Національна історична бібліотека України відсвяткувала 75-річний ювілей

Поділитися: 

2-3 жовтня 2014 року в Національній  історичній  бібліотеці України відбулась Всеукраїнська науково-практична ювілейна конференція, присвячена 75  -й річниці з часу заснування книгозбірні.

Пленарному засіданню конференції передували ювілейні урочистості.  У колі учасників форуму — почесні гості: представники влади, партнери, ветерани бібліотеки, колеги та друзі.  З-поміж них: Лариса  Нікіфоренко, начальник управління регіональної та культурно-просвітницької роботи Міністерства культури України; Любомир  Михайлина, генеральний директор Національного Києво-  Печерського історико-культурного заповідника; Лариса  Тронько, голова Фундації Героя  України П.  Т.  Тронька; Галина  Гуцол, заступник директора з наукової роботи Книжкової  палати  України; Світлана  Стрельнікова,  генеральний директор Національного науково  -дослідного реставраційного центру України; Валентина  Іршенко, виконавчий директор Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико -архітектурної спадщини ім. Олеся Гончара; керівники та представники провідних бібліотек України.

З вступним словом до присутніх звернулася генеральний директор НІБУ, заслужений працівник культури України Алла Скорохватова.

На адресу ювілярів від відомих науковців, краєзнавців, бібліотекарів, викладачів вишів, аспірантів та студентів, які завітали на свято, пролунало багато щирих слів вдячності за багаторічну плідну працю задля збереження історичної спадщини держави. З нагоди ювілею працівникам бібліотеки було вручено численні відзнаки від Міністерства культури України, Київського міського голови, Київської міської профспілки працівників культури, Печерської районної у м. Києві Державної адміністрації, Національної спілки краєзнавців України та дирекції Бібліотеки.

Орден Святої Великомучениці Варвари за заслуги перед Українською Православною Церквою вручив заслуженим працівникам бібліотеки голова синодального видавничого відділу Української Православної Церкви Протоієрей Володимир Савельєв.

Привітати своїх колег, друзів і партнерів прийшли і представники Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи, кандидат історичних наук Людмила Муха; завідувач відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ, доктор історичних наук Галина Ковальчук; керівник прес -служби НБУВ Лідія Поперечна.

Виголошуючи вітальну адресу від Генерального директора НБУВ Володимира Попика, Галина Ковальчук підкреслила важливість партнерських зв’язків, які єднають не одне покоління наукової інтелігенції та бібліотечних працівників Національної бібліотеки імені В. І. Вернадського та Національної історичної бібліотеки України. «Багато років колективи наших установ єднає міцна дружба  й активна співпраця, адже нам з вами випала доля оберігати сховища національної пам’яті,  розкривати їх нетлінні скарби для прийдешніх поколінь. Сподіваюся, що і надалі наша партнерська взаємодія буде плідною і успішною.»


На пленарному та секційних засіданнях конференції були обговорені такі питання:

  • Національна історична бібліотека України — бібліографічний центр на допомогу розвитку історичної науки в Україні,  методичний центр у галузі історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності;
  • дослідження історії вітчизняних бібліотек, створення літописів найбільших книгозбірень;
  • бібліотеки в особах, видатні постаті бібліотечного руху;
  • корпоративні проекти наукових бібліотек щодо забезпечення інформаційних потреб суспільства;
  • бібліотечна журналістика: бібліотечні блоги, бібліотеки у соціальних мережах;
  • сучасні теоретичні та методичні проблеми бібліотечного краєзнавства;
  • взаємодія бібліотек, архівних установ, музеїв, місцевих краєзнавчих осередків у напрямі вивчення місцевої історії;
  • нові вимоги до бібліотечної професії в умовах інформаційного суспільства.

Під час роботи конференції її учасники мали змогу ознайомитися з  книжково-ілюстративними виставками, переглянути відео-презентації та рекламні матеріали про послуги Бібліотеки.

Довідково

Історичну бібліотеку засновано 1939 року на базі книжкових фондів Антирелігійного та Історичного музеїв   бібліотеки митрополита Флавіана для сприяння розвитку історичної науки й освіти. Книгозбірня розташована на території Національного Києво-Печерського заповідника. Унікальність книгозбірні полягає в тому, що вона — єдина в державі спеціалізована бібліотека з питань історії, суміжних історичних дисциплін та історичного краєзнавства. До 2009 року мала назву Державна історична бібліотека України. Нині Бібліотека має статус національної згідно з Указом Президента України «Про надання  ДІБ України статусу національної» від 30.09.2009 р. № 780/2009, є всеукраїнським депозитарієм історичної та історико-краєзнавчої літератури: її фонд налічує понад 800 тис. одиниць зберігання 26-ма мовами світу.

У 60-70-х роках ХХ ст. Історична бібліотека очолила діяльність книгозбірень України з бібліотечно-бібліографічного забезпечення підготовки 26 -томного енциклопедичного видання «Історія міст і сіл УРСР». Підсумком цієї роботи стало створення «Зведеної картотеки матеріалів з історії міст і сіл України», яка містить бібліографічні описи всіх друкованих матеріалів про певний населений пункт від першої згадки про нього і до сьогодення. Картотека систематично поповнюється і є підґрунтям для науково-дослідної роботи вчених-істориків та аматорів-краєзнавців. 2011 року Картотека сканована і представлена для користувачів на сайті НІБ України.

З 1968 року Бібліотека укладає поточні науково-допоміжні бібліографічні покажчики – щорічники «Історія  України», які слугують базою для науково-дослідної роботи істориків, викладачів, краєзнавців.

Серед головних функцій Національної історичної бібліотеки України — науковий аналіз та прогнозування розвитку історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності, інформаційне забезпечення наукових досліджень в галузі вітчизняної історії, методична допомога регіональним книгозбірням з питань краєзнавчої роботи. Понад півтора десятиліття науково-дослідна і науково-методична робота НІБ України здійснюється на основі моніторингової технології вивчення стану історико-краєзнавчої діяльності обласних наукових універсальних бібліотек України. Застосування цієї технології дозволяє сформувати фактографічну, бібліографічну та предметно-орієнтовану БД з теорії, методики і практики бібліотечного краєзнавства.

Національна історична бібліотека України має чималий досвід з оцифрування стародрукованих, рідкісних та цінних книжок з власного фонду. Бібліотека формує унікальну електронну колекцію «Історична спадщина України» та надає можливості необмеженого доступу до її ресурсів. НІБ України спільно з Національною парламентською бібліотекою України бере участь реалізації проекту з формування Електронної бібліотеки «Культура України» (http://elib.nplu.org/). Електронні копії з книжкових видань фонду НІБ України поповнюють такі розділи колекцій: Історичні пам’ятки Києва, Заклади культури – Бібліотеки, Персоналії – Тарас Шевченко. Вміст цих розділів дуже популярний серед користувачів ЕБ. Цікавими є також спільні проекти з видавництвом «Варто», Київською духовною академією, ТОВ «ЕЛАУ», тощо.

Джерело: сайт Національної історичної бібліотеки України: http://nibu.kiev.ua/

Фото 1. Алла Скорохватова, генеральний директор НІБУ

Фото 2. Учасники заходу.

Фото 3. Почесні гості конференції.

Фото 4. Лариса Нікіфоренко, начальник управління регіональної та культурно-просвітницької роботи Міністерства культури України

Фото 5. Протоієрей Володимир Савельєв вручає заслуженим працівникам бібліотеки Орден Святої Великомучениці Варвари за заслуги перед Українською Православною Церквою

Фото 6. Вітання від ветеранів бібліотеки.

Фото 7. Вітання від дирекції та колективу НБУВ. Галина Ковальчук, завідувач відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ, доктор іст. наук; Людмила Муха, заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи.

Фото 8. Галина Ковальчук, завідувач відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ, доктор іст. наук передає генеральному директору НІБУ Аллі Скорохватовій вітальну адресу від генерального директора НБУВ Володимира Попика

Фото 9. Книги в дарунок від колективу НБУВ

Фото 10. Вітають студенти Київського університету імені Бориса Грінченка

Фото 11. Відзнаки працівникам бібліотеки

Фото 12. Генеральний директор НІБУ Алла Скорохватова вручає пам’ятні вимпели працівникам бібліотеки

Фото 13. Фотоекспозиція «НІБУ»

Фотоальбом «Конференція до 75-річчя від дня заснування НІБУ»  (фото: Kirill Rusanovsky) можна переглянути  на сторінці Національної історичної бібліотеки України в мережі Фейсбук.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.753322764732614.1073741867.203513986380164&type=1

 

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: