До 100-ліття Якова Гніздовського

Поділитися: 

Ольга Керзюк, Британська Бібліотека

27 січня 2015 р. виповнилося 100 років від дня народження видатного українського графіка, художника, кераміста і мистецтвознавця Якова Гніздовського. Творча манера Гніздовського, котру критики називають «стилізованим реалізмом», настільки унікальна, що його роботи неможливо сплутати з творами інших митців, а побачивши його роботи  хоч раз, не запам’ятати їх і не захоплюватися.

Народжений у 1915 р. у селі Пилипче (Тернопільська область) Яків Гніздовський навчався у Варшавській та Загребській академіях мистецтв. Від 1949 р. й до смерті у 1985 р. він проживав у США, де його талант розвинувся і розквітнув.

У Британській бібліотеці можна ознайомитися зі значною частиною  творчої спадщини митця. У ній є каталоги його виставок та книги з ілюстраціями, а також видання про його життя і творчість, зокрема монографія Дмитра Степовика «Яків Гніздовський: життя і творчість» (Київ: Вид-во ім. Олени Теліги, 2003).

Український відділ Бібліотеки має «ювілейне видання в 150-ті роковини першого друку 1800–1950» героїчного епосу «Слово о полку Ігоревім», видане у 1950 р. у Філадельфії видавництвом «Київ», з чудовими ілюстраціями  Я. Гніздовського. Маємо також видані в Лондоні українські  народні казки – «Ukrainian Folk tales»  у перекладах Марі Галун Блох (Marie Halun Bloch). Дуже сподіваюся, що ця книжка з прекрасними ілюстраціями Я. Гніздовського буде колись перевидана!

Яків Гніздовський, відомий як Jacques Hnizdovsky (саме під цим іменем його слід шукати у каталозі Британської бібліотеки) проілюстрував  книги  кількох цікавих американських поетів, з котрими він розділяв любов до рослинного та тваринного світу.  Є в книгозбірні надзвичайно ошатно видана книга віршів Вільяма Джей Сміта «Birds and Beasts»  (Boston: David R. Godine Publisher, 1990) з ілюстраціями Я. Гніздовського. Престижне лондонське видавництво «Folio Society» у 1979 р. видало вірші Томаса Гарді з гравюрами Гніздовського («Poems» by Thomas Hardy; selected & edited with an introduction by Trevor Johnson; wood-engravings by Jacques Hnizdovsky).

Митець відомий також своїми екслібрисами. З ними можна ознайомитися в артистично виданій книжечці «Jacques Hnizdovsky, Ex Libris» (1986), котра містить  54 екслібриси, створені  митцем для членів родини,  друзів, бібліотек і музеїв. Книжку видала Стефанія Гніздовська у 1986 р.

Є у Британській бібліотеці й каталоги виставок: невеличкий каталог «Hnizdovsky. Paintings and Prints 1944–1981» і значно більші за обсягом каталоги «Яків Гніздовський, 1915–1985. Ретроспективна виставка» (Нью-Йорк: Український музей, 1995) та «Jacques Hnizdovsky. Woodcuts and Etchings» by Abe. M. Tahir (Gretna: Pelican Pub. Co., 1987).

Якщо ви ще не відкрили для себе дивовижний світ Якова Гніздовського, то рекомендую це зробити! Багато його робіт можна побачити в мережі, наберіть в Google: Hnizdovsky Images. Завітайте також на сайт «JACQUES HNIZDOVSKY», створений до 100-ліття Я. Гніздовського, і до блогу «A master craftsman in the European tradition» на сайті Британської бібліотеки.

Додаткові матеріали: