До 130 річчя від дня народження видатного композитора Л. Ревуцького

Левко Ревуцький (1889–1977) –– видатний український композитор, музикознавець, педагог, доктор мистецтвознавства, академік, народний артист СРСР, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка –– учень Миколи Лисенка, Рейнгольда Глієра, Григорія Мороз-Ходоровського та Сергія Короткевича!
Композиторська творчість, наукова та викладацька діяльність Л. Ревуцького стали важливою ланкою української музичної культури ХХ століття. Композитор не тільки вніс видатний вклад у розвиток музичних жанрів (симфонія, кантата, обробка української пісні), але й заснував композиторську та наукову школи зі своїми традиціями. Левко Ревуцький –– автор двох симфоній (за другу симфонію присуджено Державну премію СРСР) [фото № 2], вокально-хорових творів у супроводі фортепіано або оркестру [фото №№ 3, 4], хорових творів a cappella [фото № 5] та у супроводі фортепіано, оркестру, музики до спектаклів, фортепіанних творів [фото №№ 6, 7, 8], обробок українських народних пісень [фото №№ 9–15] та ін. Великий масив творчої спадщини композитора зберігається у відділі музичних фондів НБУВ, але надзвичайно дорогими є видання з особистими підписами та печаткою композитора [фото №№ 16–18].
З великою повагою та любов’ю Л. Ревуцький згадував свого вчителя М. Лисенка і все життя популяризував його творчість – це його редакційна робота опери «Тарас Бульба» та видання 20 томів творів М. Лисенка та ін. Опера «Тарас Бульба» у редакції Л. Ревуцького та в оркестровці Б. Лятошинського не сходить зі сцен театрів нашої країни від прем’єри до сьогодні. Серед відомих робот Л. Ревуцького як редактора – твори Г. Гладкого, В. Косенка, П. Ніщинського та ін.
Як відомо, існує велика кількість монографій, присвячених славетному українцю, серед них дослідження музикознавців – М. Бялика, Н. Горюхіної, К. Кисельова, В. Клина, В. Кузик, С. Лісецького, А. Поставної та ін., а також безліч статей у періодичних виданнях. Зокрема, особливим скарбом для майбутніх поколінь залишаються епістолярна спадщина композитора, спогади сучасників про великого Вчителя та видані у 2015 р. «Пам’ятні записки» А. Коломійця (учень Л. Ревуцького), який записував протягом багатьох років, вислови, поради, музикознавчі спостереження великого Майстра.
Під час роботи в Київській консерваторії (зараз НМАУ ім. П. І. Чайковського) Л. Ревуцький виховав плеяду молодих талановитих студентів-композиторів, серед яких  Л. Грабовський, М. Дремлюга, Г. Жуковський, В. Кирейко А. Коломієць, Григорій і Платон Майбороди, А. Філіпенко та ін. Знання від своїх Вчителів Л. Ревуцький дбайливо примножив і передав своїм учням – у майбутньому – це видатні українські композитори, які так само, як їх Вчитель, теж по-батьківські допомагали та всебічно розкривали таланти своїх студентів.
Потужною є і наукова школа Левка Ревуцького. Як відомо, науковим керівником одного з видатних науковців України – Н. О. Герасимової-Персидської був саме Лев Миколайович Ревуцький! Вчена, яку знають в усьому світі, і в якої є свої учні-мистецтвознавці – Я. Губанов, Т. Гусарчук, І. Тукова, Ол. Шевчук та ін., у свою чергу вони також мають учнів (правнуків наукової школи Л. Ревуцького) зі вченими ступенями та монографіями.
Серед зібрань відділу музичних фондів НБУВ зберігаються твори-присвяти Л. Ревуцькому – серед них твір А. Коломійця «Сон» (друга редакція) [фото № 19] та марш-увертюра «Крутії пороги» нашого сучасника В. Степурка (твір зберігається у колекції «Музичний фонд України») [фото №20].
Таким чином, творчий дух Льва Миколайовича Ревуцького живе і сьогодні. Ім’я великого Вчителя увіковічене у його творах, які активно функціонують у концертному середовищі України, його учнях, а також у назвах вулиць, музичних шкіл, у назві знаного в усьому світі хорового колективу України – Муніципальної академічної чоловічої хорової капели імені Л. М. Ревуцького (рік заснування 1969). Кожного року в Україні проходить вручення Премії імені Льва Миколайовича Ревуцького (від 1982 р.), якої були удостоєні В. Степурко, В. Польова, С. Луньов, І. Тараненко та ін.

М.н.с. Світлана Літвінова, м.н.с. Олена Цибульська.