подарованій київською шляхтянкою Єлизаветою (Галшкою) Гулевичівною ділянці землі з будівлями. Він посідав особливе місце в колі київських монастирів, бо єдиний серед них утримувався Київським братством. Православні братства - це релігійно-громадські організації мирян в українських і білоруських землях Речі Посполитої, які об’єднувалися навколо храмів і монастирів. В умовах релігійного протистояння на межі 16-17 століть братства боролися проти утисків православної віри, прагнули подолати кризу в православній церкві, зокрема шляхом участі в церковних соборах, контролю за діяльністю церковних ієрархів, створення шкіл для навчання дітей в православному дусі та друкарень для видання церковних книг, будували чи брали на утримання храми. Неоціненною була роль Братської обителі  в культурній історії України, адже вона виплекала під опікою гетьманів та митрополитів другу після Острозької академії вищу школу - Києво- Могилянську академію, в назву якої закладено ім’я її засновника Петра Могили.
Шифр зберігання книги в НБУВ та універсальному підсобному фонді: ВС65814
 
Підготували:
 головний бібліотекар Музиченко Я.О.,
провідний бібліотекар Дєльнова А.В.

 

Контактна інформація

просп. Голосіївський, 3.

пн - сб: 09.15 - 18.00
нд: вихідний
Сектор запису читачів і контролю відвідувань:
+38 (044) 524-8137, +38 (044) 524-8136
Сектор обслуговування періодичними виданнями:
+38 (044) 524-4419
Сектор обслуговування у читальних залах:
+38 (044) 524-8176
Сектор універсального підсобного фонду і каталогів:
+38 (044) 524-1911
Сектор обслуговування картографічними виданнями:
+38 (044) 524-4438
Сектор культурно-просвітницької діяльності:
+38 (044) 524-8138