XXIV читання академіка В. І. Вернадського «Спадщина В. І. Вернадського – невичерпне джерело сучасного наукового пошуку і цивілізаційного поступу»

Поділитися: 
Дата події: 
12-03-2014

Підсумки XXIV читаннь академіка В. І. Вернадського

12 березня 2014 року у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського відбудуться XXIV читання академіка В. І. Вернадського «Спадщина В. І. Вернадського – невичерпне джерело сучасного наукового пошуку і цивілізаційного поступу».

В. І. Вернадський – засновник і перший Президент Національної академії наук України, який є одночасно і засновником Національної бібліотеки України. Це вчений зі світовим ім’ям, основоположник відразу трьох нових галузей науки: геохімії, біогеохімії і радіогеології, що і нині визначають пріоритети розвитку природознавства. Він також є одним із творців теорії ноосфери, тобто вчення про ту частину оболонки Землі, яка перетворена розумом і руками людини. У наш час ноосферна теорія виступає базою філософського і соціогуманітарного в цілому знання, визначає стратегії цивілізаційного процесу.

У читаннях візьмуть участь члени Комісії НАН України з розробки наукової спадщини академіка В. І. Вернадського, його послідовники з усіх галузей знання, молоді вчені, аспіранти, студенти. Зі вступним і заключним словом виступить голова Комісії віце-президент НАН України академік НАН України Анатолій Глібович Загородній.

Із доповіддю «В. І. Вернадський – далекоглядний фундатор нових наукових напрямів і організатор науки» виступить директор Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М. П. Семененка член-кореспондент НАН України Олександр Миколайович Пономаренко. Нині інститут плідно продовжує справу видатного вченого.

До 150-річчя від дня народження В. І. Вернадського Національна академія наук України видала Вибрані праці вченого у 10 томах, 16 книгах. В основному це роботи, створені ученим під час життя й діяльності в Україні (в Полтаві, Києві, Криму). Доповідь наукового співробітника НБУВ, заслуженого працівника культури України Костянтина Євгеновича Новохатського «Нові документи з епістолярної спадщини академіка В. І. Вернадського» присвячена висвітленню питань про листування В. І. Вернадського з українськими вченими, діячами науки і освіти.

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського до ювілею вченого сформувала електронний архів В. І. Вернадського, де представлені наукові праці вченого, біографічні матеріали, серед яких – щоденники, мемуари, бібліографія праць В. І. Вернадського та творів про нього, галерея портретів, фотографій, пам’ятних місць, пов’язаних із життям та діяльністю вченого, аудіо-, відео- та інтернет-матеріали. З електронним архівом В. І. Вернадського та його функціонуванням учасників читань ознайомить заввідділу НБУВ, доктор наук із соціальних комунікацій Катерина Вілентіївна Лобузіна.

Під час заходу відбудеться обговорення питань про роль і значення ідей видатного вченого у сучасному науковому і суспільному житті.

Читання відбудуться 12 березня 2014 року о 10.00 у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського (м. Київ, просп. 40-річчя Жовтня, 3, станція метро «Деміївська», 3-й поверх, зал засідань Вченої ради, к. 344). Запрошуються всі, хто цікавиться спадщиною цього генія науки, нащадка українського козацького роду, який відомий в Україні з часів Богдана Хмельницького.

Комісія  НАН України  з розробки

наукової спадщини академіка В. І. Вернадського