…Назавжди забута іграшка, що «дивиться» очима у вікно, ряд старих стільців та кинуті напризволяще черевики, глуха дорога – дорога в нікуди? Ці та інші щемливі роботи представлені на фотовиставці австрійського професійного фотохудожника Петера Лаглера «Катастрофа, створена людиною», відкриття якої відбулося 28 листопада в Національній бібліотеці імені Вернадського.
У рамках виставки майстер з притаманною йому глибиною повертається до теми катастрофи на Чорнобильській атомній станції, яка не перестає бентежити. Здавалося б, події далекого 1986-го годилося забути, та через більш ніж три десятиріччя Петер Лаглер розпочав свою подорож до іншого, закинутого та значною мірою безлюдного світу – до зони відчуження навколо Чорнобильської атомної електростанції в Україні.
Ексклюзивні фотографії П. Лаглера відкривають унікальні миті життя людей, архітектури, природи. Пейзажі, окремі кадри місцевостей, моменти занепаду – ніщо не проходить повз його увагу. Фотохудожник не тільки документує свої враження від посткатастрофічного світу, а й свідчить, що поряд із занепадом і руйнуванням існує краса. Буденні речі, звичні для очей, завдяки його майстерності забезпечують орієнтацію серед міського ландшафту, спотвореного ядерною енергією. Представлені фотороботи можуть бути взірцем «школи повільного перегляду» наслідків катастрофи, в якій глядачі-учні порівнюють свої власні відчуття кожного фото зі станом, до якого вже звикли. Його фотографії дозволяють відчути й зрозуміти душу зони відчуження, показуючи фрагменти й деталі, які важко помітити під час коротких туристичних прогулянок.
У відкритті виставки взяли участь автор світлин Петер Лаглер, його численні друзі, працівники та відвідувачі бібліотеки , гості.
Відкриваючи її, завідувачка відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв`язків Тетяна Іванівна Арсеєнко сказала: «Національна бібліотека України імені Вернадського має приємність відкрити виставку чудового фотографа Петера Лаглера. Сьогодні він представив декілька своїх робіт, які у свій спосіб допомагають людям сприйняти глобальну проблему катастрофи на ЧАЄС. Це не перша наша зустріч з Петером, який є добрим другом НБУВ, за що ми йому щиро вдячні. Минулого року відбулася презентація його книги, присвяченої Чорнобилю, і фотороботи, представлені сьогодні, входять до цієї книги. Ці світлини – і нагадування того, що ще довго буде боліти мешканцям постраждалих від некерованого атому територій, і пересторога для нащадків. З кожною виставкою майстра ми ще більше захоплюємось його майстерністю, винахідливістю і талантом».
Сам Петер Лаглер подякував усім присутнім за цікавість до його робіт. Він наголосив, що вже всьоме проводить свої виставки в Національній бібліотеці імені Вернадського, тож, вочевидь, тут працюють дуже близькі йому за духом люди. Відвідувачам було представлено частину світлин з тих, які майстер опублікував минулого року в фотоальбомі «Чорнобиль» у Відні, оскільки після спостереження за реакцією людей він визначив, які саме роботи знаходять найбільший відгук і резонанс, і виокремив їх для нинішньої виставки.
Також Петер Лаглер поділився своїми враженнями під час мандрівок до зони відчуження, тим, що запам’яталось найбільше. Для присутніх це була унікальна можливість почути від майстра про секрети творчого світосприйняття. Він розповів, що миті, які він фотографує, не вигадані заздалегідь, а є результатом реакції на навколишній світ.
– Я дуже вдячний працівникам відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв`язків НБУВ, які запросили мене до цього чудового закладу. Мої батьки пишаються моїми роботами. На жаль, у них з об’єктивних причин не було можливості приїхати сюди, до України, яка стала мені другою домівкою. Тож свою цьогорічну виставку я присвячую моєму батьку Максу Лаглеру, теж фотографу.
Оглянути виставку фоторобіт Петера Лаглера можна за адресою: проспект Голосіївський, 3, розміщено її у вестибюлі.
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах