Веніамін (Христофор Іоганн) Кордт

"Веніамін (Христофор Іоганн) Кордт — фундатор історичної картографії:до 150-річчя від дня народження"

Сектор картографії Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського (НБУВ) є єдиним в Україні спеціалізованим депозитарним фондом картографічних видань.

Засновник сектору і один із співзасновників бібліотеки в 1918 р. - видатний історик, істориограф, картограф - Христофор Іоганн Веніамін (Веніамін Олександрович) Кордт (19.02.1860 - 24.12.1934).

У складі фонду, що є унікальною колекцією рукописних та друкованих картографічних документів (біля 48 тис. примірників), зберігаються і раритетні, починаючи з XVI ст., і сучасні вітчизняні та зарубіжні (багатьма мовами світу) картографічні твори, різні за тематикою, призначенням, відображеною територією та поліграфічним виконанням. Це атласи, одно- та багатоаркушеві карти, плани, картосхеми, пояснювальні записки, покажчики та інші додатки до картографічних творів.

Рукописні карти Стародруковані карти Карти Києва та Київької області Сучасні картографічні видання

Всі фундаментальні твори В.О. Кордта з історії картографування території Росії та України (4 вип.) представлені у секторі і користуються незмінним попитом у читачів.

Найціннішу частину фонду становлять картографічні стародруки кінця XVI-XVIII ст., які є продукцією потужних європейських центрів картовидавництва. Це видання А. Ортелія, Ґ. Меркатора, Г. Гондіуса, Я. Янсона, Й. та К. Блау, династії Сансонів, Й.-Б. Гомана та його спадкоємців тощо. У фондах сектору зберігаються карти і атласи невеликих майстерень: П. Шенка, Ю. Данкерта, Ф. де Вітта, Н. Піскатора, К. Алларда та багато інших.

Представлені більш пізні видання Р. Дзаноні, А Затта, Лейлота, Лосіра, І. де Рамма, Д. Соцманна, які дають уявлення про адміністративний поділ Європи XVII-XVIII ст. і, як правило, включають територію України.

Є багато спеціалізованих видань: атласи Парижа, Неаполя, європейських міст-фортець, атласи-звіти про дослідження те географічні відкриття: Лаперуза, Кука, атласи подорожей по Османській імперії, Греції; з російських – Ю. Лисянського, О. Коцебу.

Достатньо широко у фонді представлені картографічні твори Російської імперії XVII-XIX ст. Це видання О. Вільбрехта, І.К. Кирилова, Ф.І. Шуберта, А.Ф. Маркса та ін.

Цікавими є видання минулого століття: історичні атласи Польщі, Німеччини, Канади, національні атласи США, Канади, Ізраіля, Куби, атласи світу, різних континентів і країн. Багато тематичних атласів: «Атлас лесов», «Атлас офицера РККА», «Морской атлас», кліматичні, геологічні, гідрологічні карти і атласи та багато інших.

Окремими масивами зберігаються рукописні картографічні документи (початок VIII – XX ст.; 638 од. зберігання) та плани м. Києва (від середини XVIII ст. до найсучасніших).

Сучасні картографічні видання представлені продукцією вітчизняних (у більшій кількості) та зарубіжних видавництв.

Зразки карт і атласів з фонду можна переглянути в електронній виставці.