Франц Кафка. Письменник, створений власною біографією

У червні (3) 2024 р. виповнюється 100 років від дня смерті Франца Кафки, одного із найвизначніших німецькомовних письменників XX століття, твори якого просякнуті абсурдом і страхом перед зовнішнім світом і вищим авторитетом, вони здатні пробуджувати в читачеві відповідні почуття тривоги, що є унікальним явищем у світовій літературі.

Коротка біографічна довідка. Франц Кафка народився 3 липня 1883 року в єврейській сім'ї, у Празі (Богемія), що на той час належала до Австро-Угорщини, у родині торговця галантерейними товарами Германа Кафки. Батько – вихідець з чеськомовної єврейської громади, з роду велетнів і силачів, характеризувався жорстокістю, гнівом і несправедливістю. Мати – з роду Леві, була завзята, чутлива, справедлива жінка, яка завжди залишалася у тіні свого чоловіка. Вона віддавала перевагу німецькій мові. Франц закінчив німецьку гімназію і юридичний факультет Празького університету. Після стажування в окружному суді й адвокатській конторі, він влаштувався на роботу у страхове товариство. Згодом перейшов у напівдержавну організацію, яка страхувала від виробничих травм. На цій роботі Кафка пропрацював 14 років. У 1922 р. вийшов за станом здоров'я на пенсію. Останні два роки життя він провів переважно в санаторіях та лікарнях. Помер у 1924 р. у в курортному містечку Кірлінг поблизу Відня. Похований у Празі.

Український літературознавець, критик, академік НАНУ, однин із числа корифеїв у галузі зарубіжної літератури Дмитро Володимирович Затонський, який вважав Франца Кафку своїм найбільшим кумиром в літературі, у інтерв’ю газеті «Україна молода» від 2 вересня 2006 р. сказав: «Можливо, у світі не було і немає письменника, у творчості якого власне життя і власна доля відігравали б настільки вирішальну роль, як у творчості Кафки. І не тому, що він до цього сильно прагнув – просто якось так уже склалося. Він, мабуть, і сам не до кінця розумів, наскільки власна доля «керує» його творчістю. Кафку можна назвати письменником, створеним власною біографією. Водночас він ніколи не грав у житті ніяких ролей. Він був відвертим з усіма і в усьому, можливо, аж занадто...» (https://www.umoloda.kiev.ua/number/746/169/27142/).

Творчий доробок письменника складається з романів, новел, притч, афоризмів, щоденників, кореспонденції. За життя Кафки було опубліковано лише три збірки новел: «Спостереження» (1913), «Сільський лікар» (1919) і «Голодомайстер» (1922), до яких увійшли новели «Вирок», «Перевтілення», «У виправній колонії». Його романи стали доступні читачам уже після його смерті: «Процес» – у 1925 р., «Замок» – у 1926 р., «Америка» – у 1927 р. За кількістю видань і праць про нього Франц Кафка став одним із найпопулярніших письменників у світі.

В додаткових матеріалах пропонується бібліографія виставки.

Сто років від дня смерті Франца Кафки Австрія вшановує низкою заходів: культурним центром «Архів сучасників» в Кремсі на Дунаї, який збирає мистецькі записи та спадщину видатних митців у галузі музики, літератури, архітектури та кіно було організовано наукову конференцію з розгалуженою програмою (15–17 травня 2024 р.). У 20 доповідях міжнародні спікери з різних наукових дисциплін розглядали вплив Кафки на мистецтво (музику, кіно, театр, комікси, живопис тощо); серії літературних читань, під час яких автори коментують і аналізують короткі уривки із текстів Франца Кафки, вибрані власноруч, розповідають про значення письменника для їх власної літературної творчості; нагородження Австрійською премією Франца Кафки 2024 (14 червня 2024 р.) австрійського письменника Йозефу Вінклера та чеської письменниці Радки Денемаркової; виступ гурту Kafka з Праги з новим альбомом «Процес» з трилогії концептуальних альбомів, натхненних творчістю Кафки і багато інших.

Особливої уваги заслуговує проєкт Австрійського товариства Франца Кафки у співпраці з Австрійським літературним товариством – подкаст “Kafkas letzte Tage”. У 53 коротких епізодах йдеться про останні тижні життя Франца Кафки. З 19 квітня по 3 червня 1924 р. Франц Кафка провів у невеликому санаторії д-ра Гофмана в Кірлінгу. З ним була його дівчина Дора Діамант, а згодом і його друг, студент-медик Роберт Клопсток. Цей час позначений смертельною хворобою Кафки (туберкульозом гортані), а також інтенсивним спілкуванням із родиною, друзями, спогадами та повсякденними спостереженнями, літературними проєктами, надією та відчаєм. Кожен день починається зі звіту про погоду 1924 року, а ретельний опис часу, проведеного в санаторії, супроводжується відступами, спогадами та довідковою інформацією, що дають уявлення про ключові етапи біографії відомого письменника та його оточення.

В додаткових матеріалах пропонуємо шоуноти до кожного випуску подкасту (переклад: Г. Безпала). Прослухати епізоди можна в залі Австрійської бібліотеки або за посиланням : http://franzkafka.at/podcast; https://kafkas-letzte-tage.podigee.io/episodes; http://literadio.org. .

Додаткові матеріали: 
ДолученняРозмір
PDF icon bibliografiya.pdf310.22 КБ
PDF icon shounoti.2.06.pdf194.03 КБ

Контактна інформація

Читальний зал
"Австрійська бібліотека"
Голосіївський пр., 3, 2-й поверх, к. 312.
+38 (044) 525-8642
9.15 - 20.00 (понеділок - п'ятниця)
Віддiл міжнародної інформації та зарубіжних зв`язків