Цьогоріч минає 110 років від народження видатного українсько-канадського історика, літературознавця, громадсько-політичного діяча, редактора, бібліографа Михайла Григоровича Марунчака. Ім’я цієї особистості добре відоме не лише в Канаді, але й далеко за її межами, зокрема, в Україні. Талановитий дослідник українського минулого на поселеннях, він протягом 70–90-х років XX століття відіграв суттєву роль у дослідженні становлення українців Канади, як у їх історичному розвитку, так і в сучасному житті. Науково-дослідна робота, громадсько-суспільна активність та особлива широта інтересів становили основу його творчої діяльності.
Михайло Марунчак народився 4 жовтня 1914 року в селі Далешовій на правому березі Дністра в Городенківському повіті (нині Городенківському районі Івано-Франківської області). Батьки його: Григорій та Марія були селянами. Михайло навчався у сільській школі, а згодом у класичній гімназії «Рідної школи» ім. Тараса Шевченка в Городенці, яку закінчив у 1935 році. Вже в юності він цікавився соціальними проблемами та літературою.
У 1936 році М. Марунчак вступив до Львівського університету, який закінчив у 1940 році, отримавши диплом юриста. Протягом 1940–1942 років М. Марунчак вивчав економічні науки в Карловому університеті у Празі, а також студіював в Українському Вільному університеті на факультеті права та суспільних наук, де захистив докторську дисертацію з юриспруденції.
Перед Другою світовою війною М. Марунчак був активістом товариства «Просвіта», «Рідна школа» та інших молодіжних українських організацій, за що був ув’язнений польською владою.
У жовтні 1942 р. М. Марунчак був заарештований гестапо і до травня 1945 р. його тримали у нацистських концтаборах на території, окупованих гітлерівськими військами, населених пунктів Чехії, Польщі та Австрії: Терезіні, Освенцимі, Маутгаузені, Мельці. 6 травня 1945 р. він був звільнений американськими військовослужбовцями.
Після закінчення Другої світової війни М. Марунчак проживав у Мюнхені – спочатку працював організаційним референтом Ліги Українських Політичних в’язнів, а потім, протягом 1947–1948 рр. був її головою. Ця організація, яка нараховувала тоді орієнтовно 2000 членів, несла моральну та матеріальну допомогу українським жертвам нацистського та інших окупаційних режимів. Марунчак видавав бюлетень «Український політичний в’язень» та співпрацював з журналом «Літопис українського політв’язня».
У 1948 році він переїхав на постійне місце проживання до Канади. У місті Вінніпезі М. Марунчак отримав нову спеціальність: у 1955 році він закінчив Манітобський університет зі ступенем бакалавра cоціальних наук та почав працювати у Суді малолітніх. Працююючи професійно й виконуючи різні громадсько-суспільні завдання, Марунчак почав займатись науково-дослідною працею. Об’єктом його досліджень була історія української діаспори в західному світі: її природа, соціально-національні та політичні властивості, її роль в збереженні та розвитку українського народу за межами України. Окремим напрямком його наукової діяльності було дослідження злочинів тоталітарних режимів щодо людства, зокрема, проти українського народу. Також він обіймав посаду професора права й суспільних наук Українського католицького університету в Римі.
М. Марунчак проводив значну роботу також в українському громадському житті: продовжував діяльність в товаристві «Просвіта», «Рідна школа» у Вінніпезі. Марунчак входив до Конгресу Українців Канади (КУК) – 10-ть років він обіймав посаду голови Політичної Комісії КУК, протягом 15-ти років був членом Президії цієї організації та її Ширшої Ради, обирався до складу керівних органів Світового конгресу вільних українців (СКВУ). Був членом Програмової Комісії Першого Світового Конгресу Вільних Українців, а згодом членом Контрольної Комісії СКВУ. У 1962 р. він став ініціатором та співзасновником Інституту заповідника Маркіяна Шашкевича, до 1979 р. працював науковим секретарем цієї установи. У 1969–1979 рр. він очолював Крайову Раду Українських Організацій при Патріархаті Української Католицької Церкви в Канаді. Протягом 1979–1999 рр. М. Марунчак працював головою, редактором та видавцем збірника «Шашкевичіяна» (Вінніпег, 1963–88, № 1–43).
У 1978 р. та у 2002 р. М. Марунчак був редактором історико-мемуарного збірника «Городенщина», низки бюлетенів «Ліги українських політв’язнів», меценатом і почесним редактором альманаху «Ямгорів» (Городенка, з 1991 р.). Окремим напрямком наукової діяльності М. Марунчака було дослідження злочинів тоталітарного режиму щодо людства, зокрема проти українського народу. Від 1985 р. М. Марунчак очолював Світову лігу українських політв’язнів.
Після утворення України, як незалежної держави, М. Марунчак долучився до її духовного відродження. У 1991 р. М. Марунчак був на урочистому заході з нагоди Шашкевичівських читань, відкриття пам’ятника зачинателю нової української літератури, релігійному та громадському діячеві Маркіяну Шашкевичу. Він був почесним учасником урочистостей у Львові з нагоди 150-річчя публікації «Русалки Дністрової» – першого українського фольклорно-літературного альманаху. М. Марунчак був ініціатором налагодження співпраці Інституту-заповідника М. Шашкевича в Канаді з Інститутом Українознавства імені І. Крип’якевича НАН України та Шашкевичівською комісією для продовження видання збірника «Шашкевичіани» в Україні. М. Марунчак також на власні кошти придбав та подарував бібліотеці Львівського університету низку раритетних видань.
Помер М. Марунчак 21 листопада 2004 року в канадському місті Вінніпезі.
М. Марунчак був нагороджений «Шевченківською медаллю» Конгресу Українців Канади (1961), «Медаллю сторіччя Канади» (1967), орденом «За вірність» Української історико-просвітницької правозахисної організації «Меморіал» ім. В. Стуса (2003).
Михайло Марунчак був істориком діаспори, доктором права і суспільних наук, професором, президентом УВАН протягом 1983–1986 рр., членом Наукового товариства ім. Шевченка (НТШ) у Канаді. Він – автор понад 400 праць: книжок, нарисів і рецензій, журнальних і газетних статей з історії українського народу, діаспорян-українців, зокрема, їх здобутків у громадсько-політичній, релігійній, культурній та науковій сферах.
У фонді відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (ВЗУ ІК НБУВ) зберігаються книжки та журнали зі статтями, як самого авторства М. Г. Марунчака так і з текстами його виступів на різних важливих пам’ятних заходах. У книзі М. Марунчака «Українці в СССР поза кордонами УРСР» розкривається історія українського еміграційного руху від фактичного його початку, коли Гетьман України Іван Мазепа разом зі своїм союзником шведським королем Карлом XII-им програв Полтавську битву війську Петра I-го 27 червня 1709 року. У ній хронологічні рамки охоплюють від першої половини XVIII до середини XX століть та висвітлюється історія переселень та проживань українців на Кубані та Дону наприкінці XVIII ст., а також на Далекому Сході та у Середній Азії.
Історія перших українських переселенців детально розкрита у двотомнику Михайла Марунчака «Історія українців Канади» (Вінніпег, 1968). У першому томі детально розкриваються причини та обставини переїзду до Канади та діяльності професора агрономії Йосипа Олеськіва, який сприяв популяризації еміграції з Галичини та Буковини до Канади у 90-х роках XIX століття. У книзі висвітлюються його зустрічі з політичними та культурними діячами Канади, з метою надання можливості українській діаспорі сприятливих умов для проживання та всебічного розвитку на новому континенті. У праці розповідається про візит до Монреалю митрополита Андрея Шептицького, його відвідини місцевих католицьких ієрархів та зустрічі з численними українськими делегаціями. У ній розповідається про діяльність Кирила Геника-Березовського, канадського громадсько-політичного діяча, висвітлюються його прагнення допомогти українським діаспорянам адаптуватись до соціально-економічного та культурного середовища Канади, описуються, соціальні і політичні фактори еміграції українців до цієї країни. У книзі багато фотографій та ілюстративного матеріалу. На особливу увагу заслуговує другий том цього дослідження, в якому висвітлена історія українського поселення у Канаді в період між двома Світовими війнами та від часу закінчення Другої світової війни до першої половини 70-х років XX століття, він присвячений другій та третій хвилям переселення. Дослідження розкриває організаційне і громадське життя українців, зокрема, історію заснування та діяльності суспільно-політичних організацій: «Союзу Українців Самостійників», «Канадійської Січової Організації», «Української Стрілецької Громади – Українського Національного Об’єднання», «Братства Українців Католиків» та інших. У праці викладена історія створення та діяльності українських жіночих організацій Канади у першій половині XX cт.: «Союзу Українок Канади», «Організації Українок Канади», «Ліги Українських Католицьких Жінок», «Комітету Українок Канади»; містяться фотографії з урочистих заходів діаспорян-українців, відомих громадсько-політичних діячів, зокрема, самого Михайла Марунчака у Вінніпезі навесні 1964 року.
У книзі «Система німецьких концтаборів і політика винищування в Україні» міститься інформація про створення та функціонування чоловічих та жіночих нацистських концтаборів в гітлерівській Німеччині, а також на анексованих й окупованих нею країнах та територіях, зокрема, України. Часові рамки охоплюють період, як напередодні так і під час Другої світової війни. У книзі є перелік таких концтаборів: Бухенвальд, Дахау, Равенсбрук, Мавтгазен, Терезін, Майданек, а також Янівський та Тучинський. У книзі Марунчака «Українські політичні в'язні в нацистських концентраційних таборах» розповідається про умови утримання українських в’язнів гітлерівцями у концтаборах, як на території Третього рейху, так і на окупованих територіях країн Європи. Праця розкриває умови в яких змушені були жити та виживати в’язні концтаборів нацистської Німеччини, який одяг їм доводилось носити, яке було обмеження в їх харчуванні в табірних умовах, а також описуються санітарні та гігієнічні умови перебування ув’язнених.
У книзі «Ілля Киріяк та його творчість» (Вінніпег, 1973) міститься біографічна інформація та аналізується творчий спадок відомого канадського письменника українського походження, автора тритомної соціологічної повісті «Cини землі» І. Киріяка, яка принесла йому відоме ім’я в українсько-канадській літературі. Книга була видана до 85-річчя з дня народження Іллі Киріяка.
У праці М. Марунчака «Петро Гаврисишин – піонер-будівничий Шашкевичівської дільниці (Пойнт Доглес) у Вінніпегу» (Вінніпег, 1962–1963) містяться спогади Петра Гаврисишина та багато фотографій, як родинних, так і його участі в різних громадсько-культурних заходах. Автор підкреслює, що П. Гаврисишин долучився до розбудови культурно-освітнього й економічного життя дільниці Point Douglas, або як її українці називали «Шашкевичівської дільниці».
Книга М. Марунчака «Канадійська Теребовля: місце першої української служби божої в Канаді» (Вінніпег, 1964) висвітлює появу відомих піонерів- українців у Канаді наприкінці XIX століття: В. Німця, Г. Старанчука, П. Гуски, М. Гаджоса, І. Лозинского, М. Ясінчука та П. Червінського. Праця містить чималу кількість фотографій.
Окрім книжок, у фонді відділу зарубіжної україніки зберігаються журнали, в яких надруковані статті авторства М. Марунчака. У його статті «Русь і Теребовля – перші українські оселі в Манітобі» («Календар-альманах Нового шляху на 1970 рік», Вінніпег) розповідається про перших українських поселенців в Манітобі, викладені назви поселень та містяться фотографії, зокрема, М. Марунчака. В статті «Ювілей «Нового шляху» в історичній перспективі» («Календар-альманах Нового шляху на 1971 рік», Вінніпег) розповідається про відзначення сорокаріччя цього видання, міститься перелік редакторів та співробітників, кореспондентів «Календаря-альманаху Новий шлях» з фотографіями із зазначенням конкретних заслуг кожного з них перед цим періодичним виданням: Михайла Погорецького, Володимира Коссара, Володимира Мартинця, Антона Добрянського, Василя Левицького, Павла Меценка, Василя Топольницького та інших. В журналі «Нові дні: універсальний ілюстрований місячник» (Торонто, 1976, Ч. 322) є стаття М. Марунчака «Переступив поріг свого 90-ліття», в якій висвітлюється біографія та творчість Микити Івановича Мандрики – члена Української Центральної Ради з 1917 р., а також одного з депутатів Всеросійських Установчих Зборів у 1917 році від України, які були розігнані більшовиками на початку 1918 р. Стаття розкриває обставини, за яких М. Мандриці вдалось емігрувати до Канади, де він став відомим поетом. У статті М. Марунчака «Емілія Чорнейко-Гикава» («Жіночий світ», Торонто, 1966 р. Ч. 2) розповідається про життєвий шлях та діяльність цієї громадсько-політичної діячки, яка була однією з піонерок українського жіночого руху, бачила багато подій стосовно організації українського життя у Канаді.
Одним з найбільш фундаментальних дослідників біографії, наукових та творчих здобутків М. Марунчака був Володимир Жила – український громадсько-культурний діяч, літературознавець та публіцист. Його книга «Біографія Михайла Г. Марунчака» (Вінніпег, 1991) висвітлює життєвий шлях талановитого українсько-канадського історика, літературознавця, громадсько-політичного діяча, редактора, бібліографа. Праця містить численні фотографії зустрічей М. Марунчака з відомими канадськими діячами культури та політики, зокрема, українського походження. В ній описуються урочисті заходи, в яких він брав участь та міститься аналіз праць М. Марунчака, дослідників його діяльності: М. Прокопа, В. Ю. Кисілевського, А. Курдидика, Р. Кухара та М. Бойка.
У книзі Олесі Дзири, завідувачки відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства НБУВ, «Українці в Канаді: суспільно-політичне становище в контексті імміграційної політики 1918–1939 рр.» (Київ, 2020) досить грунтовно висвітлена діяльність історика діаспори М. Марунчака. Він характеризується вченою, як дослідник становища українців у міжвоєнний період на Батьківщині та причин їх виїзду за її межі. Дослідниця українського зарубіжжя О. Дзира зазначає, що Марунчак розкрив «ряд еміграційних законів, що формували кількісно і якісно склад українських іммігрантів, роботу допомогових товариств при виїзді українців за кордон та розселення їх у Канаді». Науковиця підкреслює, що Марунчак досліджував вплив новоприбулих емігрантів на громадське життя в діаспорі, намагався встановити кількість українців у провінційних парламентах Канади.
Отже, на нашу думку, Михайло Марунчак зробив суттєвий внесок у дослідження та розкриття історії переселення українців до різних країн світу, зокрема Канади та причинно-наслідкового зв’язку цього процесу. Він належить до тих науковців минулого століття, які змогли детально висвітлити у своїх працях причини та обставини еміграції українців з Батьківщини до країн Північної Америки та Європи, а також їх адаптацію на новому місці проживання. Його насичений науково-публіцистичний спадок є значним внеском у скарбницю української історіографії та культури.
Список використаної літератури до виставки
Книжки, редакційні праці та статті М. Г. Марунчака:
1. В боротьбі за українську державу : есеї, спогади, свідчення, літописання, документи ДругоЇ світовоі війни / Світова ліґа українських політичних в’язнів ; ред. М. Г. Марунчак. – Вінніпег; Лондон; Париж; Мюнхен; Нью-Йорк; Дітройт : [б. в.], 1990. – 1294 c.: фот. Шифр ВЗУ: 8700 укр
Зі змісту: «Цим виданням Головна Управа Світової Ліґи УПВ виконує постанову ІІ Конгресу українських політв’язнів, який відбувся в місті Торонті, в днях 22–24 листопада 1985 р., щоб з нагоди 40-річчя ліквідації нацистських тюрем і концтаборів видати належну документацію про українських політичних в’язнів. Збірник охоплює есеї, документальні оповіді, свідчення очевидців трагедій, статистику нацистських злочинів над українським народом та його землею, пом’яник жертв, рідкісну документацію та літописання організацій українських політичних в’язнів в діяспорі. Для англомовного читача є оформлена окрема частина».
2. Городенщина : іст.-мемуар. зб. / Наук. т-во ім. Т. Шевченка ; ред. М. Г. Марунчак. – Ню Йорк та ін. : [б. в.], 1978. – 864 с. – (Український архів ; т. 33). https://diasporiana.org.ua/ukrainica/14565-gorodenshhina-istorichno-memuarniy-zbirnik/ [Документ оцифрований на сайті «Діаспоріана»].
3. Марунчак М. «Азбука і абецадло» наших днів // Шашкевичіяна: збірник наукових праць. Вип. 3: «Руська трійця» і Прикарпаття. Вип. 4: «Руська трійця» і культура слов’янського світу / ред. кол.: Я. Ісаєвич, М. Ільницький, М. Марунчак [та ін.]. – Львів; Вінніпеґ: [б. в.], 2000. – 750 с.: іл. – С. 411–416. – Ін-т українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України; Прикарпатський університет ім. В. Стефаника, Дрогобицький педагогічний університет ім. І. Франка; Ін-т-Заповідник Маркіяна Шашкевича у Вінніпезі; Шашкевичівська комісія у Львові. Шифр ВЗУ: 11553 укр.
У збірнику «Шашкевичіяна» вміщена стаття М. Марунчака на С. 411–416.
4. Марунчак М. Г. В зустрічі з українськими піонерами Алберти / вступ. сл. В. Кисілевський. – 2-е вид. – Вінніпег : [б. в.], 1965. – 88 с.: іл., фот. – (Б-ка піонера ; ч. 6). Шифр ВЗУ: 8915 укр
5. Марунчак М. Г. Вступне слово // Боровський М. Л. Нарис історії сільсько-господарського шкільництва на західньо-українських землях 1900–1944. – 2-е доп. вид. – Вінніпег : [б. в.], 1974. – 33 с.: іл. – (Літопис УВАН / Українська Вільна Академія Наук ; ч. 28). Шифр ВЗУ: 10251 укр, 10517 укр
У книжці стоїть печатка: «З бібліотеки Анни Фігус-Ралько, Вінніпеґ, Канада». Присутній дарчий підпис автора. (у екз. 10517 укр.)
6. Марунчак М. Двадцять років праці // Український самостійник: місячник політики, культури і суспільного життя. – Мюнхен. – 1961. – Ч. 11 (455). – С. 40–41. Шифр ВЗУ: 4652
7. Марунчак М. Двадцять років праці Комітету Українців Канади // Український самостійник: місячник політики, культури і суспільного життя. – Мюнхен. – 1961. – Ч. 9 (443). – С. 13–20. Шифр ВЗУ: 4650
8. Марунчак М. Г. Дві декади зусиль і жертви: додаток до другого вид. «The Ukraininan Canadians: a history». – Вінніпеґ : Накладом УВАН, 1982. – 32 с.: фот. Шифр ВЗУ: 8614 укр
9. Марунчак М. До історії Товариства ім. М. Шашкевича в Золочеві // Шашкевичіяна = Shashkevychiana : зб. Заповідника Маркіяна Шашкевича у Вінніпеґу / відп. ред.: М. Г. Марунчак. – Вінніпеґ : Новий шлях. – 1963 (листопад). – Ч. 1. – P. I. – 32 с. – С. 17–24. Шифр ВЗУ: 8097 укр
10. Марунчак М. До початків Інституту-Заповідника Маркіяна Шашкевича у Вінніпезі // Шашкевичіяна: збірник наукових праць. Вип. 3: «Руська трійця» і Прикарпаття. Вип. 4: «Руська трійця» і культура слов’янського світу / ред. кол.: Я. Ісаєвич, М. Ільницький, М. Марунчак [та ін.]. – Львів; Вінніпеґ: [б. в.], 2000. – 750 с.: іл. С. 324–330. – Ін-т українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України; Прикарпатський університет ім. В. Стефаника, Дрогобицький педагогічний університет ім. І. Франка; Ін-т-Заповідник Маркіяна Шашкевича у Вінніпезі; Шашкевичівська комісія у Львові. Шифр ВЗУ: 11553 укр.
У збірнику «Шашкевичіяна» вміщена стаття М. Марунчака на С. 324–330.
11. Марунчак М. Довголітні змагання за Український Патріярхат: вступне слово // О. Баран. Питання Українського Патріярхату в Шашкевичівській добі / вст. сл. М. Марунчак. – Вінніпеґ : Рада українських організацій за Патріярхат Української Католицької Церкви, 1974 (З друк. «Голосу Спасителя» в Йорктоні). – 39 с. – С. 5–6. Шифр ВЗУ: 8233 укр
12. Марунчак М. Емілія Чорнейко-Гикава // Жіночий світ / видає Організація Українок Канади ім. Ольги Басарабової. – Вінніпеґ. – 1966. – Ч. 2 (194). – С. 4–6 : фот.
Стаття про одну з піонерок українського жіночого руху, яка була свідком багатьох подій та організаційних форм українського життя у Канаді. У розвідці висвітлюється її біографія та громадське життя.
13. Марунчак М. Г. Ілля Киріяк та його творчість / передм. М. І. Мандрика. – Вінніпег : Накладом Української Вільної Академії Наук в Канаді, 1973. – 80 с.: іл. Шифр ВЗУ: 4396 укр
14.Марунчак М. Г. Історія преси, літератури і друку піонерської доби / передм.: Історична секція УВАН. – 2-ге вид. – Вінніпеґ: Накладом УВАН в Канаді, 1969. – 284 c. : іл. Шифр ВЗУ: 3469 укр
15. Марунчак М. Г. Історія українців Канади. Т. 1 – Вінніпеґ : Українська Вільна Академія наук в Канаді, 1968. – 467 с.: іл. – Бібліогр.: С. 461–464. Шифр ВЗУ: 1593 укр
16. Марунчак М. Г. Історія українців Канади. Т. 2 / передм. М. Мандрика. – Вінніпеґ : Українська Вільна Академія наук, 1974. – 512 с.: іл. – Бібліогр.: 506–507 Шифр ВЗУ: 327 укр
17. Марунчак М. Г. Історія українців Канади. Т. 1 / передм. від вид-ва. – 2-е вид. – Вінніпег : Українська Вільна Академія наук в Канаді, 1991. – 464 с.: іл., фот. – Бібліогр.: С. 461–464. Шифр ВЗУ: 8890 укр, 9336 укр
18. Марунчак М. Г. Історія українців Канади. Т. 2 / передм. М. Мандрика. – 2-е вид. – Вінніпег : Українська Вільна Академія наук в Канаді, 1991. – 512 с.: іл. – Бібліогр.: С. 506–508. Шифр ВЗУ: 8891 укр
19.Марунчак М. Г. Канадійська Теребовля: місце першої української служби Божої в Канаді. – Вінніпег : Загальна бібліотека «УКТ», 1964. – 40 с.: іл. Шифр ВЗУ:11162 укр
З підписом: «Від автора М. Г. М.»
20.Марунчак М. Комісія дослідів українського життя в сателітних країнах // Другий Світовий Конгрес Вільних Українців: матеріяли / ред. І. Базарко та ін. – Торонто; Нью-Йорк; Лондон: вид. Секретаріяту СКВУ, 1986. – 470 с. – С. 139–140. Шифр 7781 укр
Комісія дослідів українського життя в сателітних країнах мала завдання слідкувати за розвитком суспільного життя українських спільнот у Польщі, Румунії, Чехо-Словаччині та Югославії. Склад комісії був різний, а очолював її впродовж каденції, між конгресами, д-р Михайло Марунчак. Про М. Марунчака у матеріалах Другого Світового Конгресу Вільних Українців на с. 72, 77, 90, 101, 367, 369.
21. Марунчак М. Г. Лепкий – Шашкевичеві // Маркіян Шашкевич на Заході / упоряд., ред., вст. Я. Розумний. – Вінніпеґ: [б. в.], 2007. – 383 с. – С. 315–317 : іл. – (Інститут-Заповідник Маркіяна Шашкевича). Шифр ВЗУ: 12949 укр
Стаття про Богдана Лепкого і його творчість про Маркіяна Шашкевича на С. 315–317.
22. Марунчак М. Г. Микита Іванович Мандрика // Нові дні: універсальний ілюстрований місячник. – Торонто. – 1973. – Ч. 281 (червень). – 32 с. – С. 3–5. Шифр ВЗУ: 1095 к/п
Стаття присвячена Микиті Івановичу Мандриці (1886–1979), українському літературознавцю, публіцисту, ученому, поету, громадському діячеві, доктору права (1925 р.).
23.Марунчак М. Г. Нація в боротьбі за своє існування: 1932 і 1933 в Україні і діяспорі. – Вінніпег : Накладом УВАН в Канаді, 1985. – 141 с.: фот. Шифр ВЗУ: 2879 укр, 8621 укр
На фотографії – пам’ятник мільйонам жертв, встановлений до 50-ліття Голодомору в Україні, збудований за проектом Романа Коваля на площі міської ратуші у Вінніпезі. Біля пам’ятника сфотографований Комітет відзначення геноциду в Україні 1932–1933 рр., також на світлині присутній мер міста Вінніпеґу Вільям Норрі.
24. Марунчак М Г. Осип Олеськів – людина візії // Олеськів О. Про вільні землі / ред., вст. ст. М. Марунчак. – Вінніпеґ: [б. в.], 1975. – 38 с.: фот. – (Джерела до історії українців Канади / УВАН; ч. 2). Шифр 1083 укр
М. Марунчак був редактором репринтного перевидання праці О. Олеськіва «Про вільні землі», виданої у Львові 1895 р. та написав вступну статтю до неї, в якій подав біографію О. Олеськіва (1860–1903). Зі змісту: «Д-р Йосип Олеськів закінчив Львівський університет, викладав географію, природознавство та хімію. Був філантропом, по суті. За споминами його дочки Софії Федорчак, батько збирав у своїй хаті у Львові селян, які збиралися на еміграцію до США та Канади, щоб пояснювати їм умови та складнощі переїзду до інших країн».
25. Марунчак М. Переступив поріг свого 90-ліття // Нові дні: універсальний ілюстрований місячник. Універсальний ілюстрований місячник. – Торонто. – 1976. – Ч. 322 (листопад). – С. 24–25. Шифр ВЗУ: 1458 к/п
Стаття присвячена Микиті Івановичу Мандриці (1886–1979), українському літературознавцю, публіцисту, ученому, поету, громадському діячеві, доктору права (1925 р.).
26. Марунчак М. Г. Перший з великих послідовників Маркіяна // Шашкевичіяна=Shashkevychiana : зб. Заповідника Маркіяна Шашкевича у Вінніпеґу / відп. ред.: М. Г. Марунчак. – Вінніпеґ. – 1968 (червень). – Ч. 10. – Р. VI. – 193–224 с. – С. 199–200, 217–218. Шифр ВЗУ: 8352 укр
Стаття про життя та діяльність Миколи Устияновича (1811–1885), українського письменника, громадського діяча та священника УГКЦ.
27.Марунчак М. Г. Петро Гаврисишин – піонер будівничий Шашкевичівської дільниці (Пойнт Доґлес) у Вінніпеґу. – Вінніпеґ, 1962–1963. – 110 с.: іл. – (Б-ка піонера; ч. 4). Шифр ВЗУ: 8632 укр, 8837 укр, 8866 укр
28. Марунчак М. Г. Рід Шашкевичів // Маркіян Шашкевич на Заході / упоряд., ред., вст. Я. Розумний. – Вінніпеґ: [б. в.], 2007. – 383 с. – С. 135–136 : іл. – (Інститут-Заповідник Маркіяна Шашкевича). Шифр ВЗУ: 12949 укр
29. Марунчак М. Г. Рід Шашкевичів // Шашкевичіяна = Shashkevychiana : зб. Заповідника Маркіяна Шашкевича у Вінніпеґу / відп. ред.: М. Г. Марунчак. – Вінніпеґ. – 1966 (листопад). – Ч. 6–7. – Р. IV. – 129–160 с. – С. 142–144. Шифр ВЗУ: 1520 укр
30. Марунчак М. Русь і Теребовля. Перші українські оселі в Манітобі [До сторіччя Манітоби] // Календар «Нового шляху на 1970 рік». – Вінніпег: Друком і накладом «Нового шляху» . – [1969]. – 160 c. – С. 135–138 : фот. Шифр ВЗУ: 7710 укр
31.Марунчак М. Система німецьких концтаборів і політика винищування в Україні. – Вінніпеґ : Заг. б-ка «УКТ», 1963. – 88 с. Шифр ВЗУ: 11296 укр
Перша частина цієї праці, а саме «Система німецьких концтаборів» була надрукована в Літописі Українського Політв’язня ч. 3–4 (10–11), березень-квітень 1947 р. У бібліогр. списку подане видання у доповненому вигляді. Друга частина «Політика винищування в Україні» опрацьована автором за новішими джерелами.
32. Марунчак М. Служба Божа та посвячення Хреста свободи // Наша спадщина / ред. Ю. Стефаник. – Едмонтон : [б. в.], 1979– 283 с.: іл. – С. 74–75. – (Західня канад.-укр. л-ра для молоді). Шифр ВЗУ: 6874 укр
У збірнику «Наша спадщина», надрукованого та виданого за проектом Альбертського департаменту освіти, призначеного учням Альберти, вміщене оповідання М. Марунчака на С. 74–75.
33. Марунчак М. Г. Студії до історії українців Канади. Т. 1 : Шотляндські поселенці та українська громада в Пойнт Доґлес. – Вінніпеґ : [б. в.], 1964–1965. – 255 с.: іл. – (Збірник заходознавства / Українська Вільна Академія Наук; т. 10 (8)). Шифр ВЗУ: 19 укр, 8653 укр, 12370 укр
34. Марунчак М. Г. Студії до історії українців Канади. Т. 2. Історія суспільно-культурного росту українців Манітоби. Піонерська доба. Ч. 1. – Вінніпеґ: [б. в.], 1966–1967. – 544 с. : фот., іл. – (Збірник заходознавства / Українська вільна академія наук ; т. 11 (9)). – Бібліогр.: С. 538–539. Шифр ВЗУ: 20 укр
35. Марунчак М. Г. Студії до історії українців Канади. Т. 4. Нариси, статті, есеї до Піонерської доби. – Вінніпег: [б. в.], 1970–1972. – 311 с.: іл. – (Зб. Заходознавства / УВАН ; т. 13 (11)). Шифр ВЗУ:10289 укр, 10298 укр, 8654 укр.
36. Марунчак М. Г. Студії до історії українців Канади. Т. 5. Розвідки та документи до міжвоєнної доби / Вст. ст. від вид-ва – Вінніпег: [б. в.], 1970–1972. – 311 с.: іл. – (Зб. Заходознавства / УВАН ; т. 13 (11)). Шифр ВЗУ: 8655 укр
37. Марунчак М. Тенденційна книга Кеннана // Український самостійник: місячник політики, культури і суспільного життя. – Мюнхен. – 1961. – Ч. 11 (455). – С. 40–41. Шифр ВЗУ: 4652
Подана критична рецензія на книжку Джорджа Ф. Кеннана «Russia and the West under Lenin and Stalin», виданої у Бостоні і Торонто.
38. Марунчак М. Г. У великий Ювілей // Шашкевичіяна= Shashkevychiana : зб. Заповідника Маркіяна Шашкевича у Вінніпеґу / відп. ред.: М. Г. Марунчак. – Вінніпеґ. – 1967 (листопад). – Ч. 8–9. – Р. V. – 161–192 с. – С. 161–163. Шифр ВЗУ: 56 укр
Стаття про Верховного Архиєрея Української Католицької Церкви Блаженнішого Кардинала Йосифа Сліпого, до 75-ліття від дня народження та 50-ліття його священницької діяльності.
39.Марунчак М. Г. Українські політичні в’язні в нацистських концентраційних таборах / вст. сл. М. Прокоп. – Вінніпег; Лондон; Мюнхен; Нью-Йорк; Дітройт; Торонто; Чікаґо : Світова ліґа українських політичних в'язнів, 1996. – IV, 364 c.: iл., фот. – Бібліогр.: С.: 329–335. – Імен. та геогр. покажч.: С. 339–350. – Покажч. концтаборів та в’язниць: С. 336–338. Шифр ВЗУ: 8479 укр, 8747 укр, 9937 укр
40. Марунчак М. Українські церкви в розвиткових фазах української діяспори // Науковий конгрес у 1000-ліття хрищення Руси-України у співпраці з Українським Вільним Університетом : зб. праць Ювілейного Конгресу / ред. В. Янів. – Мюнхен : [б. в.], 1988,1989. – 1002 с. – 364–401. – Текст укр., англ. Шифр ВЗУ: 1107 укр, 2883 укр, 12586 укр
41.Марунчак М. Українці в Румунії, Чехо-Словаччині, Польщі, Юґославії. – Вінніпеґ : [б. в.], 1969. – 68 с. – (Загальна б-ка). Шифр ВЗУ: 3386 укр, 9019 укр
У книжці печатка: «З бібліотеки Анни Фігус Ралько, Вінніпег, Канада» ( у екз. під шифром 9019 укр)
42.Марунчак М. Г. Українці в СССР поза кордонами УРСР. – Вінніпег: Українська вільна академія наук в Канаді, 1974. – 248 с. – Бібліогр.: С. 238–246. Шифр ВЗУ: 329 укр
43. Марунчак М. Г. Шашкевичіяна на Заході // Маркіян Шашкевич на Заході / упоряд., ред., вст. Я. Розумний. – Вінніпеґ: [б. в.], 2007. – 383 с. – С. 39–47 : іл. – (Інститут-Заповідник Маркіяна Шашкевича). Шифр ВЗУ: 12949 укр
Стаття М. Марунчака у збірнику «Маркіян Шашкевич на Заході» про Маркіяна Шашкевича на С. 39–47.
44. Марунчак М. Ювілей «Нового шляху» в історичній перспективі // Календар «Нового шляху на 1971 рік» – Вінніпег: Друком і накладом «Нового шляху». – 168 с. – С. 47–55 : фот. Шифр ВЗУ: 7711 укр
45. Марунчак М. Ювілейне видання «Русалки Дністрової»: з нагоди її 150-річчя // Русалка Дністрова / Інститут-заповідник Маркіяна Шашкевича. – Вінніпег. – 1987. – 133 с. – С. 5–7: іл. – Вст. ст. парал. англ. – (Фотокопія з вид. 1837 р. зі словом від видавців та вступною статтею й її перекладами на мови української діяспори). Шифр ВЗУ: 2893 укр, 4809 укр
До 150-річчя виходу з друку першого видання українського фольклорно-літературного альманаху «Русалки Дністрової», написаного українською народною мовою.
