ТВОРЧА ЗУСТРІЧ З СЕРГІЄМ КОЗАКОМ

Поділитися: 

Морозного зимового дня 24 січня 2018 року до Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського (НБУВ) завітало багато гостей. Подія непересічна – творча зустріч з відомим дослідником української діаспори, літературознавцем, публіцистом, бібліографом Сергієм Борисовичем Козаком.

Сергій Козак – літературознавець, публіцист, бібліограф, член Національної спілки письменників України, доктор філософії Українського Вільного Університету, лауреат багатьох літературних премій. Він автор книжок: «Омріяний дзвін» (1995), «Скресання криги» (1996), «З усіх чужин» (1997), «Колядки над Ізаром» (2000), «Гортаючи пожовклі сторінки» (2002), «Волинська літературна еміграція» (2007, 2012), «Як вони пишуть» (2013), «Українська література у вигнанні» (2014), «Українська діаспора: літературний контекст» (2015), фотоальбомів «Полтавщина літературна» (2015), «На берегах Хоролу і Сули: Полтавські шляхи Тараса Шевченка» та ін. Він упорядник книжок спогадів про Т.Осьмачку «Живий Осьмачка» (1998, 2013), книжок публіцистики Василя Гришка «Карби часу» (2009, том ІІ) і М.Воскобійника «Україна — ХХ: національна ідея і чин» (2011), а також «Українська планета Ді-Пі» (2013), «Українська еміграція» (2014), «Біографії» (2014), «Від Івана Багряного до Миколи Гоголя» (2014), «Архів діаспори» (2014), «Його голос чути досі» (про Анатолія Дімарова), «Героям слава!» (2014) «Любіть Україну» (2014), «Висока вона, Тарасова гора» (2015), «Іван Багряний: український письменник і політичний діяч» (2016), «Від "Скельки" до "Буйного вітру"» (2016), «Мовний всесвіт Івана Багряного» (2016) та ін.

Ведучий зустрічі, генеральний  директор НБУВ, член-кореспондент НАН України Володимир Попик у вітальному слові зазначив, що такі творчі зустрічі з яскравими, цікавими особистостями проводяться у НБУВ не тільки у світлі 100-річного ювілею Бібліотеки, а й на постійній основі. Бібліотека надала можливість ширше ознайомити наукову, культурну спільноту, українського читача з книгою Сергія Козака «Раритети української діаспори (у 4-х томах) (Київ: Ярославів Вал, 2016–2017)», яка відзначена гран-прі Всеукраїнського конкурсу «Краща книга України» 2017 року, заснованого Держкомтелерадіо.  Володимир Іванович розповів про проекти, що здійснюються у Бібліотеці зі збереження історико-культурної спадщини, про формування електронних та цифрових ресурсів, зокрема, проект Ukrainica, який має на меті охопити архівні, рукописні і друковані джерела, створені в Україні та інших державах – про Україну, її історію, економіку, культуру. У цьому контексті бібліографічні дослідження С.Б.Козака є дуже важливими з огляду на забезпечення доступу до маловідомих в Україні часописів української діаспори, до наукових знань, введення до наукового обігу значного масиву ще повністю не пізнаних і не осягнутих здобутків українського народу.

Відверто та емоційно Сергій Козак розповів  про цікаві факти з його біографії, роки навчання та професійного становлення як журналіста, літературознавця, багаторічну роботу як головного редактора газети «Українські вісті» (м. Детройт, США, у 1991–2000  роки) та творчу працю після повернення в Україну. Особливе зацікавлення викликала розповідь про його захоплення бібліографією. Вже повернувшись в Україну, він зміг сповна реалізувати набуті знання історії, культури української діаспори і створити за останнє десятиріччя низку бібліографічних покажчиків, що розкривають зміст унікальних часописів, які видавалися у США, Канаді, Німеччині, інших країнах. Натхнення для праці йому давали яскраві особистості, видатні діячі української культури, з якими він мав змогу особисто спілкуватися – Юрій Шевельов, Григорій Костюк, Петро Одарченко, Олексій Коновал, Михайло Воскобійник, Ася Гумецька, Галина Воскобійник, а також пам’ять про духовний набуток видатних українських письменників, літературознавців – Івана Багряного, Юрія Лавріненка, Уласа Самчука, Григорія Костюка та ін.

До привітального слова долучився лауреат Національної премії імені  Тараса Шевченка, директор видавництва «Ярославів Вал»  Михайло Слабошпицький, який розповів про видавничі здобутки та поділився зі спільнотою своїм баченням значущості праць дослідника. Він відзначив надзвичайну працьовитість Сергія Козака, його талант журналіста та особливий дар – вміння слухати. Кропітка робота, величезне терпіння автора викликає захоплення і вдячність.

Юрій Шаповал, доктор історичних наук, професор, висловив думку про важливість здобутків С.Козака в контексті вивчення та поширення української культури, їх величезне значення для відтворення цілісної історії України, дослідження життя і творчості її кращих представників, розкиданих волею долі та життєвими обставинами по всьому світу. Безперечно, підготовлені ним бібліографічні покажчики мають широкий науковий та пізнавальний інтерес. Він висловив автору глибоку вдячність за титанічну працю від армії дослідників, істориків.

Доктор філологічних наук, професор Микола Тимошик, акцентував увагу аудиторії, що Сергій Козак, це той журналіст, що відповідає званню українського інтелігента відповідно до критеріїв трьох «П»: порядність, патріотизм, професійність. Він закликав громаду висунути кандидатуру Сергія Борисовича до присвоєння йому почесного наукового звання або відзначення його праці державною премією за вагомі наукові здобутки.

Завідувач відділу зарубіжної україніки НБУВ, доктор історичних наук Тетяна Антонюк підкреслила передбачуваність цієї важливої для української історії праці, з огляду на контекст спілкування українців  діаспори з представниками материкової України. Відкриття масиву «Українська діаспора», як моделі створення спільноти української інтелігенції поза Україною, актуальна для сьогодення.

Доктор наук із соціальних комунікацій, завідувач відділу науково-бібліографічної інформації НБУВ  Тетяна Добко, зауважила, що здобуток Сергія Козака –  це приклад для молоді і популяризація професії бібліографа, яка нині малопрестижна. Підготовка бібліографічних покажчиків вимагає від укладача ретельності і точності, а також наполегливості і творчого підходу. Сергій Козак уклав низку бібліографічних покажчиків: «“Українські вісті“ в Європі й Америці (1945–2000)» (2010), «Аргентинські запорожці: з думою про Україну : (журнал «Пороги»: історія, зміст, автори)» (2015), «Нові дні» на берегах Онтаріо: бібліографічний покажчик змісту журналу «Нові дні» (1950–1997. Канада) (2015), «“Київ“ на вулицях Філадельфії» (2016), «Іван Багряний (1906–1963): український письменник і політичний діяч (до 110-річчя від дня народження)» (Київ, 2016) та ін. Презентоване нині чотиритомне видання охоплює систематичні покажчики змісту газет «Українські вісті», журналу «Нові дні» (Канада), та літературних часописів «Пороги» (Аргентина), «Київ» (США), «Літаври», «Звено», «Керма» (Австрія), «Арка», «Вежі», «Літературно-науковий вісник», «Заграва», «Літературний зошит», «Рідне слово», «Світання», «МУР», «Орлик», «Ранок», «Хорс», «Сучасник» (Німеччина). Вона відзначила фаховість та професійність, підготовлених С.Козаком бібліографічних праць, їх забезпечення довідковим апаратом – іменними покажчиками та безперечне значення для розвитку української науки. Тетяна Добко підкреслила важливість поповнення фондів НБУВ першоджерелами, усіма книгами та періодичними видання,  що виходять в Україні та діаспорі.

Олександр Шугай, український письменник, представник Фундації імені Івана Багряного в Києві, подякував автору за вагомий науковий доробок і розповів цікаві епізоди формування Сергія Козака як особистості.

Володимир Семистяга, виконавчий директор Українсько-канадського центру «Відродження», доцент Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, голова Луганського обласного об’єднання «Просвіта», головний редактор журналу «Бахмутський шлях» відзначив, що за працями Сергія Козака навчалися його студенти, передав від них слова вдячності та наголосив на необхідності забезпечення збереження наукової та історичної спадщини України, зокрема й на окупованих територіях.

Головний редактор журналу «Музика» Володимир Корнійчук запропонував колективу Бібліотеки висунути авторську працю Сергія Козака на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Наталія Носкіна, завідувач відділу газетних фондів НБУВ подякувала автору від читачів, відзначила практичну значущість праць Сергія Козака. Великим попитом у них користується двотомний покажчик «“Українські вісті“ в Європі й Америці (1945–2000)» (Київ, 2010). До нього звертаються читачі під час написання кандидатських і докторських дисертацій, різноманітних наукових пошуків. Презентовані нині книжки неодмінно прислужаться численним читачам Бібліотеки.

Наприкінці зустрічі Сергій Козак передав до фондів НБУВ свої нові книжки – покажчик «Історія української діаспори: на сторінках часопису «Українські вісті» (Німеччина, 1945 – США, 2000): систематичний покажчик змісту: у З-х томах. – Київ: Ярославів Вал, 2017. Т.1,2) та довідник «Під небом чужини: письменники української еміграції» (підготовлений у співавторстві з Дариною Козак) (Київ, 2017) .

Творча зустріч без краваток мала успіх у гостей завдяки невимушеності, доброзичливості атмосфери,  також неформальному спілкуванню. 

 

Тетяна Добко, доктор наук із соціальних комунікацій

Еліна Алієва, кандидат психологічних наук

Фото: Кирило Леванюк, Павло Штих

 

Опубліковано Прес-службою

Фотоматеріали: