Часописи кооперативного руху в Україні у першій половині XX ст.

До уваги читачів – виставка, присвячена часописам кооперативного руху в Україні у першій половині 20 століття. У відділі формування та використання газетних фондів зберігається досить значна колекція таких видань (близько 250 назв). Більш докладно про наявність тієї чи іншої газети можна дізнатися в електронних або друкованих каталогах відділу, а також – в базі даних «Газети України 1816–2016 років». Про українські господарсько-кооперативні часописи Галичини у 1920-х-1930-х рр. можна прочитати у статті Любові Пинди – співробітниці наукової бібліотеки Львівського національного аграрного університету у виданні «Вісник Львівського університету. Серія книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології». – Вип. 10. – С. 198–213.

У 1896–1916 рр. у Полтаві виходила газета «Хуторянин» – орган Полтавського товариства сільського господарства. Подавали оголошення про різні сільськогосподарські курси, про продаж землі тощо. Також публікувалися матеріали про діяльність сільськогосподарських товариств та новітні методи ведення сільського господарства і огляди статей інших сільськогосподарських видань тощо.

У 1915 р. виходила також газета «Ромен» – видання Роменського товариства сільських господарів. Тут друкувалися обов’язкові постанови місцевої влади, що стосувалися питань сільського господарства, оголошення та новини про діяльність сільськогосподарських підприємств.

У 1917–1918 рр. в Україні виходила група подібних газет («Вестник Сумского Союза кооперативов (1917)», «Луч» – видання Сумського союзу кооперативних товариств, «Наша спілка» при Роменському союзі Кредитних і Споживчих товариств тощо).

У 1916 р. у Києві вийшла одноденна газета «Кооперація», присвячена Дню кооперації. У ній містилися адреси споживчих товариств Києва, розклад безкоштовних лекцій про кооперацію та зборів споживчих товариств. В статті «Дороговизна» детально розглядається зростання цін з 1913 до 1915-16 рр. Газета у статтях «Кооперация и ростъ общественности», «Не распределяйте силъ», «Въ единеніи - сила» закликає до об’єднання в споживчі товариства. Подаються також матеріали з історії кооперації в Російській імперії та в західних країнах.

Існували кооперація та кооперативна преса і в Радянському Союзі до Другої світової війни. У 1920 рр. виходила газета «Потребитель», яку видавав «Киевский центральный многолавочный кооператив «Потребитель» (у 1919 р. – «Кооперативное слово»). Також у 1921 р. виходив «Кооперативный бюллетень» – щотижневий орган Всеукраїнської кооперативної спілки «ВУКОПСПІЛКА». Існували й газети різних місцевих робітничих та інших кооперативів. У цих виданнях публікувалися матеріали про діяльність кооперативного руху в Україні.

У Львові в 20-х-30-х рр. 20 ст. виходив «Господарсько-кооперативний часопис» –  орган ревізійного союзу українських кооператив. У ч. 1–2 (4 січ.) 1931 р. він опублікував статтю Андрія Жука «Українська Господарсько-Кооперативна преса».

Кооперативні часописи в Україні у I пол. XX ст. мали різну періодичність (в тому числі були й одноденні газети) та були важливим явищем в історії української преси.

Виставка буде корисна всім, хто цікавиться історією України, пресознавством, історією кооперативного руху в Україні.

Виставку підготували головний бібліотекар Дмитро Захаров та провідний бібліотекар Станіслав Малюк.

Додаткові матеріали: 
ДолученняРозмір
PDF icon vystavka-koopratyvna_presa-spysok.pdf72.59 КБ

Контактна інформація