Публічна дипломатія в дії: відкрита лекція про історію Латвії в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського

Поділитися: 

7 травня 2015 року в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського в рамках програми головування Латвії в Раді ЄС відбулася акція дарування книжок, спеціально підготовлених Секретаріатом головування Латвії в Раді ЄС, і лекція «Латвія та Україна в Європі: спільне та відмінне» відомого латвійського історика, асоційованого професора Латвійського Університету д-ра Ерікса Єкабсонса.

Вітаючи гостей заходу генеральний директор НБУВ, член-кореспондент НАН України Володимир Попик підкреслив, що зустрічі, які відбуваються в рамках публічної дипломатії, активізують ділові й творчі відносини між науковими і культурними закладами різних країн, а в контексті бібліотечної діяльності – сприяють розвитку контактів із національними бібліотеками світу, реалізації нових цікавих проектів міжбібліотечної взаємодії. «Посольство Латвії проводить багато заходів, спрямованих на ознайомлення українців із досягненнями і досвідом Латвії щодо входження в ЄС, здійснення соціальних і економічних реформ, значних культурних перетворень. Для всіх нас ознайомлення з цим досвідом матиме величезне значення», – зауважив Володимир Попик.

Перший секретар Посольства Латвійської республіки в Україні Лігіта Давидова зазначила, що ця зустріч невипадково відбувається саме між 4 і 8 травня. «Це дві дуже важливі дати для латвійського народу. 4 травня – День незалежності Латвії, а нинішнього року ще й 25-річчя Декларації про відновлення незалежності Латвії. А 8 травня вся Європа святкує день перемоги над нацизмом і вшановує пам'ять загиблих у Другій світовій війні. Це день, коли ми згадуємо європейську, латвійську та українську сумну історію». Лігіта Давидова запевнила присутніх, що сьогоднішні події в Україні змушують людей в усій Європі ще більше заглиблюватися у вивчення історії та шукати в ній причини російської агресії й способи боротьби з нею.

«Ми дуже багато знаємо про великі держави, але мало знаємо про своїх сусідів. У результаті – не можемо допомогти один одному», – такими словами розпочав свою лекцію відомий латвійський історик, асоційований професор історичного та філософського факультетів Латвійського Університету д-р Ерікс Єкабсонс. Аналізуючи основні події, пов’язані із боротьбою латвійського та українського народів за свою незалежність, історик виокремив спільні ключові моменти щодо генезису ідеї державності, анексії територій, репресій,  участі у військових з’єднаннях тощо. Водночас Ерікс Єкабсонс наголосив на необхідності більш глибокого дослідження історії Латвії та України в ХХ ст. «Багатьох подій, які важливі для взаєморозуміння, немає в підручниках історії. Хоча саме вони підтверджують факт становлення наших народів як націй і є позитивними спогадами в пам’яті наших народів», – підкреслив професор Латвійського університету.

Після закінчення лекції Ерікс Єкабсонс відповів на численні запитання слухачів щодо минулого та сучасного життя Латвії, зокрема: про шляхи декомунізації, боротьбу із символами тоталітарного режиму, заборону комуністичної партії, консолідацію населення, провокаційну інформаційну політику РФ, відмінності у менталітеті латвійського та українського народів, зайнятість та рівень життя населення Латвії, видання латвійської літератури українською мовою тощо.

На завершення зустрічі Лігіта Давидова подарувала Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського понад 30 видань (переважно латиською мовою), які висвітлюють питання історії, державотворення, культури  Латвії.

 

Прес-служба НБУВ

Фото: Кирило Леванюк

 

Відео YouTube: 
Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Головний корпус по
просп. Голосіївський 3,
к. 333-335.
Відділ теорії та методології бібліотечної справи
+38 (044) 524-23-14
Відділ з охорони інтелектуальної власності
+38 (044) 524-19-92
Читальний зал: Фонд
+38 (044) 524-35-92