Бібліотеку відвідав перший космонавт незалежної України, Герой України Леонід Каденюк

Поділитися: 

4 травня 2012 року Національну бібліотеку України імені В. І. Вернадського відвідали поважні гості. Колектив Бібліотеки мав честь приймати видатну людину, гордість нашої держави, першого космонавта незалежної України, Героя України Леоніда Каденюка, який прибув у супроводі авторів просвітницького проекту "Космічна Україна" — доктора філософських наук, професора Олега Базалука та директора бібліотеки Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Григорія Сковороди Ольги Шкири . Гості ознайомилися з роботою корпусу по вул. Володимирській, 62, де зосереджені унікальні історичні колекції, рукописи, стародруки, нотно-музичні, образотворчі видання.

Працівники Інституту рукопису НБУВ (директор — докт. іст. наук, член-кореспондент НАН України Л. А. Дубровіна) підготували для гостей виставку раритетних матеріалів, що репрезентують рукописну культуру слов'янського та східного світу від ІІІ тисячоліття до нашої ери і до нового часу. Серед них Пересопницьке Євангеліє 1556-1561 рр. — визначна рукописна пам'ятка староукраїнської літературної мови й мистецтва, що є перекладом Євангелія так званою простою мовою, досить близькою до народної, а також її сучасні факсимільні видання.

Цікаво, що в Інституті рукопису НБУВ зберігаються не лише давні пам'ятки, але й, зокрема, документи, пов'язані з історією авіації та космонавтики: фонди історика авіації та авіабудівника Степана Ісаковича Карацуби, авіаконструктора Олександра Даниловича Карпеки та історика авіації Євгенії Володимирівни Корольової, документи Сергія Павловича Корольова. Низка документів висвітлює життя і діяльність російського вченого-теоретика і дослідника, засновника сучасної космонавтики К. Е. Ціолковського.

Зав. відділу стародруків і рідкісних видань Галина Іванівна Ковальчук продемонструвала гостям стародруки та рідкісні й цінні видання ХІХ-ХХ ст., присвячені аеронавтиці, астрономії та космонавтиці. На спеціально підготовленій до візиту українського космонавта виставці було представлено 28 книжкових пам'яток, переважно з цікавими ілюстраціями, починаючи від видань XV ст. Зокрема, експонувалися "Космографія" К. Птолемея 1490 р., "Астрономія" П. Апіана 1540 р., видання М. Коперника 1542 р. і Г. Галілея 1699 р., Т. Браге 1610 р.; російські астрономічні видання XVІІІ-початку ХІХ ст., а також 7 різних прижиттєвих видань К. Ціолковського.

Приємно, що Леонід Каденюк подарував Бібліотеці власну книжку "Місія — космос", у якій детально й захопливо розповів про свій космічний досвід (вона стала переможцем рейтингу "Книжка року-2009" у номінації "Обрії").

У рамках зустрічі відбулася презентація науково-популярного видання "Космічна Україна. Переяславщина" (Переяслав-Хмельницький, 2012), присвячена популяризації теми космосу серед молоді. Книга побачила світ завдяки ентузіазму і плідній співпраці колективу бібліотеки ДВНЗ "Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди", ректора університету професора В. П. Коцура з Міжнародним філософсько-космологічним товариством (керівник — професор О. Базалук), науковцями університету та Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав", освітянами міста.

Автори матеріалів — відомі науковці, громадські діячі, студенти, вчителі, учні — висвітлюють наукову і просвітницьку роль переяславців, а також творчі надбання людей, пов'язаних з Переяславщиною, у контексті розвитку України як космічної держави. У книзі через призму багатьох цікавих історичних та наукових фактів висвітлено людські долі, життєві історії, які вчать йти вперед, досягати своєї мети, бути патріотами і духовно збагаченими особистостями. Видання закликає цікавитися історією, науковими досягненнями співвітчизників та любити і пишатися рідним краєм.

Презентований бібліотекарям альманах "Космічна Україна. Переяславщина" переконливо свідчить, що популяризація теми космосу серед молоді, наукових досягнень і розвиток пізнання потребують яскравих інноваційних рішень і сучасних нестандартних підходів.

Олег Базалук передав в дар НБУВ розроблений ним курс лекцій "Космические путешествия — путешествующая психика" (Київ, 2012) і книгу "Космические путешествия. Т. 2" (Харків, 2012), у якій представлені кращі сучасні дослідження в галузі космічних подорожей, надіслані на адресу однойменної міжнародної інтернет-конференції. Ученими розглядаються світоглядні проблеми, пов'язані з освоєнням космосу, особливості космічного права, інноваційні рішення в будівництві космічних кораблів, представлена й сучасна поезія про космос.

Заступник Генерального директора НБУВ Людмила Вікторівна Муха, учасники зустрічі висловили сподівання на продовження плідної співпраці між НБУВ, бібліотекою Переяслав-Хмельницького ДПУ імені Григорія Сковороди та Міжнародним філософсько-космологічним товариством.

Леонід Костянтинович Каденюк залишив пам'ятний запис у Книзі почесних гостей: "Враження неймовірні. Вдячний за можливість побувати в космосі книг".

Фотоматеріали: