УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ОДЯГ У МАЛЮНКАХ ОЛЕНИ КУЛЬЧИЦЬКОЇ

В історії українського образотворчого мистецтва Олена Львівна Кульчицька (1877–1967) – постать планетарного масштабу. Її життя і творчість – це органічне поєднання національних і загальнолюдських цінностей. Надзвичайно талановитий живописець і графік, дослідник народної творчості, вона усе своє творче й громадське життя присвятила служінню Україні. «Палке бажання художниці служити народові правдою свого мистецтва, – писав видатний український графік Василь Касіян, – надало її творчості демократичної спрямованості, а полум‘яні твори її будили почуття людської гідності».

У багатій й різноманітній творчій спадщині Олени Кульчицької особливе місце займають численні малюнки українського народного одягу, що були виконані впродовж 1928–1946 років. Більшість з них (понад 100 малюнків) увійшли до унікального видання 1959 року – альбому «Народний одяг західних областей УРСР». Вражає географія і наукова ґрунтовність зібраного матеріалу. І це не фотографії, а блискуче виконані акварелі та рисунки пером і тушшю, які не лише документально точно фіксують артефакти народного мистецтва, а відтворюють дух народного генія і високі естетичні смаки, які відшліфовувалися тисячоліттями на українських землях.

В альбомі представлені зразки одягу західних областей України: Тернопільської, Чернівецької, Станіславської (Івано-Франківської), Дрогобицької, Львівської, Волинської, Рівненської із зазначенням конкретних населених пунктів, де художниця досліджувала і замальовувала зразки народного одягу. У акварелях Олени Кульчицької, в основному, зображені загальний вигляд святкового й повсякденного (літнього і зимового) жіночого та чоловічого одягу у різних ракурсах. А техніку малюнка пером, часто-густо у поєднанні з аквареллю, застосовувала для відтворення елементів, деталей та прикрас одягу (вишивка, металеві прикраси тощо).

Унікальний альбом Олени Кульчицької, що дає повне уявлення про характерні особливості українського народного одягу, детально відтворює індивідуальні риси його декору, притаманні окремим регіонам західноукраїнських земель, є яскравим підтвердженням багатогранного таланту художниці та щирим виявом багатства її душі, її любові до рідного краю, й тонкого відчуттям краси і поезії рідної землі, палкого захоплення самобутньою творчістю українського народу.

На виставці «Український одяг у малюнках Олени Кульчицької» експонуються репродукції з альбому художниці, що був підготовлений Українським державним музеєм етнографії та художнього промислу та виданий 1959 р. видавництвом Академії наук Української РСР у Києві.

Виставку можна оглянути 1–30 серпня 2012 р. (з 9. 15 до 17. 30) у фойє Філії 1 Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (Володимирська 62, тел. 234- 95-11).