Театральний плакат запрошує, розповідає, нагадує…

Поділитися: 
Дата події: 
17-04-2019

У відділі образотворчих мистецтв Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського (вул. Володимирська, 62) проходить виставка театральних плакатів «Мистецтво театральної афіші».

Бібліотека вже втретє знайомить глядачів з афішами до вистав різних за репертуаром і творчим обличчям театрів України. Нинішня невеличка експозиція нараховує 15 плакатів другої половини 1960-х – першої половини 1990-х років з фондів Відділу образотворчих мистецтв НБУВ.

Театральний плакат – вкрай складне мистецтво, де художник на площині аркуша створює лаконічний, візуально-емоційний образ, що дає ключ до розуміння всього спектаклю. І якщо йому це вдається, плакат починає жити самостійним життям, стає справжнім шедевром графічного мистецтва. Він зупиняє, вражає, часом змушує посміхатися, а загалом – думати.

У представлених на виставці плакатах є і гумор, і поетичність, і екстравагантність, і неприхована пристрасність, і особлива магнетизуюча енергетика.

Іронічним підтекстом, яскравою гротескністю, дотепністю та пародійністю вирізняються плакати до сатиричних та комедійних вистав: «Чем живете?» В. Іващенка, «Колетта хочет замуж» Клода Маньє, «Лакейские игры» Е. Брагінського, «Учитель танцев» Лопе Де Веги, «Сорочинський ярмарок» М. Гоголя.

Образи легких, емоційних музично-сценічних вистав відтворюють афіші до оперет «Граф Люксембург» Ж. Оффенбаха та «Веселая вдова» Ф. Легата.

Напрочуд позитивні театральні плакати до дитячих вистав, що були поставлені на сценах музичних та лялькових театрів. Яскравою кольоровою гамою, мажорністю, цікавим шрифтовим оформленням характеризуються плакати до вистав «Приключения гвоздика» М. Рудіна за казкою М. Арджиллі і Г. Парка, «Морозко» М. Шуринової, «Малыш и Карлсон, который живет на крыше» за мотивами повісті А. Ліндгрен, «Шкідливе бісенятко», «Король Дроздобород» братів Грімм.

Кожен з представлених плакатів – результат зосередженої творчої роботи художників, серед яких такі відомі імена, як А. Александрович, О. Бляхер, Бондар, О. Верницький, С. Рябцев.

Виставка триватиме до кінця квітня. Запрошуємо до перегляду. Те, що ви поринете в частинку вистави – гарантуємо!

 

Тетяна Галькевич

молодший науковий співробітник

Відділу образотворчих мистецтв

 

Фотоматеріали: