ПРОЦЕНКО ЛЮДМИЛА АНДРІЇВНА (1927–2000) : фото з архіву

19 квітня 2017 р. виповнилося 90 років від дня народження відомого українського історика-архівіста та краєзнавця Людмили Андріївни Проценко.

Нащадок родів Богдана Хмельницького та Павла Тетері, вона з’явилася на світ у родині музикантів – професора Київської консерваторії Павла Федоровича Проценка та оперної співачки Клавдії Кузьмівни Демидової.

Отримавши історико-архівну освіту на історичному факультеті Київського університету, Л. А. Проценко призначається начальником відділу давніх актів Центрального державного історичного архіву України, а згодом стає першим директором новоствореного Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України. Саме тоді за дорученням Товариства охорони пам’яток, членом якого вона була, Людмила Андріївна розпочинає вивчення українських некрополів. З часом ця тема стає провідною в її дослідницькій праці.

Результатами копітких студій вченої є 85 наукових робіт, зокрема відома книга «Київський некрополь», картотека на 40 тисяч персоналій, три документальних фільми, знятих за сценаріями Л. А. Проценко, та багато іншого доробку. Вона – ініціатор створення меморіалу на Лук’янівському кладовищі, отож саме завдяки її ентузіазму та невтомній праці імена тисяч людей ніколи не зникнуть з пам’яті нащадків.

Фотографії, представлені в даній експозиції, містяться в особовому архіві Л. А. Проценко (№ 343), що зберігається у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського і перебуває в стані наукового опрацювання. Отож прохання до всіх, хто знав Людмилу Андріївну, поповнити її архів своїми спогадами, листами та іншими документами.

виставку підготувала:
н.с. відділу фондів рукописної спадщини, к.і.н. Л.В. Гарбар