Всеукраїнський день бібліотек: вітання Президента Асоціації бібліотек України О. С. Онищенка

Поділитися: 

30 вересня — Всеукраїнський день бібліотек

Шановні колеги, працівники бібліотек, фахівці бібліотечної справи!

Від імені Президії Асоціації бібліотек України, Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського і від себе особисто сердечно вітаю вас з професійним святом — Всеукраїнським днем бібліотек!

Радість нашого святкування сьогодні поділяють майже 70 тис. працівників з 37,5 тис. великих і малих бібліотек України, кожна з яких гідно виконує свою одвічну місію, як духовне начало суспільства забезпечує збереження і передавання культурного надбання, пам'яті людства.

Бібліотекарі по праву можуть пишатися обраною професією, адже попри всі негаразди вона дає змогу долучитися не лише до збереження духовної спадщини країни, а й формування сучасного інноваційного середовища до розвитку освіти, науки, культури, справляти вплив на всі сфери життя суспільства, духовність нації, моральне обличчя кожної людини. З притаманним бібліотекарям творчим неспокоєм, ініціативністю і завзяттям ви штурмуєте Інтернет-простір, навчаєте своїх колег, читачів різних категорій і вікових груп техніці роботи в Всесвітній мережі, стратегії пошуку інформації, сприяєте формуванню мережевої культури. Вбачається немала заслуга бібліотек усіх рівнів у тому, що нині вже понад 40 відсотків дорослого населення — користувачі Інтернету. І ця аудиторія розширюється, молодшає, понад 70 відсотків якої — молодь 16-19 років.

Ми з радістю спостерігаємо як активізуються інтеграційні процеси, як у ході реалізації міжнародних програм і проектів, стає доступнішим користувачам високоякісний оцифрований контент провідних світових книгозбірень. Набуває подальшого поширення досвід створення бібліотеками репозитаріїв для накопичення, систематизації і збереження в електронному вигляді інтелектуальної продукції науковців та її розповсюдження в середовищі світової наукової спільноти. Вдосконалюються форми, методи бібліотечно-інформаційного обслуговування, з'являються дистанційні, віртуальні його аналоги, покликані задовольняти потреби найвибагливішого користувача.

Приємно відзначити, що зростає науковий потенціал бібліотечної галузі, поповнюються лави молодих науковців, які відзначаються вмінням сприймати новації зарубіжної і вітчизняної бібліотечної науки та практики, обробляти великі масиви інформації, генерувати нові ідеї. Висновки дисертаційних досліджень знаходять втілення в інноваційних розробках концептуального розвитку бібліотек, створенні національної електронної бібліотеки, збереженні документної спадщини України. З року в рік збільшується кількість захищених дисертацій, розширюється мережа авторитетних наукових центрів, представлених університетськими і муніципальними бібліотеками різних міст України. Зростає науково-практична спрямованість бібліотекознавчої професійної періодики, розширюється участь вітчизняних фахівців у зарубіжних виданнях.

Вагому роль у розвитку бібліотечної галузі країни відіграють професійні бібліотечні асоціації, консорціуми, об'єднання, товариства різних рівнів. Постійно розширюється коло бібліотечних фахівців, збагачених досвідом міжнародної співпраці, здатних до конструктивного обміну думками, творчого осмислення проблем і здобутків сучасної бібліотечної діяльності. Надзвичайної актуальності й переосмислення, професійної солідарності науковців і практиків набувають питання розвитку світового інформаційного простору, участі бібліотек у аналітичних та наукометричних дослідженнях, лобіювання інтересів бібліотеки та бібліотечної професії.

Шановні колеги! Професійне свято — це нагода не тільки для осмислення і оцінки зробленого, визначення завдань на найближчу та віддалену перспективи, це й привід висловити глибоку вдячність усім, хто присвятив своє життя бібліотеці, книзі, читачеві: ветеранам праці, тим, хто набуває досвіду, робить перші кроки в бібліотечній професії, відданим бібліотеці читачам, тим, хто підтримує бібліотеку, допомогає їй виконувати благородну місію.

Нехай це свято — Всеукраїнський День бібліотек — стане дієвим, етапним заходом у подальшому розвитку бібліотечної справи країни, наближенні того часу, коли всі без винятку книгозбірні будуть активно запитуваними суспільством і стане нормою для кожної з них стабільне фінансування, модернізація та інформаційна насиченість. Бажаю усім причетним до бібліотечної праці бути успішними і щасливими. Міцного здоров'я, добробуту і благополуччя у вашому домі.

З повагою, вдячністю і найкращими побажаннями!

Президент Асоціації бібліотек України,
голова Інформаційно-бібліотечної ради НАН України,
генеральний директор Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського,
академік НАН України
  О. С. Онищенко