Феномен доброчинності канадських українців : на службі власного народу

              Ідея християнського милосердя, звернена до душі та сердець людей, увійшла до фундаментальних норм людської етики. Вона стала провідною ідеєю вчинків багатьох благодійників різних часів і народів. Історія та хроніка доброчинної діяльності, високої гуманості – актуальна та невичерпна тема. На неї звертається особлива увага світової спільноти в моменти гострих катаклізмів, непередбачених стихійного лиха, катастроф, загарбницької політики деяких держав, що претендують на чужі території для розширення за будь-яку ціну своїх кордонів, що людство саме зараз і спостерігає за звірячими діями Росії в Україні: вбивствами мирного беззахисного населення, знущаннями, тортурами, знищенням історико-культурних цінностей і примітивного бандитського пограбування.

   Ті переваги, яких досягли Збройні сили України в боротьбі з російським агресором, були б нереальні без доброчинної допомоги та підтримки цивілізованих держав, українськиї діаспорних утворень по всьому світу. Свою суттєву лепту вносить у справу підтримки історичної батьківщини й українська діаспора Канади, що існує в цій країні вже понад 125 років.

         Канада має свою випробовану десятиліттями практику роботи та взаємодії з благочинними організаціями, успішно веде свою соціальну політику. Взагалі явища доброчинності, благодійництва, меценатства, філантропії та ін., близьких за значенням альтруїзму та адресністю (допомога окремій людині, цілому колективу, організації тощо), не є національної прикметою, притаманною якомось одному народу. Вони в масштабах опіки держави своїми співгромадянами різняться історією цих держав і тією соціальною політикою [1], яку проводять уряди конкретних країн. Наприклад, ще в 1601 р. закон англійської королеви Єлизавети надав право місцевим приходам збирати спеціальний податок для бідних. Англія була не єдиною країною, де було прийнято «закони про піклування» [2]. Йдеться, власне, щодо законів про суспільне піклування. Ще святий Геннадій, патріарх Константинопольський (прибл. 400 – прибл. 471), закликав до допомоги нужденним, розглядаючи її, як моральний акт [3].

         Тема доброчинності (в Канаді українці частіше застосовують визначення «жертовність») нагальна ще й тому, що процеси міграції народів, переселення з території власної батьківщини в нові зони проживання неспинні й стали типовою рисою нинішнього існування.

         Відділ зарубіжної україніки Інституту книгознавства НБУВ пропонує розглянути історію української доброчинності в Канаді за публікаціями в канадсько-українських виданнях у контексті загальної історії та культури України, як її невід`ємного складника. У них опубліковано численні, різноманітні за типологією, матеріали (начерки, повідомлення, інформації, замітки, спомини, листи, доповіді, звіти про діяльність організацій тощо), які характеризують доброчинність членів української діаспори й є відбиттям історії української діаспори в Канаді, історії цієї країни, соціальної політики в ній.  

         Перегорнемо сторінки нашої історії.від самих початків християнізації Київської Русі милосердя вважалося чи не головною чеснотою християнина. Погляньмо у літописи: багатство існує не заради того, щоб його накопичувати, а для допомоги бідним. Жадобу, користолюбство літописці ганьблять часто, а ось щедрість навіть на межі з марнотратством – ніколи [4].

         Так, єпископ Лука Жидята в своїй праці «Повчення до братії» закликав бути правдивим, турбуватися про убогих, слабких, сиріт [5]. Коріння української доброчинної справи сягають корінням у X ст., коли князь Володимир Великий виділив на зведення Десятинної церкви десяту частину свого прибутку; його син (XI ст.) – князь Ярослав I, Мудрий, став сьюзереном Київського Софійського собору і подарував у 1037 р. храму багату власну бібліотеку, що стала вагомою частиною книгозбірні (згадка у «Повісті временних літ») [6]. Їх прикладу щодо благодійних вчинків слідували інші київські князі, козацька старшина, церква, українська інтелігенція, купецтво, міщани.

         Володимир Мономах розпочинає «грамоту свою» з формулювання тих найважливіших принципів, що є основою будь-якого добра. Провідне місце серед них відіграє «страх Божий в серці» і милостиня [7]. Серед двадцяти творів ігумена Києво-Печерського монастиря, церковного і політичного діяча XI ст. Феодосія Печерського (1009–1074) – твір «Про допомогу бідним» .

         У «Слові якогось батька до сина свого» («Изборник» 1076 р.) мудро закарбовано давнім істориком на віки: «Дитино, накорми голодного, як сам Господь Бог тобі повелів, напій прагнущого, пригости подорожнього, відвідай хворого <…>. Зверни очі милостивого на того, що сидить голий на морозі, скорчившися, нагти свою істоту покрити його одежею, що лежить у тебе <…> введи до свого дому беззахисного під свій дах, дай змоклому суху одіж, змезрлому теплоту <…>. Насичуючись солодим питвом, спом`яни того, що п`є теплу воду, випарену сонцем і присипану порохом на вітровім місці. <…> Коли лежиш у добре покритій хаті і чуєш вухами шум проливної хмари, подумай про вбогих, що лежать тепер, пронизувані дощовими краплями, як стрілами, а інші в безсонниці сидять і підпливають водою. Коли зимою сидиш у теплій хаті і без страху роздягшися, зітхни, подумавши про убогих, що клячать над малим вогником, скорчившися, більшу біду очима терплячи від диму, огріваючи тільки руки, а плечі і все тіло виставляючи на мороз» [9]. Києворуський автор, як геніальний провидець, ніби пророче описує сьогодняшню жахливу ситуацію в Україні: трагедію знедолених невинних людей, Каховської ГЕС; українських військових, на плечі яких ліг увесь тягар дикої війни з Росією.

          З «Повчання блаженного Феодосія, ігумена Печерського про кари Божі»: «усобна ж війна буває від зваби диявольської. Бог-бо не хоче зла в людях, а добра» [10].

         Із запропонованої теми електронної виставки вітчизняні учені порушують та узагальнюють такі проблеми, як: інституціоналізація доброчинної діяльності в умовах сучасного українського суспільства; хроніка доброчинної діяльності в Україні та поза її межами; становлення і діяльність громадських благодійних об'єднань у регіонах України в різні історичні часи; благодійництво та доброчинність Православної церкви; благодійництво як пріоритетна форма некомерційної господарської діяльності відомих українських діячів; наука доброчинності; її політика, традиції; подвижники й меценати: історико-біографічні нариси тощо.

         У Канаді дослідження цього історичного напряму перебуває на початковому етапі. Аналітичні дослідження поодинокі, хоча кількість інформації колосальна. Відомий канадсько-український учений М. Сорока зазначає в своїй аналітичній статті, що «найперші прояви меценатства проявилися у спільних акціях жертвування українських піонерів-еміґрантів на будівництво церков, шкіл та інших споруд, які приносили громадську користь. Із зміценням української присутності в Канаді, так як і в США, з’явилася потреба заснування науково-освітніх установ при престижних західних університетах. За громадської підтримки поставали українські кафедри й центри, найбільші з яких Український науковий інститут (1973) та Канадський інститут українських студій (1976) при Альбертському університеті» [11].

        У виданні Encyclopedia of Ukraine. Vol. 5. St–Z / Univ. of Toronto Press ; ed. by Volodymyr Kubijovyč and Danylo Husar. – [S. l.] : [б. в.], 1993. – 886 s. – (Printed in Canada)» йдеться і про: Українсько-канадський художній фонд; Канадсько-українську цивільну лігу; Канадський Український Конгрес; Українсько-канадський фонд Тараса Шевченка; Українські професійні канадські федерації бізнесу; Фонд допомоги українським канадцям; Українсько-канадський центр досліджень і документації; Канадську Асоціацію Українських Військовослужбовців; Українські канадські соціальні послуги; Українсько-канадський Cтудентський Cоюз; Українську Асоціацію Канадських Ветеранів; Українське Католицьке Братство Канади.

         Були й іншого спрямування альтруїстичні некомерційні організації в Канаді, як, наприклад: ветеранська організація Українська Стрілецька Громада у Вінніпегу (1928 р.). Про її акції читаємо в огляді: Шульга П. Роля УСГ в Канаді (мої міркування) (Календар-альманах «Нового шляху». 1982). «Свідчення того в часах депресії є ті засекречені тисячні фонди, що проходили через поодинокі банкові конта в Європі. Збірки на політичних в`язнів, українських інвалідів, Дім інваліда, Рідну школу не могли зложити самі члени УСГ <…>. На збіркову акцію УСГ жертвувала ціла свідома українська громада» (с. 179).

         У 1984 р. Іван Козак в Едмонтоні засновує неурядову організацію, яка надає допомогу українським діаспорним громадам у різних сферах економічного розвитку і культурного життя, в розв`язанні проблем екозахисту території їх проживання, що знаходить відчутну підтримку Канадського (Альбертської провінційної фундації – Wild Rose Foundation і Канадського агентства міжнародного розвитку – CIDA) та Бразильського урядів. Товариство пересилає кошти в Україну для поліпшення роботи семінарії в Івано-Франківську. Гроші було зібрано завдяки індивідуальним пожертвам.

         Благодійні справи Товариства ім. Єпископа Будки висвітлює О. Бойчук у статті «Добродійне товариство ім. Єпископа Будки» (Західньоканадський збірник. Ч. 4. Едмонтон : Канад. наук. т-во імені Шевченка, 2000. Т. 38).

У публікації «Меценат – батько мецената» (Слово і Час. 1997. № 11) віддано шану знаному канадському доброчиннику Ерасту Гуцуляку, який фінансував організацію кафедри українського фольклору й етнографії при Альбертському університеті (нині носить його ім`я); придбав будинок для Українського посольства в Оттаві. Ераст Гуцуляк заснував і очолив компанію «Medical Pharmacies Group», найбільшу в Канаді за постачанням ліків для будинків, де було надано прихисток немічним та старим людям. Він – один із засновників і перший директор фонду «Діти Чорнобиля» у Канаді; ініціатор фундації Катедри української культури та етнографії при Альбертському університеті (1989 р.). За 615 тис. дол. Е. Гуцуляк придбав будинок в Оттаві та від імені своєї родини подарував його Уряду України для розміщення в ньому Посольства України в Канаді. Як подяка Канаді за те, що його родина мала можливість поселитися у цій державі, Гуцуляком було куплено 550 акрів землі в околиці м. Ошави для паркової зони. Доброчинник перерахував 200 тис. дол. на будівництво нового навчального корпусу Національного університету «Острозька академія». За вклад у розбудову цього навчального закладу подружжю Гуцуляків присвоєно звання Почесних академіків Острозького академічного братства та нагороджено найвищими відзнаками академії – срібними медалями.

Е. Гуцуляк підсумовує: «В Україні вистачає заможних людей, які повинні йти нашими слідами. Часом думати не лише про себе, а й про власне коріння й онуків наших онуків. Думати над тим, що людина є вартісною, бо залишає по собі певну пам’ять. А з фінансами якось Бог дає» (газета «День», 4 бер. 2013).

         «Бюлетень КІУСу» (Едмонтон ; Альберта : Univ. of Alberta, 2007. C. 1) інформує, що Українсько-канадська програма отримала значний дар від Петра й Доріс Кулів, що належать до когурти провідних освітніх філантропів Канади: вони загалом пожертвували близько 17 млн дол. на вищі навчальні заклади, зокрема, Альбертський університет. Величезну громадську роботу Кулів було відзначено присудженням канадських нагород, академічних та національних, а також українських.

         У начерку М. Литвин «Труди і дні Марії з Коломиї» (Всесвіт. Київ : [б. в.], 2003. №1/2. С. 164–167) висвітлено благодійну діяльність Марії Фішер-Слиж, що сприяла виданню "Соняшника", "Української газети", інтервидання "Українці в Севастополі", чернігівської "Сіверщини", "Всесвіту", ініціювала проект Товариства приятелів України спрямований на допомогу канадсько-українським бібліотечним центрам, куди, завдячуючи меценатці, пересилають твори репресованих письменників-іммігрантів, енциклопедії, довідники тощо – в 11 міст України: Луганськ, Донецьк, Харків, Севастополь, Сімферополь, Одеса, Чернігів, Суми, Дніпро, Маріуполь, Полтава; вручаються премії кращим учителям української мови.

         Щиро дякує за підтримку свого квартальника Об`єднання Бувших Вояків і Приятелів 2-Дивізії УНА (див. 2009, №97, грудень).

         Г. Мазуренко розповідає про меценатів Восьмого англомовного тому «Історії України-Русі» (див.: «Жіночий світ». 2002). Меценатам видання збірника Організації Українок Канади (далі – УОК), присвяченого замордованій польською поліцією Ользі Басараб, українській патріотці, яка стала символом змагань за національну ідею, подано публікацію в журналі «Жіночий світ» (1973, липень–серпень). Пожертви на видання дали відділи ОУК з таких міст, як: Ванкувер, Гамільтон, Ст. Баніфакс, а також окремі доброчинники.

         Редколегія з повагою та вдячністю до жертводавців повідомляє про внески, спрямовані на підтримку випуску журналу «Жіночий світ» майже в кожному номері (1974. №1. С. 9; 1989.№3. С. 52 і т. д.)1991, бер. С. 34; і тут же: «Всім жерводавцям подяка»: 1991. №10; 3 ст. обкл.; «Меценати», 1973, липень-серпень: С. 19, 20; «Пресовий фонд «Жіночого світу»». 2002, №10. С. 32). Список жертводавців на видання того чи іншого видання подають багато редколегій та авторів. Наприклад: Ярмусь С. Духовність українського народу : короткий орієнтаційний нарис / передм. Ю. Мулика-Луцика ; редкол.: Ю. Мулик-Луцик, С. Радчук, І. Онуфрійчук, М. Подводняк, І. Тарнавецька, С. Кіцюк. Вінніпег : Волинь, 1983 (Ін-т дослідів Волині ; ч. 51).

Не обійдемо увагою публікацію, хоча вона надрукована в газеті, знаного громадсько-політичного діяча Канади, юриста П. Саварина, який повідомляє з Едмонтона, що управа Альбертського товариства збереження української культури  вирішила призначити 3 тис. дол. на освітню поїздку студентів курсів українознавства ім. Івана Франка навесні в Україну, 5 тис. дол. – на потреби лабораторії української мови Альбертського університету, 10 тис. – „Приятелям дітей" в Торонто (через Канадський фонд дітей Чорнобиля). З інформації стає відомим, що минулого року надано значну допомог у Централі КУК у Вінніпезі на придбання нового комп'ютера, студентам української мови, які вивчають її; катедрі української культури та етнографії ім. Гуцуляків, „Приятелям села спадщини української культури". Повідомляється про занедбаних сиротинців й інтернати в Україні, де тисячі дітей не мають взуття і теплого одягу, немає й опалення у школах, тому друкується прохання підтримати дітей в радянській Україні. Автор перераховує організації, яким було надано матеріальну підтримку [12].

            У статті В. І. Березкіної «Видавнича діяльність Канадського інституту українських студій (Бібл. вісн., 2010. №4). підкреслено, що КІУС – один із найбільших добродійних центрів у Канаді, а його масштабні проекти є запорукою довіри меценатів. Вічний фонд КІУСу: $815,188. Заснований у вересні 1986 р. зі спадщини Юрія Диби (Ванкувер) і Катерини Миськової (Едмонтон) згідно з заповітом. Згодом фонд значно збільшився за рахунок пожертв приватних осіб і організацій Канади й США. Наголошено на моральній цінності благодійної допомоги діаспорної спільноти українців та окремих жертводавців, спрямованої на підтримку діяльності та видавничої роботи інституції.

         Філолог, фольклорист, славіст, організатор науки, бібліограф, бібліотекознавець, громадський діяч Ярослав Рудницьций був, крім усього, ще й відомим у канадській діаспорі меценатом. Його самовіддане служіння своєму народові, громадянська позиція відбиті в статті Я. Дзири «Ярослав Рудницький (некролог)» (Нар. творчість та етнологія. 1996. №2/3). Я. Рудницького у 1992 р. передав книгозбірням Києва 30 ящиків книжок і чек на 1000 дол.; сприяв увічненню пам`яті Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Марка Вовчка, Юрія Федьковича та ін. українських письменників та діячів культури. Подаровані книжкові колекції Я. Рудницького зберігаються в Бібліотеці Ваньє Конкардія, у Монреалі, в бібліотеках Оттавського та Манітобського університетів, у НБУВ (Відділ зарубіжної україніки Інституту книгознавства) та ін.

         Біографічний нарис «Д-р Мирослав-Михайло Небелюк» (Вісті комбатанта. 1999. Ч. 3) дає можливість дізнатися про М.-М. Небелюка – українського письменника, мецената, який фінансував першу українську друкарню в Парижі, дав пожертви на зведення пам’ятників Т. Шевченку у Вінніпезі (1962) та І. Франку в Міссіссазі (провінція Онтаріо, 1992). Значні кошти, згідно з його останньою волею, було передано на розвиток українських установ у діаспорі.

         О. Дзира в своїй монографії «Українці в Канаді: суспільно-політичне становище в контексті імміграційної політики 1918–1939 рр. / наук. ред. Т. Антонюк ; НАН України, НБУВ. Київ : НБУВ. 2020) та деяких наукових статтях приділяє увагу благодійній роботі жіночих організацій: підготовка рефератів для громадських заходів, презентації, розважальні зустрічі для членів діаспори, опіка дитячими садками, школами для українських дітей, танцювальними гуртками й ансамблями, підготовка культурно-просвітницьких і масових заходів з метою пропаганди народної культури в суспільстві й зміцнення комунікаційних зв`язків та ін.

         До електронної книжкової виставки застосовано вибірковий принцип. Відбито лише частину документів із фонду ВЗУ ІК, оскільки деякі проблеми потребують окремого висвітлення, як, наприклад, душпастирська опіка над українцями, душпастирське опікунство; доброчинна діяльність християнських інституцій; жіночого руху в економічній та духовній, культурних сферах (приклад: перша організація українок, якою є Український Золотий Хрест (організація під такою самою назвою є в США); перше Українське жіноче просвітнє товариство (Вінніпег); діяльність «Просвіти» тощо); робота керівників українознавчих курсів, яка не оплачувалася, редагування та випуск багатьох діаспорних видань, що здійснювалося ентузіастами в час, вільний від їх основної роботи тощо.

         Аналіз представленої на електронній виставці літератури дає підстави для висновку, що громадська і приватна благодійність, меценатство канадсько-української спільноти, що є частиною історико-культурної спадщини України, методом збереження української національної субстанції і запорукою розвитку культурно-суспільного життя українців, відбиває весь спектр діяльності співтовариства, спрямованої на підтримку комунікаційної та духовної міцності діаспорного кола, розвиток власної національної культури та активної участі в проведенні урядом Канади його соціальної політики.

Список використаної літератури

1. Стадник М. М. Становлення публічної політики в Україні // Ефективність державного управління : зб. наук. пр. Львів. регіон. ін-ту держ. упр-ня НАДУ. Вип. 40. Львів : ЛРІДУ, 2015. С. 28–34.

2. Дмитрієнко М., Ясь О. Благодійність як атрибут громадянського суспільства // Розбудова держави. 1994. № 6. C. 37–44.

3. Святой Геннадий, патриарх Константинопольский. Правила св.  Геннадия, патриарха Константинопольского, о вере и жизни христианской. – Киев : Тип. КПЛ, 1853. 22 с.

4. Єленський В. Милість серця : релігійна доброчинність в Україні. – URL : https://www.radiosvoboda.org/a/948839.html

5. Лука Жидята. Повчання архієпископа Луки до братії // Золоте слово : хрестоматія літератури України-Руси епохи Середньовіччя IX–XV століть : у 2 кн. Київ, 2002. Кн. 1. С. 311–312.

6. Солонська Н. Фрески та мозаїки Київського Софійського Собору як історичне джерело атрибуції фонду його бібліотеки XI столітті //Православ'я України: зб. ст. до 400-річчя з часу відновлення православної Київської митрополвї Єрусалимським патріархом Феофаном. 2020. С. 247-266. 

7. Володимир Мономах. Твори. Поучення // Літопис руський ; за Іпатським списком.  Київ : Дніпро, 1989. С. 454–462. (Давньоруські та давні українські літописи).

8. Чаговец В. А. Преподобный Феодосий Печерский, его жизнь и сочинения : опыт историко-лит. исслед. Киев : [б. и.], 1899. 222, XXXI с.

9. Изборник Святослава 1076 року. – URL : http://litopys.org.ua/oldukr2/oldukr58.htm

10. Феодосій Печерський. Послання, повчання, молитви / пер. І. Жиленко // Тисяча років української суспільно-політичної думки : у 9 т., 14 кн. Т. 1. Київ  : Дніпро, 2001. C. 628–629.

11. Сорока М. Культура меценатства в українській громаді Канади // Західньоканад. зб. Т. 7, ч. 7. Едмонтон ; Острог : [б. в.], 2014. С. 69–83.

12. Саварин П. Допомога на розвиток культури // Свобода. 2002. П`ятниця. 4 січ.– URL : https://www.svoboda-news.com/arxiv/pdf/2002/Svoboda-2002-01.pdf

Бібліографічний список літератури*

1. Батицький В. Короткий нарис про «Взаїмну поміч» // Ілюстрований калєндар «Українського голосу» на 1932 рік. Вінніпег : Вид. Укр. Вид. Спілки в Канаді, 1932. С.133–141. Шифр: 11395 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

2. Березкіна В. Видавнича діяльність Канадського інституту українських студій  // Бібл. вісн., 2010. №4. С. 65–66. Шифр: Ж14596

Підкреслено важливість благодійної допомоги діаспорної спільноти українців та окремих жертводавців, спрямовану на підтримку діяльності та видавничої роботи інституції.

3. Білецький K. Українська школа власними силами // Українські піонери в Канаді, 1891–1951. Вінніпег : Ком. українців Канади, 1951. С. 51–55. Шифр: 3498 укр.

4. Благодійне видавництво «Українська Автокефальна церква» під редакцією проф. І. Огієнка випускає такі книжки // Огієнко І. Мова українська була вже мовою Церкви. Нариси з культурного життя Церкви Української / І. Огієнко. [Б. м.] : Благодійне вид-во «Українська Автокефальна Церква», 1921. (Ч. 45). С. 32. Шифр: ВЗУ ІК НБУВ

5. Богдан Ф. Бібліотека Товариства взаїмної помочі й українська книжка в Ванкувері. 2-ге вид. Вінніпег : [б. в.], 1959. 33 с. (Літопис / Укр. Вільна Акад. Наук ; ч. 17). Шифр: 8647 укр.

Відбито особливості формування бібліотечного фонду та його поповнення завдячуючи подарункам шанувальників української книги.

6. Божик П. Церков українців в Канаді. Причинки до історії українського церковного життя в Бритійській домінії Канаді, за часів від 1890–1927. Вінніпег : [б. в.], 1927. 335 с. Шифр: 11262 укр.

Відбито альтруїстичну діяльність українців, спрямовану на будівництво православних церков; пожертви на видання діаспорних часописів.

7. Боровик М. Століття українського поселення в Канаді (1891–1991) / мов. коректор Я. Василенко ; передм. Я. Рудницького. Монреаль ; Оттава : Укр. Могилянсько-Мазепин. АН, 1991. ХІV, 470 с. (Українська Могилянсько-Мазепин. АН : Пр. Відділу українознавства ; № 8). Шифр: 5548 укр.

Зі змісту: I. <…> Перші українські піонери. II. Початок організації громадського життя. <…> Шкільництво і позашкільна освіта. IV. Комітет українців Канади та його діяльність. <…>. Ветеранські організації. <…>. Музеї, бібліотеки, архіви. <…> Кредитова кооперація в Канаді. <…> Братство українців католиків Канади (БУК). <…> Студентське, суспільно-громадське і політичне життя. Українці Едмонтону.

8. Бритійська Колумбія і українці : з нагоди 30-річчя існування 20 відділу Товариства Взаємної Помочі у Ванкувері, 1927–1957 / вступ. слово від ред. ком. Winnipeg : Вид. заходом і коштом 20-го відділу Взаїмної Помочі, 1957. 199 с. Шифр: 6902 укр.

Зі змісту: Оцінка Взаємної Помочі / В. Ільчук. – С. 103–104; Богдан Ф. Бібліотека 20-го Відділу Взаємної Помочі. – С. 127–138; Інші відділи Взаємної Помочі в Бритійській Колумбії. – С. 140–142.

9. Ващук І. У 70-літній ювілей Організації українок Канади ім. О. Басараб // Бюлетень КІУСу / КІУС. Едмонтон ; Альберта : Univ. of Alberta, 2007. 37 с. Шифр: 12184 укр.

Зі змісту: Українсько-канадська програма отримала великий дар від Петра й Доріс Кулів. – С. 1; У центрі уваги – меценати КІУСу. Канадська фундація українських студій. – С. 17–18.

10. Велигорська-Сеньків Х. Виставка і продаж оригінальних творів українських американських і канадійських мистців 25 лютого – 3 березня 1968 / Колегія Св. Андрея при Манітоб. ун-ті. Вінніпег : Тризуб, 1968. 22 с. Шифр: 10405 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

У каталозі представлено опис мистецьких творів, подарованих Колегії св. Андрея з доброчинною метою, щоб одержаний дохід від продажу виробів використати для потреб закладу.

11. Календар-альманах Нового шляху, 2000. Торонто, 2000. С. 52–55. Шифр: 9410 укр.

12. Виставка і продаж оригінальних творів українських американських і канадійських мистців 25 лютого – 3 березня 1968 / Колегія Св. Андрея при Манітобському університеті. Вінніпег : Тризуб, 1968. 22 с. Шифр: 10405 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

13. Відозва до українців Збаражського повіту Східної Галичини в СП. Держ. і Канаді // Збаражчина : зб. споминів ст. і матеріалів / ред. і передм. В. Жила ; літред. Я. Славутич ; НТШ ; Коміс. Регіон. Дослідів і Публікацій ; обкл. О. Мошинської. Нью-Йорк ; Сидней ; Торонто : Друк. «Київ», 1983. (Укр. архів / Об-ня збаражчан Канади ; т. 30).Т. 1. С. 609. Шифр: 1994 укр.

Зі змісту: Жертвенність збаражчан. – С. 613–615. Інші допомогові комітети збаражчан в Америці й Канаді. – С. 623–637.

14. Гладун Ю. Діяльність українських громадських організацій Канади в контексті боротьби за незалежність України (1960–1980) // Гілея : наук. вісн. : зб. наук. пр. 2010. Вип. 41. Шифр: Ж25326

15. Гладун Ю. Роль українських жіночих організацій у громадському житті Канади // Українство в світі : Україна є там, де живуть українці : матеріали V міжнар. українсько-канад. наук. конф.; трав. 2009 р., Чернігів / Чернігів. держ. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка // Український вимір : міжнар. зб. інформації, освіти, науки, методів і матеріалів з України та діаспори. Чернігів, 2009. – Ч. 8. С. 185–188. Шифр: Ж72898

16. Господин А. Огляд просвітніх товариств у Канаді // Ювілейний календар-альманах «Українського Голосу» : на переступний 1968 рік : присвячений 100-річчю "Просвіти," 50-річчю Акту 22 Січня, 50-річчю Листопадового Зриву, 50-річчю Української Греко-Православної Церкви в Канаді. Вінніпег, 1968. С. 117–131. Шифр: 9115 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

На обкл. назва: Календар «Українського Голосу», 1968.

17. Господин М. Жіноче товариство Читальні «Просвіти» // Ювілейний альманах 80-ліття Товариства Читальні "Просвіта" у Вінніпезі / матеріали зібрав і опрацював А. Господин ; ред. Р. Король. Вінніпег : Просвіта, 1985. С. 116–118. Шифр: 11632 укр. Дар Читальні «Просвіти» у Вінніпезі.

18. Гошуляк Й. Г. Й свого не цурайтесь : спогади, листування, матеріали. – Львів : Каменяр, 1995. 591 с. Шифр: ВС30463

19. Гуменюк І. Мої спомини : до розвитку організаційного життя українців у Східній Канаді / передм. Г. Мазурик. Торонто : [б. в.], 1957. 61 c. Шифр: 7133 укр.

Зі змісту: Церковно-громадське життя.  – С. 15–16; Закуплення площі під церкви і заснування "Просвіти". – С. 18–20; Свято Шевченка. – С.  23–25; Будова нового дому "Просвіти." – С. 25–30; Православна громада в Торонто. - Українсько-Канадський Горожанський Клюб. – С. 47–50. Відзначення 60-ліття поселення українців у Канаді. – С. 54–56.

20. Гуцуляк М. Українець – співтворець кордонів Канади й Аляски (історично-геогр. нарис) / Наук. т-во ім. Шевченка. Торонто, Онтаріо : [б. в.], [б. р.]. - 132 с. (Бібліотека українознавства, Т. 24). Шифр: 3557 укр.

Висвітлено сторінки життя та благодійної самовідданої діяльності Петра Полетики та о. Агапія Гончаренка, опікунів українців на землі нового поселення.

21. Дегтяренко Л., Супронюк О. Книгознавець Ярослав-Богдан Рудницький // Вісн. Кн. палати. 2011. № 6. С. 1–4. Шифр: Ж15184

22. Дзира О. І. Діяльність українських громадських жіночих організацій у Канаді (1918–1939 рр.) // Українознавство. 2016. № 2. С. 207–218. Шифр: Ж23747

23. Дзира О. Українці в Канаді: суспільно-політичне становище в контексті імміграційної політики 1918–1939 рр. / наук. ред. Т. Антонюк ; НАН України, НБУВ. Київ : НБУВ. 2020. 259 с. Шифр: 1246 пф

24. Дзира Я. Пошануймо свою славу. Ярослав-Богдан Рудницький – учений, патріот // Пам'ятки України. 1999. № 1. С. 145–159. Шифр: Ж62291

25. Дзира Я. Ярослав Рудницький (некролог) // Нар. творчість та етнологія. – 1996. №2/3. С. 93–94. Шифр: Ж27482

Розкрито багатогранну діяльність Я. Рудницького в доброчинних справах (так, у 1992 р. він передав книгозбірням Києва 30 ящиків книжок і чек на 1000 дол.). Професор допоміг західноєвропейським музеям увічнити пам`ять Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Марка Вовчка, Юрія Федьковича та ін. Подаровані книжкові колекції Я. Рудницького зберігаються в Бібліотеці Ваньє Конкардія, у Монреалі, в бібліотеках Оттавського та Манітобського університетів, у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського (Відділ зарубіжної україніки Інституту книгознавства) та ін.

26. Дзьобко Й. Тернистим шляхом через життя // Рідна нива : ювіл. календар на звичайний рік, 1954. Винипег*; Манітоба : Вид.спілка Укр.Православ. Церкви в Канаді, 1954. С.  112–113. Шифр: 9559 укр.

27. Дибчук Л. Паславський Т. Благодійники українських бібліотек з канадської та латиноамериканської української діаспори // Бібл. планета, 2006. №1. С. 17–20. Шифр: Ж16548

28. З діяльності Комітету Українок Канади в Торонті // Жін. світ. 1972. Ч. 7. С. 30. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

29. Збірник матеріалів і документів у 25-ліття діяльності Комітету Українців Канади, 1940–1965 / авт. передм. В. Кохан. Вінніпег : Ком. Українців Канади, 1965. 310 с. Шифр: 6866 укр.

Зі змісту: Пам`ятник Тараса Шевченка. – С. 45–72; Народня фундація ім. Т. Шевченка: українська канадійська спільнота. Характерні цінності української канадійської спільноти. – С. 72–76; Taras Shevchenko Foundation. – C. 76–81; Суспільна служба українців Канади. – С. 141–147.

Д-р Мирослав-Михайло Небелюк // Вісті комбатанта. 1999. Ч. 3.

Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

М.-М. Небелюк– український письменник, меценат (Першої укр. друкарні в Парижі, пам’ятників Т. Шевченку у Вінніпезі (1962) та І. Франку в Міссіссазі (провінція Онтаріо, 1992). За його заповітом значні кошти було передано на розвиток укр. установ у діаспорі).). – Небелюк Мирослав-Михайло // Енциклопедія сучасної України. – https://esu.com.ua/article-72667

30. Дорогами 40-річчя (1954–1994) / Ліга українок Канади (Едмонтон) ; зібр. матеріали, уклала і зредагув. Н. Таланчук. Едмонтон : [б. в.], 1994. 52 с. Шифр: ВА799689

Висвітлено культурно-просвітницьку діяльність жіночої організації при Українській православній кафедрі св. Івана в Едмонтоні (оздоблення храму, збір коштів на його розвиток та ремонтні роботи, участь у підготовці релігійних свят, формування обстановки і відношення в сім`ях українців як до домашньої церкви, сприяння роботі недільної школи з метою опанування дітьми з родин діаспори української мови тощо.

31. Другий Все-Канадійський Конгрес Українців Канади, Торонто, 4–6 червня, 1946 / Ком. Українців Канади. Торонто, Онт. : Накладом Ком. Українців Канади, 1946. (Printed by the Ukrainian Publishing Co. Ltd., Winnipeg Publishers of the New Pathway). 197 с. Шифр: ВС33874 З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

Зі змісту: Звіт Фонду Допомоги Українцям Канади / Г. Мандрика. – С. 37–43; Українське жіноцтво на скитанні і наша поміч йому / Є. Ситник. – С. 66–73.

32. Подяка // Жін. світ. 1972. №11–12. С. 31. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

33. Всім жерводавцям подяка // Жін. світ. 1972. №11-12, с. 31; 1974. №1. С. 9; 1989. №3. С. 52; 1991, бер. С. 34; 2002, № 10. С. 32. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

34. Дубровіна Л. А. Бібліотечна діяльність емігрантських українознавчих центрів у 20–30-х роках ХХ ст. // Бібл. вісн. 2009. №2. С. 3–13. Шифр: Ж14595

Відбито історію заснування українських бібліотек, музеїв, видання книг рідною мовою, їх експонування на виставках в українському зарубіжжі, в тому числі й в Канаді, проведення різноманітних культурно-просвітницьких та культурно-мистецьких заходів як засобів збереження національної ідентичності, здійснюваних членамид діаспор на доброчинних засадах.

35. Загребельна Н., Яретик М. Петро Яцик : канадієць-українець, що жив Україною // Драгоманівські історичні студії : зб. наук. пр. молодих істориків / відп. ред. і упор. О. В. Потильчак ; Каф. джерелознавства та спец. іст. дисциплін ; Іст. ф-т ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. Київ ; Ніжин : Видавець Лисенко М. М., 2020. Вип. 5(9). 400 с. Шифр: Ж74289

36. Західньоканадський збірник. Т. 37. Ч. 3 / упорядкув. Я. Славутич. Едмонтон : The Shevchenko Scientific Society in Canada, 1999. 383 с. / Канад. НТШ ; т. 37). Шифр: 8786 укр.

Зі змісту:Катедра української культури та етнографії ім. Гуцуляків при Альбертському університеті : контекстуальна аналіза / Б. Медвідський. – С.  40–88; Українське музичне товариство / М. Дитиняк. – С. 128–141; Українсько-канадський архів-музей / О. Макар. – С. 156–170; Музей ЛУКЖ / В. Кунда. – С. 170–178; Будівничий українського життя в Канаді (П. Саварин) / В. Полковський. – С. 286–290; Мистецькі виставки в Канаді / С. Скрипник. – С. 291–296.

37. Західньоканадський збірник. Ч. 4 / упоряд. Я. Славутич. Едмонтон : Канад. наук. т-во імені Шевченка, 2000. 488 с. (Канад. наук. т-во ім. Шевченка ; т. 38). Шифр: 11586 укр.

Зі змісту: Фундація тисячоліття хрещення України / М. Дитиняк. – С. 82–98; Центр дослідження історії України ім. Петра Яцика при Канадському Інституті Українських Студій / Ф. Сисин. – С. 103–119; Добродійне товариство ім. Єпископа Будки / О. Бойчук. – С. 138–147; 20-річчя Альбертського товариства збереження української культури / П. Саварин. – C. 180–195; Дім української молоді в Едмонтоні / П. Дацьків. – С. 203–208; Музей Союзу Українок Канади / А. Сенів. – С. 269–277; Думками в Канаді – серцем в Україні: 50-ліття Осередку Спілки Української Молоді (СУМ) / І. Єндрієвська. – С. 277–289; Едмонтонські пластуни в проводі організацій / П. Саварин. – С. 289–297; Суспільна служба українців Канади / І. Шевчук. – С. 297–305.

38. Збірник матеріалів і документів у 25-ліття діяльності Комітету Українців Канади, 1940–1965 / авт. передм. В. Кохан. Вінніпег : Ком. Українців Канади, 1965. 310 с. Шифр: 6866 укр.

Зі змісту: Пам`ятник Тараса Шевченка. – С. 45–72; Народня фундація ім. Т. Шевченка: українська канадійська спільнота. Характерні цінності української канадійської спільноти. – С. 72–76; Taras Shevchenko Foundation. – C. 76–81.

39. Заячук Ю. Українознавчі центри у вирішенні проблеми науки рідномовної освіти українців Канади // Зб. наук. пр. НДІ українознавства. Т. 2. Київ, 2004. С. 51–57. Шифр: Ж72662

Представлено діяльність таких центрів, що грунтується на благодійних засадах, як: Канадський інститут українознавчих студій (КІУС), Кафедра української культури та етнографії імені Гуцуляків при Альбертському університеті, Український Центр Мультимедійного Інтерактивного навчання та Електронних Публікацій, Центр досліджень історії України ім. П. Яцика (при КІУС), Центр Українських Канадських Студій, Кафедра українських студій при Торонтському університеті із забезпечення вивчення і дослідження української історії, культури, мови, фольклору.

40. Звонок С. Фестиваль вареників на весело! // Жін. світ. Торонто, 1989. Ч. 2.  С. 37–38. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

Висвітлення проведення заходу, організованого з благодійною метою для одержання доходу на розвиток «Жіночого світу».

41. Зельська І. Виставка українського мистецтва // Жін. світ. Торонто. 1990. Ч. 11/12. С. 19. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

42. Золоті ворота : ювілейна книга в 50-річчя діяльности українського товариства "Просвіта". Онтеріо, Канада ; Вінніпег ; Порт Артур : Тризуб, 1960. 327 с. Шифр: 9212 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

Зі змісту: Роля "Просвіти" в культурному житті українців у діяспорі (з промови проф. Яр. Рудницького на ювілейному концерті "Просвіти" в Порт Артурі, в неділю 6. XII. 1959 / Я. Рудницький. – С. 15–21; Золотий ювілей товариства "Просвіта" в Порт Артурі, Онт. – (стаття з "Українського Голосу" з 18  листопада 1959). – С. 21–35; Ювілейні святкування товариства "Просвіта" в Порт Артурі, Онт. – (стаття в "Українському Голосі" з 20 січня 1960). – С. 35– 40; П'ятдесят років культурної праці. Літопис праці "Просвіти" в Порт Артурі за роки 1909 –1959 (початки українців в Порт Артурі; Віднова діяльності "Просвіти"; Рік боротьби за душу дитини; Рік відкриття будинку – 1923; Рік 1925 – криза в Рідній школі? 1928 – перше спільне свято Шевченка; 1937 – віднова Жіночого відділу; 1953 – участь "Просвіти" в Коронаційній параді; 1955 – посилення культурної праці; 1956 – жертвеність членів, розбудова бібліотеки). – С. 41–80; Бібліотека Товариства "Просвіта" в Порт Артурі, Онт. (Деякі історичні дані; Бібліотекарі Товариства; Теперішній стан бібліотеки; Загальна характеристика книгозбору; Архів "Просвіти") / Я. Рудницький. – С. 81–91; Рідна школа Товариства "Просвіта" в Порт Артурі  / О. Цукорник. – С. 93–104; З моєї довголітньої участи у проводі Товариства "Просвіта" / І. Журба. – С. 107–114; Коли постало Товариство "Просвіта" / І. Українець. – С. 115–120; Спомини з минулого "Просвіти" / Д. Слободян. – С. 121–124; Мої спомини з минулого / М. Іванчевський. – С. 125–132; А так було в піонерських часах / І. Бобик. – С. 133–138; Про початки організованого життя в Порт Артурі, Онт. (спомини довголітнього активного члена "Просвіти") / А. Поляновський. – С. 139–144; Пам'ятаю / М. Поляновський. – С. 145–154; Моя участь у житті "Просвіти" / П. Поляновський (спомини, пер. з англ. мови О. Цукорник). – С. 155–164; "Просвіта" на шляху мойого життя / І. Козира. – С. 181–198; Бастіон українства (з перших канадійських голосів про львівську "Просвіту" / О. Войценко. – С. 233–238; Наша матір "Просвіта" / С. Волинець. – С. 239–248; Вага "Просвіт" сущих поза Україною (в пошані Товариству "Просвіта" в Порт Артурі, Онт.) / В. Дорошенко. – С. 249–256; "Просвіта" як економічно-просвітне товариство (читальні, видавнича діяльність, функція "мандрівний учитель"). – С. 270–275.

43. Іларіон. Етимологічно-семантичний словник української мови / ред. й доп.; «Післяслово» М. Ласло-Куцюк. Вінніпег : Волинь, 1994. / Ін-т дослідів Волині ; ч. 39). Т. 4. П – Я. 557 с. Шифр: 11940 укр. Видання спонсороване Інститутом дослідів Волині.

44. Іван Золотоустий. Милосердя – прощення – пожертва // пер. з пол. О. Лози. Львів : Добра книжка, 2011. 64 с. Шифр: ВА747805

45. Йопик Г. Українсько-Канадський Архів-Музей Алберти : пам'ятки українських піонерів Алберти / Українсько-Канад. Архів-Музей Алберти. Едмонтон ; Альберта, 1982. С. 117–119. Шифр: 9101 укр.

Зі змісту: Отці духовні допомагають в праці. – С. 24–47; Іван Борух – визначний меценат української культури. – С. 117–119.

46. Календар «Слово» на ювілейний, 1980 рік. Річник 19 / ред. С. Росоха ; календарні заставки М. Михалевича ; худож. обкл. Н. Росоха-Дудих. Торонто : Вільне Слово, 1980. 144 с. (Бібліотека «Вільного Слова» ; ч. 41). Шифр: 416 укр.

Зі змісту: Півстоліття праці в Канаді» (про будівничого і доброчинника Маріяна Коверка). – С. 9; «Марія і Михайло Додяки» (про поета Гуцула Самоука і його дружину, доброчинників). – С. 11; «Марія і Іван Новаки» (про громадських діячів і доброчинників). – С. 13; Замітка про Івана Кармана (члена і співорганізатора УНД в Торонто). – С. 15; «Варвара Зелінська-Мельник» (про доброчинника). – С. 19.

47. Канадсько-українська мистецька фундація // Жін. світ. 1976. №7-8  Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

Михайло* і Ярослава Шафранюки пожертвували на влаштування галереї багатющу збірку творів українських митців.

*М. Шафранюк – засновник Канадсько-української мистецької фундації (Галереї Шафранюків). Віддав будинок для Світового Конгресу Вільних Українців. Організатор Світової виставки українських митців (1986) та ряду персональних художніх виставок.

48. Книш І. Відгуки часу : вибрані нариси, статті, спогади, матеріяли /  І. Книш ; післяслово авт. Вінніпег : Накладом авт., 1972. 404 с. Шифр: 7083 укр.

Проаналізовано доброчинну діяльність жіночого руху в економічній сфері; першої організації українок, якою є Український Золотий Хрест (організація під такою самою назвою є в США); першого Українського Жіночого Просвітнього Товариства (Вінніпег); Українського Запомогового Братства св. Николая.

49. Книш І. Жива душа народу : до ювілею українського танку / Вінніпеґ : Новий шлях, 1966. 78 с. Шифр: 11905 укр.

Розглянуто доброчинну діяльність ентузіастів Народних Домів, організовані ними численні культурно-масові та просвітницькі заходи.

50. Ковбель С. Пропамятна книга Українського Народного Дому у Винипегу / зібрав і написав С. Ковбель ; зредагував Д. Дорошенко ; худож. обкл. В. Горбай. Винипег : Укр. Народ. Дім, 1949. 863 с. Шифр: 4151 укр.

Висвітлено альтруїстичні засади заснування в Едмонтоні читальні Товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, що розвинулась в Український Народний Дім; його культурно-освітню діяльність серед українського кола.

51. Ліга Українських Католицьких Жінок Едмонтонської Єпархії : початки і діяльність : у 20-ліття існування ЛУКЖ і для відзначення 75-ліття поселення українців у Канаді / Єпархіальна Управа ЛУКЖ ; ред. І. Павликовська. Едмонтон : Заходами і коштами Єпархіяльної управи ЛУКЖ, 1967. 234 с. 

Шифр: 7052 укр.

На обкл. назва: Для бога, церкви й народу: Ліга Українських Католицьких Жінок Едмонтонської Єпархії в 1944–1964 роках.

Відбито діяльність Ліги українських католицьких жінок Едмонтонської єпархії і простежено життя українських першопрохідців упродовж 75-ти років, що представлено такими підтемами: роль жінок в інтеграції в чужу країну; благодійна громадська активність українок і закладення підвалин організації; діяльність провінціяльної управи УКЖ і ЛУКЖ; створення Єпархіяльного музею ЛУКЖ Єдмонтонської єпархії; праця відділів ЛУКЖ Едмонтонської єпархії; Ліги Українських Католицьких Жінок Канади – Крайової організації; оприлюднення ідейних основ ЛУКЖ, побудованих на основах  взаємодопомоги.

52.Кобзей Т.* На тернистих та хрещатих дорогах : спомини з півсторіччя в Канаді. Т. 2 / Т. Кобзей ; вступ. ст. авт. ; післяслово А. Курдидика. Вінніпег  : [б. в.], 1973. 122 с. Шифр: 2209 укр.

*Кобзей Тома (1895–1972) – член президії Конгресу Українців Канади, голова Контрольної комісії Фундації ім. Тараса Шевченка.

53. Меценати Ярослава і Михайло Шафранюки подарували для галереї  картину Юрія Козака «Хрещення Русі-України» // Жін. світ. 1983. Ч. С.12. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

54. Міськів К. Жіноче товариство при Українській Православній Церкві "Святого Івана" в Едмонтоні, Алта // Рідна нива : ілюстрований калєндар на переступний рік 1948. Виннипег : Еклезія, 1948. С. 128–129. Шифр: 11230 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

55. На службі рідного народу : ювіл. зб. Організації Українок Канади ім. Ольги Басараб у 25-річчя від заснування (1930–1955) / ОУК ; за ред. І. Книш. Вінніпег. Вид. ОУК ім. Ольги Басараб, [1955] (Друк. «Нового шляху»). 500 с. Шифр: 7880 укр.

56. Нарис історії Матірного Товариства Просвіти і огляд просвітніх товариств у Канаді / вступ. слово М. Воробця. Вінніпег : Укр. т-во Читальні «Просвіти», 1968. 310 с. (Сторіччя Матері «Просвіти»). Шифр: 2634 укр.

Відбито доброчинну спрямованість Товариства читальні "Просвіти", яка надіслала сотні доларів на допомогу українським установам; виділила тисячі доларів на українські культурні цілі в Канаді, пожертвувала тисячу доларів на фундацію пам`ятника Т. Шевченку, сотні доларів – на підтримку українських шкіл у Німеччині.

57. Начерк історії Ліги Українських Католицьких Жінок Канади Торонтської Епархії, 1945–1975 / редкол.: Я. Винницька, К. Кравс, І. Бригідер, Т. Беднарська. Торонто, Онтаріо : Група «Наша Спадщина» , 1975. 360 с. (Printed by Basilian Press). Шифр: 5394 укр.

Зі змісту: Частина 1. Хронологічний огляд діяльності Ліги Українських Католицьких Жінок Канади Торонтської Епархії. – С. 15–77. Частина 2. Важливі ділянки роботи. – С. 77–147. Частина 3. Провідний актив у праці ЛУКЖ Торонтської Епархії. – С. 147–167. Частина 4. Відділи про себе. –С. 167–170.

58. Наша ціль і завдання (секція культурно-освітня; секція релігійна і культурно-виховна; секція домашньо-господарська; секція здоровля і гігієни; секція гуманітарна;  секція нагляду над суспільним життям в околиці) //Ілюстрований калєндар Українського Голосу на 1934 рік : присвяч. організаційній праці укр. жіноцтва в Канаді. Вінніпег ; Манітоба : Укр. Вид. Спілка, 1934. С.  85–90. Шифр: 11396 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

59. Новий шлях : український тижневик. Календар-альманах, 1980 / упоряд. : В. Скорупський, В. Верига ; обгортка М. Михалевича. Торонто : Новий шлях, 1980. 239 с. Шифр: 10974 укр. На обкл. назва: 50-ліття Нового шляху.

Зі змісту: 50 років на службі народу. 1930–1980 / В. Верига. – С. 37–67; На службі української громади / С. Савчук. – С. 135–146.

60. Канадсько-українська мистецька фундація // Жін. світ. 1976. №7-8. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

61. Когуська Н. Сумківці у воєнних зусиллях Канади // Когуська Н. Ювілейна книжка Союзу Української Молоді Канади : з нагоди 25-ліття громадської праці Першої організації української молоді в Канаді, 1931–1956 / Н. Когуська ; передм. авт. Вінніпег : Вид. заходами і коштом СУМК : Вид. Спілка «Тризуб», 1956. С. 155–209. Шифр: 9405 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

62. Когуська Н. Чверть століття на громадській ниві : історія Союзу Українок Канади, 1926–1951 / вступ. слово О. Войценко. Вінніпег : Союз Українок Канади, 1952. 540  с. (Друк. вид-ва «Тризуб»). Шифр: 7668 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

Зі змісту: Освітньо-виховна праця. – С. 47; Свято матері. – С. 46; Свято українських письменників й інші народні свята. – С. 50–53; Свято книжки. – С. 53–55; Українська школа. – С. 56–58; Недільна школа. – С. 58–61; Народне мистецтво і музей Союзу Українок Канади. – С. 61–63; Перша вистава на з`їзді Союзу і концерт. – С. 63–71.

63. Литвин М. Труди і дні Марії з Коломиї** / М. Литвин // Всесвіт (український журнал іноземної літератури). Київ : [б. в.], 2003. №1/2. С. 164–167. Шифр: Ж27966/2003

Висвітлено благодійну діяльність члена управи Канадського товариства приятелів України, Ліги українських меценатів у Києві, членкині НТШ в США Марії Фішер-Слиж, що сприяла виданню "Соняшника", "Української газети", інтервидання "Українці в Севастополі", чернігівської "Сіверщини", "Всесвіту", була ініціатором проекту Товариства приятелів України – бібліотечного проекту для допомоги канадсько-українським бібліотечним центрам.

64. Мазуренко Г. Меценати англомовного видання // Жін. світ. 2002. Жовт.-груд. С. 26. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

65. Марунчак М. В зустрічі з українськими піонерами Алберти

/ вступ. слово В. Кисілевського. 2-ге вид. Вінніпег : Б-ка Піонера, 1965. 88 с. (Бібліотека Піонера ; ч. 6). Шифр: 8915 укр.

Зі змісту: Піонерська праця Романюків у Бобровій низині. – С. 23–26; Дмитро Яцій й його жертвенність. – С. 32–34; Василь Котишин. – С. 34–35; Петро Зварич. – С. 38–39; Праця П. Зварича у Вегревил. – С. 42–45; Масова допомога охочим до Канади. – С. 45; Наукові і мистецькі зацікавлення Зварича та його меценатство. – С. 45–46; Тома Томашевський. – С. 48; Томашевський свідком історичних подій у Вінніпегу. – С. 49–50; Акція будови «Народного Дому» у Вінніпегу в 1903 р. – С. 50–52; Михайло Лучкович. – С. 64–66; Праця пером. – С. 66; За культурну мозаїку в Канаді. – С. 66–68; Бібліотека та «Бібліотека добрих книжок».

66. Марунчак М. Дві декади зусиль і жертви. Додаток до Другого видання «The Ukrainian Canadians : а History». Вінніпег : Укр. Вільна Акад. Наук, 1982. 32 с. Шифр: 8614 укр.

Рецензія на найбільшу працю, де відбито історію українців Канади англійською мовою, що приурочено до 90-річчя поселення в цій країні. Опубліковано біографічні нариси про меценатів, доброчинників української Канади (супроводжуються рідкісними фото).

67. Марунчак М. Петро Гаврисишин – піонер-будівничий шашкевичівської дільниці (Пойнт Доглес) у Вінніпегу. Вінніпег : [б. в.], 1962–1963. – 110 с. (Бібліотека піонера ; ч. 4). Шифр: 8632 укр.

Розповідь про піонера і будівничого «Рідної Школи», альтруїстичну розбудову культурно-освітнього та економічного життя дільниці Point Douglas (Шашкевичівська дільниця) членами української діаспори.

68. Марунчак М. Нація в боротьбі за своє існування, 1932 і 1933 в Україні і діяспорі. Вінніпег : УВАН в Канаді, 1985. 141 с. Шифр: 2879 укр.

Відбито внесок української діаспори та українців Західного материка в справу порятунку тих братів і сестер, яких вбивано цілеспрямованою голодною смертю. Подано повідомлення в пресі, документи, де йдеться про неймовірні зусилля діаспори відносно допомоги голодуючим в Україні.

69. Мастикаш Є. Розвиток організаційної побудови системи Українського Національного Об'єднання Канади та його братніх організацій» // На шляху до національної єдности : п`ятдесят років праці Українського національного об`єднання Канади 1932–1982 : юв. зб. Т. 1, ч. 1 / Укр. нац. об-ня Канади, Крайова Екзекутива. Торонто : Укр. нац. об-ня Канади, 1982. C. 23–30. Шифр: 5756 укр.

70. Меценат – батько мецената // Слово і Час. 1997. №11. С. 81.

Шифр: Ж27444

71. Мельник Г. Жіночий концерт Монтреаль, Квебек // Промінь. 1961. №2. С. 16. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

Коротко охарактеризовано діяльність та репертуар жіночого хору при соборі Св. Софії, що відбувалася на доброчинних засадах.

72. Меценат, який не відмовився бути українцем : Петро Яцик у спогадах сучасників. Статті, відгуки та інтерв'ю видатного благодійника й громадського діяча / ред.-упоряд. М. Слабошпицький, М. Сорока. Київ : Ярославів Вал, 2002. 280 с. Шифр: ВА654041

73. Наради і Ухвали Третього всекрайового з'їзду Товариства об'єднаних українських канадців, який відбувся в днях від 12 до 15 лютого 1948 року в Українському робітничому домі. Торонто : Т-во Об'єдн. Укр. Канадців, 1948. 128 с. Шифр: 3432 укр.

Охарактеризовано діяльність товариства, що перебуває під опікою канадського уряду і яке є частиною канадського життя українців.

74. Нарис історії Конгресу Українців Канади в Торонті у тисячоліття Християнства в Україні. Століття поселення українців в Канаді. П'ятдесятиріччя відділу КУК в Торонті / ред. В. Дідюк ; мист. оформ. В. Беднарського. Торонто : Управа Від. Конгресу Українців Канади в Торонто, 1991 (Beskyd Graphics). 589 с. Шифр: 5473 укр.

Зі змісту: Комітет Українок Канади, відділ в Торонті / Д. Темник. – С. 308–320; Ліга Визволення України, відділ в Торонті / Яріш-С. Пелех. – С. 320–332; Праця відділу ЛУКЖ при парафії Пресвятої Євхаристії / М. Дунець. –С. 332–335.

75. 50-ліття Української Православної Катедральної Громади св. Володимира в Торонто, 1926–1976 : документи, статті, ілюстрації / передм. І. Дубилка, М. Дальнього ; впорядкував і зредагував І. Дубилко ; Катедральна громада св. Володимира ; редкол.: о. Дмитро Фотій, о. Юрій Ференців, Мінодора Фотій, Анна Ференців, Стефанія Олійник, Петро Родак, Ганна Янішевська, Наталя Ємець. – Торонто : Вид. Катедральної Громади св. Володимира, 1979. 369 с.Шифр: 10389 укр.

Зі змісту: Спогади про українську і Недільну школи при Українській Православній Громаді св. Володимира / М. Шевчук. – С. 174–176; Школи при Українській Православній Катедрі св. Володимира в Торонто, 1950–1976 / Мінодора Фотій. – С. 176–206; Музична школа й оркестр Катедральної Громади / І. Пасерб. – С. 215–217; Перший відділ Союзу Українців-Самостійників у Торонто / Н. Грабовський. – С. 225–231; Союз Українок Канади, Відділ ім. княгині Ольги / Г. Янішевська, А. Ференців. – С. 231–245; Таборові курси виховників і юний ОДУМ / С. В. Подюк. – С. 271–273; Українське Православне Братство св. Володимира / М. Муха. – С. 288–295; Діяльність Союзу Українців Жертв Російського Комуністичного Терору (СУЖЕРО). – С. 307–311; Український Національно-Демократичний Союз / М. Волосевич. – С. 311–315; Товариство «Волинь» в Торонто / І. Довгаль. – C. 315–318; Товариство «Волинь» в Торонто / І. Довгаль. – C. 315–318; Товариство Сприяння УНРаді в Торонто / Г. Янішевська. – С. 318–321; Стоваришення «Козуб» / М. В. Ґава. – C. 321–324.

76. Пауш С. Бібліотека при Катедрі Св. Івана в Едмонтоні / С. Пауш // Північ. сяйво. 1969. Альманах IV. С. 129–131. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

77. Перед брамою [Інститут св. Володимира в Торонто] : з нагоди його 25-річчя та у рік відкриття його нового будинку / вступ. слово від дирекції Ін-ту ; опрацювала Н. Когуська. Торонто ; Вінніпег : [б. в.], 1969. 126 с. Шифр: 7856 укр.

Відбито благодійну діяльність Жіночого товариства при Інституті.

78. Прокоп Д. Українці в Західній Канаді : до історії їхнього поселення та поступу  : зб. цікавих статтей і дописів для старших і молоді / вступ. слово Я. Славутича. Едмонтон ; Вінніпег : [б. в.], 1987. (Printed by Trident Press Ltd.). Шифр: 10147 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

Зі змісту: Меценати Інституту. С. 195–200; Посол Антін Глинка – великий оборонець українських скитальців. – С. 439–440; Наші меценати. С. 451–482.

79. Півстоліття праці Українського Товариства Читальні Просвіти у Вінніпегу: нарис Історичного товариства за роки 1905–1955 / уложив М. Мандрика. – Вінніпег ; Манітоба : Укр. Т-во Читальні Просвіти, 1958. 224 с. Шифр: 6872 укр.

Висвітлено діяльність Читальні «Просвіти», що постала в 1903 р. і є найстаршою українською просвітньо-громадською організацією в м. Вінніпег; активний організаційний рух серед українських переселенців Канади; роботу створення гуртків, клубів, самодіяльних театрів

Зі змісту: До жерводавців на пам`ятник бл. п. Михайла Лучковича / Д. Прокоп. – C. 28–29; Список жерводавців на пам`ятник Михайла Лучковича. – С. 35–37. Пам`ятник в честь українських піонерів. – С. 48; Подяка жерводавцям на пам`ятник бл. п. М. Лучковичеві. – С. 64–67; Український народний Дім у Вінніпегу. – С. 324–326; Українсько-Канадський архів-музей Альберти. Список жерводавців з 1 січня по 31 грудня 1984 р. – С. 387– 389 (серед них Н. Н. Меценат, який пожертвував 10 тис дол. і побажав залишитися невідомим); Щедрий дар д-ра Марунчака для УКАМА. – С. 438–439; Жервенність наших меценатів на народні цілі. – С. 451–453; Понад 100.000 – на народні цілі. – С. 454–465; Деякі меценати на українські справ в роках 1912–1980. – С. 466–467; Жертводавці на Інститут ім. М. Грушевського в Едмонтоні. – С. 468–469; Петро Зварич (1877–1966). – С. 469–472; Княжий дар на Інститут ім. М. Грушевського (тепер св. Івана) в Едмонтоні. – С. 473–474; Анна і Юрій Феняки: визначні жерводавці на церковні і народні справи. – С. 474–478; Семен Корбан: меценат над меценатами. – С. 479–480.

80. П'ятнадцятий Конгрес українців Канади (11–13 жовтня 1986) / ред. О. Роїк. Вінніпег : Ком. Українців Канади, 1986. 242 с. Шифр: 11177 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

Зі змісту: Звіт Комітету сприяння розвиткові української спільноти. –С. 53–50; Звіт української канадської фундації імені Тараса Шевченка. –С. 56–59.

81. Рідна нива : ілюстрований калєндар на переступний рік, 1948. Вінніпег : Еклезія, 1948. 149 с. Шифр: 11230 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

Зі змісту: Українська школа / о. Є. Грицина. – С. 69–72 ; Недільна школа в Едмонтоні / прот. П. Мельничук. – C. 75–77 ; Один рік місіонерської праці / о. І. Кусий. – С. 125–127 ; Жіноче товариство при Українській Православній Церкві «Святого Івана» в Едмонтоні, Алта / К. Міськів. С. 128–129.

82. Рідна нива : ілюстрований календар на звичайний рік, 1955. Виннипег. Манітоба : Вид. Спілка Укр. Православ. Церкви в Канаді, 1955. 221 с. Шифр: 9560 укр. З бібліотеки Степана Ярмуся.

Зі змісту: Дещо з недавно минулого (з нагоди відбуття першого храму нашої громади, цих кілька слів присвячую першим працівника її) / П. Крип`якевич. – С. 102– 105; Церковна громада Св. Володимира, Овкборна, Ман.[ітоба] / С. П. Герелюс.– C. 106–107; Святоюркське сестрицтво при Українській Православній Церкві в Давнині, Ман.[ітоба] / Т. Гриньків. – С. 108–109; Церковна Громада Св. Тройці в Леонард, Ман.[ітоба] / В. Булбук. – С. 109–111; Церковна Громада в Роблин Ман.[ітоба] / П. Горбай. – С. 111–112; Українська Православна Церква в Сенді Лейк, Ман.[ітоба] / Ю. Чайковський. – С. 112–115; Українська Православна Громада в Сірко Ман.[ітоба].– С. 116–118; Церковна Громада в Портедж ля Прейрі, Ман.[ітоба] / О. Задорожна. – С. 118–119; Українська Православна Церква Св. Юрія в Давфині, Ман.[ітоба] / П. Мимка. – С. 119–122; Праця Громади при Катедрі Пресвятої Тройці у Вінніпегу / П. Павлюкевич. – С. 123–125; Тридцять вісім літ існування церковної громади в Ошаві Онт.[аріо] / Н. І. Мех. – С. 130–135; Православна Громада Покрови Пресвятої Богородиці в м. Монтреалі / о. П. Архангельський. – С. 136; Громада Св. Покрови у Вотерфорд, Онт.[аріо] /Д. Іванків. – С. 139; Церковна Громада Св. Юрія в Гримзбі Онт.[аріо] / Ю. Омельченко – С. 140–142; У. Г. П. Парохія Св. Юрія в ст. Кетеринс, Онт.[аріо]. – С. 143–144; Церковна Громада Св. Петра і Павла, Рейні Ривер, Онт.[аріо] / Е. Караїм, І. Жучкан; .Катедра Пресвятої Тройці у Виннипегу. – С. 151–155; Церковна Громада в Ніпавин, Саск. [ачеван]. – С. 157–158; Сестрицтво Пресвятої Діви Марії при Парохії у Вільна. Алта. – С. 158–160; Українська Православна Громада в Принс Альберт, Саск. [ачеван]. – С. 161–162; Церковна Громада Вест брук – Тідор, Саск. [ачеван] / В. Данилюк. – С. 163–164.

83. Рідна нива: календар і церковний устав на рік 1961 / ред.: В. Гребля, В. Маркусь. Вінніпег : Екклезія, 1961. 271 с. Шифр: 9566 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

На обкл. назва: Рідна Нива: календар.

Зі змісту: 15 років на службі Церкві й народові (до ювілею 15-ліття Колегії Св. Андрея у Вінніпезі). – С. 42–48; Всеканадійський Комітет Будови Катедри Пресвятої Тройці у Вінніпегу. – С. 99–103; З праці Ради Української Школи на сході Канади / М. Муха, Т. Хохітва. – С. 145–147

84. Романюк А. Мої піонірські пригоди в Канаді : автобіогр. Вінніпег : [б. в.], 1958. 228 с. Шифр: 2377 укр.

Моніторинг спогадів українських піонерів у Канаді; їх неймовірні фізичні та моральні зусилля без дороговказів, досвіду, самотужки, труднощі їх життя зі здобутками, помилками, надіями й втратами.

85. Свистун В. Україна і скитальці : доповідь, виголошена в Плейгав в театрі у Вінніпегу (Канада, 13 січ. 1946 р.) / В. Свистун. Торонто : [б. в.], [1946]. 63 с. Шифр: 3334 укр.

Порушено проблеми положення українських біженців у кАнаді, які не хотіли повертатися в радянську країну.

86. Слабошпицький М. Ф. Петро Яцик. Українець, який відмовився бути бідним / ред. Л. Дрофан ; передм. В. Загорій. Київ : Ярославів Вал, 2011. 253 с. Шифр: 638 пф

Зі змісту: Людина, що створила себе / В. Загорій. – С. 3–10; Частина перша. Шлях на Вершину. Вершина. Зернина в Космосі й людина на Землі. – С. 10–27; «Мій батько ходив у личаках і їздив на конях…». – С. 27–45; Кроки за рідним обрієм. – С. 45–63; Бізнес. – С. 63–95; Ще раз про етику бізнесу та про багатих і бідних. – С. 95–115; Українська ментальність за Петром Яциком. – С. 115–149; «Якби ви вчились так, як треба…». – С. 149–202; Логічна післямова (яка могла бути й передмовою до спроби портрета Петра Яцика в його звичному інтер`єрі). – С. 202–205. Частина друга. Відлуння (через десять літ). – С. 205–257.

87. Слабошпицький М. Ф. Українські меценати // Нариси з історії української культури. Київ, 2001. С. 138–162. Шифр: ВС35279

88. Слабошпицький М. Не загублена українська людина : 55 портретів з української діаспори / Київ : Ярославів Вал, 2004. 478 с. (Бібліотека Ліги українських меценатів). Шифр: ВА654005

89. Славутич Я. У вирі багатокультурности : спогади учасника / вступ. слово авт. Едмонтон : Славута, 1988. 224 с. Шифр: 2862 укр.

Викладено спогади автора про його життя в Едмонтоні, участь у культурному житті Альберти. Висвітлено самовіддану просвітню, культурну і суспільно-громадську працю українців Едмонтону і частково провінції Альберти.

90. Солонська Н. Г. Сторінки історії та особливості сучасного свята української книги в Канаді // Вісн. Кн. палати. 2020. №6. С. 47–52. Ш ифр: Ж15184

Висвітлено та проаналізовано добродійну основу культурно-просвітницької діяльності численних організацій української діаспори в Канаді.

91. Солонська Н., Борисович Г. Українська канадіана : анот. покажч. видань з фонду Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського  / наук. ред. Г. І. Ковальчук ; комп'ютер. технологія К. В. Лобузіна ; НАН України, НБУВ. Київ : НБУВ, 2017. 171, [2] с. Шифр: 1126 пф

92. Стечишин С. Українські поселенці в Саскачевані // Калєндар "Українського голосу", 1952. Річник 35 / Укр. Вид. Спілка. Винипег, 1952. С. 121–123. Шифр: 11245 укр.

Рецензія на другий том «Саскачеван і його люди» Джана Гакса; аналіз спогадів Томаса Мекнатона, колишнього посла до доменіяльного парламенту з округи Салтковіс, про її поселенців, якими він опікувався і яким допоміг осісти в околицях Каддер, Врокстон і Сторновей.

93. Студити ідуть вперед : пропам`ятне видання з нагоди посвячення підвалин Студитського дому для старших громадян ім. о. Василя Осташа у Вудстоку / ред.: Е. Волинський, В. Мак-Келлі ; уклад. О. Сосновська. Toronto : [б. в.], 1985. (Printed in Canada by Basilian Press). Шифр: 5174 укр.

Відбито історію будівництва Дому ім. о. Василя Осташа для літніх людей, що є проектом Отців Студитів.

94. Супронюк О. К. Книжкове зібрання "Товариства Український Народний Дім у Торонто" в НБУВ : до проблем розкриття фонду зарубіжної україніки / О. К. Супронюк // Наук. пр. НБУВ. 2016. Вип. 16. С. 273–277. Шифр: Ж70113

Висвітлено добродійні основи процесу формування книжкового фонду.

94. Сьомий Конгрес Світової Федерації Українських Жіночих Організацій, 22–26 жовт. 1997 р. / редкол. М. Шпір [та ін.] ; худож. В. Лопата. Торонто ; Онтаріо : [б. в.], 1997. 320 с. (Dialoque Communications). Шифр: ФП №1010

95. Товариство Взаїмної помочі для всіх українців в Канаді // Четвертий Все-Канадійський конгрес українців Канади : 8–10 лип. 1953 / Все-Канадійський конгрес українців Канади (4 ; 1953 ; Вінніпег / Манітоба). Вінніпег, Манітоба : [б. в.], 1953. Шифр: ВС32051

96. Третій Все-Канадійський Конгрес Українців Канади, Вінніпег. 7–9 лют. 1950 / Ком. Українців Канади. Вінніпег : Ком. Українців Канади, 1950. 158 с.Шифр: ВС32050

Зі змісту: Звіт з діяльності Фонду Допомоги Українців Канади / А. І. Яремич. – С. 24–29; Вклади канадських українців в осягнення перемоги в теперішнім світовім змагу (доповідь проф. Сімпсона). – С. 44–49; Українська визвольна справа на тлі міжнародного положення в світі – доп. О. д-ра В. Кушніра. –С. 55–62; Роля українців у відношенні до державного визволення України – доп. інж. В. Коссара. – С. 63–73; По питанням суспільної опіки.

97. Третій Світовий Конґрес Вільних Українців 1988 : матеріяли / ред. І. Базарко [та ін.]. Торонто [та ін.] : Вид. Секретаріату Світ. Конґресу Вільних Українців, 1988. 437 с. Шифр: 13483 укр.

Зі змісту: Наша допомога визвольній боротьбі українського народу / Б. Потапенко. – С. 103–110; В обороні української дитини / І. Пеленська. –С. 133–139.

98. Третяк К. Свято Книжки і Уляни Кравченко. Вернон, Б. К. / К. Третяк // Промінь. 1961. №1. С. 28. Шифр: жВЗУ ІК З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

Відбито процес організації урочистостей, присвячених Святу книжки, жіночим товариством ім. Св. Ольги при Українській Греко-Православній Церкві.

99. Українська канадіяна // Жін. світ. Торонто, 1980. Ч. 6. С. 3. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

Охарактеризовано книжкову виставку, підготовлену і влаштовану на добродійних засадах Товариством українських бібліотекарів Канади, КІУС та бібліотекою Торонтського університету з нагоди 75-річчя появи першої друкованої книжки в Канаді.

100. Українська канадіана : зб. матеріалів з історії українців Канади : у 4 т.

Т. 1. Піонерський період / упоряд. В. Кіпіані, М. Гримич ; за наук. ред. М. Гримич. Київ : Дуліби, 2016. (Б-ка "Історичної правди" / НДІ українознавства МОН України). 287 с. Шифр: 1159 пф

101. Українська суспільна опіка в Канаді // Сьомий Конгрес Українців Канади (5–7 лип. 1962 р.). Вінніпег : Ком. Українців Канади, 1962. С. 86–97. Шифр:11498 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

102. Українсько-канадська програма отримала великий дар від Петра й Доріс Кулів // Бюлетень КІУСу / КІУС. Едмонтон ; Альберта : Univ. of Alberta, 2007. C. 1. Шифр: 12184 укр.

Повідомлення, що завдячуючи дару подружжя Кулів забезпечено стабільні джерела коштів для наукових та освітніх ініціатив, а українсько-канадську програму при CIUS було на честь подружжя перейменовано на Українсько-канадський центр досліджень імені Кулів (KUCSC).

103. Фотій Н. Архів українського фольклору імені Богдана Медвідського Центру українського та канадського фольклору імені Петра і Дорис Кулів при Університеті Альберти / Н. Фотій // Вісн. Львів. ун-ту. 2011. Вип. 10.С. 253–258. (Серія: Мистецтво). Шифр: Ж28852

Висвітлено діяльність і благодійну форму поповнення Архіву. Буклети, листівки, програми тощо) на тему фольклору, етнографії та українського культурного і громадського життя в Канаді та Україні, фотографії, книги, журнали та ін. матеріали та документи, що зберігаються у фондах Архіву є дарунками члені української діаспори.

104. Черниш А. Україноцентричність героїв Михайла Слабошпицького як основа самореалізації. / А. Черниш // Слово і час. 2013. №7. С. 69–71.Шифр: Ж27444

105. Центр ім. П. Яцика // Канадський інститут українських студій. Святкування 20-річчя КІУС. Edmonton, Alberta : Univ. of Alberta, 1996. С. 26–28. (зустріч. паг.) Шифр: Р80710

106. Шолота Х. В. Український жіночий рух у Канаді (50–80-ті рр. XX ст.) : автореф. дис... канд. іст. наук / НАН України, Ін-т українознавства ім.  І. Крип'якевича, Ін-т народознавства. Львів, 2015. 19 с. Шифр: РА416724

107. Шульга П. Роля УСГ в Канаді (мої міркування) // Календар-альманах «Нового шляху». 1982. С. 177–182. Шифр: 7717 укр.

На обкл. назва: Календар-альманах Нового Шляху, 1942–1982.

У статті відбито цілеспрямоване охоплення осередками Української Стрілецької Громади всіх прошарків українського емігрантського населення; доброчинні дії цієї соборної ветеранської організації.

108. Ю. М. Гурток книголюбів у Вінніпезі // Жін. світ. Торонто, 1987. Ч. 12. С. 15. Шифр: жВЗУ ІК НБУВ

109. Ю. М. Михайло Грушевський заговорив до світу англійською // Всесвіт. 2000. №5/6. С. 180–181. Шифр: Ж27966

Повідомлення щодо видання, здійсненого під егідою КІУС; переклад Марти Скорупської, наук. ред.: Анджей Попп і Френк Сисин (голов. ред. Перекладацького проекту творів Михайла Грушевського (The Hrushevsky Translation Projekt) при Центрі українських історичних досліджень, заснованого П. Яциком. Перший том було випущено за фінансової підтримки Петра та Іванни Стельмахів**.

**Петро та Іванна Стельмахи (Mississauga, провінція Онтаріо) створили Вічний фонд при КІУС у 1989 р. за підтримки проф. Я. Дашкевича і Френка Сисина. Висвітлено різноманітність культурно-просвітницьких заходів гуртка: виставки творів українських письменників у залі УВАН, вечори-зустрічі з письменниками, презентації книжок (зокрема І. Книш) та ін.

110. Ювілей сорокліття Української Православної Катедральної Громади св. Івана 1923–1963. Едмонтон : Вид. Укр. Православ. Громади Св. Івана, 1963. 112 с. Шифр: 9681 укр.

Оприлюднено діяльність жіночого товариства при катедрі громади Св. Івана; недільної школи, дитячого садка; культурну роботу при Церкві (кафедральний хор).

111. Ювілейна книга Апостольського екзархату українців католиків Саскачевану з приводу Золотого ювілею Саскачевану (1905–1955). Ч. 55/56 / зібрав В. Івашко, Б. Казимира ; Йорктон : [б. в.], 1955 (Друк. «Голосу Спасителя»). 214 с. Шифр: 5557 укр.

Відтворено картини життя українських поселенців у Канаді; діяльності – Братства Українців Католиків, Ліги Українських Католицьких Жінок, Організації Українського Католицького Юнацтва, Організації Українських Католицьких Учителів.

112. Ювілейна книга з нагоди 30-літньої діяльности Жіночого Товариства при катедрі Св. Івана в Едмонтоні : історія Відділу Союзу Українок Канади, 1926–1956 / вітання митр. Іларіона ; вступ. слово, зібрала і зредагувала Д. Е. Яндова. Едмонтон [б. в.], 1956. 216 с. Шифр: 9675 укр. З бібліотеки Анни Фігус-Ралько.

Зі змісту: «У 30-тий Ювілей Союзу Українок Канади» / С. Василишин; «З нагоди 30-ліття існування і праці Жіночого Товариства при Катедрі св. Івана в Едмонтоні» / Ф. Говда; Жінка в громадському житті / М. Ткачук; Завдання наших виховних Інститутів / Д. Е. Яндова; Вартість недільної школи у вихованні молоді / митр., о. Є. Грицина; Початки організаційного руху в Едмонтоні» (освітньо-культурна праця; вистави; бібліотека Товариства, українська школа, Комітет матерів, дитячий садок, школа українських танків, Церковний комітет, Комітет відвідин хворих, Соціальний комітет, Добродійний комітет) / Д. Е. Яндова, М. Ткачук.

113. Ювілейна книга «Нового шляху», 1930–1955 : календар-альманах на 1956–57 р. / худож. обкл. Р. Коваль. Вінніпег : Укр. Нац. Вид. Спілка, 1956. – 320 с.Шифр: 5257 укр.

Зі змісту: «Новий Шлях» серед полонених / С. М. Фостун. – С. 139–140; «Лиш одну думку маю…» (спогад про молодого МУН-івця, працівника «Нового Шляху», що згинув геройською смертю 1940 року, як доброволець Канадійської Воєнної Морської Фльоти) / М. Ж. – С. 143–146;

114. Ювілейна книжка Українського товариства «Взаїмна поміч», 1925–1935 : з нагоди 10 років від одержання домініяльного чартеру / впорядкував В. Батицький. Вінніпег : Укр. т-во «Взаїмна поміч», 1935. 112 с. Шифр: 10630 укр

Простежено історію та діяльність заснованого в 1921 р., в м. Вінніпег, Манітоба, всеканадійського товариства «Взаїмна поміч» з метою моральної і матеріальної підтримки членів Корпорації в справах фінансової допомоги українським іммігрантам.

115. Ювілейне видання з нагоди 25-ліття пансіонів ім. Івана Франка, перших українських домів опіки, 1964–1989 / Т-во Укр. Дім для старших в Торонто, Онтаріо. Торонто : Harmony Printing LTD, 1989. 48 с. Шифр: 5162 укр.

На обкл. назва : Ювілейне видання «25-ліття пансіонів ім. Івана Франка, 1964–1989».

Зі змісту: Історія пансіонів ім. Івана Франка. Ч. 1 / Е. Пастернак. – С. 5–17; Історія пансіонів ім. Івана Франка / Т. Тонкович. Ч. 2. – С. 19–46.      

116. Ярмусь С. Духовність українського народу : короткий орієнтаційний нарис / передм. Ю. Мулика-Луцика ; редкол.: Ю. Мулик-Луцик, С. Радчук, І. Онуфрійчук, М. Подводняк, І. Тарнавецька, С. Кіцюк. Вінніпег : Волинь, 1983. 227 с. (Ін-т дослідів Волині ; ч. 51). Шифр: 4349 укр.

117. Ярмусь С. Організм родини і його значення в розвитку людини / С. Ярмусь // Тр. Київ. дух. акад. 2009. Т. 5. С. 195–205. Шифр: Ж6297/А

Промова проф. Колегії Св. Андрея о. С. Ярмуся, присвячена членкіням Гостинно-імпресового комітету "Марфи-волинянки» та Інституту дослідів Волині. Провідна тема – вплив матері на духовний розвиток дитини та збереження рідної мови; турбота про ближнього.

118. Encyclopedia of Ukraine. Vol. 5. St–Z / Univ. of Toronto Press ; ed. by Volodymyr Kubijovyč and Danylo Husar. [S. l.] : [б. в.], 1993. 886 s. (Printed in Canada)». Шифр: 5673 укр.

 

Електронні ресурси

1. Бала О. Перший Український єпископ Канади Кир Никита Будка. В сороколітній ювілей оснування українсько-католицької ієрархії в Канаді. Ч. 1. Вінніпег : Централа Українців Католиків Манітоби, 1952. 56  с.URL : https://diasporiana.org.ua/wp-content/uploads/books/2906/file.pdf

2. Відомий меценат з Канади відвідав Львів і NOVO.  URL :https://www.novo.lviv.ua/media-center/news/vidomyj-mecenat-z-kanady-vidvidav-lviv-i-novo.html

3. Вітання Посла України в Канаді Ігоря Осташа громадському діячеві, Почесному консулу України в Канаді Ерастові Гуцуляку з нагоди відзначення орденом Канади. 6 березня 2007 року ttps://archive.is/20120805084021/www.mfa/gov.ua/canada/ua/publcation/content/8431.htm

4. “Гуманітарне Звернення України”, яке є спільним проектом Канадсько-Української Фундації та Конгресу Українців Канади, закупило та організувало відправку 140 метричних тон гречаного насіння в Україну.URL : https://www.cufoundation.ca/uk/

5. Загребельна Н., Яретик М. Роль міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика в популяризації української мови в світі. URL :https://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/33113/Zahrebelna.pdf;jsessionid=12853C92631E536B4C6AED14DC7F7487?sequence=1

6. Загребельна Н., Яретик М. Роль націокультурної діяльності мецената Петра Яцика в утвердженні духовності молодої генерації українців як основи державотворення в сучасній Україні // Зб. наук. пр. за матеріалами Всеукр. науково-практ. конф. з міжнар. участю „Тоталітаризм як система знищення національної пам’яті“, 11–12 черв. 2020 р. Львів, 2020. С. 222–225. (Історія. Колективна пам’ять і національна ідентичність. Місця української національної пам’яті (топографічні, монументальні, символічні, функціональні): історія, сучасність). URL : https://core.ac.uk/download/pdf/334783158.pdf

7. Канада оголосила про новий пакет військової допомоги Україні. – URL : https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3698859-kanada-ogolosila-pro-novij-paket-vijskovoi-dopomogi-ukraini.html

8. Допомога Канади Україні. – URL : https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3694650-dopomoga-kanadi-ukraini-perevisila-6-milardiv.html).

9. Денькович Я. Зеленський зустрівся з представниками бізнесу Канади і обговорив інвестування в Україну. –URL : https://tsn.ua/politika/zelenskiy-zustrivsya-z-predstavnikami-biznesu-kanadi-i-obgovoriv-investuvannya-v-ukrayinu-2415739.html

10. Допоможіть цим сміливим чоловікам і жінкам вижити! Fundatsiya «Svit ukrayintsiv» u spivpratsi zi Svitovym Kongresom Ukrayintsiv nadaye nevidkladnu medychnu ta humanitarnu dopomohu vidvazhnym tsyvilʹnym volonteram v Ukrayini, yaki boryutʹsya za svobodu. UWF z hordistyu postachaye volonteram v Ukrayini taki rechi, yak medychni travmatychni pakety, produkty kharchuvannya, odyah ta indyvidualʹni aptechky.

11. Иоанн Златоуст. О милостыне / по учению святых отцев Иоанна Златоустого и других. Киев : Тип. Киево-Печер. Успен. лавры, 1904. 26 с. ; 8°. – URL : https://svyatye.com/Sviatitel-Ioann-Zlatoust/O-milostyne/; https://azbyka.ru/otechnik/Ioann_Zlatoust/o-milostyne/

12. Понад 25 мільйонів доларів за перші три місяці російського вторгнення зібрав Світовий конгрес українців для підтримки українського війська. – URL https://suspilne.media/261002-svitovij-kongres-ukrainciv-zibrav-ponad-25-mln-dolariv-dla-zsu-prezident-kongresu/

13. Канада надасть Україні потужну додаткову військову допомогу. – URL : https://www.unian.ua/weapons/kanada-nadast-ukrajini-potuzhnu-dodatkovu-viyskovu-dopomogu-shcho-uviyde-12215115.html

14. Канада про обсяги допомоги для України під час війни. – URL : https://finbalance.com.ua/news/kanada-otsinyu-obsyah-dopomohi-dlya-ukrani-na-5-mlrd-dol

15. Канада оголосила про новий пакет військової допомоги Україні. – URL : https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3698859-kanada-ogolosila-pro-novij-paket-vijskovoi-dopomogi-ukraini.html

Канадська фундація українських студій. – URL : https://esu.com.ua/article-9244

16. Канадський Червоний Хрест – Канада. Пожертвуйте тут. – URL : https://donate.rdcross.ca/page/100227/donate/

17. Коссар В. Вклад українців у воєнні зусилля Канади // Перший Все-канадійський конгрес українців Канади. Винипег, Ман. 22, 23, 24 1943 року. С. 38–39. – URL : https://diasporiana.org.ua/wp-оntent/uploads/books/17588/file.pdf

18. Міністерство оборони України та Світовий Конґрес Українців співпрацюватимуть в інформаційній сфері : підписано Меморандуму.  : ttps://www.mil.gov.ua/news/2023/01/10/ministerstvo-oboroni-ukraini-ta-svitovij-kon%D2%91res-ukraincziv-spivpraczyuvatimut-v-informaczijnij-sferi-pidpisano-memorandum/

19. Моніторинг реалізації програм, що відбуваються спільно з Канадським Червоним Хрестом. – URL : https://redcross.org.ua/news/2023/02/43943/

20. Під Бахмутом загинув бойовий медик Григорій Цехмістренко – громадянин Канади з українським серцем. – URL : https://novynarnia.com/2023/01/21/pid-bahmutom-zagynuv-bojovyj-medyk-grygorij-czehmistrenko-gromadyanyn-kanady-z-ukrayinskym-serczem/

21. Підтримай Україну! Світовий Конгрес Українців. – URL : https://www.ukrainianworldcongress.org/ua/pidtrymaj-ukrayinu/

22. Протидія російській агресії. Лист-звернення до представника у владі. – URL : https://www.ukrainianworldcongress.org/ua/end-russian-aggression/

23. Пожертвування Канадському Червоному Хресту для України сягнули 119 млн канадських доларівURL : https://interfax.com.ua/news/general/817012.html

24. Рінгіс А. «Потрібно готуватися до Перемоги, а опісля – до важкої праці» Голова Канадсько-української фундації про допомгу від діаспори. – URL : https://life.pravda.com.ua/society/2023/01/10/252227/

25. Роль та місце української діаспори у російсько-українській війні : міжнародний круглий стіл та фотовиставка відбулися УжНУ (відео). – URL : https://www.uzhnu.edu.ua/uk/news/rol-ta-mistse-ukrajinskoji-diaspori-u-rosijsko-ukrajinskij-vijni.htm

26. Світовий конґрес українців висловив подяку прем’єру канадської провінції Альберта Джейсону Кенні за виділення додаткових 10 млн доларів на ініціативу СКУ UniteWithUkraine, покликану забезпечити українських воїнів захисним і медичним оснащенням. – URL : https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/3586257-sku-podakuvav-uradu-kanadskoi-provincii-alberta-za-10-mln-dolariv-pidtrimki.html

27. Світовий конгрес українців  (СКУ) впродовж останніх пів року надав Силам територіальної оборони Збройних сил України допомоги на 85 млн грн. – URL : https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/3698213-svitovij-kongres-ukraincivza-piv-roku-nadav-silam-tro-dopomogi-na-85-mln-grn.html

28. Світовий конгрес українців передав Силам тероборони 25 британських броньованих машин. – URL : https://interfax.com.ua/news/general/903628.html

29. Сила Світового конгресу українців, наших організацій у світі зростає. – URL : https://www.radiosvoboda.org/a/30053795.html

30. Савранська Н. Етика та благодійність // Скарбниця української культури : зб. наук. пр. Вип. 8 / Упр-ня культури і туризму Чернігів. облдержадмін. ; Чернігів. іст. музей ім. В. В. Тарнавського ; Ін-т укр. археогр. та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. Чернігів, 2007. C. 213–215.–URL:https://choim.org/wp-content/uploads/2017/01

31. Слабошпицький М. Ф. Гуцуляк Ераст / М. Ф. Слабошпицький // Енциклопедія сучасної України. – URL : http://esu.com.ua/search_articles.php?id=25051

32. Союз Українок Канади. – URL : https://www.ukrainianworldcongress.org/wp-content/uploads/2020/10/sojuz-canada.pdf

33 Ступак Ф. Я. Історико-теоретичні засади феномену доброчинності та громадської опіки в Україні // Сіверщина в історії України : зб. наук. пр. : матеріали 8-ї науково-практ. конф. «Сіверщина в історії України». Глухів. 15–16 жовт. 2009 р. Київ, 2009.  Вип. 2. – URL : http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/16768

34. Торонтський університет отримав від мецената з діаспори $250 млн на підтримку медичних досліджень. – URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/3170818-odin-z-najbilsih-mecenativ-kanadi-petro-kul-rodom-z-ukraini-vidznaciv-100ricca.html

35. У рамках кампанії Світового конґресу українців #UniteWithUkraine було закуплено та доставлено в Україну найсучасніші протигази та фільтри до них на суму 885 тис. доларів США. – URL : https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/3507449-u-ramkah-kampanii-sku-v-ukrainu-nadijsli-najsucasnisi-protigazi.html

36. Українська етнокультурологічна енциклопедія : у 5 т. / Нац. акад. мистецтв України, Нац. акад. керів. кадрів культури і мистецтв, Ін-т культурології НАМ України. Київ, 2013. С. 294. URL:https://www.ukrainianworldcongress.org/wp-content/uploads/2020/10/sojuz-canada.pdf

37. Чернявська М. На перетині світів : Архів Українського фольклору ім. Богдана Медвідського. – URL : https://nz.lviv.ua/archiv/2021-6/13.pdf

38. Яретик М. Духовність як феномен менталітету українського мислителя і мецената П. Яцика (1921–2001) // Молода наука : студ. наук. конф., присвяч. 185-річчю НПУ ім. М. П. Драгоманова : статті / Мін-во освіти і науки України, Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова; за наук. ред. Л. П. Вовк, А. Ф. Шевченко. Київ : Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2020. 271 с. –URL : https://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/27537/Moloda%20Nauka_2020.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Електронну виставку підготували: 

канд. іст. наук, с. н. с. ВЗУ ІК НБУВ Н. Г. Солонська,  м. н. c. ВЗУ ІК НБУВ Г. О. Борисович

Контактна інформація