«Фольклор – це те джерело, яке породжує бажання творити свою ідентичність і свою державу» ©
Український фольклор – усна народна поетична творчість українського народу у своїй сукупності, а саме з притаманними їй жанровими, регіональними та іншими особливостями, в історичному розвитку; невід’ємна складова національної культури; основа духовної культури українців, а саме національної літератури, музики, театру; цінне джерело національної етнографії.
Український музичний фольклор – це багатство українського народу, який протягом багатьох століть вражає світ своєю мелодійністю та душевністю. Жодна нація за всю історію не має такої кількості пісень, яку створив український народ. В ЮНЕСКО зібрана дивовижна фонотека народних пісень країн усього світу. У фонді України там знаходиться близько 15,5 тисяч пісень.
У своїх піснях українці розповідали про події та явища суспільного життя, родинний побут, особисті стосунки, героїчні постаті історії, боротьбу з загарбниками та любов своєї країни. Ці пісні завжди приваблювали істориків, музикознавців, фольклористів. Кожен композитор мріяв долучитися до цього народного творіння і додати елементи власної творчості у цей музичний жанр. У свій час обробками українських народних пісень займалися Григорій Верета, Григорій Верьовка, Климент Квітка, Пилип Козицький, Філарет Колесса, Микола Леонтович, Микола Лисенко, Борис Лятошинський, Петро Сокальський, Яків Степовий, Кирило Стеценко.
За своїм значенням у житті народу, за тематикою, сюжетом і музичними властивостями українська народна пісня поділяється на безліч різноманітних жанрів, що об’єднуються певною системою ознак. У цьому розумінні найтиповішими жанрами української пісні є: календарно-обрядові — веснянки, щедрівки, гаївки, колядки, купальські, обжинкові та інші; родинно-обрядові та побутові — весільні, жартівливі (в тому числі коломийки), частівки, колискові, поховальні, голосіння та інші; кріпацького побуту — чумацькі, наймитські, бурлацькі тощо; козацькі пісні; історичні пісні і думи; солдатського побуту — рекрутські, солдатські, стрілецькі; ліричні пісні та балади.
Сьогодні, коли культурний простір нашої країни виходить на новий рівень свого існування, коли з’являються нові форми та жанри музичного мистецтва, фольклор також набуває нового звучання, стаючи одним із основних компонентів сучасної музичної культури України.
Фольклор не просто культурна пам’ятка минулого українців, він несе в собі цінності, що далеко виходять за рамки часу, відображеного в піснях чи казках. Фольклор є джерелом наших національних традицій, виразником народної свідомості та ідентичності.
1. Войтович Валерій Миколайович.
Коляда [Текст] : дитячі щедрівки, колядки та засівалки / В. М. Войтович. - Рівне : Видавець Валерій Войтович, 2007. - 224 с.
«Коляда» — захоплююча розповідь про дивовижний світ, в якому жили наші Предки. На основі історичних джерел та багатющого фольклорно-етнографічного матеріалу автору вдалося відтворити один із найколоритніших та найулюбленіших образів української міфології — Коляду. До книги увійшли також новорічно-різдвяні дитячі щедрівки, колядки, засівалки та поздоровлення (віншівки), зібрані у багатьох регіонах України. Їх коріння сягає тисячоліть. Видання стане в пригоді викладачам українського народознавства, студентам вищих навчальних закладів мистецтва та культури, усім, хто цікавиться українською народною творчістю. Ця книга зацікавить кожного, хто шанує наші давні звичаї та обряди.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ао 266438
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 В-65
2. Воропай Олекса Іванович (1913-1989).
Звичаї нашого народу [Текст] : нар.- календар. звичаї, укр. нар. одяг : етногр. нарис / Олекса Воропай ; худож. оформ. Інни Бородаєвої. - К. : Пульсари, 2012. - 630 с.
Звичаї нашого народу - фундаментальна праця Олекси Воропая, підсумок його самовідданої багатолітньої пошукової роботи, яка охоплює річний календарно-обрядовий цикл життєдіяльності українців та традиції народного одягу. Видання розраховане на всіх, кому дороге минуле нашого народу, його правдиві корені.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс 54229
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 В-75
3. Героїчний епос українського народу. Хрестоматія [Текст]: Навч. посібник / Упоряд. та приміт. О. М. Таланчук, Ф. С. Кислого; Передм. О. М. Таланчук, - К.: Либідь, 1993, - 432 с.
Вперше пропонується хрестоматія, яка дає можливість простежити шляхи зародження й розвитку в українському фольклорі повної і правдивої історико-героїчної тематики. Видання включає колядки й щедрівки, що відбивають колорит далекої епохи формування військових дружин у Київській Русі. Широко представлені історичні пісні та думи: від найдавніших часів про татарські набіги до пісень про еміграцію, творів січових стрільців, а також сучасних пісень літературного походження, що стали народними. Таким же є різнобічний часовий і тематичний діапазон дум, легенд та переказів. Окремим розділом подані героїчні казки як феномен народної прози. Для студентів філологічних факультетів вищих навчальних закладів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 553679
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Г-39
4. Гошовський, Володимир Леонідович.
Українські пісні Закарпаття [Текст] : збірник / В. Л. Гошовський ; пер. з рос.: Р. Мисько-Пасічник, В. Пасічник ; відп. ред. М. М. Романюк ; НАН України, Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника. - Л. : [б.в.], 2003. - 446с.
Збірник охоплює українські пісні, характерні для Закарпатського регіону і поширені серед сільського населення середнього і старшого покоління. Розподіл пісень у збірнику — за музичними діалектами. У піснях збережено лексичні та фонетичні особливості місцевих говорів. Більшість пісень доповнено примітками та коментарями. Збірник призначений для фольклористів, виконавців, шанувальників української народної музично-поетичної творчості.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 658258
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Г-74
Історія України в народних думах та піснях [Текст] : для серед. та старш. шк. віку / Григор'єв-Наш ; [упорядкув. та післямова Олени Лисенко] ; худож. Василь Лопата. - Адапт. вид. - К. : Веселка, 2011. - 288 с.
Активний громадський і політичний діяч Никифор Григоріїв був передусім учителем-просвітянином. Виростаючи серед спільноти, яка була дуже далекою від національного самоусвідомлення, він наочно побачив потребу поставити навчання історії та літератури на рідний ґрунт. Він — автор кількох підручників і посібників передусім для школярів, де прагнув зробити доступним і цікавим вивчення української та всесвітньої історії, звертаючись до фольклорної скарбниці. Пропоноване видання — яскравий приклад такого посібника.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс 52356
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Г-83
6. Грицай М.С., Бойко В.Г., Дунаєвська Л.Ф. Українська народнопоетична творчість [Текст]: Київ.: Головне видавництво видавничого об'єднання «Вища школа», 1983. - 360 с.
У підручнику докладно висвітлено розвиток фольклористики в Україні з часу її зародження і до наших днів. Основну увагу приділено вивченню жанрів календарно-обрядової поезії, дум, казок, історичних та ліричних пісень, розвитку українського фольклору.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 404432
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) Г-85
7. Грушко-Колінько, Зінаїда Дем'янівна.
Пісні в моєму житті [Текст] / Зінаїда Грушко-Колінько. - Дніпро : Ліра, 2022. - 130 с.
Народна пісня – це неоціненний скарб українського народу. Зміст навіть жартівливих пісень завжди має виховну та інтелектуальну глибину. У них звучать ніжність, любов, почуття патріотизму, гумор та інші притаманні українцям почуття. Вони завжди зворушували мою душу. Я їх слухала, співала, скільки змогла, запам’ятала і записала. Тож звертаюсь до всіх моїх земляків: слухаємо, співаємо, захоплюємося. В піснях живе наша українська душа. Мелодії маловідомих народних пісень з голосу автора записала Верташ Наталя Василівна, а музикальну обробку авторських пісень зробив композитор Юрій Іванович Сердюк.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА857569
8. Давидюк Віктор Феодосійович.
Вибрані лекції з українського фольклору (в авторському дискурсі) [Текст] : навч. посіб. для студентів ВНЗ / Віктор Давидюк. - 3-тє вид., випр., допов. й переробл. - Луцьк : Твердиня, 2014. - 446 с.
До книги увійшли лекції проф. В. Давидюка, прочитані у Волинському університеті в 1995-2007 роках. У них - авторське бачення українського фольклору в культурогенезі та динаміці його явищ. Багато положень, висловлених у посібнику - це абсолютно нове бачення фольклору в палеонтологічному дискурсі. Слідуючи настанові М. Костомарова, що вивчення походження обрядів - справа археологів і етнографів, автор дотримується цієї культурно-історичної концепції від початку і до кінця книги.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 781844
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) Д-13
Поетичне слово в українській народній пісні [Текст] : моногр. / Ніна Данилюк ; Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки. - Луцьк: РВВ Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2010. - 511 с.
У монографії досліджено особливості українського народнопісенного слова як одиниці специфічної художньо-естетичної системи з властивими її ознаками звукової, морфолого-словотвірної, лексико-семантичної, синтаксичної організації, усталеними засобами образності. Проаналізовано опорні слова, що входять до національно-мовної картини світу, окремими сферами якої є народні вірування, людина, тварини, рослини, світила, явища природи, географічні об’єкти, рідна земля - Україна.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 724828
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Д-18
10. Дей О.І. Українська народна баллада [Текст]: К.: Наукова думка, 1986. - 263 с.
В монографії аналізується баладний фонд українського фольклору, сюжетика й поетика жанру, відношення оригінальних баладних творів до об’єкта зображення, конфліктів соціально-історичної та сімейно-побутової дійсності; розкривається роль народних балад в сюжетному збагаченні художньої літератури. Дослідження українських балад проводиться в східно-слов’янському й загальнослов’янському контекстах. Книга містить звідний каталог-покажчик сюжетних типів українських народних балад. Для мистецтвознавців, літературознавців, етнографів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 447953
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Д-27(1)
11. Дей О.І. Сторінки з історії української фольклористики [Текст] : К.: Наукова думка, 1975. – 272 с.
Народна поетична творчість завжди була одним із важливих пізнавальних і творчих джерел для видатних представників передової дореволюційної культури, їхні думки, спостереження, оцінки і висновки в галузі народної поезії становлять винятковий науковий інтерес, є значним внеском в історію української фольклористики. У книзі зроблена спроба аналізу та узагальнення фольклористичної спадщини ряду провідних діячів революційно-демократичної культури — Івана Франка, Лесі Українки, П. Грабовського, М. Павлика, а також видатних дослідників народної творчості. Розвідки про них написані на основі друкованих і архівних джерел. До книги ввійшло і кілька оглядів невідомих досі рукописних матеріалів, що мають цінність для фольклористичної науки.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 256535
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) Д-27(2)
12. Дей О.І. Поетика української народної пісні [Текст]: К.: Наукова думка, 1978. – 252 с.
У монографії аналізуються типові композиційні принципи і засоби української народної пісенності в зв’язку з процесом художнього пізнання й відображення дійсності трудовим народом. Значне місце відведено розкриттю художнього методу народної поезії, впливу усності побутування та колективності виконання і сприйняття на композицію пісень.
Розрахована на дослідників народної творчості, студентів-філологів, працівників культосвітніх закладів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 315636
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Д-27(3)
13. Дитячі пісні та речитативи [Текст]: Упоряд.: Г. В. Довженок, К. М. Луганська. —К. : Наук, думка, 1991.— 448 с.: нот.— (Укр. нар. творчість).
У книзі зібрано твори різних жанрів народної поезії, що входять до дитячого репертуару. Багато пісенних зразків подається з мелодіями. Вперше узагальнюється побутування дитячої народної пісенної та музичної традиції від середини XIX ст. до теперішнього часу. Призначена для фольклористів, етнографів, педагогів, працівників дитячих дошкільних закладів, усіх шанувальників народної творчості.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 537366
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Д-49
14. Дмитренко Микола Костьович.
Українська фольклористика: історія, теорія, практика [Текст] / М. К. Дмитренко ; НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. Максима Рильського. - К. : Ред.часопису "Народознавство", 2001. - 576 с.
До книги увійшли дослідження українського фольклору та української фольклористики. Висвітлюються питання історії фольклористики, теорії видів, жанрів фольклору, проблеми “фольклор і символ”, “фольклор і література”. Вміщено розділ фольклористичної критики, матеріали польових записів, тощо. Для фольклористів, етнографів, літературознавців, культурологів, краєзнавців, викладачів, студентів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 608307
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) Д-53
15. Дожилася Україна… [Текст]: Народна творчість часів голодомору і колективізації в Україні/ Зібрав і прокоментував І. Бігаєвич. – К.: Укр. письменник, 1993. – 29 с.
Голокост... Навіть і в той смертельний час український народ не згубив притаманних йому гумору, іронії, сарказму: він сміявся над своїми мучителями, таврував сталінських злочинців гострим словом. Це унікальне видання містить народні співомовки, приказки і прислів’я, які збереглися як найправдивіші свідчення про голод 1933 року.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Р 76519
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Д-61
Наспіви українських весільних пісень [Текст] / Л. О. Єфремова ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. - К. : Наукова думка, 2006. - 191 с.
Висвітлено особливості музичного мислення у ранньотрадиційному фольклорі. Наведено загальну типологію та систематику українських весільних наспівів. На підставі виявлених генетичних зв’язків трьох основних стильових нашарувань у мелодиці українських весільних пісень розглянуто їх стильову єдність. Зазначено, що картографування основних наспівів і обрядових пісенних мікроциклів сприяє визначенню основних регіонів весільної пісенності в Україні.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 684147
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 1) Є-92
17. Єфремова Людмила Олександрівна
Частотний каталог українського пісенного фольклору [Текст] : в 3 ч. / Л. О. Єфремова. - К. : Наукова думка, 2009 . Ч. 1: Опис. - 2009. - 720 с.
Перша частина містить опис більш як 900 найпоширеніших творів дитячого, календарного та родинно-обрядового фольклору, народних балад, пісенної лірики та ліро-епічних, жартівливих і танцювальних пісень. До опису кожної пісні включено відомості про її код за частотним каталогом українського пісенного фольклору. Розглянуто основну сюжетну лінію, віршований розмір, ритмоструктуру наспіву, найпоширеніші початкові слова (інципіти), основні (частотні) стильові характеристики та варіанти фольклорних творів, наведено матеріали про їх регіональне поширення. Видання розраховано на науковців, викладачів, студентів вищих та середніх навчальних закладів, всіх любителів фольклору.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В351551/ч.1
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Є-92I
18. Єфремова Людмила Олександрівна
Частотний каталог українського пісенного фольклору [Текст] : [в 3 ч.] / Єфремова Людмила ; Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. - К. : Наукова думка, 2009 - 2011.Ч. 3: Покажчики. - 2011. - 511 с.
Третя частина частотного каталогу українського пісенного фольклору містить дванадцять основних покажчиків, за якими можна ідентифікувати записи української народнопісенної творчості. Це покажчики кодів пісень українською та англійською мовами з посиланнями на першу та другу частини каталогу; ключових слів та інципітів, за якими можна відшукати або ідентифікувати більшість поширених українських народних пісень. Покажчики будови поетичних строф та віршової ритміки зосереджені на стильових особливостях поетичних текстів пісень. Покажчики музичної ритміки та будови мелостроф, ладових звукорядів та ладових констант, а також покажчик мелотипів висвітлюють характерні особливості мелодики традиційних українських народних пісень. У загальному покажчику можна знайти частотні характеристики найпоширеніших українських пісень, вміщених до частотного каталогу. Видання розраховано на науковців, викладачів, студентів вищих та середніх навчальних закладів, всіх любителів фольклору.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В351551/3
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Є-92III
19. Жартівливі пісні. Родинно-побутові [Текст] : К.: Наукова думка, 1967. – 800 с. (Укр. народна творчість).
«Жартівливі пісні» — сьома книга в серії «Українська народна творчість». До збірки ввійшли жартівливі пісні родинно-побутового характеру від найдавніших записів в XVII — XVIII ст. до сучасних. Багато зразків та варіантів друкується вперше. Дотепно і влучно висміюють ці пісні недоладні вчинки й людські вади та недоліки, що й досі ще часто трапляються в житті. Значна кількість текстів друкується з мелодіями. Книга є першою спробою наукового видання жартівливих пісень з усієї української етнічної території. Розрахована на широкі читацькі кола, художню самодіяльність і фахівців у галузі поезії та музики.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 31596
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Ж-36
20. Закувала зозуленька. Антологія української народної творчості: Пісні, прислів’я, загадки, скоромовки[Текст]: Для ст. шк. віку. [Упоряд., передм. та прим. Н. С. Шумади; худож. оформл. В. П. Вересюка. Упоряд. граф, матеріалу С. М. Музиченка]. —К.: Веселка, 1989.— 606 с.
Антологію складають кращі зразки традиційних жанрів української народної поетичної творчості — обрядова поезія, епос і ліричні пісні, коломийки, а також малі прозові жанри — прислів’я, загадки, скоромовки. У передмові та коротких статтях перед розділами подано найважливіші поняття науки про фольклор, розповідається про історичну долю певного жанру чи виду, про його особливості. Видання містить примітки, алфавітний покажчик, словничок застарілих і діалектних слів. Розраховано на старшокласників, викладачів і всіх, хто цікавиться народною творчістю.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 50446
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 З-21
21. З піснею у серці [Текст] : зб. укр. пісень з нотами / [уклад.: І. М. Зушман та ін.]. - Чернівці : Наші книги, 2018. - 511 с. : ноти.
У збірку пісень увійшди історичні, патріотичні, відомі народні, стрілецькі пісні та пісні УПА, а також сучасні пісні та колядки. Для всіх, хто цінує і любить українську пісню.
Шифр зберігання книги у НБУВ: АО275154
22. Золота книга українських традицій та звичаїв [Текст] / [авт.-уклад. І. Скрипник]. - Донецьк : Мультипресс, 2011. - 288 с.
У книжці розглядаються українські народні традиції, пісенний фольклор, релігійні свята, прикмети, побут і сімейні стосунки. Приділено увагу декоративно-ужитковому мистецтву, а також поширеним в народному середовищі обрядам, в тому числі пов’язаним з народженням дитини. Окремий розділ присвячено традиційним стравам української кухні.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 739557
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 З-80 (1)
23. Історичні пісні [Текст] / Ред. Кол.: М.П. Бажан та ін. - К. : Рад. письменник, 1970. - 286 с.
До збірки увійшли найяскравіші й найвідоміші історичні пісні – неоціненні пам’ятки духовної скарбниці українського народу, в яких відбито героїчні та драматичні події його історії, звитяжної боротьби за визволення з-під соціального та національного гніту.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ао 194697
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 І-90
Український фольклор про гайдамаччину [Текст] / Ф. Ф. Кейда. - К. : Вирій, 1999. - 239 с.
Досліджується жанрово-тематична, образна, художньо-виразова системи одного з важливіших підрозділів фольклору, в якому народ втілив власне розуміння історії визвольної боротьби (гайдамаччини), і який довгий час трактувався тенденційно або ж замовчувався. Уснопоетична гайдакіана розглядається в контексті історії, фольклорного та мистецького процесів загалом. У додатках представлено кращі зразки гайдамацьких пісень, легенд, переказів і народних оповідань.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 589747
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 К-33(1)
Народні месники України у фольклорі [Текст] / Ф. Ф. Кейда, С. В. Мишанич ; Донецький держ. ун-т. - Донецьк : Кассіопея, 1998. - 112 с.
У монографії простежуються процеси творення, побутування та функції фольклору про народних месників України - опришків і гайдамак. Досліджуються пісенні та прозові твори у всьому жанровому розмаїтті як вияв художнього та історичного осмислення національно-визвольних змагань народу. Характеристика фольклору про опришків і гайдамак здійснюється із сучасних методологічних позицій та у контексті історичного і загальнокультурного процесу ХV-ХХ століть. Для фольклористів, літературознавців, істориків, викладачів шкіл і вищих навчальних закладів, всіх, хто прагне краще знати героїчне минуле свого народу, його історичну та естетичну концепцію національно-визвольної боротьби.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 584734
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 К-33(2)
26. Кирчів Роман.
Двадцяте століття в українському фольклорі [Текст] : [монографія] / Роман Кирчів ; НАН України, Ін-т народознав. НАН України, Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. - Л. : Ін-т народознав. НАН України, 2010. - 533 с.
Спроба монографічного дослідження образу світу минулого столітні в українському фольклорі, рецепції в ньому доленосних суспільно-політичних подій, ситуацій, постатей діячів, думок, переживань і настроїв української людини того часу. Головним предметом дослідницького дискурсу є осмислення місця і значення усної народної словесності в системі новочасної української культури, простеження якісних змін і модифікацій у змістовій і формальній фактурі фольклорної традиції. Особлива увага приділяється процесу політизації ідейного змісту фольклорного слова у зв’язку з різними етапами суспільно-політичного буття України в умовах чужинецької окупації, протидії тоталітарним режимам, напруженої боротьби нації за своє самозбереження, визволення і державну незалежність. Праця розрахована на науковців-фольклористів, викладачів і студентів-філологів та широкого зацікавленого читача.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 742839
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) К-43
27. Козяр Світлана.
Українська родинна обрядовість. Віхи людської долі: весілля, похорон [Текст] / С. Козяр; Поділ. Видання Ін-ту мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, Обл. учбово-метод. центр культури Поділля. - Хмельницький : [б.в.], 2000. - 72 с.
У збірці фольклориста, наукового співробітника Подільського відділення ім. М.Т. Рильського НАН України Світлани Козяр висвітлюється перебіг весільного та похоронного обрядів на Поділлі. Значною мірою розкривається суть, символіка весільних атрибутів та обрядодій, наводяться локальні пісенні зразки. Сторінки книги, що висвітлюють естетичні ідеали, світобачення подолян, яскраву своєрідність весільної та похоронної обрядовості, часто відкривають факти забуті або маловідомі.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 605198
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т5 К-59
28. Колесса Ф.М. Фольклористичні праці [Текст] : К.: «Наукова думка», 1970.- 415 с.
Книга містить статті й розвідки з фольклористичної спадщини вченого. На великому фактичному матеріалі дослідник розкриває взаємозв’язки української народної творчості з творчістю слов’янських і неслов’янських народів, показує взаємовпливи народної поезії і літератури. Особливий інтерес становлять «Студії над поетичною творчістю Т. Шевченка», «Українська народна пісня в найновішій фазі свого розвитку», «Народнопісенна ритміка в поезіях І. Франка» та ін.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 138287
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) К-60
29. Коломийки: В записах студентки факультету журналістики ЛДУ ім. І. Франка Оксани Вегери [Текст]: Л. : ВАТ "Бібльос", 1999. - 140 с. - Альтернативна назва: "І б'є з глибин віків співуче джерело": Коломийки.
Коломийки записані в селі Либохора в і 989-1998 роках від Глюдз Ганни Степанівни, Кирейто Ганни Дмитрівни, Климович Ганни Дмитрівни, Матіїв Марії Андріївни, Ігнатів Агафії Юріївни, Теліги Дарії Федорівни, Микитин Любові Федорівни, Вегери Пелагії Євстахіївни. Кожна коломийка відзначена ініціалами жінки від якої була записана.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ао 259938
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 К-61
30. Кондратюк, Андрій Іванович.
На горі сосна золоторясна [Текст] / А. І. Кондратюк. - К. : Дніпро, 1995. - 164 с.
Утворюючи зелені шати, дерева одягають нашу планету в чудове вбрання. І тому вона така невимовно прекрасна. Народ здавна спостережливий до життя дерев. Проникаючи в таємниці рослинного світу, наші предки почали одухотворювати життя зелених красенів. Існувало навіть уявлення, що дерева живуть родами, як і люди. Поняття про тотеми-дерева побутувало з давнини в багатьох народів, у тому числі і в древніх слов’ян. Наші зелені супутники оспівані в народних піснях, переказах, казках, легендах, міфах. Вони є одвічним джерелом краси, незамінним об’єктом у системі естетичного освоєння дійсності. Дерево як символ у фольклорі, в художній творчості — зміст цієї книги.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 563826
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) К-64
31. Копаниця, Любов Миколаївна.
Пісенні жанри українського фольклору [Текст] : навч. посіб. / Л. М. Копаниця ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. - 2-ге вид., випр. і допов. - Київ : Київський університет, 2016. - 383 с.
Запропоновано вивчення історії та поетики жанрів українського пісенного фольклору в полісемічності змісту і форми, законів художнього мислення, психологічних та прагматичних функцій усної поезії. Структурований матеріал уможливлює інтерпретацію цього синкретичного жанрового явища як складної жанрово-стильової системи та дає теоретичне обфунтування соціально-культурної вагомості та само бутності художнього світу української фольклорної лірики. У другому виданні протягом усього викладення матеріалу внесено суттєві доповнення, що стосуються закономірностей національної свідомості й історикних реалій в еволюції поетичного мислення ліричних позаобрядових пісень, а також розуміння фольклорного твору як способу комунікації, діалогу, динамічного процесу, стосунку внутрішнього світу людини до зовнішнього, бачення та сприйняття світу суб’єктом. Разом із тим для розкриття національної специфіки української усної поезії в коментарях до історії виникнення та побутування пісенних жанрів, семантики образів і "поетичних" фігур пропонується апеляція до широкого історичного та етнографічного матеріалу. Для студентів філологічних, культурологічних та інших гуманітарних спеціальностей і всіх, кого цікавить українська культура.
Шифр зберігання книги у НБУВ та в універсальному підсобному фонді: Ва 830488
На Підляшші - пісні наші (проблеми регіональної специфіки та національної ідентичності) [Текст] : монографія / Надія Кравчук. - Луцьк : Твердиня, 2012. - 278 с.
Підляшшя - територія, яка етнографічно продовжує межі Західного Полісся і, як і решта його земель, заселена переважно українцями. Для етнографів це - аксіома. Однак політичні спекуляції навколо цього питання існували й існуватимуть, доки це не буде доведено на конкретному матеріалі. Один із найнадійніших етноідентифікуючих чинників населення - його фольклор, особливо обрядовий. Пропонована книга доводить, що за цим критерієм мешканці Підляшшя - в основному українці а жодні політичні та історичні процеси кардинально не вплинули на фольклорну свідомість цього населення, яке і досі зберігає традиції своїх предків. Для фольклористів, етнографів, студентїв-філологів, а також усіх, кому небайдужа історія та культура рідного краю.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ао 270784
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) К-78
33. Круковська, Володимира Іванівна.
Андріївські вечорниці [Текст] / В. І. Круковська. - Л. : Євросвіт, 2001. - 52 с.
Книга знайомить з традиціями святкувань Святого Андрія, своєрідністю Андріївських вечорниць, пов’язаних з народними повір’ями та звичаями. Написана народною мовою, що завжди виділялася віршованою формою, довільними зворотами викладу тексту. Для учителів шкіл, вихователів дошкільних закладів, батьків, дітей та усіх, хто цікавиться звичаями християнських святкувань та народними традиціями.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 614937
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т5 К-84
34. Лановик Мар'яна Богданівна.
Українська усна народна творчість [Текст] : підруч. / М. Б. Лановик, З. Б. Лановик. – 4 вид., стер. - К. : Знання-Прес, 2006. - 591 с.
Книга написана на концептуально новій основі. Це перший підручник з усної народної творчості, виданий у рокинезалежності України. У ньому широко представлено різножанровий фактичний матеріал, використано вагомі здобутки вітчизняних та зарубіжних дослідників. У підручнику висвітлюються розвиток народної творчості від витоків до сучасності, особливості побутування текстів за певних історичних умов. Запропоновано нову періодизацію фольклору та класифікацію жанрів з урахуванням сучасних досліджень історії, етнопсихології, культурології, міфології. Кожне явище народної творчості розглядається у його зв’язку з художньою літературою. Підручник орієнтований на студентів філологічних, народознавчих, культурологічних та інших гуманітарних спеціальностей, а також магістрантів, аспірантів та фахівців, які цікавляться українською культурою.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 680530
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) 1)Л-22
35. Литвиненко Галина Сергіївна.
Знакові аспекти архетипно-образної системи та історичної фольклорної свідомості в українській народній пісні [Текст] : монографія / Г. С. Литвиненко ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. - К. : Логос, 2012. - 195 с.
Досліджується тонкий пласт народної поезії - архетипно-образний визначається ланцюг свідомісної трансформації образного мислення. Для аналізу взято обрядово-пісенний пласт виконавиці Явдохи Зуїхи, яка мала унікальну пам’ять. Монографія засвідчує, що народна пам’ять не гасне, хоча міфологічний сегмент втрачає безапеляційну сутність, але архетипно-образний фонд залишається, як код до розуміння еволюції народної поетичної свідомості. Книга буде корисною не лише фахівцям-фольклористам, а й усім, кому не байдужа проблема збереження народної культури.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 766260
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Л-64
Творчість Олени Пчілки і фольклор [Текст] : монографія / Ольга Мікула. - Ужгород : Гражда, 2011. - 312 с.
Сучасна українська наука акцентує на потребі ґрунтовного вивчення фольклористичної спадщини Олени Пчілки, особливостей ролі та значення народнопоетичної традиції в літературній творчості цієї оригінальної письменниці, що дозволить повніше розкрити її художній світ. Пропоноване видання є першим комплексним дослідженням фольклористичного й літературного доробку Олени Пчілки. На підставі поглибленого аналізу її наукової спадщини показано внесок дослідниці у вивчення окремих жанрів фольклору (вертепної драми, народного епосу, українського гумору, легенд про "чуда", обрядової поезії). Опрацьовано велику кількість фактичного матеріалу. Розглянуто питання щодо органічних зв’язків художньої творчості Олени Пчілки та фольклору у контексті різних теоретичних підходів до вивчення явища фольклоризму. Для науковців, викладачів вищих навчальних закладів і вчителів середньої школи, студентів філологічних спеціальностей та всіх, кого цікавить фольклористична та літературна спадщина Олени Пчілки.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 740200
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш5(2=Ук)5-4«П» М-59
37. Музичний фольклор з Полісся у записах Ф. Колесси та К. Мошинського [Текст] : Упоряд., вступ, ст. прим., пер. з пол. С.Й. Грици. — К.: Муз. Україна, 1995. — 432 с.
Пропоноване видання є науковою реконструкцією унікального збірника народних пісень та інструментальних мелодій, зафіксованих на початку XX ст. видатними ученими-славістами — академіком Ф. Колессою та дійсним членом Польської академії наук К. Мошинським. До цього часу збірник вважався загубленим. Наукова класифікація матеріалу, його теоретичне узагальнення, а також пошук паралелей до зібраних пісень здійснені Ф. Колессою. Збірник видається вперше. Розрахований на науковців, навчально-педагогічні кола та всіх, хто цікавиться слов’янським фольклором.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 568113
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 М-89
Фольклор українсько-угорського порубіжжя [Текст] : монографія / Леся Мушкетик ; Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. - К. : Український письменник, 2013. - 494 с.
У монографії розглянуто етнофольклорні взаємовпливи в народній культурі Закарпаття як самобутнього історико-культурного регіону. У книзі висвітлено регіонально-локальну специфіку фольклору краю в межах окремих жанрових груп — народної пісенності, народної прози, - проаналізовано угорські запозичення в уснопоетичній творчості українців-русинів, виокремлено їхні типи і форми, з’ясовано модифікації у мові-приймачі. Окремий розділ присвячено образам відомих діячів угорської історії — королю Матяшу Корвіну, князю Ференцу Ракоці ІІ, Лайошу Кошуту в українському фольклорі. У праці також простежено історію фольклористики краю — від найдавніших часів до сучасності, зокрема збирання, систематизацію та публікацію, дослідження усної словесності.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 768161
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) М-93
39. Мицик В. Ф. Свята сонячного циклу [Текст] : К. : Товариство «Знання» України, 1991.— 48 с. («Світ культури», № 6).
У брошурі розповідається про свята на пошану Сонця — Коляду, Великдень, Купайло, Калиту. Аналізується символіка народних свят, наводяться деякі пісні. Розрахована на широке коло читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Р 73878
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т5 М-95
40. Найкращі пісні України [Текст] / уклад. Л. М. Бубеновська. - Донецьк : Мультипресс, 2007. - 287 с.
У книжці зібрані пісні, які колись завжди були на устах нашого народу, а тепер, повертаючись із забуття, хвилюють наші серця й знов стають популярними. Тут і «Туман яром, туман долиною», «Закувала зозуленька», «Ой чий то кінь стоїть», «Цвіте терен», і «Ще не вмерла Україна», «Молитва за Україну» та інші авторські пісні й народні романси. Словом, це перлини нашого мелосу, котрі багато з нас знають і співають... по одному куплету, а потім, поглядаючи на сусіда, питають: а як далі? Збірник розрахований на широкий загал шанувальників української пісні.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 684683
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Н-20
41. Народні пісні в записах Михайла Павлика [Текст] /упоряд. Та прим. О.І. Дея та В.А. Качкана. - К.: «Музична Україна», 1974. – 319с.
Михайло Павлик був не лише видатним громадським діячем, письменником, публіцистом, редактором революційно-демократичних видань, але й глибоким народознавцем. Одним із перших джерел формування соціальних симпатій Михайла Павлика, поруч із враженнями від оточуючого громадського життя, була народна поетична творчість. В краю, де провів дитинство М. Павлик (він народився в селянській сім’ї 1853 року на околиці Косова — Монастириську — в Карпатах), народні пісні, казки і перекази дихали активним опришківським протестом проти несправедливості та прагненням до свободи й добра. До збірки увійшли найяскравіші народні пісні в записах Михайла Павлика – неоціненні пам’ятки духовної скрабниці українського народу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 249478
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Н-30 (1)
42. Народні пісні Буковини в записах Ю. Федьковича [Текст] /уклад. О.І. Дей та О.С. Романець.- К.: «Музична Україна», 1968. – 222 с.
Постійне звертання до невичерпної скарбниці народної творчості, насамперед — чудової української пісні, в невід’ємною рисою нашого класичного письменства. Не становить собою винятку в цьому і творчість Ю. Федьковича. Виразник дум і визвольних прагнень однієї з найзанедбаніших, за висловом Лесі Українки, гілок українського народу — буковинської, Юрій Федькович (1834 — 1888) посідає важливе місце в історії України. Його багатогранною діяльністю заявила цілому світові про своє існування та частина народу, яка ще з XIII ст. силоміць була відірвана від єдинокровних братів і протягом багатьох віків стогнала під кормигою турецьких, молдавських, а пізніше — й румунських завойовників. Непосильний соціальний і національний гніт у Північній Буковині спричинився до економічного і духовного її застою. Відродження культурного життя чарівного, але забитого краю почалося з великим запізненням — аж на початку 60-х років XIX ст. До збірки увійшли найяскравіші народні пісні Буковини – неоціненні пам’ятки духовної скрабниці українського народу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 77008
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Н-30 (2)
43. Народні пісні з голосу Дніпрової Чайки [Текст] /уклад. О.І. Дей та В.Г. Пінчук.- К.: «Музична Україна», 1974. – 215 с.
Серед українських демократичних письменників кінця XIX — початку XX століття помітне місце займає Дніпрова Чайка (літературний псевдонім Людмили Олексіївни Василевської — 1861-1927). Вона належала до тієї плеяди письменників, яка боролася проти «найгіршого ворога літератури — шаблону». До збірки увійшли найяскравіші народні пісні з голосу Дніпрової Чайки – неоціненні пам’ятки духовної скрабниці українського народу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 249819
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Н-30 (3)
44. Народні перлини [Текст] /упоряд. текстів та вступ. слово М. Стельмаха. - К.: «Дніпро», 1971. – 391 с. з іл./ Укр. Народні пісні /.
До збірки увійшли найяскравіші та найвідоміші народні пісні - неоціненні пам'ятки духовної скрабниці українського народу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 161385
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Н-30 (4)
45. Народна лірика [Текст] /упоряд. Передмова та примітки М.П. Стельмаха, І.О. Синиці.- К.: «Рад. Письменник», 1956. – 390 с.
Лірична пісня — це душа народу, це безмежне поле, засіяне зернами історії і заквітчане людськими надіями, це незміряна, воістину народна, любов до своєї дідизни і ненависть до її ворогів, це достойна людська гідність і людське страждання, це стихійний блиск селянської коси над одичалою панською головою і квиління чайки-небоги над тяжким шляхом життя, це чисті пориви до щастя і чиста сльозина на віях дівочих, це муки матерів на чужій землі і цнотлива вечірня усмішка на устах нареченої. Приторкаючись до ліричної пісні, ми входимо в безмірний світ народного життя. Українська лірична пісня, виплекана історією і побутом, супроводить людей-трудівників -своїх творців і хранителів - на протязі всього їхнього віку. До збірки увійшли найяскравіші народні ліричні пісні - неоціненні пам’ятки духовної скрабниці українського народу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ао 140266
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Н-30 (5)
Світогляд українського народу [Текст] : ескіз української міфології / І. Нечуй-Левицький. - К. : Обереги, 2003. - 144 с.
Унікальна праця класика української літератури Івана Нечуя-Левицького вийшла друком вперше 1876 р. У доступній науково-популярній формі письменник викладає свій досвід осягнення світогляду рідної нації, співвідношення в ньому народних традицій, віри, науки, філософії, історії. У розповідях постають зримі образи героїв української міфології, а також самі легенди про створення світу, мирове дерево дуб, створення людей. Соковита мова, картини народного життя роблять прочитання цього забороненого і забутого твору відкриттям цілого неповторного самобутнього світу наших пращурів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ао 263302
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Н-59
Українська дума і пісня в світі [Текст] / Г. А. Нудьга ; Ін-т народознав. НАН України. - Л. : [б. и.], 1997 . Кн. 1. - Львів : [б.в.], 1997. - 421 с.
На основі багатого фактичного матеріалу — здебільшого і маловідомого — праця Григорія Нудьги предметно розповідає про поширення і культурний резонанс пісенних надбань українського народу серед інших народів світу. Читач дізнається про зацікавлення українськими піснями і думами вчених, письменників і діячів мистецтва з різних країн, захоплені їх висловлювання на адресу української пісні, її переклади, переспіви на різні мови, використання у творах літератури і музики. Крізь призму поглядів іноземців і самим нам відкривається чимало такого в українській пісні, на що раніше ми мало чи, може, й зовсім не звертали уваги.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В343875/1
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Н-87I
Українська дума і пісня в світі [Текст] / Г. А. Нудьга; Ін-т народознав. НАН України. - Л. : [б. и.], 1997 . Кн. 2. - [Б. м.] : [б.в.], 1998. - 509 с.
На основі багатого фактичного матеріалу – здебільшого і маловідомого – праця Григорія Нудьги предметно розповідає про поширення і культурний резонанс пісенних надбань українського народу серед інших народів світу. Читач дізнається про зацікавлення українськими піснями і думами вчених, письменників і діячів мистецтва з різних країн, захоплені їх висловлювання на адресу української пісні, її переклади, переспіви на різні мови, використання у творах літератури і музики. Крізь призму поглядів іноземців і самим нам відкривається чимало такого в українській пісні, на що раніше ми мало чи, може, й зовсім не звертали уваги.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В343875/2
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Н-87II
49. Павлова, Алла Казимирівна.
Співанка-хроніка в контексті етнокультурної традиції українства [Текст] : монографія / А. К. Павлова ; Ун-т держ. фіск. служби України. - Ірпінь: Ун-т ДФС України; Кам'янець-Подільський : Друкарня Рута, 2021. - 183 с.
Монографію присвячено комплексному аналізу співанки-хроніки як поліфункціонального жанру фольклору в контексті етнокультурної традиції. Досліджено історіографію вивчення хронікальних пісень в українській фольклористиці, зокрема історію опублікування; систематизовано основні теоретичні знання з проблеми дослідження співанки-хроніки у фольклористичній науці; визначено іманентні риси жанру; проаналізовано особливості поетики - мотивів, тем, образів. Простежено шляхом текстуального аналізу роль автора-виконавця в процесі текстотворення. Автором внесено певні корективи у наявне в науковій думці визначення співанки-хроніки. У науковий обіг запроваджено малодосліджені варіанти пісень. Аналіз зразків, у яких відображено трагічні моменти, подано крізь призму філософських узагальнень для глибинного розуміння домінантних особливостей творів цього жанру. Видання стане корисним науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться особливостями етнокультури українства.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 850557
50. Пісні Явдохи Зуїхи [Текст] : [зб. укр. пісень] / запис Ґната Танцюри ; [передм., прим., наук. ред. М. К. Дмитренка, Л. О. Єфремової ; ред. нот. матеріалів Л. О. Єфремової]. - Київ : Літера ЛТД, 2021. - 783 с.
Видання покликане повернути в інформаційний простір України унікальне зібрання українських пісень - твори різних жанрів, записані в першій третині XX ст. знаним збирачем фольклору Гнатом Танцюрою. Весь масив (майже 1000 пісень) записаний в одному селі (с. Зятківці, нині Гайсинський р-н Вінницької обл.) і від однієї носійки - Явдохи Зуїхи (Сивак, Олійник, Жук) і являє собою унікальний цілісний комплекс пісень майже усіх жанрів пісенної народної творчості: календарно-обрядові, весільні, родинно-побутові, історичні, соціально-побутові. Пісні згруповано за тематичними розділами. Уміщено абетковий покажчик творів, а також біографічний нарис Гната Танцюри про Явдоху Зуїху. Видання розраховане на фольклористів-науковців, культурологів, викладачів, усіх, хто цікавиться українською усною народною творчістю, та для широкого кола читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Вc 68602
51. Плісецький Марко. Українські народні думи: сюжети і образи [Текст] : К.: Кобза, 1994 р. – 364 с.
Пропонована читачеві книга — наслідок багатолітньої напруженої науково-дослідницької і творчої праці відомого українського вченого—фольклориста і літературознавця, доктора історичних наук, професора Марка Плісецького. Завершена ще у 1983 році, вона планувалася до видання як посібник для студентів філологічних факультетів у одному з київських видавництв, та з незалежних від автора причин надрукована не була, рукопис відкладався “до кращих часів”. М. Плісецький продовжував над ним працювати, вносив у текст окремі уточнення й зміни, не сумніваючись у тому, що така книга потрібна не лише студентам- філологам, а й ширшому колу читачів в Україні й поза її межами, оскільки героїчний епос українського народу — думи — є культурно-національним надбанням не лише українців, а й має всеслов’янське і світове значення. Нині такий час настав.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 557617
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 П-38
52. Погребенник Федір. Українські пісні-гімни [Текст] : К.: Товариство „Знання” України; МП „Пам’ятки України”, 1992.-64с.- (Сер.6 „Кобза”товариства „Знання” України, №4; Сер.З „Народна культура: українські обряди і звичаї” бібліотеки журналу „Пам’ятки України”, N4).
«Ще не вмерла Україна» - тепер загальновизнаний гімн України. Але багато років цей та інші українські пісні-гімни були суворо заборонені, виконання їх вважалося злочином. У пропонованій книжці доктора філологічних наук Ф. Погребенника читач довідається, коли, хто створив гімни – «Ще не вмерла Україна», «Діб пора, не пора, не пора!», «Боже Великий Єдиний» та інші. На основі документальних досліджень автор у цікавій формі сповідає долю українських гімнів. Подаються тексти й ноти для виконання їх. Видання розраховане на широкий читацький загал, має бути в домашній бібліотеці кожного українця.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ао 256900
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 П-43(1)
53. Погребенник Ф. П. Наша дума, наша пісня [Текст]: Нариси-дослідження, - К.: Музична Україна, 1991. – 208 с.
Книжку складають розповіді про популярні українські народні пісні та пісні літературного походження історичного, революційного та ліричного змісту, а також про історію виникнення, побутування, еволюцію пісень, що стали дорогоцінним надбанням народнопоетичної творчості України, вагомим внеском у духовну скарбницю людства. Розрахована на широкі кола шанувальників народної пісні.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 529999
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 П-43(2)
54. Поліщук Ф.М. Українська народна поетична творчість [Текст] : Хрестоматія. Вид. 2-ге., доп. – Київ.: Р.Ш., 1968. – 559 с.
Хрестоматія є посібником для студентів філологічних факультетів педагогічних інститутів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 71399
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 П-50
55. Рай-поле [Текст] : фольклор і сучасна народна творчість Придніпров'я / упоряд. К. П. Фролова, М. М. Марфобудінова ; відп. ред. К. П. Фролова ; Управління культури Дніпропетровської області, Науково-дослідна лабораторія фольклору, народних говорів та літератури Придніпровського регіону ім. Олеся Гончара. - Д. : Дніпрокнига, 2001. - 272 с.: іл.
У даній книзі з відповідними коментарями представляється український фольклор, записаний у кінці XX століття науково-дослідною лабораторією фольклору, народних говорів та літератури Придніпровського регіону ім. Олеся Гончара Дніпропетровського національного університету. Представлено сучасну народну творчість.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 612722
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Р-18
56. Росовецький Станіслав Казимірович.
Український фольклор у теоретичному висвітленні [Текст] : підручник для студ. вищих навч. закл. / С. К. Росовецький; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К. : [б.в.], 2008. - 623 с.
Вперше розглянуто феномен українського національного фольклору в контексті світової фольклористичної теорії. Проаналізовано принципи видання фольклорних текстів, функції теоретичної фольклористики, особливості жанрового поділу українського фольклору. Увагу приділено обрядам, обрядовій поезії та драмі, народній ліриці, дитячому фольклору, поетиці часу та простору, фольклорним прийомам художньої організації тексту. Для студентів, аспірантів, викладачів та науковців.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 713069
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Р-75
57. Росовецький, Станіслав Казимирович.
Тарас Шевченко і фольклор [Текст] : монографія / Станіслав Росовецький ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. - 2-ге вид., випр. і допов. - Київ : Київський університет, 2014. - 415 с.
Монографія вперше у вітчизняній науці пропонує комплексне, масштабне дослідження взаємозв’язків творчості Тараса Шевченка з фольклором в усій їх багатобарвній складності. Подано не лише певне узагальнення більш ніж двадцятирічних студій відомого філолога, фольклориста і письменника в цій галузі, але й методологічно обґрунтовану програму подальшої пошукової роботи. Вперше книжка вийшла у видавництві «Київський університет» 2011 р. і привернула пильну увагу фахівців. Це друге, доповнене й виправлене видання. Для фольклористів і літературознавців, викладачів, аспірантів, студентів, для усіх, хто цікавиться сучасною інтерпретацією творчого доробку Тараса Шевченка.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 812662
58. Семенюк, Лариса Степанівна.
Народна обрядова творчість Шацького поозер'я [Текст] : монографія / Лариса Семенюк ; Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки. - Луцьк : Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2012. - 199 с.
У монографії висвітлено систему традиційних звичаїв і обрядів та словесний обрядовий фольклор Шацького поозер’я в жанрово-структурному й функціональному аспектах. Календарно-обрядовий та родинно-обрядовий пісенний фольклор регіону проаналізовано на основі друкованих матеріалів і рукописних записів переважно останнього десятиріччя. Особливу увагу звернуто нариси регіональної та локальної специфіки творів.
Для фольклористів, краєзнавців, усіх, хто пізнає традиційні надбання українського народу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 757200
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т5 С-30
59. Скляренко, Валентина Марківна.
Українські традиції і звичаї [Текст] : для дітей серед. шк. віку / В. М. Скляренко. - Харків: Бібколектор, 2015. - 317, [1] с.
Народні традиції та звичаї завжди були духовною основою життя українців. Вони формувалися протягом багатьох століть і є складовою частиною не лише історії нашого народу, а й сьогодення. Нині народні традиції та звичаї стали одним із головних чинників відродження українського народу, його національної свідомості та людської гідності. І кожен з нас є спадкоємцем цього великого скарбу, продовжувачем традицій народної культури. В чому вони полягають, де їхні витоки? Як вони формувалися та змінювалися у різні часи на теренах нашої країни — на всі ці та інші запитання ви знайдете відповідь у нашому виданні.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 796886
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 С-43
60. Слово і пісня Бориса Грінченка [Текст] : Матеріали фольклорно-краєзнавчої експедиції імені Бориса Грінченка. - Луганськ: Редакційно-видавничий відділ облуправління по пресії 1994.—36 с. (Зошит перший). Це видання вперше звертається до фольклорного і лексичного матеріалу, який можна зібрати і донести до сучасників. Цей матеріал записано на батьківщині Бориса Грінченка фольклорно-краєзнавчою експедицією від факультету підготовки вчителів початкових класів Луганського державного педагогічного інституту ім. Т. Г. Шевченка. Збірка має великий фактичний матеріал по пісенним творам, прислів’ям, приказкам, загадкам і готовий сценарій літературно-пісенної композиції «Слово і пісня Бориса Грінченка». Збірка адресується, в першу чергу, вчителям, студентам, всім, хто цікавиться безсмертною спадщиною українського народу, основою національної духовної культури — народопоетичною творчістю.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В339611/1
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 C-48I
61. Сосенко Ксенофонт. Різдво-Коляда і Щедрий Вечір [Текст] / Культуролог, оповідь. - К.: Укр. Письменник, 1994.— 286 с.
Ця книга, написана видатним вченим-етнографом і церковним діячем Ксенофонтом Сосенком, видана вперше у Львові 1928 року і відтоді більше не перевидавалась. Матеріал, яким оперує автор, відкриваючи праглибини українського народознавства, викликає нині особливий інтерес у читачів нової, вільної України.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 558847
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 С-66 (1)
62. Сосенко, Ксенофонт.
Культурно-історична постать староукраїнських свят Різдва і Щедрого Вечера [Текст] / К. Сосенко. - Львів : Сінто, 1994. - 360 с.
Час від часу українська культура породжувала дивовижні за задумом та виконанням твори, що вражали прагненням до всеосяжності та оригінальністю думки. До таких належить і праця Ксенофонта Сосенка, видана у 1928 р. у Львові. Значну увагу у книзі приділено етнографії українців, що дозволяє розкрити суть Різдва та Щедрого Вечора, а також численним паралелям у культурі українців та інших народів, насамперед індоєвропейсько-семітського кола. Автор справедливо звертає увагу на унікальне культурно-історичне значення колядок та щедрівок як джерел не лише до світогляду пращурів українців, а й до визначення умов та часу появи цих пращурів, формування структури їх суспільства. Заслуговує на увагу й підхід К. Сосенка до взаємин християнства з язичництвом, яке створило підвалини християнства, у тому числі й українського. Книга має зацікавити істориків, культурологів, філософів, всіх, хто небайдужий до минулого і майбутнього української духовної культури.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 557508
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 С-66 (2)
63. Таланчук Олена Михайлівна.
Українознавство [Текст] ; Усна народна творчість / О. М. Таланчук ; Міжнародний фонд "Відродження"; . - К. : Либідь, 1998. - 247 с.
У навчально-методичному посібнику розкриваються світогляд давнього українського народу, особливості його психології, моралі, ставлення до певних життєвих явищ, які впливали на формування й розвиток українського менталітету. Захоплююче оповідається про давно забуті звичаї, вірування, ворожіння, народні прикмети та ін. Для учнів і вчителів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, а також усіх, хто цікавиться джерелами духовності українського народу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Вс 32873
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Т-16
64. Традиції та звичаї українців [Текст] : [в 2 т.]. - К. : Гнозіс, 2007 - 2010. - (Серія "Родинна книга"). Т. 1 : Зима / авт.-упоряд. І. Ю. Квасниця. - [Б. м.] : [б.в.], 2007. - 408 с.
У хронологічному порядку прописано близько 29 свят українців церковного та хліборобського року: християнська історія свята; народні традиції та звичаї цього свята; старовинні записи обрядів; сучасні сценарії обрядових дійств для постановки і виконання у родинах, дитячих садках, школах; тексти українських народних та обрядових пісень з нотами. Матері знайдуть вірші, оповідання та казки для своєї малечі, створені народом та автором книги. Молоді господині відкриють для себе таємницю рецептів старовинних обрядових страв.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В350549/1
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 Т-65 I
65. Українські думи [Текст] / [упоряд. О. К. Артеменко]. - К. : Техніка, 2011. - 160 с.
До книжки ввійшли найвідоміші народні думи — неоціненні пам’ятки духовної скарбниці українського народу, в яких відображено силу народу, його любов до Батьківщини, досвід, розум, поетичну геніальність, високу моральність. У "живих літописах", що посідають видатне місце у світовій народній поезії, змальовано героїчні й драматичні події і явища суспільного життя відповідно до тих конкретно-історичних умов, в яких жив її творець — народ. Зокрема, героями цих дум є козак Голота, Самійло Кішка, Маруся Богуславка, Олексій Попович, Іван Богуславець, Іван Богун, Богдан Хмельницький та інші гідні сини і доньки українського народу. Для широкого кола читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Вc 52161
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 У-45 (1)
66. Українська народна поетична творчість [Текст]: Підручник для студентів філ. фак./ ред. академік М.Т. Рильський. - Київ.: Р.Ш., 1965. – 418 с.
У книзі подається систематичний огляд українського фольклору. Народна творчість розглядається в її історичному розвитку за жанрами. В окремих розділах висвітлюються особливості фольклору, його походження, а також розвиток української фольклористики.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Во 954318
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) У-45 (2)
67. Українські народні пісні, наспівані Д. Яворницьким. Пісні та думи з архіву вченого [Текст]: Упоряд., вступ, ст., приміт. та комент. М. М. Олійник-Шубравської. - К.: Муз. Україна, 1990.— 456 с.
Збірку складають українські народні пісні, наспівані визначним вченим, академіком І. Яворницьким (1855— 1940) — істориком, фольклористом, етнографом, письменником, лексикографом, археологом, а також думи та пісні з архіву вченого. У збірці понад 300 зразків з мелодіями, які, за невеликим винятком, публікуються вперше. Матеріал походить з центральних та східних областей України. Розрахована на фольклористів, музикознавців, філологів, широке коло шанувальників народної творчості.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 520501
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) У-45 (3)
68. Українське Різдво на Мараморощині [Текст] / упоряд. Бевка О.— К.: Етнос, 2008.— 384 с. (Фольклор української діаспори).
У збірнику подано фольклорні твори українського населення Мараморощини (Румунія), зокрема колядки, віншування, побажання тощо — архаїчний та усталений вид народної творчості, яка ще побутує в марамороському етноареалі, де живуть українці.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 703998
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) У-45 (4)
69. Українські народні пісні [Текст] / Упоряд. О. А. Правдюк. АН УРСР. Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського, — К.: Наук, думка, 1991, — 288 с.
До збірника увійшли народні традиційні й сучасні пісні, що відображають основні етапи культурного, економічного й соціального розвитку України. Більшість пісень записано від сучасних носіїв фольклору. Значна частина публікується вперше. Для фольклористів, мистецтвознавців, широкого кола читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 533553
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) У-45 (5)
70. Українські народні пісні та думи. [Текст]: К.: Т-во «Знання» України, 1992.— 96 с.
До збірки увійшли найяскравіші та найвідоміші народні пісні та думи - неоціненні пам’ятки духовної скрабниці українського народу.
Для фольклористів, мистецтвознавців, широкого кола читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 545783
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) У-45 (6)
71. Українські народні ліричні пісні. [Текст] / Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії; Упоряд. М.М. Гордійчук, А.М. Кінько, М.П. Стельмах; Відп. ред. М.Т. Рильський. – К.: 1958. - 686 с.
Пісенна лірика — одне з найбільших мистецьких надбань українського народу. Вивчаючи в ході життя, в самій практичній діяльності людей всі їх вчинки, переживання та уболівання, народ складає пісні, в яких ділиться колективними спостереженнями, роздумами і особливо пересторогами, закликаючи до чесності, щирості та моральності в особистому і громадському житті. До збірки увійшли найяскравіші та найвідоміші народні ліричні пісні - неоціненні пам’ятки духовної скрабниці українського народу. Для фольклористів, мистецтвознавців, широкого кола читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ао 143964
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) У-45 (7)
72. Фольклор українців поза межами України [Текст] / збірник наукових статей. – К.: 1992. – 190 с.
У збірнику подаються статті з актуальних проблем народної культури українців поза межами України. Звертається увага на сучасний стан і побутування фольклору українців, яхі проживають на Далекому Сході, у Литві, Польщі, Сербії, Хорватії, Румунії, Канаді та інших країнах. На широкому фактичному матеріалі висвітлюється фольклорна пам’ять українців, що емігрували на різних етапах історії, аналізуються питання інтегрування фольклорної національної традиції в іноетнічиому оточенні та збереження традиційної духовної культури в сучасному житті української діаспори. Розглядаються теоретичні проблеми фольклорних жанрів, поетики фольклору, міжетнічних зв’язків у народній творчості. Подається огляд фольклористичних досліджень та видань українського фольклору в Канаді, США, Франції, Німеччині, інших країнах. Автори статей - відомі вчені України та зарубіжжя - фольклористи, етнографи, культурологи. Розрахований на широке коло шанувальників української культури.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 545855
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук) Ф-75
73. Чікало, Оксана.
Українські пісні-хроніки: жанрово-тематичний аспект [Текст] : [монографія] / Оксана Чікало ; НАН України, Ін-т народознав. НАН України. - Л. : Ін-т народознав. НАН України, 2010. - 228 с.
У монографії вперше комплексно досліджується жанр пісні-хроніки, як формо-змістова єдність, розглядається його динаміка на тематичному та структурно-семантичному рівнях. Акцентовано на своєрідності пісень-хронік, яка виявляється у функціональності, структурі, семантиці та елементах поетичного вираження. Особливість монографії полягає у виявленні та докладному дослідженні мотивів, що виконують у піснях-хроніках конструктивну, динамічну, семантичну та продукуючу функції. У дослідженні простежується зв’язок пісень-хронік з фольклорною традицією та з’ясовуються зв’язки між давнім матеріалом та новоутвореним. Уперше залучено матеріал, що стосується національно-визвольної тематики XX ст., на який з відомих історико-політичних причин було накладено табу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 744804
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Ч-60
74. Щедрівки. Колядки. Віншівки [Текст]: К.: Т-во «Музична Україна», 1968.— 319 с. (Із джерел укр. пісні).
Новорічний звичай щедрування…Цей поетичний обряд наповнюється новим змістом, зберігаючи свою давню спрямованість — величання людей праці, висловлення їм хвали, поваги і добрих побажань. Створення нового побуту не може відбуватися без творчого засвоєння кращих надбань минулого. Щедрівки й колядки — джерело духовної краси, черпаючи з якого ще довго збагачуватиметься художня культура українського народу. До збірки увійшли найяскравіші щедрівки, колядки та віншівки. Для фольклористів, мистецтвознавців, широкого кола читачів.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ао 185195
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш3(2=1Ук)-6 Щ-36
Формування визначників української культури [Текст] : культурологічні студії / І. М. Юдкін. - К. : Інститут культурології Академії мистецтв України, 2008. - 184 с.
У культурологічному дослідженні висвітлено деякі аспекти історичної динаміки розвитку картин світу в українській культурі Нового часу. Висунуто тезу про логоцентризм фольклору як відображення мовної картини світу, простежено історичні трансформації фольклору як чинники зміни суспільної свідомості, готової до формування наукової та художньої картин світу. Спеціальну увагу зосереджено на формуванні лінгвістичної філософії та філософії життя. Розглянуто питання про біолінгвістичну аналогію, криптографічні мовні програми, мімікрію як творчий принцип ретроспективізму, поетизацію світу як адекватний умовам периферії спосіб творчості, а також про рефеодалізацію як суспільний чинник історичної своєрідності розвитку української культури.
Шифр зберігання книги у НБУВ: Ва 720042
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Ш5(2=Ук)-30 Ю-16
Підготувала головний бібліотекар Музиченко Я.О.
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах