Науковці вимагали від Кабінету Міністрів України збільшення фінансування й гідних умов праці

Поділитися: 
У середу, 15 червня біля будівлі Кабінету Міністрів України відбулася протестна акція працівників наукових установ Національної академії наук та галузевих академій наук України з вимогою збільшення фінансування науки. 
 
Головна наукова бібліотека країни, як і решта підпорядкованих НАН України інституцій, потерпає від недофінансування й скрутного матеріального становища й вимушена вдаватися до непопулярних заходів. Так звана оптимізація структури (що передбачає ліквідацію важливих відділів та секторів), вимушені відпустки без збереження заробітної плати, скорочення тривалості робочого тижня, погіршення умов праці –  усе це неминуче призведе до втрат кадрового потенціалу, згортання важливих напрямів діяльності, обмеження умов обслуговування користувачів.
 
Підтримуючи науку спільноту та виборюючи своє право на гідні умови праці, до акції долучився й колектив Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського на чолі з генеральним директором НБУВ членом-кореспондентом НАН України Володимиром Попиком, його заступниками Валерієм Горовим, Людмилою Мухою та Віктором Василюком, а також головою профспілки Наталією Захаровою.
 
До протестувальників вийшли окремі народні депутати та міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. Вони заявили про свою солідарність з мітингувальниками та готовність до співпраці.
 
Із представниками протестувальників зустрівся віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко за участю міністра освіти і науки Лілії Гриневич. Під час зустрічі обговорили питання щодо проблем фінансування НАН України і національних галузевих академій наук.
 
Як повідомляє прес-служба віце-прем’єра, В’ячеслав Кириленко зазначив, що наука є одним із головних пріоритетів в урядовій політиці і має стати локомотивом позитивних змін в економіці та суспільстві.
 
«Уряд повністю поділяє позицію щодо задоволення потреб у фінансуванні науки, в тому числі і в поточному році. Ми докладемо усіх зусиль, щоб ті гострі проблеми, які зараз є, були вирішені», – наголосив віце-прем’єр-міністр.
 
Своєю чергою міністр освіти і науки України Лілія Гриневич зауважила: "Потрібно зробити відчутні і зрозумілі кроки назустріч науці. Бо сьогодні не можна говорити про стратегічне значення науки, якщо навіть не вистачає коштів на зарплати науковців академій наук. Вимоги наших науковців справедливі і зрозумілі, тому нам потрібно шукати кошти. Зараз ми пропонуємо щонайменше провести бюджетне наближення і перекинути кошти із кінця року на літні місяці, а у вересні закласти додаткове фінансування в рамках змін до бюджету за результатами трьох кварталів 2016 року".
 
Учасники перемовин домовились про проведення круглого столу за участю керівників держави, науковців, представників бізнесу та громадськості, аби спільно напрацювати стратегію реформування наукової сфери, яка буде покладена в основу бюджету-2017 та подальших років. 
 
Із роздумів учасників акції
 
"Наука, на відміну від марновірства, будується на міцному фундаменті відтворених, перевірених та спростованих/підтверджених даних".
Сьогодні інтелектуальна спільнота України перейшла від першого наукового методу пізнання - спостереження, до більш активного - наукового експерименту. Досліджуваний об'єкт - українська держава. Перевірювана гіпотеза - чи потрібне цій країні майбутнє? Ті люди, які були сьогодні під КабМіном, принижуючись просили гроші на свої досліди, на реактиви, обладнання, компослуги, просили повернути повноцінний робочий тиждень(!!!), обов'язково зроблять ґрунтовні висновки про результати дослідження.
Можна багато дискутувати, можна прикриватися війною у країні і більш нагальними фінансовими витратами і т. д., та чомусь, світова спільнота вже давно втямила - багатство йде від науки. Наші дослідники здавна працюють на бюджети інших країн... Буде шкода, якщо після сьогоднішнього експерименту відсоток таких науковців збільшиться.
Catherine Jbanova
 
… на акції було доволі багато науковців з НАНУ та інших академій. Чи буде мати акція позитивні наслідки, є сумніви. Так і будемо працювати на незначні зарплати з липня чотири дні на тиждень... Та й загалом нащо бідній та неосвіченій державі національна бібліотека... А наприкінці трохи національної гвардії, яка в бронежилетах і броненарукавниках оберігала Кабмін від небезпечних українських науковців, і поліції, якої було також доволі багато.
 
Nataliya Bondar 
 
 
Прес-служба НБУВ
фото Кирила Леванюка
Фотоматеріали: