Ольга Керзюк, Британська бібліотека
Куратори відділу Європейських студій Британської бібліотеки чимало часу присвячують допомозі дослідникам: чи то йдеться про індивідуальні запити (електронною і звичайною поштою, телефоном і особисто), чи про створення допоміжних матеріалів.
Наприклад, у Британській бібліотеці в Лондоні є чимало періодичних видань з України та діаспори. Потрапили вони до Бібліотеки впродовж століть різними шляхами: британські українські діаспорні видання надходили як обов’язковий примірник згідно з Законом про обов’язковий примірник, деякі періодичні видання дарували (і далі дарують) щедрі меценати, а більшість надходила шляхом купівлі та впродовж трьох десятиліть шляхом міжнародного обміну. Одразу ж додам, що у зв’язку зі скороченнями бюджету та переорганізацією відділу Європейських студій кількість українських журналів (як і всіх інших) зменшиться. Епоха міжнародних обмінів теж відходить у минуле.
У часи, коли знаходити періодичні видання в каталозі Бібліотеки було складніше, ніж тепер, я підготувала список українських періодичних видань Британської бібліотеки, котрий роками був доступний на сайті про Українське зібрання (http://www.bl.uk/reshelp/findhelplang/ukrainian/ukrperiodicals/ukrperiodicals.html)
Незабаром цей список, як застарілий, відійде в архів.
Так, RDA дуже посприяла покращенню якості записів у каталозі – і зробила пошуки легшими для дослідників. Тому стало набагато легше знаходити періодику в електронному каталозі «Explore the British Library». Наберіть слово Ukraine – і отримаєте 53, 666 результатів (на день написання цих рядків). З них – 1 246 журналів. Якщо вас цікавлять виключно журнали, то тепер маєте нагоду переглянути записи саме про журнали. Якщо шукаєте журнали на якусь спеціальну тему (наприклад, про Крим), то їх теж легше знайти шляхом звуження пошуку. У результаті отримаєте 17 журналів про Крим.
Відділ Європейських студій разом з організацією CEELBAS (Centre for East European Language Based Area Studies) проводить навчання для аспірантів: ознайомлює із багатствами бібліотечних зібрань та консультує про тонкощі пошуків матеріалів у каталогах.
Такий семінар відбувся і нещодавно, 12 листопада. Аспіранти з різних вузів Британії, котрі досліджують найрізноманітнішу тематику, прослухали виступ Провідного куратора Східноєвропейських студій д-ра Катерини Рогачевської, а потім мали нагоду оглянути дещо з фондів бібліотеки та поспілкуватися з усіма кураторами відділу. Ось лише кілька прикладів тем, над якими працюють аспіранти в британських вузах: «Єврейське життя в царській Росії та корені антисемітизму», «Аматорські фільми в радянській Латвії в 1960-1980-их роках»», «Стосунки між різними поколіннями в мистецькому світі Росії в 1880-1923 рр.».
А напередодні, з 9-го по 10-те листопада, відбулася дводенна конференція про проблеми Центральної та Східної Європи під назвою «Area Studies in the 21st century/Eastern Europe Without Borders” .
Раджу всім аспірантам – теперішнім та майбутнім – стежити за інформацією на сайті CEELBAS, де анонсуються усі конференції та семінари. На сторінках сайту є також дуже потрібні поради про роботу в архівах України та Росії: http://www.ceelbas.ac.uk/archives-guide/archive-list.
Важливим джерелом для дослідників є зведений каталог бібліотек Об’єднаного Королівства під назвою COPAC. Цей каталог об’єднує каталоги понад 90 наукових бібліотек Великої Британії та Ірландії, у т.ч. каталог бібліотеки Королівського ботанічного саду. Не знаходите якийсь журнал у бібліотеці Т. Шевченка чи в Британській бібліотеці, спробуйте відшукати необхідне у каталогах інших бібліотек!
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах