Останнім часом побільшало звернень до сервісу «Віртуальна довідка» Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського про можливість отримання електронних копій захищених в Україні дисертацій. Водночас на адресу адміністрації НБУВ також надходять критичні зауваження щодо організації доступу до дисертаційних робіт, що зберігаються в її фондах. Наші користувачі нарікають на надто жорсткі правила користування Читальною залою обслуговування дисертаціями та документами на мікроносіях, зокрема, що стосується заборони копіювання/фотографування повних текстів або окремих фрагментів дисертацій.
З огляду на зазначене, повідомляємо таке.
Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського не володіє електронними копіями дисертацій, не створює їх, а, відтак, - не може надавати до них доступ, оскільки відповідно до Порядку присудження наукових ступенів і присвоєння вченого знання старшого наукового співробітника, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. № 567 (п. 24) паперовий примірник кожної захищеної дисертації надсилається до Міністерства освіти і науки України, а після прийняття рішення про видачу диплома доктора/кандидата наук передається для зберігання до Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського. Електронний примірник дисертації передається адміністратору (розпоряднику) Єдиної державної електронної бази з питань освіти (до набуття чинності цього Порядку - Українському інституту науково-технічної та економічної інформації).
Коментуючи умови обслуговування користувачів НБУВ фондом дисертацій, заступник генерального директора з наукової роботи НБУВ Тетяна Павлуша зазначила, що Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського є унікальним сховищем оригіналів дисертацій, захищених в Україні з 1951 року за всіма спеціальностями. Колекція дисертацій зберігається на депозитарних умовах, є частиною сукупного фонду НБУВ і забезпечує широкий доступ користувачів до цих джерел наукових досліджень. Обслуговування користувачів дисертаціями здійснюється за Правилами користування читальним залом дисертацій та документів на мікроносіях (розробленими на підставі Статуту НБУВ та Загальних правил користування НБУВ), згідно з якими користувачам залу не дозволяється виносити дисертації за межі читальної зали, а також ксерокопіювати та фотографувати їх власними технічними засобами. Обов’язковою умовою користування фондом дисертацій є лист-клопотанням від установи, де вчиться або працює користувач. Лист-клопотання (за підписом керівника установи, ректора або проректора) чинний протягом року.
Принагідно зазначимо, що сьогодні існує безліч комерційних організацій, котрі через мережу Інтернет пропонують послуги з надання електронних копій повних текстів дисертаційних робіт, у т. ч. й захищених в Україні, безпідставно й неправомірно використовуючи статус Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського як фондоутримувача дисертацій.
З урахуванням вищезазначеного, на це офіційно заявляємо, що Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського не володіє електронними копіями дисертаційних робіт, не співпрацює з жодною із структур, які надають послуги з доставки повних текстів дисертацій в електронному та/або друкованому форматі, і не несе відповідальності за їх діяльність.
Довідково
Фонд дисертацій Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського є штучно сформованою в межах фонду основного зберігання як колекція на правах рукопису (хронологічні межі: 30-ті рр. ХХ ст. – поч. ХХІ ст.). Починаючи з 1951 року відповідно до спеціального наказу Управління по справам вищої школи при Раді Міністрів УРСР та АН УРСР Бібліотека почала отримувати по одному примірнику дисертацій, захист яких почав відбуватися в Україні. Того ж року наукова читальня Бібліотеки розпочала обслуговування користувачів дисертаціями. Вже 1957 року в фонді було зосереджено близько 40-ка тис. докторських й кандидатських дисертацій, захист яких відбувся в науково-дослідних установах та вищих навчальних закладах УРСР. Після уведення в експлуатацію головного корпусу Бібліотеки (просп. 40-річчя Жовтня, 3) 1989 року було відкрито Читальну залу дисертацій та документів на мікроносіях. Нині її щоденно відвідують від 60-ти до 100-та відвідувачів.
Наразі в колекційному універсальному за змістом фонді дисертацій зберігаються понад 160 тис. дисертаційних робіт; відомості про них відображено в алфавітному каталозі, який розміщений в Залі каталогів головного корпусу Бібліотеки. В електронному каталозі НБУВ можна знайти дисертації, захищені після 1993 року.
Прес-служба НБУВ
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах