Схвалено до друку рукописи наукових праць Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського

Поділитися: 

На засіданні вченої ради Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського 16 грудня 2014 року схвалено до друку черговий, 11-й випуск збірника наукових праць Інституту біографістики НБУВ та ряд рукописів, що репрезентують результати наукових досліджень фахівців бібліотеки.

 «Кобзар» Т.Г. Шевченка у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського : науково-бібліографічне дослідження / Л. В. Беляєва, І. Д. Войченко ; редкол.: О. С. Онищенко (голова), В. І. Попик (заст. голови) [та ін.].

У результаті багаторічної праці авторами досліджено значне за обсягом зібрання кобзаріани – 376 видань (близько тисячі примірників) мовою оригіналу і в перекладах двадцяти однією мовою світу, а також 6 рукописних «Кобзарів» із фондів Інституту рукопису НБУВ. Унікальність колекції «Кобзарів» НБУВ визначають, насамперед, рідкісні та раритетні видання, серед яких – усі прижиттєві «Кобзарі», у т. ч. перше видання 1840 р.; видання XIX –  першої половини XX століття, що дійшли до нашого часу в обмеженій кількості; «Кобзарі» з колекцій та з автографами видатних діячів історії та культури тощо, які слід віднести до категорії книжкових пам’яток. Обсяг рукопису – 713 сторінок.

Бугаєва О. В. Музичне товариство імені М.Д. Леонтовича (1921–1931) : біографічний словник / Олена Бугаєва ; наук. ред. В. І. Попик.

У вітчизняній гуманітаристиці це довідкове видання є однією з перших спроб створення колективного портрету окремої мистецької організації – музичного товариства імені М.Д. Леонтовича (МТЛ), як цілісного об’єкта біографічного дослідження. Персоналізований формат репрезентації музичної культури України, в контекст якої органічно вписане славетне Товариство Леонтовича, відкрив можливості і для поіменного переліку всіх його членів (не лише музикантів), і для узагальнення образу МТЛ як культурно-мистецького і соціального явища епохи. У Словнику представлено 450 персоналій із числа відомих, маловідомих та досі незнаних імен української культури.

Псалтир: переклад українською мовою Пилипа Морачевського (1864–1865) / передм. Л.А. Гнатенко, В.В. Німчука ; підгот. вид. Л.А. Гнатенко ; відп. ред. Л. А. Дубровіна.

Уперше підготовлено до друку текст Псалтиря, перекладеного українською мовою в середині XIX ст. Пилипом Семеновичем Морачевським, який увійшов в історію української культури як перший перекладач книг Нового Завіту та Псалтиря новою українською літературною мовою. У передмові до пам’ятки докладно висвітлено історію рукопису та його варіантів (копії, списку, публікацій), викладено результати дослідження з ідентифікації їхнього авторства, а також здійснено кодикологічний опис цієї пам’ятки.

Гнатенко Л. Палеографо-орфографічна атрибуція староукраїнської рукописної книги : уставні та півуставні кодекси кінця XIII – початку XVII ст. : [монографія] / Людмила Гнатенко ; відп. ред. Л. А. Дубровіна.

Орфографічна система староукраїнських кириличних рукописних уставних та півуставних книжних пам’яток ще не була предметом окремого монографічного дослідження, як у лінгвістиці так і палеографії. Монографія є першою палеографо-орфографічною студією з атрибуції й дослідження староукраїнської рукописної книги. Це результат багаторічної роботи з кодилогічного, палеографічного та графіко-орфографічного вивчення й описування середньовічних українських писемних пам’яток, у процесі якого було розроблено методологію нового напряму та впроваджено методику дослідницької роботи з даної проблематики.

Українська біографістика = Biographistica Ukrainica : збірник наукових праць / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т біогр. дослідж. - Вип.11.

Ювілейний випуск збірника наукових праць Інституту біографічних досліджень НБУВ «Українська біографістика» присвячено 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Матеріали збірника сформовано за результатами Десятих Біографічних читань «Тарас Григорович Шевченко у розумі і серці українців» і згруповано у трьох тематичних рубриках: «Т.Г. Шевченко в історії та культурі України», «Т.Г. Шевченко в долях українців», «Т.Г. Шевченко в інформаційному полі України».

 

Прес-служба НБУВ