Фонди Інституту рукопису

Фонди Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (ІР НБУВ) складаються з двох частин: спеціалізованого рукописного фонду (архівні фонди) та підручного фонду (довідкова бібліотека).

Спеціалізований фонд ІР НБУВ є складовою частиною Національного архівного фонду України, в якому сконцентровані рукописні документи, зібрані в ХІХ ст. різними історико-просвітницькими установами, навчальними закладами та релігійними інституціями, а також, колекційні матеріали й архіви, зібрані протягом періоду існування НБУВ. Своїм походженням вони так чи інакше пов’язані з історією та культурою України, є багатоаспектними за змістом, а за складом – репрезентують усі види і типи рукописів багатьма мовами світу. Це пам’ятки рукописної книжної писемності, наративні матеріали та актові документи, архівні фонди просвітницьких та наукових установ, особові фонди та окремі матеріали видатних діячів української науки і культури, документальна спадщина багатьох визначних громадсько-політичних діячів та вчених.

Рукописний фонд ІР НБУВ нині нараховує 453 архівні фонди, більше 500 тис. од. зб. (361 фонд особового походження та 92 фонди, які складають архіви, колекції та зібрання державних, громадських та релігійних установ).

Структурною частиною фондів ІР НБУВ є його підручна бібліотека. Це науково-довідкові видання, що висвітлюють історію письма та друку і є необхідними в процесі опрацювання рукописних матеріалів. Це переважно роботи з історії України, джерелознавства, археографії, кодикології, історіографії, архівознавства, історії релігії, палеографії, дипломатики, геральдики, генеалогії, текстології, факсимільні та препринтні видання рукописних пам’яток, описи та каталоги на окремі зібрання, колекції та особові фонди, путівники по вітчизняних та зарубіжних архівах.

Обсяг підручного фонду ІР НБУВ складає понад 15 тис. од. зб.

Для пошуку відповідної інформації про фонди в ІР наявний науково-довідковий апарат: