4 травня 2005 року в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського відбулося відкриття книжково-інформаційної виставки, присвяченої 60-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні та наукова конференція "Бібліотеки України в період Великої Вітчизняної війни".
Організатори — Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського та Асоціація бібліотек України.
Історики продовжують осмислювати причини і наслідки Другої світової війни. Особливе місце посідають проблеми дослідження наслідків війни для культури і науки окупованих нацистами країн, зокрема й України.
Втрати сукупного бібліотечного фонду України сягають понад 55 мільйонів книжок, періодики, рукописів та ін. Так, втрати фондів Бібліотеки Академії наук УРСР (нині — НБУВ) сягають понад 38 млн тис. крб. Частину національного надбання вдалося врятувати завдячуючи відданості та мужності вітчизні скромних бібліотекарів та науковців. Їх подвиг — теж вагомий внесок у Велику Перемогу.
В експозиції, яку підготовлено виставковим сектором Культурно-просвітницького центру НБУВ, представлено близько 800 одиниць збереження з фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: наукова, публіцистична література; унікальні карти, газети, плакати, випущені в період фашистської навали. Тематико-експозиційний план побудовано за хронологією подій. Засобами книжкової виставки розкрито німецьку окупаційну політику в Україні у контексті гітлерівського "нового порядку" в Європі у 1941-1945 рр.; порушено такі теми, як окупаційний режим; евакуацію з України в роки війни; партизанський та підпільний рух на нашій території; проблеми втрати Україною історико-культурних цінностей; трудову діяльність, підготовку та використання державних трудових резервів у країні; експлуатацію трудових ресурсів народів колишнього СРСР фашистською Німеччиною; міжнародні та політичні проблеми часів війни тощо. Окремим блоком представлено документи з архіву музею історії Національної кіностудії імені Олександра Довженка (плакати та фотографії), що відбивають внесок українських кінематографістів у розкриття теми Великої Вітчизняної війни.
З вітальним словом до присутніх звернувся генеральний директор НБУВ, академік НАН України О.С. Онищенко. На урочистостях виступили: народний депутат України голова Комітету з питань національної безпеки та оборони Г.К. Крючков, член Національної спілки письменників України, лауреат премії імені Павла Тичини, учасник Великої Вітчизняної війни О.Я. Ющенко; директор Київського міського палацу ветеранів Г.І. Глєбов; співробітник НБУВ, учасник Великої Вітчизняної війни О.Г.Мітюков.
Серед почесних гостей — представники Київської міської держадміністрації; Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України; директор Благодійного фонду соціального захисту інвалідів і ветеранів Великої Вітчизняної війни та їх вдів м. Києва О.М. Іванова; вчені НАН України; співробітники бібліотек столиці України; письменник Олекса Ющенко подарував Бібліотеці вісім своїх книжок.
Наукове видання "Бібліотеки Києва в період нацистської окупації (1941-1943). Дослідження. Анотований покажчик. Публікації документів" (укладачі: Л.А. Дубровіна та Н.І. Малолєтова) презентувала директор Інституту рукопису НАН України, д-р іст. наук., проф., засл. працівник науки і техніки України Л.А. Дубровіна.
На науковій конференції було порушено такі проблеми, як: бібліотечний фонд України в період Другої світової війни; бібліотеки України у період нацистської окупації (1941-1943); дослідження історії переміщення книжкової культурної спадщини України в період Другої світової війни; проблеми розшуку та повернення втрачених бібліотек фондів України; бібліотеки України для дітей у період Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.); зв'язки Академії наук України з оборонно-промисловим комплексом; ідеологічні аспекти культурної політики на окупованій території (на документах архіву Розенберга) та ін.
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах