Видання української діаспори у Британській Бібліотеці

Поділитися: 

Ольга Керзюк,  Британська бібліотека

З кожним роком зростає інтерес до багатої історії та сьогодення української діаспори в Британії.  Аспіранти британських вузів пишуть дисертації про різні аспекти життя української громади (нещодавно я мала зустрічі-інтерв’ю  з двома докторантками). Науковці з України теж глибше зацікавилися видавничою діяльністю українців. Сподіваємося, що незабаром проф. Микола Тимошик напише і видасть монографію про видавничу діяльність української діаспори у Британії,  з повним переліком усіх видань.

Поглянемо, що саме може запропонувати дослідникам цієї теми Національна бібліотека країни. Згідно з Законом про обов’язковий примірник усі видавці повинні надсилати один примірник кожного видання Британській бібліотеці. Щоправда, не всі малі видавці дотримувалися і дотримуються  цього Закону.

Найбільшими видавцями української літератури у Британії  були Українська Видавнича Спілка (УВС) та Союз Українців у Великій Британії (СУБ). УВС в Лондоні видавала місячник «Визвольний Шлях» (1948–2004), в якому друкувалися не лише автори з діаспори, а й  численні українські дисиденти.  Час від часу Спілка видавала книжки.  З-поміж її авторів:  Олена Звичайна (двотомна повість «Ворог народу», 1966),  Яр Славутич  (переклади поезій Джона Кітса «Вибрані поезії», 1958), Ольга Вітошинська («Непереможний Лев», 1991),  Олекса Воропай (тритомник «Англія зблизька», 1971–1980; «В дорозі на Захід: Щоденник утікача», 1970), публіцист Степан Мечник  («Під трьома окупантами»,  1958; «Нескорені», 1965) та ін.

З-поміж книжок українських авторів відзначу: «Меч Арея» Івана Білика (1979?), «Грані культури» Степана Говерлі (1984), «Терновий вінець» Олеся Бердника (1985). 

Спілка перевидавала  позацензурний «Український вісник» з України,  а ще друкувала цінний англомовний квартальник «The Ukrainian Review», з яким співпрацювала Віра Річ.

Окремі видання в Британії спонсорували різні організації. Так, наприклад, «Накладом Книгарні Союзу Українців у В. Британії» вийшла книжечка Олекси Воропая  «Українські народні приповідки» (1952), історичний роман Святомира Фостуна «Над Галичем гримить» (1973) був виданий СУБом. Найголовнішим Виданням СУБу і далі залишається газета «Українська думка»,  котра теж є у фондах бібліотеки. З інших міст варто назвати Брадфорд. У фондах бібліотеки є чотири альбоми, присвячені різним ювілеям Школи українознавства ім. Т. Шевченка у Брадфорді  (від 10-ї річниці в 1963 р. до 60-ліття у 2013).

З-поміж авторів, котрі видали серію книжок власним коштом, заслуговують на увагу видання Галі Мазуренко. Її невеличкі, ошатно видані збірочки поезій та малюнків – «Ключі» (1969), «Зелена ящірка» (1971), «Скит поетів» (1971),  «Корона золота» (1972),  «Осінь» (1973), «Три місяці в літері життя» (1973),  «Не той козак, хто поборов, а той козак, хто «вивернеться» (1974),  «Північ на вулиці» (1980) – є окрасою діаспорної україніки. Лондонська збірка «Пороги»(1960 ) має в описі назву видавництва «Дніпрові пороги».