Мистецтво румунської стародрукованої книги

2018 р. виповнюється 510 років відтоді, як побачила світ перша друкована румунська книга – Служебник, надрукований 1508 р. у Тирговішті (тодішня столиця Волоського князівства) ієромонахом Макарієм. Із цієї нагоди пропонуємо до вашої уваги презентацію, присвячену мистецтву румунського друкарства. Матеріалом для неї стали стародруки, видані на землях Молдови та Волощини протягом ХVІ – початку ХІХ ст., із фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Ці пам’ятки друкарства наочно демонструють тісні культурні зв’язки давніх Молдови та Волощини з Україною. У час постання стародруків наші землі поєднували не в останнє спільна релігія – православ’я зі спільною мовою богослужіння – церковнослов’янською, наші історію та культуру поєднали такі постаті, як Петро Могила, Тимофій Вербицький, Дософтей Сучавський, Паїсій Величковський. Підтвердженням цьому є і стародруки з фондів НБУВ.

У традиційному оформленні румунських стародруків переважає стиль бароко, пізніше до нього додаються елементи рококо, трапляються й архаїчні «плетінки». Тлом для слайдів слугують фотографії святинь – пам’яток румунської сакральної архітектури та фрескового живопису ХV – ХVІ ст. зі Сучавського та Ясського повітів як органічне тло, в якому поставали й активно побутували румунські стародруки.

Виставку підготувала Наталія Заболотна

Контактна інформація