20 жовтня стартує Міжнародний виставковий проект «Ефемероїди. ХХ століття у плакаті», реалізований Національним культурно-мистецьким та музейним комплексом «Мистецький Арсенал» у партнерстві з провідними музеями України, приватними колекціонерами та міжнародними інституціями. До реалізації цього масштабного проекту долучилася й Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського, яка зберігає у фондах відділу образотворчих мистецтв Інституту книгознавства НБУВ велике за обсягом та надзвичайно розмаїте за тематикою зібрання українського тиражного плаката ХХ – ХХІ століть.
Ідея проекту спричинена підвищеним інтересом до плаката не лише як мистецького явища, а й засобу візуальної комунікації, невід’ємного складника суспільних процесів, своєрідного документа епохи. Плакат значною мірою впливав на формування світогляду суспільства в умовах певного ідеологічного контексту, його використовували як комунікаційний ресурс агітації і пропаганди та засіб засвоєння ідеологічних настанов.
Поняття «ефемероїди» (вигадане фахівцями Музею дизайну в Цюріху), на думку кураторів виставки, якнайкраще передає сутність плакату – як швидкоплинність фізичного існування цього клаптику паперу, так і мінливість ідей та стереотипів, що створені за його допомогою.
Проект «Ефемероїди. ХХ століття у плакаті» має на меті простежити механізми формування шаблонів сприйняття через ретроспективу історії мистецтва плакату; продемонструвати інструментарій впливу на масову свідомість та маніпуляцію нею з боку держави, політичних партій, комерційних компаній.
Драматургія проекту вибудовується навколо трьох сегментів: «Війна», «Тоталітаризм», «Людина».
Відкриється виставка 20 жовтня о 18.30 і триватиме до 27 листопада. У рамках виставки передбачена освітня програма, що складатиметься з лекцій, майстер-класів, відкритих дискусії на теми протистояння маніпуляціям, інформаційної незалежності тощо.
Участь у міжнародному проекті «Ефемероїди. ХХ століття у плакаті» надає можливість презентувати широкому загалу унікальні зразки плакатного мистецтва майже за столітній відтинок часу.
Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського висловлює вдячність Національному культурно-мистецькому та музейному комплексу «Мистецький Арсенал» за можливість долучитися до цього масштабного проекту, а також за надану допомогу у реставрації плакатів, що експонуватимуться на виставці.
До цього зазначимо, що плакати із зібрання НБУВ неодноразово експонувалися на виставках у власних виставкових залах, а також у рамках міжнародних проектів, організованих Національним заповідником «Софія Київська».
На матеріалах колекції плакатів НБУВ було підготовлено і видано ґрунтовну працю наукового співробітника відділу образотворчих мистецтв І.І. Золотоверхової (яка довгий час працювала у цьому підрозділі Бібліотеки і займалася дослідженням становлення та розвитку українського кіноплаката) «Український радянський кіноплакат 20–30-х років» (К., 1983); каталог Т. Галькевич, О. Донець «Український друкований плакат 1950–1964 років з фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського» (К., 2014). Підготовлено до друку другий випуск каталогу «Український друкований плакат 1965– 1985 років з фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського» (автори – Т. Галькевич, О. Донець) та науковий каталог «Український кіноплакат 1947–1994 років з фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського» (автор – Л. Гутник).
Прес-служба НБУВ
за інформацією відділу образотворчих мистецтв
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах