«Він мислив масштабно і працював масштабно». На вшанування пам’яті сподвижника української книжкової справи Юрія Меженка

Поділитися: 

На вшанування пам’яті сподвижника української книжкової справи, що стояв у витоків заснування Національної бібліотеки Української держави (нині – Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського) й був директором Бібліотеки АН України у повоєнні роки, – Юрія Меженка22 червня у Музеї книги і друкарства України відбулося відкриття виставки «І тільки незмінна книга!», приуроченої до 125-ї річниці від дня народження вченого.

На виставці  представлено понад сотню експонатів: автографи, документи, праці Юрія Меженка, раритетні видання шевченкіани з колекції ученого, сторінки його щоденника – більшість із них зберігаються в особовому фонді ювіляра в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка і на виставці експонуються вперше. Увагу відвідувачів привернули копії численних фото, у т. ч. й сімейних, рукописи статей з бібліографії, бібліотекознавства, книгознавства.

На окремому стенді виставки демонструються документи, що засвідчують діяльність Меженка на посаді директора Бібліотеки АН України у 1945-1947 рр., зокрема, світлини, особисті та службові документи, серед них – рукопис «Причины, заставившие подать заявление об освобождении меня от обязанностей директора Библиотеки АН УССР» (1947).

Експозицію доповнюють графічні твори сучасників ученого – В.Кричевського, М.Котляревської, С.Налепінської-Бойчук, І.Падалки, О.Сахновської та ін. з колекції Музею книги.

Яскравих обрисів до портрета Юрія Меженка, майстерно сформованого організаторами виставково-демонстраційної експозиції, додала натхненна розповідь про вченого дослідниці спадщини вченого – провідного наукового співробітника Інституту бібліотекознавства НБУВ, доктора історичних наук Надії Стрішенець.   «Він мислив масштабно і працював масштабно», – так про видатного книгознавця і бібліографа, організатора перших вітчизняних бібліотечно-бібліографічних установ, що постали в Україні на тлі буремних революційних подій початку ХХ століття, директора Бібліотеки АН України УРСР у найважчі для неї роки повоєнної відбудови, відгукнулась дослідниця на завершення своєї лекції.

Враження від події знайшли відлуння у відгуках її учасників. «Шановна Надіє Володимирівно, дякуємо за цікаву, змістовну і так натхненно викладену лекцію!!! Ваша лекція додала виставці приємної атмосфери! Якщо в цей день душа Юрія Олексійовича раділа – це було не марно. Переконані, що Ви надихнули гостей музею до глибшого пізнання життя і наукових здобутків Юрія Меженка. Завдяки живій бесіді й виставки стають зрозуміліші!», – читаємо у коментарях до допису Надії Стрішенець про захід.

До цього додамо, що постать Юрія Меженка на тлі сторічної історії НБУВ представлена в книжково-документних експозиціях, розгорнутих до 125-річчя від дня народження вченого у Національній бібліотеці України імені В.І.Вернадського. 

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Головний корпус по
просп. Голосіївський 3,
к. 333-335.
Відділ теорії та методології бібліотечної справи
+38 (044) 524-23-14
Відділ з охорони інтелектуальної власності
+38 (044) 524-19-92
Читальний зал: Фонд
+38 (044) 524-35-92