Профіль установи – більш ніж візитівка

Поділитися: 
Дата події: 
13-02-2020

У наш час точне представлення здобутків установи важливе для коректної оцінки її діяльності, формування стратегії розвитку та нових міжнародних зв’язків. Варіації назв організацій при наведенні їх авторами в мережі стали  проблемою коректного визначення досягнень наукових установ. Окрім історичного обґрунтування, автори часто самі перекладають назви, втрачаючи точність і визначеність, зустрічається транслітерація абревіатури з української назви, тож науковець або фонд, що оцінює установу, не має часу, ресурсів, щоб відшукати всі варіанти. І через це знаходить лише невелику частину публікацій. Це може викривити сприйняття установи, призвести до відмови у вигідному партнерстві.

Що таке профіль установи, яка процедура його створення, що може  бути в ньому представлене, які показники публікаційної діяльності можна отримати й проаналізувати, як зібрати разом усі варіації назв установи, оформити заявку на створення профілю? Ці теми було висвітлено протягом семінару, присвяченого роботі з наукометричною базою Web of Science «Профіль установи у Web of Science: функції, можливості, створення, корегування», для співробітників НАН України, призначених відповідальними за профілі установ. 

Семінар, якій відбувся 13 лютого в приміщенні Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського, було проведено експертом з інформаційно-аналітичних ресурсів та навчання компанії Clarivate Analytics, науковим співробітником відділу сигнальних систем клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України кандидатом біологічних наук Іриною Тихонковою.  «Типова складність, про яку часто запитують науковці, – те, що вони не можуть знайти в базі робіт за своєю темою, – зазначила Ірина Тихонкова. – Платформа Web of Science Core Collection може працювати  вісьмома мовами, – до речі, до бази додано майже 18 тис. документів українською мовою, – проте первинна індексація здійснюється лише англійською. Отже, треба коректно писати назви, терміни, прізвища. Краще використовувати інструменти для розширеного пошуку: фільтри, ключові слова. В базі більше 200 тематичних категорій, знайти можна статті за будь-якою спеціальністю».

Протягом семінару в НБУВ, де були присутні й спеціалісти нашої установи, обговорено численні нагальні питання слухачів: як коректно створити фаховий  профіль, як оперативно вносити до нього зміни, зокрема – як додати окрему публікацію, які показники можливо отримати, як їх використовувати при плануванні роботи тощо.

Довідково: Web of Science – одна з найбільших у світі наукометричних баз даних наукових публікацій. Це – вікно до глобального світу для кожного сучасного науковця. Web of Science (Web of Science Core Collection) – це реферативна наукометрична база даних, що надає доступ до бібліографічних даних наукових публікацій з найбільш значимих у науковому світі періодичних видань, книг та матеріалів наукових конференцій. Також WoS відображає цитованість публікацій, що дозволяє дізнатися актуальність тієї чи іншої роботи та оцінити її вплив на наукову спільноту. Web of Science дозволяє визначити пошук за ключовими словами, за окремим автором або за організацією (університетом). Результат пошуку за цими критеріями дозволяє оцінити загальну кількість публікацій, кількість цитувань та інші показники. Web of Science охоплює матеріали з природничих, технічних, біологічних, суспільних, гуманітарних наук і мистецтва. Центральна частина платформи Web of Science Core Collection включає в себе понад 21 тис. провідних журналів світу, у тому числі майже два десятки українських наукових журналів. Загалом реферативна база Web of Science налічує понад 230 тисяч видань – це 150 млн. документів.

Фотоматеріали: