Натюрморт, на переконання видатного російського художника Кузьми Петрова-Водкіна, – «це одна з гострих розмов живописця з натурою. В ньому сюжет і психологізм не заважають визначенню предмета у просторі. Яким є предмет, де він і де я, той, що сприймає цей предмет, в цьому і є основна вимога натюрморту. І в цьому є величезна пізнавальна радість, котру глядач отримує від натюрморту».
Натюрморт – у перекладі з французької – «мертва натура». Ми вже призвичаїлись до такого усталеного визначення цього жанру. Та, роздивляючись шедеври майстрів європейського живопису, полотна яких вражають неповторною красою зображених квітів, щедрих дарів землі, предметів, виготовлених талановитими майстрами, мимоволі відчуваєш емоційний спротив.
Натюрморт як самостійний жанр сформувався в європейському мистецтві на межі 16 і 17 століть у Фландрії та Голландії, які дали світові чимало видатних майстрів. Це – Франс Снейдерс, Ян Фейт, Пітер Клас, Віллем Клас Хеда, Франсуа Рейкхалс, Віллем Калф, Абрахам ван Бейєрен та ін. У 17 ст. в мистецтві Іспанії прославилися своїми натюрмортами Франсіско Сурбаран та Хуан Санчес Котан, твори яких відрізняються величною стриманістю композицій з небагатьох ретельно відібраних предметів. Лаконічно чітка будова натюрмортів видатного французького художника 18 ст. Жана Батиста Шардена відкрила в цьому жанрі нові можливості – ствердження цінності й неповторності творіння людських рук.
19 ст. видалося несприятливим для розвитку натюрморту. Представники романтизму, а потім і реалізму, були байдужими до цього жанру. А вже принципово новий період у розвитку натюрморту, розпочинається з творчими відкриттями геніального французького художника Поля Сезанна. Кінець дев‘ятнадцятого, двадцяте століття і за кількістю творчих індивідуальностей, і за стилістичною різноманітністю значно перевершує створене в жанрі натюрморту за всі попередні епохи. Достатньо згадати таких блискучих майстрів, як Вінсент Ван Гог, Поль Гоген, Анрі Матісс, Анрі Дерен, Пабло Пікассо, Жорж Брак, Джорджо Моранді, Павло Кузнєцов, Мартірос Сарьян, Петро Кончаловський, Ілля Машков та багатьох інших.
На виставці представлено високоякісні репродукції творів видатних зарубіжних майстрів натюрморту, що зберігаються в кращих художніх музеях і галереях світу.
Виставку можна оглянути 1–30 липня 2012 р. (з 9. 15 до 17. 30) у фойє Філії 1 Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (Володимирська 62, тел. 234- 95-11).
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах