Схвалено до друку рукописи наукових праць Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського

Поділитися: 

На засіданні Вченої ради Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, що відбулося наприкінці 2014 року, схвалено до друку ряд рукописів, що репрезентують результати наукових досліджень фахівців бібліотеки.

Історія Національної академії наук України. 1956–1960 : у 2-х частинах. / НАН України, Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського, Ін-т архівознавства  / редкол. : О. С. Онищенко (голов. ред.) [та ін.] ; упоряд. : Л. М. Яременко, Г. В.  Індиченко, С. В. Старовойт. –  (Джерела з історії науки в Україні).

Цей збірник продовжує багатотомне видання джерел з історії української Академії наук, «Історія Національної академії наук України», що охоплюють період 1918–1960 рр. Збірник сформовано у двох частинах: «Документи і матеріали» та «Додатки». У частині 1 «Документи і матеріали» до наукового обігу введено невідомі та маловідомі архівні документи, матеріали періодичних видань, що характеризують діяльність АН УРСР упродовж 1956–1960 рр.

Частина 2 «Додатки» містить наукові розробки колективу Інституту архівознавства НБУВ, які сприяють заповненню джерельних інформативних прогалин, які не вдалося  висвітлити документально в першій частині збірника.

Етнологія, етнографія, фольклористика в іменах : біобібліографічний довідник / НАН України, Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського, Ін-т біографічних досліджень ; укладачі: Ляшко С. М., Любовець Н.І., Котлярова Т.В., Яценко О.М. ; відпов. ред. В.І. Попик. – (Серія: «Матеріали до Українського біографічного словника»; Вип.2).

Рукопис підготовлено в рамках планової теми науково-дослідної роботи Інституту біографічних досліджень (ІБД) НБУВ «Бібліотеки як центри формування ресурсів біографічної інформації». Довідник вийде друком у серії «Матеріали до Українського біографічного словника» (Вип.2), яку було започатковано 2001 року з метою наповнення іменами «Українського біографічного словника», а в подальшому – формування електронного ресурсу «Український національний біографічний архів», над створенням якого працює ІБД НБУВ.

До довідника увійшли понад 300 персоналій – українських та зарубіжних науковців і практиків – тих¸ що працювали в Україні, й тих, хто досліджував проблеми української етнології, етнографії та фольклористики за її межами. Значно розширено, у порівнянні з першим випуском, і географічні рамки. Зокрема, вміщено в більшому обсязі матеріали про дослідників Бойківщини, Гуцульщини, Лемківщини, Катеринославщини, Криму. Поряд з енциклопедичними та довідковими виданнями автори-укладачі залучили досить широке коло літературних джерел, а саме – генеалогічні, ономастичні, агіографічні, епіграфічні, краєзнавчі та іміджеві видання, які містять досить нову та оригінальну біографічну інформацію, та можуть стати в пригоді історикам для їх біографічних досліджень. Заслуговує позитивної оцінки і залучення авторами електронних інформаційних ресурсів. Загалом видання рукопису сприятиме відкриттю та поверненню із забуття нових імен.

Дениско Л. М. Книжкові знаки на книгах із колекції рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського : науковий каталог / Л. М. Дениско, Ю. К. Рудакова

Книжкові знаки свідчать про зв'язок між книжкою та її власником, вони є джерелом бібліотекознавчих, книгознавчих і бібліографічних досліджень. Актуальним у науковому дослідженні книжкових знаків є їх виявлення, атрибуція, облік, систематизація, у перспективі – створення електронної бази даних. Рукопис каталогу  є результатом наукового дослідження книжок із колекції рідкісних видань відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. У каталозі вперше представлено зображення та описи екслібрисів різних видів, які підтверджують власність приватних і державних установ на книжки, які нині складають названу колекцію. Також уперше презентовано описи книжкових знаків книгарень, книжкових складів, палітурних майстерень та інших власників, які у різний час мали стосунок до книжок колекції. У каталозі представлено зображення та описано 410 книжкових знаків XVII–XX ст., які згруповано у шести розділах і подано за алфавітом імен власників чи назв установ-власників. Описи книжкових знаків супроводжуються інформацією про власника та його бібліотеку, переліком книжок, на яких цей знак міститься.

Описані в каталозі книжкові знаки є джерелом актуальної інформації, яка може бути використана для проведення бібліографічної та фізичної реконструкції фондів історичних колекцій і давніх бібліотек.

Прес-служба НБУВ