На авантитулі присутній дарчий підпис від М. Марунчака: «Велимишановному Левові Ізраїлевичеві Гольденбергу на добрий спогад Львівської зустрічі з нагоди 50-річчя Наукової Бібліотеки ім. В. Стефаника. М. Г. Марунчак. Вінніпеґ, 8.3.1991.»
46. Микита Іванович Мандрика : ювілейний збірник у відзначення 85-річчя його життя та 65-річчя його поетичної, суспільно-політичної і культурно-наукової діяльності, (1886-1971) / ред. М. Г. Марунчак. – Вінніпег : [б. в.], 1973. – 149 с.: іл. Шифр ВЗУ: 9137 укр
Присвячено М. Мандриці, українському літературознавцю, публіцисту, ученому, поету, громадському діячеві, доктору права (1925 р.).
47. Ювілейний збірник Української Вільної Академії Наук / упоряд.: О. В. Ґерус, О. Баран, Я. Розумник; ред. кол.: М. Марунчак, М. Мандрика, А. Качор [та ін.]. – Вінніпеґ: УВАН, 1976. – XIII, 657 с. Шифр ВЗУ: 7808 укр, 8477 укр., 8830 укр
М. Марунчак був редактором збірника УВАН, присвяченого відзначенню 25-річчя Академії в Канаді з науковою конференцією, що відбулася 25 жовтня 1975 р. у Вінніпезі з доповідями українських вчених, які увійшли до цього Ювілейного збірника.
48. Barabash V. Poems and aphorisms = Поезії та афоризми / ed. O. L. Negrych, M. H. Marunchak. – Winnipeg : Markian Shashkevych Centre, 1994. – 471 p. Шифр ВЗУ: 10014 укр
Михайло Марунчак та Олена Негрич були укладачами збірника поем та афоризмів канадського поета Володимира Барабаша, написаних переважно після Другої світової війни англійською мовою. Це поеми, присвячені суспільним процесам у Канаді і США. Лірика В. Барабаша, що видавалась на сторінках англомовної преси у Канаді та США, перепліталась з проблемами філософії, релігії, етики, мистецтва, любові та гумору. Чималу кількість поезій поет присвятив українському побутові в Канаді, його традиціям, мистецтву, історії. На жаль, за життя поета не було видано повної збірки його поезій та прози. М. Марунчак та О. Негрич розпочали й підготували збірник до друку за допомогою невеличкої суми, залишеної поетом на книжковий фонд та накладом Інституту Маріяна Шашкевича.
49. Marunchak M. H. Symbol and banner [Прапор і символ: англомовний вступ] // Патріот, учений, ієрарх / ред., вст. М. Г. Марунчак; М. Тершаковець — Вінніпеґ : [б. в.], 1968. – 36 с. – С. 6–12 : іл. – (Б-ка Шашкевичіяни, ч. 1). – Текст укр., англ. Шифр ВЗУ: 8349 укр, 9019 укр
М. Марунчак був автором вступної статті «Symbol and banner» («Прапор і символ»), написаної англійською мовою про митрополита, кардинала Йосипа Сліпого та його поважне ставлення до діяльності й творчості М. Шашкевича.
Про нього:
50. Дзира О. Українці в Канаді: суспільно-політичне становище в контексті імміграційної політики 1918–1939 рр. / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського; наук. ред. Т. Д. Антонюк. – Київ, 2020. – 260 с.
51. Жила В. Т. Бібліографія Михайла Г. Марунчака. – Вінніпеґ: [б. в.], 1991. – 157 с.: іл. Шифр ВЗУ: 8641 укр
52. Ковальчук О. О. Марунчак Михайло Григорович (4.10.1914–21.11.2004) // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол. В. А. Смолій (голова) та ін.; Нац. акад. наук України, Ін-т історії України. – Київ : Наук. думка, 2003. Т. 6 : Ла-Мі. – Київ, 2009. – 772, [12] c. : іл. – С. 536. Шифр ВЗУ: 647 пф
53. Шалата М. Й., Якимович Б. З. Марунчак Михайло Григорович // Енциклопедія Сучасної України. Т. 19: Мал – Мед / гол. редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – 687 с. – C. 312–313: фот. Шифр ВЗУ:1154 пф
54. Marunchak Michael // Encyclopedia of Ukraine. Vol. III: L-Pf. / ed. by D. Husar Struk; Canadian institute of Ukrainian studies (University of Alberta); Shevchenko scientific society (Sarcelles, France); Canadian foundation for Ukrainian Studies.– Toronto; Buffallo; London: University of Toronto press incorporated, 1993 – 872 p.: – il. – P. 325. Шифр ВЗУ: 12826 укр
Матеріали до виставки підготували:
провідний бібліотекар ВЗУ ІК НБУВ – Володимир Гальчинський
м. н. с. ВЗУ ІК НБУВ – Вікторія Антонова
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах